Şimdi Ara

Yerli SİHA’ların yeni gücü Bozok atış testlerine başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.569
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ülkemiz coğrafyasına uygunluğu ile askeri operasyonların hem maliyetini düşüren hem de etkisini artıran insansız hava araçları konusunda Türk Savunma Sanayii dünyanın en tecrübeli ülkeleri arasında en tepedeki yerini çoktan aldı. Araçların başarısını sadece üretilen SİHA’lara bağlamak elbette ki çok makul değil. Bunun yanı sıra SİHA’lar özelinde üretilen mühimmatlar da çok kritik önemde.

Bu konuda Tübitak SAGE’nin ilk olarak 2015 yılında IDEF kapsamında sergilediği Bozok mühimmatı, uçuş testlerinin ardından sonunda Bayraktar TB2 SİHA ile ilk atış testlerini de başarıyla gerçekleştirdi. Özgün tasarımlı mühimmat, hareket kabiliyetleri ile rakiplerinin önüne geçmeyi başaran bir mühimmat. Son safhaya kadar ataletsel güdümle hedefe yönelen Bozok, son safhada aktif lazer arayışı başlık ile hassas güdüm yapabiliyor.

Sadece 16kg ağırlığında oluşu ile insansız hava araçlarında kullanılma avantajı yüksek olan Bozok, 120mm çapında ve 80cm boyutunda bir minyatür mühimmat. Havadan yere kullanılmak üzere geliştirilen Bozok’un güdüm menzili 9km. Çoklu taşıma, çoklu atış gibi olanaklar sunan sistem, düşük üretim maliyeti ve düşük ölçekli üretim olanakları ile de üretim aşamasında avantajlar sunuyor.

Aşağıda yer alan videoda Saros Körfezi’nde Bayraktar TB2’den atılan Bozok’un hedefi başarıyla vurduğu an ve hedefe ulaşma anları yakından izlenebiliyor.

• gelecekte uçakların önemi kalmayacak. önemli olan mühimmat olacak. küçük bir SİHA, milyarlık taarruz uçaklarını rahatlıkla düşürebilecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 31 Temmuz 2018; 18:14:26 >
  • Bunlar hep seçim çalışması (!)

• Artik piknik de yapamayacagiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: CleanCoders

gelecekte uçakların önemi kalmayacak. önemli olan mühimmat olacak. küçük bir SİHA, milyarlık taarruz uçaklarını rahatlıkla düşürebilecek
    Gelecekte taaruz uçakları insansız olacak zaten.
  • DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Onları hükümet üretmiyor ülkemin mühendisleri üretiyor. Bazı şeylerin açıklanma tarihleriyle seçimin alakası var evet ama her iş için bunu söylemiyorlar, söylemiyorum. Ayrıca ASELSAN'ı da kuran bir hükümet değil TSK güçlendirme vakfıdır. Böyle konuları alakasız yerlerde siyasete bağlayanlara acayip ayar oluyorum neyse ki küfür etmeme forum müsade etmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengiz7 -- 31 Temmuz 2018; 18:57:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengiz7

Onları hükümet üretmiyor ülkemin mühendisleri üretiyor. Bazı şeylerin açıklanma tarihleriyle seçimin alakası var evet ama her iş için bunu söylemiyorlar, söylemiyorum. Ayrıca ASELSAN'ı da kuran bir hükümet değil TSK güçlendirme vakfıdır. Böyle konuları alakasız yerlerde siyasete bağlayanlara acayip ayar oluyorum neyse ki küfür etmeme forum müsade etmiyor.
    Evet aselsan üretiyor hükümet değil. bu sanırım arabayı şöför götürmüyor benzin götürüyor gibi bir benzetme. aselsan yıllardır var evet ama telsiz üretmekden fazlasını pek yapamadı. destek verilmezse en büyük kurumlar bile üretim yapamaz. yani neymiş aselsan 50 yıldır varsada ona destek eden bir hükümet olmadığı için üretim yapamayan bir kurum olarak kalmış. bu siyaset değil bir gerçek. sen siyaset adına gerçeği göremiyorsan ben ne yapayım.

anladın?????

not: Küçükçekmece nükleer araştırma üssü var belki 30 yıldır orda. ama bişey yapılıyormu hayır neden para desteği yok

anladın???

