Şimdi Ara

230 milyon yıllık 'kabuksuz' kaplumbağa fosili bulundu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
3.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bilim insanları, kaplumbağaların bir zamanlar kabuksuz yaşadıklarını doğrulayan yeni kanıtlar keşfetti. Neredeyse tüm kemikleri fosilleşen kaplumbağa, yaklaşık 230 milyon yıllık ve çift kişilik bir yataktan daha büyük.

Fosil, Güneybatı Çin'deki Guizhou eyaletinde ele geçti. Edinburgh'taki İskoçya Ulusal Müzesi'nden Dr. Nicholas Fraser şöyle söylüyor: "Fosil, bir kaplumbağaya benziyor ama günümüzde yaşayan torunlarından farklı olarak kabuğu yok. Ayrıca tepesinde tuhaf çıkıntılar bulunan hayvanın çok karakteristik bir de gagası var." Antik kaplumbağaya Eorhynchochelys sinensis tür adı verildi. 

Fosilin, bir ressam tarafından yapılan canlandırması

Kabuklar, kaplumbağaların korunmasını sağlar. Aynı zamanda su altında uzun süre kalmalarına da yardımcı olabilir. Bunun sebebi, laktik asit birikiminden korunmaya yardımcı olabilecek potasyum ve magnezyumun kabukta depolanmasıdır. Kaplumbağa kabuğu, birbirine kaynaşan kaburgalar, omuzlar ve omurga ile birlikte yaklaşık 50 kemikten oluşur.

Dr. Fraser, kaplumbağaların garip hayvanlar olduğunu söylüyor. Kabuktan bir gömlekleri var ve omuzları da bu kabuğun içinde. Hareket kabiliyetleri oldukça kısıtlı. Buna rağmen yüz milyonlarca yıl hayatta kalmayı başardılar. 

Bu son keşiften önce, fosili bulunan en eski kaplumbağa Odontochelys adındaydı. Bu canlının bir kabuğu vardı ancak tepesinde kemikli bir örtü yoktu. Yeni keşif, kaplumbağaların evrimini ve kabuk gelişimini anlamamız açısından oldukça önemli.

Bulgular Nature dergisinde yayınlandı.

• Hani kardeşim maymuna dönme vardı. İşte evrimin palavra olduğunun ispatı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evrim yalan dünya düz

• "donanımhaber ve artan evrim haberleri"

• Ekmek çimentodan yapılır şeytan bir melek
  • onların hepsi yaratıldı, ol dedi oldular, öl dedi öldüler. amintobello.

• quote:

Orijinalden alıntı: muron221

Evrim yalan dünya düz

Evrim yalan! Doğru olsa milli eğitim müfredatında olurdu.
    Ama dünya düz ve uzayın merkezinde de dünya var.
  • Dibimizdeki ayda neden koloni kurulmuyor. 50 milyon km uzaktaki marsta ne işimiz var? İnsanlara yeni ütopik hedefler mi lazım? İnsanları uyutma sanatının bir parçası mıyız? O canlının kaplumbağa olduğu ne malum? Farklı bir tür besbelli. Dinazorlar çağını unutuyor muyuz? Kimler bizi uyutuyor kardeşim :)

• şu fosildeki kemikleri neye göre kaplumbağa benzettiler? evrimciler fantazilerini bilim diye yutturma peşindeler hep

• Latince kelimelerle süslenmiş bilim diye gösterilen, sadece bir inanç olan evrim etiketini yapıştırdılar. Kabuğun gelişme aşamasında olduğunu gösteren bir fosil var mı?
    230 milyon yıllık 'kabuksuz' kaplumbağa fosili bulundu

Resimde görülen, günümüzdeki su kaplumbağalarıyla tıpatıp aynı olan 125 milyon yıllık su kaplumbağası.Milyonlarca yıldır değişime uğramamış.

• quote:

Orijinalden alıntı: vjdrsjejv

Bu mesaj silindi.
    Gerçek olan Allahın sözüdür,ve hadislerede bakarsan eğer o kadar milyon yıllık bir dünya olmadığını sende görebilirsin.Ha illede benim atalarım maymun diyorsan o senin sorunun.Benim atam Hz. Adem.Saygılarımla.
  • editör arkadaş mertcan böyle giderse yakında evrimi dh ye getirecek :)

• quote:

Orijinalden alıntı: sosisvesalam

editör arkadaş mertcan böyle giderse yakında evrimi dh ye getirecek :)
    amaç reyting de olabilir en çok yorum alan konuya daha fazla para veriyorlar galiba hep tartışmalı konular
  • kankam1030 kullanıcısına yanıt
    Haberdeki fosil yaklaşık 230 milyonlukmuş. Sizin belirttiğiniz ile arasında 105 milyon yıl var. Bu aradaki çok uzun sürede evriminin çoğunu tamamlamış olabilir. Arkeoloji, bilim, tarih birikim işidir. Yeni elde edilen bilgiler doğru bilinenleri değiştirebilir.

Bu tür haberleri, gelişmeleri neden insanlar din düşmanlığı olarak algılıyor anlamış değilim. Ateist olmak, deist olmak çok kolay. "İnanmıyorum" demek yeterli. Kimse sırf birinin yanlış olduğunu ispatlamak için bu kadar zahmete katlanmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: atarlı.ergen

amaç reyting de olabilir en çok yorum alan konuya daha fazla para veriyorlar galiba hep tartışmalı konular

Alıntıları Göster
    bence alakası yok :) ego tatmini ve kibir, ben bilimselim ve zekiyim siz cahilsiniz gerçekte tam tersi olabiliyor.
  • buforumbiacayip kullanıcısına yanıt
    Bilimi reddediyorsun yani doğru mu anladım?

• vjdrsjejv kullanıcısına yanıt
    Hocam bilimi inlar etme değil benim anlatmaya çalıştığım.FaKat bu 230 milyon sene nasıl bir bilimle hesaplanmış akıl kârımı sizce.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.