Şimdi Ara

Özelleştirilmiş AMD Fenghuang APU’su ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Genelde AMD’nin piyasaya sürdüğü APU modelleri belirli numaralar üzerinden isimlendirilir. Konsol üreticilerine sunduğu yarı özelleştirilmiş APU modelleri ise kod adlarıyla anılır. AMD bu kez bir bilgisayar üreticisine özelleştirilmiş bir APU tedarik ediyor.

Fenghuang APU özellikleri

Fenghuang olarak adlandırılan yeni APU aslında daha önce internete sızdırılmış ve Ryzen serisinden bir modelin kod adı olduğu sanılmıştı. Aksine AMD farklı bir strateji izliyor.

Çinli Subor için tasarlanan özel APU üzerinde 3GHz hızında çalışan 4 çekirdekli ve 8 izlek birimli bir ilk nesil Ryzen işlemci yer alıyor. Yanında 24 işlem kümeli Vega grafik birimi yer alıyor. Sistem 8GB GDDR5 lehimli bellek ile desteklenmiş.

Ayrıca Bkz.GDDR6 üretiminde şimdiden sıkıntı işaretleri

Fenghuang APU’su tahminlere göre 4 TFLOPS seviyesine kadar çıkıyor. PS4 Pro içerisinde yer alan özelleştirilmiş APU ile aynı hatta bir miktar daha ileride performans göstereceği tahmin ediliyor.

Çinli Subor bu APU ile ilk oyuncu bilgisayarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Windows tabanlı bilgisayarın fiyatı 630 Avro civarında olacak. Ayrıca bir konsol hazırlığı da var. Henüz detaylar belli olmasa da yeni konsol PS4 Pro kadar güçlü olacak. Çin’de önemli satış rakamlarına ulaşması beklenen Subor firması AMD için de önemli bir avantaj haline gelecek.

Diğer taraftan AMD’nin bu özelleştirilmiş APU’ları daha başka firmalara da tedarik etmesi bekleniyor. Lisa Su’nun yarı özelleştirilmiş yonga stratejisini daha yaygın hale getirmek istediği bilindiği için beklentiler de bu yönde.

• "Sistem 8GB GDDR5 lehimli bellek ile desteklenmiş."
    Eğer anakart olarak satılacaksa buna pek inanasım gelmedi ama satılırsa da alırım.

• İlk apu duyurulduğundan beri orta seviye bir işlemci ve grafik kartını birleştiren bir ürün bekleniyor ama çıkamadı bir türlü. En büyük engel bellek bant genişliği. hbm bellek ile bunu biraz aştılar ama onun da maliyeti çok yüksek. Bu yüzden benzer performansta pc ile hemen hemen aynı fiyata gelmiş. Şöyle konsol fiyatına olsa tadından yenmezdi.

• 1060 MaxQ kadar performans veriyormuş.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

"Sistem 8GB GDDR5 lehimli bellek ile desteklenmiş."
    Eğer anakart olarak satılacaksa buna pek inanasım gelmedi ama satılırsa da alırım.
    Laptop hocam. CPU GPU ve VRam tek pakette.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amd yakında çipset diye bir şey bırakmayacak ana kartta ne varsa hepsini işlemcinin içine aldı sayılır utanmasalar 16 gb ddr4 bellek entegreli üretecekler işlemcileri böylece ana karta ram takmaya gerek kalmayacak.

• Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    Resim gerçeğini yansıtmıyor. HBM belleği paketinde gelen GDDR5 256-bit veriyolu daha icât olunmuş değil.
  • Özelleştirilmiş AMD Fenghuang APU’su ortaya çıktı

• ParaMounT99229 P kullanıcısına yanıt
    Zaten öyle. Tüm playstation 4 ve ardılı konsollarda işlemci DDR3 diliyle konuşuyor belleklerle, ekran kartı ise GDDR5. Çok acaip esnek bir bellek kontrolcü ile geliyor bu APU'lar. AMD resmen teknolojisini şelale gibi akıtmış bu yarı-özelleşmiş çipler için. Tüm HSA hedefleri yürürlükte ve uygulamada. Bellek pazarındaki yükselen fiyat girdabından önceki son çıkış, AMD konsol sistemleri.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Amd'nin innovation becerisini Fransız yeni dalga sinemasına benzetiyorum... fakirlikten, fukaralıktan ötürü üretilen tekniklerle sanat sinemasının temel taşlarından biri ortaya çıktı.

Şaka bir yana, bu bellek tarafıyla incelemeleri sabırsılıkla bekliyorum.
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Ne incelemesi bekliyorsun ki? 3200 MHz Flare X bellek piyasada yok satıyor... Üstelik peşin peşin bu bellekler alınır Ryzen'e dediğim tarihlerde 800TL olan ürün, 1900TL'den çıkışını vermiş gibi gözüküyor.
    Bu devirde incelemesiz alınacak bir sistem olurdu bunlardan, bellek rizikosu sevmeyenlere.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 6 Ağustos 2018; 0:43:51 >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Apu çevresinde 8gb ddr5, hem grafik hem de zen işlemcisinin kullanımına açık, ama nasıl bağlanmış daha bilinmiyor. İşte görmeyi istediğim, soc üzerinden bu bellek ilişkisi, öyle anakart üzerinden değil.
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Niye bilinmesin? HBCC denen olay bağlıyor. Hani şu Hintli Barış Manço'nun AMD'den ayrılmadan hemen önce demeç verdiği konu: bellek kontrolcü,"Ya Allah!' diyor, bellekler de dile geliyor 'DDR...', 'QDR...' diye iletişime başlıyorlar işlemci ve ekran kartının her birinin anladığı dilden. Aynı Google Translate.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Laptop hocam. CPU GPU ve VRam tek pakette.

Alıntıları Göster
    Tekrar okudum ama Laptop diye bir ibare göremedim. Resme bakarak söylüyorsanız tamam da, olmayan şeyin resmini koyamayacağı için öyle bir resim koymuş olabilir..
  • quote:

Tekrar okudum ama Laptop diye bir ibare göremedim. Resme bakarak söylüyorsanız tamam da, olmayan şeyin resmini koyamayacağı için öyle bir resim koymuş olabilir..

Alıntıları Göster
    Ben çipi resimdeki gibi sanmıştım okuyunca farkettim farklı bir şeymiş. Ama yine değişen bir şey olmaz, büyük ihtimalle Laptop ve Mini PC'lerde görürüz bunları. Masaüstüne geleceğini sanmıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    İlk mesajımda söylediğim gibi, anakartın üzerinde 8GB GDDR5 RAM varsa PS4 gibi hazır cihazlara falan gelebilir. Veya markalı PC üreticilerine verebilirler. OEM olarak satacaklarını sanmam..
  • quote:

İlk mesajımda söylediğim gibi, anakartın üzerinde 8GB GDDR5 RAM varsa PS4 gibi hazır cihazlara falan gelebilir. Veya markalı PC üreticilerine verebilirler. OEM olarak satacaklarını sanmam..
    PS4 zaten anakarta bitişik GDDR5 ram kullanıyor. Konudaki paket daha farklı.

PS4:

Özelleştirilmiş AMD Fenghuang APU’su ortaya çıktı

O da Ekrem'in her zamanki Ekrem'liğinden ileri gelen bir kâide olarak açıklanabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.