• Vurduğu pkklı leş olur inşallah

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cengiz7 kullanıcısına yanıt
    Bozok füzesini Tübitak SAGE üretiyor.

• tebrikler

bence siber işlere çok daha öncelik vermeliyiz.

• Hükümetimize sonsuz teşekkürler, nereden nereye geldik mermi ithal ederken şimdi kendi siha larımızı yapıyoruz. Son 16 yılın büyük başarı hikayelerinden biride yerli ve milli savunma sanayimizdir Altay a da çok az kaldı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengiz7

o zaman neden sandıkta iktidar hesap veriyor. en ufak kap kaç olayından da hükumet sorumludur. en ufak başarıdan da hükumet sorumludur.
  • seçim yatırımı olan kandil'e 3-4 bomba sallarlar artık.
  • Bu tür konularda ilerlerken, tarım-hayvancılık konusunda olanca hızımızla geriliyoruz.Bu da işin ironik kısmı!

• ''insansız hava araçları konusunda Türk Savunma Sanayii dünyanın en tecrübeli ülkeleri arasında en tepedeki yerini çoktan aldı. ''

kaç senedir üretiyoruzda en tecrübeli ülkeler arasında en tepedeki yerimizi çoktan aldık ?

ver gazı ver gazıııı....

• quote:

Orijinalden alıntı: CoreXXX

Evet aselsan üretiyor hükümet değil. bu sanırım arabayı şöför götürmüyor benzin götürüyor gibi bir benzetme. aselsan yıllardır var evet ama telsiz üretmekden fazlasını pek yapamadı. destek verilmezse en büyük kurumlar bile üretim yapamaz. yani neymiş aselsan 50 yıldır varsada ona destek eden bir hükümet olmadığı için üretim yapamayan bir kurum olarak kalmış. bu siyaset değil bir gerçek. sen siyaset adına gerçeği göremiyorsan ben ne yapayım.

anladın?????

not: Küçükçekmece nükleer araştırma üssü var belki 30 yıldır orda. ama bişey yapılıyormu hayır neden para desteği yok

anladın???

Alıntıları Göster
    ÜRETİM üretim demişsin neden şuan ülkede üRetim yok herşey ithal neden fabrika yerine hep avm açılıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tacimmüdür -- 1 Ağustos 2018; 8:50:42 >

• Türkiye 2007 yılından beri birkaç türde İHA geliştiriyor. Operasyonel halde Mini ihaları vs saymazsak 3 çeşit (Anka, Bayraktar, Karayel) İHA'sı olan ve bunlarla aktif operasyonlar yapabilen, "combat proven" yani operasyonelliği kanıtlanmış, çeşitli yerli mühimmatları kullanabilen SİHA'lara sahip, hatta dünya'da ABD'den sonra SİHA'lardan en fazla mühimmat kullanan ülke durumunda. Kimsenin gaz verdiği yok, bilmiyorsanız öğrenin. Dünya'da SİHA geliştirebilen 4 ülkeden biriyiz, daha ötesi var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: joven

Bu mesaj silindi.
    +1
  • tacimmüdür kullanıcısına yanıt
    Çünkü insanların üretimden para kazanma kabiliyetleri yok, çünkü bilmiyorlar, çünkü eğitimleri, çünkü tecrübeleri yok. Para eğitimsiz kesimde. Eğitimli kesim de cahil sayılır; yeterli bilgisi, tecrübesi, cesareti yok. Piyasa da uzun vadeli işleri kaldırmadığı için girişim yapmak sıkıntı. Paylaşma kültürü olmadığı için de büyük işler yapılamıyor. Bilenle parası olan da anlaşamıyor, çünkü parası olan al sata alışmış, sabredemiyor ve kendini üstün görüyor. Bunun yanında faiz, değerli kağıtlar, ihaleler vb. aracılığıyla kolay para kazanmak varken de büyük sermayeler riske girmiyor vb. vb. Sonuçta olay hep ama hep eğitimde bitiyor!!!
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.