Şimdi Ara

Bilim insanları bilgisayar depolama kapasitesini bin kat arttıracak yeni bir teknik buldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Alberta Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının ürettiği bir çeşit katı hal belleğinin kapasitesi, mevcut bilgisayar depolama aygıtlarının kapasitesinden bin kat daha fazla. Çalışmanın başyazarı ve fizik bölümü doktora öğrencisi Roshan Achal şöyle diyor: "Depolama aygıtı bu teknikle, iTunes'ta bulunan 45 milyon şarkının hepsini alabilir. Üstelik bu şarkılar cihazın yalnızca çeyreğini doldurabilir. Bu, beş yıl öncesine kadar gerçekleşebileceğini düşündüğümüz bir şey bile değildi."

Bilim insanları, tek Hidrojen atomunu hızlıca çıkarmaya veya değiştirmeye imkan veren atomik ölçekli devreler üretmek için geliştirdikleri teknolojiyi kullandılar. Teknoloji, belleğin yeniden yazılabilmesini sağlıyor. Bu da çok daha verimli katı hal sürücüleri anlamına geliyor.

Atomik ölçekli bilgisayar depolamasıyla ilgili daha önce de çalışmalar yapılmıştı. Fakat ortaya çıkan ürünler ancak çok düşük sıcaklıklarda çalışabiliyordu. Yeni çalışmada elde edilen aygıt, oda sıcaklığının üzerinde de kararlı olarak çalışıyor.

Bu teknolojinin hayata geçmesi, hem kurumların hem de bireylerin devasa arşivler oluşturmasına imkan verecek. Yakın gelecekte ticari amaçlı üretime geçilmesi bekleniyor. Quantum Silicon adlı şirket bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

• artık verilerin güvenliği daha önemli

1000 kat depoluyorsa, kullanılmayan bölgeye evinizin 3D haritasını gerçek zamanlı olarak kaydedebilir ve bunu size karşı kullanabilir. Mesela yemek tabağındaki makarna artıklarını inceleyip makarnanıza zehir koyabilirler veya duvarınızdaki posteri inceleyip o posterin olduğu evi yokedecek bir drone gönderebilirler.

gerekli veri aktarımını da ""windows10 bu, update yükleyip duruyor" şeklinde yutturabilir.

zaman kötü
  • Araplar şeriat derdinde, ahlaksız batı bilim teknoloji derdinde.

• Hiç bir atılım disketten cd'ye geçiş kadar şaşalı olamaz şu hayatta :D

İşin şakası bir yana teknoloji çok hızlı ilerliyor eskiden 100 yılda bir yapılan atılımlar şimdi 10 yılda bire indi.

• Yaw he heeee..

• artık verilerin güvenliği daha önemli

1000 kat depoluyorsa, kullanılmayan bölgeye evinizin 3D haritasını gerçek zamanlı olarak kaydedebilir ve bunu size karşı kullanabilir. Mesela yemek tabağındaki makarna artıklarını inceleyip makarnanıza zehir koyabilirler veya duvarınızdaki posteri inceleyip o posterin olduğu evi yokedecek bir drone gönderebilirler.

gerekli veri aktarımını da ""windows10 bu, update yükleyip duruyor" şeklinde yutturabilir.

zaman kötü

• quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

artık verilerin güvenliği daha önemli

zaman kötü
    Sen ne diyorsun değişik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt
    Sana tavsiyem bir an önce kendini dizi film'lerden soyutla ve biraz gerçek dünyaya yönel.
  • Sadece İTunes'da ki şarkıları dinlemek için
    45 milyon * 4 dak desek bi şarkıya =180 milyon dakika gerekiyor

6 saat uyusak ve kalan zamanda hep dinlesek
    180 milyon / 60 / (24-6) /365 = 456 yıl gerekiyor,

buna 3-5 yıl da çocukluk ekleyin :D

• Patron bunu 512 bitlik adama söylüyorsun soylediklerinin yarısını anlamamış olabilir !

