Şimdi Ara

Amazon 3 yıl içinde 3 bin adet kasiyersiz mağaza açmayı planlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

E-ticaret devi Amazon, yıllardır üzerinde çalıştığı kasiyersiz mağaza konsepti olan Amazon Go'yu geçtiğimiz yıl tüketicilerle buluşturmuştu. Müşterilerin Amazon uygulamasıyla girip ödemeleri de uygulama üzerinden yaptığı mağazada yapay zeka ve bilgisayar görme teknolojileri kullanılırken kasiyer ve uzun ödeme kuyrukları bulunmuyor. İlk 3 Amazon Go'yu genel merkezin yer aldığı Seattle şehrinde açan şirket; geçtiğimiz hafta ilk kez Seattle'ın dışına çıkmış ve Chicago'da Amazon Go mağazasını açmıştı. Kısa bir süre içinde New York ve San Francisco'yu da Amazon Go ile tanıştıracak olan şirketin kısa vadedeki hedefi 3 bin mağaza.

3 bin mağaza hedefi 

Bloomberg'ün konuya yakın kişilere dayandırdığı haberine göre şirket 2021 yılına kadar toplam Amazon Go sayısını üç bine çıkarmak istiyor. Şirketin yıl sonuna kadar 10 Amazon Go mağazasına sahip olacağını ifade eden kaynaklar 2019'un başlarında bu sayının 50'ye ulaşabileceğini belirtiyor. Amazon iddialara hakkında yorum yapmasa da 3 bin Amazon Go mağazası açması halinde ABD'nin en büyük mağazalar zincirinden biri haline gelecek.

Tabi bu noktada en önemli problem Amazon Go mağazalarının maliyeti. Geleneksel mağazalarda yer almayan donanımların kullanıldığı her bir Amazon Go mağazasını açmak şirket için ,sadece donanımlara, 1 milyon dolar ödemek anlamına geliyor. Operasyon maliyetlerini düşürmek için halihazırda Amazon Go mağazalarında satılan ürünlere odaklanan ve bu sayede yapay zeka performansını artırmayı hedefleyen şirket, mağazalarını metro çıkışlarına yakın noktalarda açarak karlılığa ulaşmayı planlıyor. Ayrıca ilk etapta mağazalardaki ürün çeşitliliği sınırlamak ve kar marjı yüksek olan hazır gıdalara yönelmek de şirketin genişleme stratejilerinden biri. 

Kasiyersiz mağaza konseptini hayata geçiren ilk şirket olarak önemli bir avantaja sahip olan Amazon, yakın tarihte farklı rakiplerle mücadele etmek zorunda kalabilir. Henüz bir zaman çizelgesi oluşturmasa da Microsoft'un da kasiyersiz mağaza konsepti için sistemler geliştirdiği biliniyor. ABD'nin en büyük mağazalar zinciri olan ve halihazırda yapay zeka teknolojisini farklı alanlarda kullanan Walmart da kasiyersiz mağazalara geçebileceğinin sinyalini vermiş durumda. Son olarak Standard Cognition şirketi bu ayın başlarında San Francisco'da kasiyersiz bir mağaza açara Amazon'a meydan okumuştu. 

• Keşke her mağaza bu şekilde olsa her hafta alışverişe gidiyoruz migros carrefour falan hep aynı hikaye 10 kasiyer var sadece 3 tanesi açık 1 tanesi zaten express yani 2 tane var tan yarım saat bekliyoruz hepte kavga çıkıyor niye açık değil diye ama hiçbirşey değişmiyor ki kasiyerlerin o defolun gidin der gibi surat yapmasından bahsetmiyorum bile.
  • Paragöz kel, bir türlü doymadı paraya...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke her mağaza bu şekilde olsa her hafta alışverişe gidiyoruz migros carrefour falan hep aynı hikaye 10 kasiyer var sadece 3 tanesi açık 1 tanesi zaten express yani 2 tane var tan yarım saat bekliyoruz hepte kavga çıkıyor niye açık değil diye ama hiçbirşey değişmiyor ki kasiyerlerin o defolun gidin der gibi surat yapmasından bahsetmiyorum bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Oguz_Cole

Keşke her mağaza bu şekilde olsa her hafta alışverişe gidiyoruz migros carrefour falan hep aynı hikaye 10 kasiyer var sadece 3 tanesi açık 1 tanesi zaten express yani 2 tane var tan yarım saat bekliyoruz hepte kavga çıkıyor niye açık değil diye ama hiçbirşey değişmiyor ki kasiyerlerin o defolun gidin der gibi surat yapmasından bahsetmiyorum bile.

Öğrencilik zamanında Migros'ta kasiyerlik yaptım, sorun kasiyerin kendisinde değil, mağazanın karlılığını yüksek tutmak isteyen mağaza/bölge müdürlerinde. Minimum personel, minimum gider, minimum masraf, yüksek karlılık, yeni mağazalar. Mağazada kasiyer işinden ayrılır, yerine yenisi 1-2 ay sonra gelir. Her yer aynı, hazır giyimde çalıştım yine aynı... Kasiyersiz kasa vardı, yine başında biri duruyordu😅

• quote:

Keşke her mağaza bu şekilde olsa her hafta alışverişe gidiyoruz migros carrefour falan hep aynı hikaye 10 kasiyer var sadece 3 tanesi açık 1 tanesi zaten express yani 2 tane var tan yarım saat bekliyoruz hepte kavga çıkıyor niye açık değil diye ama hiçbirşey değişmiyor ki kasiyerlerin o defolun gidin der gibi surat yapmasından bahsetmiyorum bile.
    Her mağaza bu şekilde olursa 2 seneye kalmadan açlıktan geberirsin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fuckulteli kullanıcısına yanıt
    Ben kasiyerleri suçlamadım ki elbetteki müdürler bu şekilde olmasını istiyor kazanç için. Amazonda ki kasaları gördünüzmü hiç bilmiyorum ama yapacak bişey yok direk çıkıyorsunuz yani ürünleri geçirme ödeme ile uğraşma yok yani birisine hiç gerek yok yardım için.
  • Güzel bir üslup güzel bir cevap sağolun
  • Oguz_Cole kullanıcısına yanıt
    Teknoloji marketlerdeki kasaların kasiyersiz çalışması daha mümkün tabi (güvenlik sağlandıktan sonra)

Suçlama yaptınız da demek istemedim, sadece kendi fikrimi ekledim. Market kasaları gerçekten ayrı bir sıkıntılı. (sıra beklemesi falan)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Migroslarda express kasa var zaten, makineye ürünleri kendiniz okutup torbalıyorsunuz ödeyip çıkıyorsunuz.
  • Evet var ama amazon mağazasındaki farklı hiç okutma falan yok alınan ürünler zaten siz raftan alırken ekleniyor kapıdan çıktığınızda da hesabınızdan ücreti alıyor ve mail gönderiyor, sıra bekleyip okutma, fatura kesme, ücret alma yok. Express kasalar ile normal kasa arasında bir fark yok aynı şey bu konuda.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.