Şimdi Ara

Dev turp bitkisindeki bileşenler, kalp-damar sağlığına iyi geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kalp ve damar sağlığı için en iyi yiyeceklerden biri devasa bir turp çeşidi olabilir. Ona Sakurajima Turpu, Daikon veya Japon Turpu gibi çeşitli isimler verilmiş. Amerikan Kimya Derneği'nin yayın organı Tarım ve Gıda Kimyası dergisinde yer alan çalışmaya göre, bu turpların içindeki bazı bileşenler, kalp-damar hastalıklarını ve çeşitli felçleri önlemeye yardımcı olabilir. Kim bilir belki başka bitkilerde de benzer bileşikler vardır ve bu sayede yeni ilaç tedavileri keşfedilir.

Dünya'nın en büyük sebzelerinden Sakurajima Turpu, Japonya'da yüzyıllardır yetiştiriliyor. Turplar iyi bir antioksidan kaynağıdır. Yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme gibi bazı riskleri azalttıkları da biliniyor. Ama daha önceki hiçbir araştırma, Sakurajima Turpu ile diğer turpları kalp sağlığı açısından kıyaslamamıştı. Kagoshima Üniversitesi'nden Dr. Katsuko Kajiya ve arkadaşları bu konuda uğraş verdi. Kalbi besleyen damarlar olan koroner arterlerin işlevselliğinde azot oksit kilit rol oynar. Hangi turp çeşidi daha fazla azot oksit üretimine neden oluyorsa, kalp-damar sağlığı açısından da daha faydalı olabilir.

Araştırmacılar, insan ve domuz damarlarındaki endotel hücrelerini, Sakurajima Turpu ve diğer küçük turpların özütüne maruz bıraktılar. Sakurajima, diğer turplara kıyasla daha fazla azot oksit üretilmesini sağladı. Sakurajima Turpu'ndaki aktif bileşenin trigonellin adındaki bir bitki hormonu olduğu keşfedildi.

• Donanım Haber'e gelmiştim ama yanlış oldu sanırsam. Yanlışlıkla Mynet'e girdim galiba. Benim hatam kusura bakmayın.

• İşe alımlarda daha yaratıcı ve sitenin ismine layık haberler üretebilecek kişileri bulmanız dileği ile.

• Site ismi donanım olsa da bilim ve sağlık konusunda önemli yada gözden kaçan gelişmeleri burada görmenin zararından çok faydası olacağını düşünüyorum, ilgisini çekmeyen o habere tıklamaz olur biter.

• Bu ucuz haberler kimseye yaramadi size de yaramaz..

• Sağlıksız besinler ile donandığımız ülkemizde ,sağlığımız için bize yol gösteren nitelikte içerik için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kefelon

Donanım Haber'e gelmiştim ama yanlış oldu sanırsam. Yanlışlıkla Mynet'e girdim galiba. Benim hatam kusura bakmayın.
    Evet arkadaşım. Normalde de haklısın ama, aşağıda 10 kişinin beğendiği bir yorum var dikkat edersen.
    Ben o yorumları site yönetiminden birilerinin yaptığını ve o 10 tane beğeninin de sitede çalışan
    kişiler tarafından verildiğini düşünüyorum.

Zira gerçek durum şu şekilde:

Dev turp bitkisindeki bileşenler, kalp-damar sağlığına iyi geliyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.