Şimdi Ara

Otomotiv pazarındaki daralma Ağustos ayında da sürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan verilere göre otomotiv pazarındaki düşüş Ağustos ayında da sürüyor. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarındaki satış adetleri, 2018’in ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 azaldı. Geçtiğimiz yılın ilk 8 ayında 555 bin 991 adet olan satışlar bu yıl 440 bin 428 adette kaldı.

ODD’nin paylaştığı verilere göre ağustos ayındaki otomobil satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 50,85 azaldı. 2017’nin ağustos ayında 54 bin 890 adet olan otomobil satışları bu yılın aynı ayında 26 bin 976’ya geriledi. Hafif ticari araç pazarı da ağustos ayında geçen yıla kıyasla yüzde 58,23 küçülerek 7 bin 370 adette kaldı.

Kasa tiplerine göre bakıldığında ağustos sonu itibariyle en çok tercih edilen taraf yüzde 51’lik paya sahip olan sedan otomobiller oldu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde ise C segmenti yüzde 54,9 pay alarak ipi göğüsledi. Dizel otomobil satışlarının payı yüzde 59,41’e gerilerken, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı yüzde 65’e yükseldi. Ayrıca ağustos sonu itibariyle 114 adet elektrikli ve 2 bin 858 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

• Stagflasyon denen kelimeye hazırlanalım hep beraber. Düşüşün sürmesi demek talep azalması demek, üretimin de azalması demek. Üretim azalması ekonomi küçülmesi dolayısıyla da işsizliğin artması demek. İşsizlik-enflasyon-faiz bunların aynı anda yüksek olması çok nadir görülen bir şeydir. Bir mucize ya da sağlam bir atılım olmazsa önümüzdeki dönemlerde bunu göreceğiz.
    Araba pahalı, benzin pahalı, her biri yürüyen vergi dairesi; bunlara rağmen trafikten, park sorunundan insanın araba kullanası gelmiyor memlekette. Millet anasının karnından arabayla çıkmış dersin.

Hoş araba: Sadece ihtiyaç için olan düşük yüzdeyi çıkar; özgürlük, kendini ispatlama, gösteriş, bağımsızlık vb. anlamlara geldiği için yurdum insanında bunun 10 katı yapsalarda fiyatları trafik bitmez.
  • Daha çok küçülür enflasyon %40 daralttı kolay değil..

• geçer yahu

• clio'nun en donanımsız benzinli baz modeli 98 bin olmuş. kim niye alsın ki bu hurdayı?

• 90-95 bin TL'nin altında araba yokken, farklı bir sonuç beklenmesi anormal olmaz mıydı?

• 1 Martta 125.000 tl olan araç olmuş 190.000 tl hangi akıllı alacak :D şuan ikinci el piyasası yok satıyor daralma yok genişleme var. ikinci el araç fiyatları da zamlanıyor.

• Yahu yakında küba gibi 60 70 yaşında arabalara bineceğiz ne sıfır arabası.

• Zeka sahipleri krizden bile bir fırsat çıkarırlar ama bizim memlekette nerede. Hazır araba fiyatları tavan yapmış, aban şu bisiklet yollarına bazı yolları trafiğe kapat. İnsanlarda yavaş yavaş alışsın geleceğin taşıtı olan bisikletlere.

• Aralıktan önce araba alınmaz. Arabasını satan da alanda da aldanır.

• gramajdan düşsünler
  • döviz kuru artsada artmasada bir artış içindeydi zaten.son yıllarda araba fiyatları çok uçmuştu.şimdiki kurla satış yapsınlarda göreyim onları

• Almayin.Piyasada 2-3 milyondan fazla 2.el araç var satista.Onlara yönelin

• En boş paket reno symbol bile 100 bin olmuşken asıl bu fiyatlara otomobil alanlara şaşırıyorum.

• Geleceğin kübası olacağız. 50 sene sonra bile şahinler doğanlar olacak. Durmak yok devam...

• Şu fiyatlarla piyasa hala daha daralamamışsa zama devam o zaman

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Son dönemlerde imkanlar bol tabii. Şimdi 20 sene eskiye dönme zamanı. Arabalar evlerden pahalı olurdu. Yavaş yavaş öyle olacak yöne. Önceden kalbur üstü yada patron amcalar dayılar Üst segment araba kullanırdı. Sıradan insanlar kontağo çevirdimi yolda bırakmayacak ne varsa binerdi. Şimdi bakıyorsun adama gökte uçan kuşa bile borcu var ama altında 200 binlik bmw. Öte yandan aylık geliri 3.000 i geçmez. Bir yandan cebinde iPhoneX siz gezmez. Masaya marlboro ile beraber koyar telefonu. Ama ne hikmetse ne zaman alacağı isteden o günlerde terso olur..
    Ama evine git En az 2/3 elektrik, telefon, internet faturası ödenmemiştir.
    2/3 kira takmıştır. Ve sorsan ona dünya güllük gülistanlık sanki o kadar borç onun değilmiş gibi ondan bundanda sigara otlanır. En artist kıyafetleride giyer milletin kredi kartını da kullanır.. Filan falan. Yani demem oki böyle bir insan tipi oluştu memlekette.. bi bitin artık...

• İyice daralsın da anlasınlar artık bu paralara araba alınmadığını.

• Reno sümbül bile 100 bin tl, piyasanın kötü olduğunu otomobillerden anlamayan bir insan bile rahatlıkla fark edebilir.

• Bu gerilemeden dolayı ötv yi indirmezler beklemeyin 10 bin dolar bozdurup güzel bir araba almayı düşünüyordum hiç araç almadım ilk olacaktı zira piyasa berbat 180bin km kazalı ağır hasarlı onarılmış golf bile 100 binden aşağı yok almayı düşünüyordum parayı çöpe atmayim dedim sonra kendime mevduata yatırdım parayı İlerde piyasa düzelirse alırım

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.