Şimdi Ara

Jeff Bezos 2 milyar dolarlık yardım fonu başlatıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Amazon'un kurucusu ve CEO'su olan Jeff Bezos, 164 milyar dolarlık servetiyle şu anda gezegendeki en zengin insan konumunda. Buna ek olarak geçmiş yıllardaki zenginlerin(Bill Gates gibi) o dönemki servetlerinin enflasyon uyarlamasıyla değerlendirilmesi halinde bile Bezos çok daha büyük bir servete sahip. Bu da Jeff Bezos'u modern zamanların en zengin insanı haline getiriyor. Buna karşılık Bezos'un yardım organizasyonlarına pek sıcak bakmayıp servetini kendisine saklıyor oluşu sık sık eleştiriliyordu. Bu eleştirileri dikkate alan 54 yaşındaki girişimci 2 milyar dolarlık yardım hareketi başlattı.

Evsizler ve anaokulları için harcanacak 

İlk Gün Fonu isimli bir fon kuran ve bu fon için 2 milyar dolar gibi ciddi bir meblağ ayıran Jeff Bezos, bu fon ile anaokulları inşa edileceğini ve evsiz ailelerin ihtiyaçlarının karşılanacağını açıkladı. Bezos geçtiğimiz yıl haziran ayında Twitter üzerinden takipçilerinden ''hayırseverlik stratejisi'' için yardım istemiş ve takipçilerin bir çoğu paranın evsiz insanlar için ve eğitim faaliyetleri için harcanması gerektiğini dile getirmişti. 

2 milyar dolar tek bir yardım fonu için bugüne kadar belirlenen en yüksek rakamlardan biri. Bununla birlikte bu miktar Jeff Bezos için o kadar da yüksek değil. ABD'de ortalama bir ailenin toplam serveti 97.300 dolar civarında. Bu miktar ile Jeff Bezos'un serveti kıyaslandığında, Jeff Bezos'un yaptığı 2 milyar dolarlık harcama, ortalama bir ailenin yapacağı 1.187 dolarlık harcama ile (servete olan oran itibariyla) aynı etkiyi gösteriyor. 

• helal olsun çocuklara yatırım yapmak en iyi yatırımdır bence

• Bizdeki gibi değildir inş.Tv de yardım için program yapılıyor felan işadamı çıkıyor ben 5 trilyon veriyorum öbürü çıkıyor 10 trilyon veriyorum diyordu herkeste ulan adama bak eli çok açık nasıl yardım ediyor diyordu ama işin aslı şu ki o verdikleri parayı gider olarak gösterip vergiden düşmek için veriyorlardı aslında akıllarında gram yardım denen o düşünce yoktu.

• helal olsun adama

• Kazanmak için yozlaştırdıkları sistemi kazandıklarının küçücük bir parçasıyla onarabileceklerini sananlar sadece aptaldır. Bütün servetleri de dökseniz insanların ayağının altındaki toprağa bile göz dikilmişken hiçbir işe yaramaz. 100 milyar dolarlık ekonomi yaratıyorsunuz. Bunun yüzde 95'i bir kaç tane adamın elinde. Sonra çıkıp 2 milyar dolar yardım dediklerinde vay be helal olsun diyorsunuz çünkü görünüşte para çok görünüyor gözünüze ama sadece küçük bir şehrin kanalizasyon temiz su ve elektrik altyapısının kaç yüz milyon dolar tuttuğunu biliyor musunuz? kitleleri ilgilendiren meselelerde milyar dolar ifadesi elbette normal ama geleceği düzeltmenin yolu bu değil Bu paralar yatırım için harcanmıyor. Yardım olarak veriliyor yani sadece durumu kurtarmak için. İnsanlar hastalık açlık çekmesin ve okur yazarlık kazansınlar diye. kimse kimsenin geleceğini inşa etmekle ilgilenmez. Bunlar sadece kamuoyunu rahatlatmak için yapılmış bir zenginlik diyeti. Elbette hiç yoktan iyidir ama bu paralarının çoğunun yine ranta fırsatçılığa gideceğini de düşünürseniz anlamı olmadığını göreceksiniz. Parayla sorunları çözdüğünü söyleyen kişi kesin olarak yalancıdır. Sorunlar parayla çözülmez. Sorunlar kaynak yönetimi ve insanın eğitilmesiyle çözülür. Fabrika kurup orda insanları işçi yapmakla çözülmez. Ama onlara göre işsizlik sorununu çözmek olduğu için sorun çözdüklerini sanırlar. halbuki hep görünüşte.

• quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

Kazanmak için yozlaştırdıkları sistemi kazandıklarının küçücük bir parçasıyla onarabileceklerini sananlar sadece aptaldır. Bütün servetleri de dökseniz insanların ayağının altındaki toprağa bile göz dikilmişken hiçbir işe yaramaz. 100 milyar dolarlık ekonomi yaratıyorsunuz. Bunun yüzde 95'i bir kaç tane adamın elinde. Sonra çıkıp 2 milyar dolar yardım dediklerinde vay be helal olsun diyorsunuz çünkü görünüşte para çok görünüyor gözünüze ama sadece küçük bir şehrin kanalizasyon temiz su ve elektrik altyapısının kaç yüz milyon dolar tuttuğunu biliyor musunuz? kitleleri ilgilendiren meselelerde milyar dolar ifadesi elbette normal ama geleceği düzeltmenin yolu bu değil Bu paralar yatırım için harcanmıyor. Yardım olarak veriliyor yani sadece durumu kurtarmak için. İnsanlar hastalık açlık çekmesin ve okur yazarlık kazansınlar diye. kimse kimsenin geleceğini inşa etmekle ilgilenmez. Bunlar sadece kamuoyunu rahatlatmak için yapılmış bir zenginlik diyeti. Elbette hiç yoktan iyidir ama bu paralarının çoğunun yine ranta fırsatçılığa gideceğini de düşünürseniz anlamı olmadığını göreceksiniz. Parayla sorunları çözdüğünü söyleyen kişi kesin olarak yalancıdır. Sorunlar parayla çözülmez. Sorunlar kaynak yönetimi ve insanın eğitilmesiyle çözülür. Fabrika kurup orda insanları işçi yapmakla çözülmez. Ama onlara göre işsizlik sorununu çözmek olduğu için sorun çözdüklerini sanırlar. halbuki hep görünüşte.
    Kardeş yazmış bulunduğun tespite katıldığımı belirtmek için ve tekrar okunsun diye alıntı yaptım. Gelir farkı Amerika'da uçurum seviyesinde.

Aşağıda bir video paylaşmaktayım.Los Angeles şehir merkezindeki evsizleri bir araba gezintisiyle teşhir etmekte .Yahu bir şehrin merkezi toptan mı evsiz olur!!

Bir ülke düşünün Dünya GSMH'sinin yarısını tek başına yaratmakta.Yani ekonominin bütün dünyada meydana getirdiği gelirin yarısını tek başına üretmekte ve geriye kalan 201 ülke de diğer yarısını üretmekte.
    Welcome to America baby!

O halde sokaktaki o evsizleri görünce o kadar zenginliğin bir anlamı kalmıyor.
    Şimdi denilecek ki , evsizler tam kendi düşen ağlamaz vakalarıdır. Adam herşey yolunda giderken ,kumar,alkol,uyuşturucu yüzünden batağa giriyor herşeyi kaybediyor ve bağımlılıktan ötürü bir daha sosyal hayata uyum sağlayamadığından evsiz ,parasız takılıyor gidiyor...
    Geçiniz bunları.Sistem berbat.
    Daha çok yazardım.
    Hatta Roma toprak rejiminden (toprak mülkiyeti) başlayarak , merkantalizm, 1917 devrimi,brettonwoods ve günümüze kadar eko sistemi anlatasım var fakat şu an yorgunluk müsade etmiyor buna ...
    Jeff lütfetmiş ,rakam büyük .Bir dönem iyileşme yapacak ,zira sistematik değil. İlgili vakıftakiler bayram ediyorlardır ,vay parayı bulduk diye o kadar.Bir de bir grup evsiz bulup saç traşı yaparlar ,öncesi ve sonrası resimleri ,sonra yine aynı.

