Şimdi Ara

Fortnite oyununun mağazada yayımlanmamasının Google’a bedeli 50 milyon dolar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Mobil dünyada çok ilginç bir karara imza atan Epic Games, popüler oyunu Fortnite’ın Android sürümünü web sitesi üzerinden dağıtacak. Google Play üzerinden kar vermek istemeyen Epic Games, önemli bir kayba sebep olacak.

Fortnite ne kadar kazanıyor?

Fortnite bilindiği üzere ücretsiz bir oyun ancak kozmetik tabanlı iç satışlar rekora koştu ve aylık 300 milyon dolar gibi bir seviyenin üzerine çıktı. Epic Games bu yüzden bu rakamı Google ile paylaşmak istemiyor. Normalde Google Play üzerinden indirilmiş uygulamalarda yapılan oyun içi satışlardan yüzde 30 kar alınıyor.

Ayrıca Bkz.Hayatta kalma oyunlarına yeni bakış açısı Blastlands

Yapılan araştırmalara göre Google bu hamle nedeniyle yıl sonuna kadar yaklaşık 50 milyon dolardan olacak. Oyunun bu dönem içerisinde Android tarafında 150 milyon dolar civarında bir gelir üreteceği tahmin ediliyor.

İşin garip tarafı iOS platformunda hem deneme sürecinde hem de nihai yayın sürecinde oyun toplam 180 milyon dolar gelire imza attı. Apple’ın bu gelirden aldığı pay ise 54 milyon dolar civarında. Epic Games neden Apple’a pay ödemeyi kabul ederken Google’ı devre dışı bırakıyor belirsiz.

Bunda iki neden gösterebiliriz. İlk olarak iOS oyunlarını harici kaynaklardan dağıtma imkânı yok. Mutlaka mağazadan vermeniz gerekiyor. Epic Games muhtemelen iOS tarafında da bunu yapmak istemiştir ancak mümkün olmamıştır. Android tarafında ise kendinize göre güvenliği sağladıysanız sitenizden de dağıtabiliyorsunuz ki bunu tercih eden pek çok geliştirici var.

İkinci olarak Epic Games, Android ekosisteminin cihaz sayısı nedeniyle çok daha büyük gelirler elde etmeyi bekliyor olabilir. Haliyle bunu da Google ile paylaşmak istemiyor.

• quote:

Epic Games neden Apple’a pay ödemeyi kabul ederken Google’ı devre dışı bırakıyor belirsiz.

Ortada belirsiz bir durum yok. Android kullanan herkes özgürce istediği yerden istediği uygulamayı yükleyebiliyor. iOS'ta market dışı uygulama yüklemek için kullanıcının totosunu çatlatması gerekiyor.

• Nasıl 1 trilyon dolarlık şirket olunura cevap.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu işin geleceğiyle ilgili şöyle bir tahminde bulunabilirim;

1) Epic games'in bu hamlesi eğer başarılı olursa diğer büyük firmalardanda bu yönde bazı adımlar atılmaya başlanabilir.

2) Google, kendine göre yılanın başını küçükken ezmek için sonraki android sürümlerinde daha özerk bir yapıya bürünebilir.

• Fornite bu çakallığına karşı ben olsam Fornite dışardan yüklemesini engellerdim. Sözüm ona firma çakallık yapıyor, aslında bunu yaparken normal mağazadan yükleyecek olan büyük bir kitleden oluyor. Benim düşüncem gazı kesilmeye başlığı an yani bir müddet sonra kesinlikle tıpış tıpış android markete gelecek.

• Fortnite'dan Google'a güzel rest.

• Google: artik kapali sisteme geciyoruz; yok öyle bedava dagitim okadar.

Üreticiler/ Yazilimcilar; Goolecigim topuktan mi yemek istersin yoksa karnindanmi...

• Google bu uygulamaya direk veya dolayli yuklenmesine karsi bir guncelleme cikartirsa ki teknik olarak yaptirimsal kabiliyeti vardir o zaman Fortnite pes edebilir zaten hic calisamiyor olacak .

