Şimdi Ara

Türkiye’deki drone sayısı açıklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), ülkemizdeki kayıtlı drone sayısını açıkladı. Türkiye’de 24 bin 866 adet kayıtlı drone ve 31 bin 194 adet kayıtlı drone kullanıcısı bulunuyor.

Ülkemizde 500 gram ve üzeri ağırlığa sahip drone’lar için kayıt yaptırma zorunluluğu bulunuyor. SHGM’nin web sitesi üzerinden yapılan kayıtlarda drone sayısı 25 bine yaklaştı. 500 gram ağırlığının altındaki dronelar kaydedilmiyor. Bireysel kullanıma uygun drone'ların büyük çoğunluğunun 500 gram altında olduğunu düşünürsek ülkemizde 25 binden çok daha fazla drone bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bu yıl 11 kuruluş, Genel Müdürlükten İHA Eğitim Kuruluşu Yetkisi alırken, Türkiye'deki İHA eğitim kuruluşlarının sayısı 25'e yükseldi.

İzinsiz uçuşa 11 bin 447 TL ceza

İHA'ların kullanım alanının yaygınlaşmasıyla söz konusu araçlardan kaynaklanan güvenlik ve uçuş emniyetini ihlal edecek riskler ortaya çıktı. Bunların asgariye indirilmesi için herkesin kurallara uygun hareket etmesi, yasak yerlerde uçuş yapılmaması gerekiyor. SHGM tarafından izinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapanlara para cezası kesiliyor. İzinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 6 bin 868 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 11 bin 447 TL para cezası kesilmektedir.

• 1000tl civarına kaliteli kameralı drone önerisi olan var mı?

• Merak ettiğim birşey var şundan bi 5 yıl sonra filan olurmu bilmemde bu dronelerin şarj olaylarını hallederlermi ben dronemi alıp şehirler arası yolculuk yapmak istiyorum arkadaş. Öyle havada 3 5 dakka uçurma değil bildiğin istanbuldan kaldırıcam aleti 2 3 saat ucurucam havada :D . Olaya tam hakim değilim gps sinyali , pil olayları ne derece olur bilmiyorumda bu yapılabilir birşey mi ? sonuçta savaş droneleri var bunlara benzer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BB39D0135

Merak ettiğim birşey var şundan bi 5 yıl sonra filan olurmu bilmemde bu dronelerin şarj olaylarını hallederlermi ben dronemi alıp şehirler arası yolculuk yapmak istiyorum arkadaş. Öyle havada 3 5 dakka uçurma değil bildiğin istanbuldan kaldırıcam aleti 2 3 saat ucurucam havada :D . Olaya tam hakim değilim gps sinyali , pil olayları ne derece olur bilmiyorumda bu yapılabilir birşey mi ? sonuçta savaş droneleri var bunlara benzer.
    Füze de takalım mı hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sen de çok şey istiyorsun

• Tommy Shelby kullanıcısına yanıt
    Neden çok şey istesin ki. Şundan 5 sene veya 10 sene sonra neden olmasın mesela? Zaten droneların popülaritesi belli bir seviyede ve gün geçtikçe de artıyor. Doğal olarak da büyüyen bir piyasası da var. E bu piyasaya yatırım da olacak. Hem her teknolojik yenilik insanların böyle hayal etmesiyle başlar. Heh yine olur mu olmaz mı bilmiyorum arkadaşın istediği şey ama kesinlikle imkansız değil.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Merak ettiğim birşey var şundan bi 5 yıl sonra filan olurmu bilmemde bu dronelerin şarj olaylarını hallederlermi ben dronemi alıp şehirler arası yolculuk yapmak istiyorum arkadaş. Öyle havada 3 5 dakka uçurma değil bildiğin istanbuldan kaldırıcam aleti 2 3 saat ucurucam havada :D . Olaya tam hakim değilim gps sinyali , pil olayları ne derece olur bilmiyorumda bu yapılabilir birşey mi ? sonuçta savaş droneleri var bunlara benzer.
    pil devrimi yaşandıktan sonra olacak
  • ıııoııı

• RaptorFX kullanıcısına yanıt
    bi bak istersen
    https://youtu.be/nHOIVjeAPMU
  • 25 000 drone varken 30000 kullanıcı nasıl oluyor
  • Sistem üzerinden izin almaya çalşıyorsun. En erken 5 gün sonrasını seçebiliyorsun. Dağın başında uçuracağını söylüyorsun ama yine de izin vermiyorlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Üstüne de bin kardeş

• akhtar kullanıcısına yanıt
    Nasıl teknosada satılan drone alsam ucursam bir işgüzar memur bana 11 K ceza kesebilirmi

• wardsg1 W kullanıcısına yanıt
    500 gr altındaysa kayıt ve lisans işlemi yapamazlar ama üstündeyse kayıtlı ve lisanslıysan izinsiz uçuş cezası var. Polis görür ya da şikayet olursa keserler cezayı.

Ben daha uçuş izni alanı duymadım. Şu an tüm amatör uçuşlar illegal

• Bir tanesi de bende. Xiaomi 4K, zor getirdim burda da epey muhabbeti geçmişti. Yasak olan yerlere bulaşmadım, mesela Efes'te çektirmediler. Neyse efendim çekimlere başladım, birkaç video da paylaştım. Dileyen izleyip destek olabilir, memnun olurum. Aşağıya bir video linkini bırakayım :)

https://youtu.be/zf_eqh6TZWA
  • quote:

Orijinalden alıntı: ermancati

Bir tanesi de bende. Xiaomi 4K, zor getirdim burda da epey muhabbeti geçmişti. Yasak olan yerlere bulaşmadım, mesela Efes'te çektirmediler. Neyse efendim çekimlere başladım, birkaç video da paylaştım. Dileyen izleyip destek olabilir, memnun olurum. Aşağıya bir video linkini bırakayım :)

https://youtu.be/zf_eqh6TZWA
    ilgi çekici bir yanı yok,
  • quote:

İleride olur neden olmasın ama ona drone demezler . Yani başka bir şey olur elektrikli uçan bir araç olur. Şarjıda uzun gider falan . Ama uzun yıllar gerekli sanırım çünkü elektrikli arabalar bile daha tam yaygınlaşmadı . Zaten bu uçuş yasağı falan drone'ların ne denli ciddi araçlar olduğunu gösteriyor .
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.