Şimdi Ara

iPhone sadece birkaç satır CSS koduyla çökertilebiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Wire'da çalışan bir güvenlik araştırmacısı olan Sabri Haddouche, Apple'ın WebKit motorunda bir güvenlik açığı buldu ve yazdığı 15 satırlık CSS kodu ile iPhone'ların çöküp yeniden başlamasını ve MacOS cihazların da donmasını sağladı.

iPhone çöküyor, MacOS donuyor

Sabri Haddouche, bulduğu güvenlik açığını kanıtlamak için 15 satır koddan oluşan deneysel bir web sayfası oluşturdu. Apple cihazların kaynaklarının hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlayacan bu kod yapısı iç içe div'lerden oluşuyor ve Safari tarayıcısı ile çalıştırılınca cihazların çökmesine ve donmasına neden oluyor.

Haddouche konuyla ilgili olarak verdiği demeçte: "Saldırı Webkit'in arka plan filtresi CSS özelliğinde bir zayıflığı kullanıyor. Bu özellik ile yuvalanmış div'leri kullanarak, hızlı bir şekilde tüm grafik kaynaklarını kullanabilir, sistemi çökertebilir veya işletim sistemini dondurabiliriz. Saldırı, Javascript'in etkinleştirilmesini gerektirmiyor, bu nedenle mail'de de çalışıyor." ifadelerini kullandı. Sabri Haddouche iOS cihazları çökerten kodlarını görmek isterseniz buraya tıklayarak GitHub sayfasına gidebilirsiniz.

• haa Sabriyse tamam.

• Kaç senedir var bu iş sürekli birşey çıkıyor.

Sorsanız iOS stabil bir kere tmm mi .ss derler.

Evet stabil kaç senedir iki üç harfle cokertilebilen bir işletim sistemi. Hiç istikrarını bozmadı maşallah.

• İphone bir kere güvenli tamam mı. Çok güvenli kardeş hadi uza...

• hizli update ile duzeltilir. ayrica guvenlik acigi degil. webkit'ten gelen memory management problemi.
  • yazık lan bari yüzlerce satır kod ile çökertilseydi bu çok ağır olmuş

• İphone abi, ios abiii??????

• Kodlara baktım cidden herif boyuna iç içe div açmış 3486 adet diye de yazmış. Nedir bu ios un iphone ların çektiği

• Sabri'ye bak sen...

• Toplu blok konusu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güvenli·k açığı değil memory problemiymiş.

Akp li belediyeleri eleştiren yazarlara bazı işadamlarının

“Güvenli·k elemanı (taşeron) hatası değil, (chp’li) memur problemi”

diye seslendiğini düşündürdü üstteki cevap bana

??????

• Apple'dan konu ile ilgili açıklama gecikmedi: "Siz telefonu yanlış tutu..."

• Android çiyim ama Iphone kitlenince sevinen arkadaşları bir türlü anlayamadım. 2 sistem de kendi göre avantaj ve dez avantajları varken ne diye böyle takım tutar gibi sistemleri tutuyorsunuz ki?

• Apple fanı değilim de el insaf HTML'den anlayanlar şu koda bir baksın bu nedir diye. Kimsenin hayatında bu kadar saçma style ile karşılaşmadığına eminim. Her ne kadar sadece Safari yerine komple telefonun çökmesi garip olsa da, 2-3 satırlık update ile çözülebilecek bir durum.

• Hani apple yazilimindan dolayi bu kadar özeldi la? kaç telefonu var zaten, ona ragmen bir stabilize edemediler şu yazilimi...

Not: apple kullanicisiyim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5S sonra iki telefon çıkarınca stabilite yavaş yavaş gitti
  • iOS stabil bir kere tmm mi .ss

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.