• alemburda34 kullanıcısına yanıt
    Hayırdır nasıl yaptırmayı düşünüyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

Fornite bu çakallığına karşı ben olsam Fornite dışardan yüklemesini engellerdim. Sözüm ona firma çakallık yapıyor, aslında bunu yaparken normal mağazadan yükleyecek olan büyük bir kitleden oluyor. Benim düşüncem gazı kesilmeye başlığı an yani bir müddet sonra kesinlikle tıpış tıpış android markete gelecek.
    Nesi çakallık? Pc de de steamden yayınlamıyorlar kendi launcheri var. Niye steame para kaptırsın? Google zaten android cihazlardan android kullandıkları için para alıyor. Çıkacak oyuna uygulamaya karışma hakkı yok. O zaman microsoft çıkıp steami engellesin varmı böyle dünya. Birde bu engeli savunan zihniyetler var. %30 karımı bende kimse vermezdim neredeyse gelirimin 3 te 1’ i.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BB2CECC18 -- 12 Ağustos 2018; 21:20:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ANDROID BETA

You're now on the waiting list!

We’ll send you an invite email when you can play. The email will contain a link to the Fortnite Installer. Thanks for your patience!

• Sırf bu yüzden belki de Google artık mağaza dışı uygulama yayınlamayı kaldıracak...

Epic Games'in salak saçmalığı yüzünden böyle büyük bir özgürlükten olabiliriz.

• alemburda34 kullanıcısına yanıt
    Özgürlük sunmak adı altında pazarlanan android böyle bir şey yaparsa çok dikkat çekmez mi?

• Epic Games yalnızca bir oyun şirketi , Google ise dünyanın en güçlü şirketleri arasında , olay bildiğin ''tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış'' :)

Not: Google'a rest çekmek için yapılmamış diyecekler için: ''Google Play üzerinden kar vermek istemeyen Epic Games'' yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moving On -- 14 Ağustos 2018; 13:1:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moving On

Epic Games yalnızca bir oyun şirketi , Google ise dünyanın en güçlü şirketleri arasında , olay bildiğin ''tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış'' :)

Not: Google'a rest çekmek için yapılmamış diyecekler için: ''Google Play üzerinden kar vermek istemeyen Epic Games'' yazıyor.
    Bildiğim kadarıyla epic in sahibi tencent . O da dünyanın en büyük 5.şirketi konumunda

• quote:

Orijinalden alıntı: JacobTs

Bildiğim kadarıyla epic in sahibi tencent . O da dünyanın en büyük 5.şirketi konumunda

Alıntıları Göster
    Bilgilendirme için teşekkürler hocam, daha önce hiç araştırmamıştım, şimdi mesajınız üzerine baktım gerçekten 5. sıradaymış, en büyük şirket ise Apple imiş.
  • quote:

Bilgilendirme için teşekkürler hocam, daha önce hiç araştırmamıştım, şimdi mesajınız üzerine baktım gerçekten 5. sıradaymış, en büyük şirket ise Apple imiş.

Alıntıları Göster
    Ne demek hocam doğrudur apple Google ve Amazon yarış halindeler . Aynı zamanda Apple 1trilyon doları geçen ilk şirket

• quote:

Orijinalden alıntı: JacobTs

Ne demek hocam doğrudur apple Google ve Amazon yarış halindeler . Aynı zamanda Apple 1trilyon doları geçen ilk şirket

Alıntıları Göster
    Evet hocam Apple bu konuda tam bir lider, yalnız listede Google yoktu nedense, bu listeye göre Google'ın değeri Tencent'e kıyasla ilk 5'e giremeyecek kadar düşük, ben mi yanlış listeye baktım?
  • quote:

Evet hocam Apple bu konuda tam bir lider, yalnız listede Google yoktu nedense, bu listeye göre Google'ın değeri Tencent'e kıyasla ilk 5'e giremeyecek kadar düşük, ben mi yanlış listeye baktım?

Alıntıları Göster
    Dünyanın en değerli 10 markası

1- Google

2- Apple

3- Amazon

4- Microsoft

5- Tencent

6- Facebook

7- Visa

8- McDonald’s

9- Alibaba Group

10- AT&T

Böyle bir liste buldum ama ilk 3 sürekli değişiyor diye biliyorum şuan Apple 1.ydi son haberlere göre

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.