Şimdi Ara

Intel’in 9. nesil işlemcilerinin çıkış tarihi sızdı | Intel dokümanı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yarı iletken devi Intel’in yeni nesil işlemcileri özellikle de çekirdek sayısında getirecekleri artışla oldukça büyük bir merakla bekleniyor. Günden güne yavaş yavaş detayları açığa çıkan yongaların çıkış tarihini içeren Intel dokümanı sonunda sızdı.

1 Ekim'de geliyor

Dokümana göre firma açılışı 1 Ekim’de yalnızca 3 modelle ve Z390 kartlarla birlikte yapacak. Dilerseniz o 3 modelin detaylarını sizlerle tekrardan paylaşalım. Zira saat hızları ve tampon bellekler bu sefer netleşmiş durumda.

Core i9-9900K 

Coffee Lake-S ailesinin tepe modelinden başlayacak olursak Core i9-9900K’yı görüyoruz. 8/16 konfigürasyonundaki model 16 MB büyüklüğündeki L3 seviye önbelleğiyle desteklenmiş. 3.6 GHz’lik taban frekansa sahip yonga tüm çekirdekleriyle 4.7 Ghz’e yükselebiliyor. TDP olaraksa 95 watt ve altı bir değer öngörülüyor Modelde Intel’in UHD 620 çözümü de göze çarpan detaylardan.

Core i7-9700K 

i7 klasmanında ise Core i7-9700K 8 çekirdek 8 izlekli bir yapıda 8700K’dan daha az bir önbelleğe sahip olacak. 12 MB’lık önbellek her ne kadar daha az olsa da çekirdek sayısı kaynaklı bir performans artışı görebiliriz. Yonga ağabeyi gibi 3.6 GHz taban frekansına sahip ancak tepe frekans olarak 4.6 GHz’lik değer görülmekte.

Core i5-9600K  

Son olarak Core i5-9600K 6/6 konfigürasyonuna sahip ve 9 MB L3 tampon belleğine sahip. Yonganın çalışma frekans aralığı 3.7 GHz-4.3 GHz aralığında değişecek tüm çekirdekler için. TDP değeri olaraksa diğer 2 modelde olduğu gibi 95 watt değeri belirlendiğini belirtelim.

Geriye dönük uyumluluk

Son olarak yeni işlemci ailesinin geri kalanının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlanacağını da aktaralım. Ayrıca Coffee Lake-S modellerinin hali hazırdaki 300 serisi çipsetli anakartlarla uyumluluk göstereceğini de hatırlatalım.

• Bu işlemciler "meltdown spectre" siz mi olacak? Ben baya bir koptum işlemci dünyasından?

• Hala mı 14 nm...

HAHAHHAHHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAH

Hey gidi koca Intel... Yazık oldu sana be.

• Bu ekonomik ortamda çok da şeyimizdeydi intel 9.Nesil

• quote:

Orijinalden alıntı: aktorun

Bu işlemciler "meltdown spectre" siz mi olacak? Ben baya bir koptum işlemci dünyasından?
    9.nesil işlemciler yine coffee lake mimarisi üzerinde geliştirildiği için donanımsal bazdaki açıklar devam ediyor.

Gömülü microcode güncellemeleri yapılmış olabilir fakat temelde bu açıklar yine söz konusu.

10 nm'ye geçiş yapılabilseydi bu yeni mimaride açıklar tamamiyle kapatılmış olacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 13 Ağustos 2018; 22:11:10 >
  • Mimari değiştirmeden neden yeni nesil işlemci çıkardılar orası da ilginç, eskiden en azından mimari değişirdi nesiller arasında. Hyper threading olmaması fakat 2 fiziksel çekirdek eklenmesi 8700k'ya göre ne gibi bir artı getirecek bakalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir arkadaş 9700k ile yapıldığı iddia edilen 3dmark firestrike ultra sonucu atmıştı.2700x biraz daha yüksek alıyor fizik testinde.saat hızı mı düşüktür soğutmaya çalışıp oc mi yapmak gerekir bilemiyorum ama 8700k sahiplerinin hiç niyetlenmesine gerek yok bence 9700k için.

edit:

2700x 4125mhz ve 3466 cl16 ram

kartlar 1060.9700k'daki 5gb bendeki 6gb oc yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 14 Ağustos 2018; 9:42:21 >

• sız mış, mış !

bırakın bu reklam kokan hareketleri

nedense hep reklam içerikli işler bu işer !