• quote:

Orijinalden alıntı: sendemail

Kardeş yazmış bulunduğun tespite katıldığımı belirtmek için ve tekrar okunsun diye alıntı yaptım. Gelir farkı Amerika'da uçurum seviyesinde.

Aşağıda bir video paylaşmaktayım.Los Angeles şehir merkezindeki evsizleri bir araba gezintisiyle teşhir etmekte .Yahu bir şehrin merkezi toptan mı evsiz olur!!

Bir ülke düşünün Dünya GSMH'sinin yarısını tek başına yaratmakta.Yani ekonominin bütün dünyada meydana getirdiği gelirin yarısını tek başına üretmekte ve geriye kalan 201 ülke de diğer yarısını üretmekte.
    Welcome to America baby!

O halde sokaktaki o evsizleri görünce o kadar zenginliğin bir anlamı kalmıyor.
    Şimdi denilecek ki , evsizler tam kendi düşen ağlamaz vakalarıdır. Adam herşey yolunda giderken ,kumar,alkol,uyuşturucu yüzünden batağa giriyor herşeyi kaybediyor ve bağımlılıktan ötürü bir daha sosyal hayata uyum sağlayamadığından evsiz ,parasız takılıyor gidiyor...
    Geçiniz bunları.Sistem berbat.
    Daha çok yazardım.
    Hatta Roma toprak rejiminden (toprak mülkiyeti) başlayarak , merkantalizm, 1917 devrimi,brettonwoods ve günümüze kadar eko sistemi anlatasım var fakat şu an yorgunluk müsade etmiyor buna ...
    Jeff lütfetmiş ,rakam büyük .Bir dönem iyileşme yapacak ,zira sistematik değil. İlgili vakıftakiler bayram ediyorlardır ,vay parayı bulduk diye o kadar.Bir de bir grup evsiz bulup saç traşı yaparlar ,öncesi ve sonrası resimleri ,sonra yine aynı.

Alıntıları Göster
    Eskiden çok daha güçlü olarak savunurdum ama artık bu düşünce bende zayıfladı. Bir şeylerin değişebileceğini sanmıyorum. Amerika'da o kadar evsiz var ama en azından çaba gösterdiklerinde bir yerlere gelebiliyorlar. Dünyanın geri kalanında durum daha vahim. O kadar evsiz var ama şu an dünya üzerindeki en iyi sosyal ve ekonomik sistem onlarda. En azından tıkır tıkır işleyen bir hukuk sistemleri var ve doların dünyadaki egemenliği var. Dolara dayalı çalışıyorsan en azından yanında bir şeyler kar olarak kalıyor. Evsizlerin çoğunun bir seçim hakkı olduğunu da hatırlatmak isterim. Elbette aralarında sorunlar yaşayıp tökezlemiş insanlar da var. Adam mesela oğlunu kaybetmiş ve psikolojik bunalıma girmiş çalışmayı bırakmış birikimini yemiş sonra da sokaklara düşmüş. Yeniden ayağa kalkmak da istemiyor. uyuşuk halde yaşamak hoşuna gidiyor. Çünkü aklı başına gelince oğlunu hatırlıyor ve yine aynı bunalıma giriyor. Bir çoğunun evsiz kalma nedeni sosyal ve psikolojik sorunlar yaşamaları. Ekonomik değil. Sistemin bundan daha iyi olabileceğini sanmıyorum.

• Galatas4ray kullanıcısına yanıt
    Vergiler kaçmak için genelde bu kullanılıyor. Ben şahsen bu hayır severlerin çoğuna inanmıyorum ama özellikle milyarder olanlara.

Bir de Afrika "hayırsever" parası ile millete ilaç deneyi yapma gibi durumlarda var tabi.
  • Bill Gates'in yardımlarından sonra bu da güzel bir haber.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.