• Kesin sızıntıdır...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • i9 9900k iyi bir işlemci olmuş alınır.
  • 7/24 canlı yayın yapacak modellere hâyırlı olsun... sanat filmleri eğlenceli olacak...
  • Lehimli mi bu işlemciler?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • güvenlik açıkları kapatılmadıktan devam ettikten sonra bir anlamı yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Lehimli mi bu işlemciler?

Lehimli..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8700k sahibi değilim fakat tek artısı lehimli IHS olacak gibi geliyor, bu kadar yavaş ilerlemesi ilginç gerçekten. 8700k almamıştım ısı ve meltdown/spectre sorunlarından dolayı,
    9700k bekliyordum fakat sonuçlar böyleyse %15 bir fark bile yaratamayacak gibi. i7'den HT kaldırılmasının ne faydası var onu da çözemedim zaten, millete i9 satacaklar sanırım fazla izlek istiyorsa :)
    Elimdeki 2. nesil 2700k işlemci bu seneyi de atlatır mı bilemiyorum, tek sıkıntım bazı oyunlarda Gtx 1080'imin tam performansını kısıtlaması.
    Dolar ile kazanmanın yolunu bulamadığımız sürece zaten bilgisayar işi artık zor gibi. Fark bile yaratmayan açıklı işlemcilere servet ödemek istemiyorum açıkcası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vain -- 14 Ağustos 2018; 22:11:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

Lehimli mi bu işlemciler?
    lehimli gelecek olması mantıklı olan çünkü 8700k zaten ısınıyorken bir de onun 8 çekirdeklisi geliyor HT kaldırmış adamlar demek ki daha da ısıtıyor.bu durumda o güvercin pisliği gibi macun kullanmayacaklardır bence ama ben şunu da beklerim 9700k lehimsiz 9900k lehimli olabilir bir şekilde 9900k satmak isteyeceklerdir o yüzden elinde iyi kötü işlemcisi olan bulaşmasın bu seriye.daha bunlar mimari falan değiştirip 10nm yapacaklar jim keller emmi.yani ona bakılır o da 2 3 sene sonra derseniz ihtiyaç derim.2700k diyor mesela arkadaş bence bas oc'yi geç kesinlikle değiştirilmemesi gereken bir işlemci.

Umutcan

işlemci değişmiyorsa monitörü 2k yapabilirsin hesaplı veya ikinci el bulursan.ben 8320 ve 1060 kullanırken yılbaşında 2k monitör aldım faydası olmuştu işlemciye ama 1060 2k'ya pek yetmiyor.1080 ile sorun olmaz 2 3 sene daha gitsen kardır ve 2k daha güzel bence hem oyun hem masaüstü olarak.

• fx çöpünü mü savunuyorsun :D saka gibisin sen kullanıyosun diye iyi bir işlemci degil o hem tekil cekirdek zayıf bir işlemci 1080 p bile çöptür. intelde aynı boku yemeye basladı oyunlarda performans artmassa cogu kullanıcı 2600x e gececek bende dahil
  • 9600K dahil lehimli gelirse eski güzel günler dönüyor demektir.

Lakin bu fiyat farklarıyla elimdeki 8600K'ya delid yapsam daha avantajda olurum

Ama 9700K Z370 için yeni bomba, bakalım kaç TL'den giriş yapacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lana-Del-Rey -- 5 Eylül 2018; 16:31:52 >
  • NESİL 9'DA HANİ 1 NM'YE İNİLECEKTİ ?
    DUA EDİNDE CEPTELLER BU PİYASAYA GİRMESİN !

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.