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • denizaya kullanıcısına yanıt
    Sen neyin derdindesin?
  • 90'ların başında çok duymuştuk bu tarz haberleri !
    ama piyasa kurallarına göre işliyor bu işler !
    öyle süper teknolojiler !
    yapımı ve dağıtımı ve sektör liderleri firmalar yüzünden
    eğer ciddi bir rekabet veya rakip yok ise
    sürüm sürüm süründüre süründüre çıkartıyorlar bu teknolojileri.

şimdi çin bu haberi okuyacak ! evet tek atomlu hidrojen fikri bilinen bir şey
    ama hidrojen oda sıcaklığında gaz olan bir şey olduğu için önce soğutman sonra manyetik alan teknolojisiyle 1 0 1 0 olarak çekilde bunu yerleştirmek için
    hidrojenle bağdaş kura bilen bir yardımcı malzeme atomu bulursan zaten bu sorun çözülür. büyük bir ihtimal bu form SSD tarzı bir yapı içinde olabilir gibi !

bu teknolojiyi 1 yılda üretile bilinir olsa da bu üretimi yapabilecek fabrikayı üretmek 5 yıldan önce mümkün görülmediği için seri üretim yoksa pratik uygulana bilinir fiyatlama politikasına geçmek çok uzun bir süreç olacaktır.

Arap lafını duyan basıyor artıyı. Araplar çalışmaz yatar. Araplar din istismarı yapar. Araplar şöyledir, böyledir. Araplar müslümandır. O halde müslümanlar, çalışma, din istismarı yapar, şöyledir-böyledir. Ne güzel bilinç oluşturmuşlar. Bu konuda batıyı tebrik etmek lazım.

• quote:

zaman kötü

Manyak mısın aga, biraz şizofrenik belirtiler gibi.
  • Bu ahlaksız batı olmasaydı önümüzde arkamızda b,nc,r yaprağı ile dolaşır dururduk.Bu ahlaksız niçin papılablecek ve geçmşte yapılmış şeyleri geliştirmiyor.Şöyle ki geçmite bir kaset teknolojisi vardı,dijital olarakta kullanılabilmişti.Niçin bu teknolojiyi geliştirmiyorlar.Şu anda kafamı çökmüş 1'er terabaylık iki diskin yeniden yaratılmasına çalışıyorum.Kafamı kaldırıpta etrafa bakınınca sayfanızı gördüm.Bir yıldır çalışıyorum,bir arpa boyu yol aldım.1973 yılında doldurulmuş kasetimdeki müzikler hala bana sesleniyor.Çökmeler yok veri kayıpları yok.50 yıllık birikim bir anda havaya uçtu.Çükerim ben böyle teknolojiyi

• quote:

zaman kötü
    Yaw Tuğrul. Haberi okudum, ağzımı bırakıp başka yerimle güldüm.
    Pille ilgili haberleri de her hafta okuyoruz. Bir tanesi hayata geçti mi?
    Yaw he heee dedim.

Hadi onu bırak. Depolama ve RAM üreticileri her gün kârını arttırma derdindeler.
    1000 kat depolama artışı yapan bir şeyi bize verecekler mi sanıyorsun.

Bende 8 TB HDD var. Tam da bi tane daha 4 TB alayım bari diye düşünüyorum.
    Bu kapasiteler 1000 kat artsa ve SSD olsa, bir daha hayatım boyunca HDD almam.
    Çünkü yazma silme yapmıyorum. Film atıyorum, kenarda duruyor.

1 kere HDD alacak ve bir daha da almayacaksam; Harddisklerin kapasitesi de 1000 katına
    çıkarsa o harddiski bize 100 katına satarlar her halde.

Sen 500 lira yerine bir diske 50.000 lira verir misin? Biraz düşün...

• Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt
    Adam öngörülü. Bunun için bilim kurgu dizisi izlemek değil vizyon sahibi olmak gerekir. Bir kaç vizyonsuz da tepki göstermiş. Türkiye gerçeği bu kadar işte.

Durduk yere olayı araplara nasıl bağladın? Ha derdin islamsa araştırmacılardan birinin ismi Muhammed. Git adamlara söyle onu atıp ateistsin diye seni alsınlar. Ateist olduğun için bilimde ondan daha faydalısındır(!)
  • arkadaslar bu haber çıktıktan en az 20 sene sonra evimizde ya göruruz ya görmeyiz göruncede zaten adamların artk hddlerden para kazanma derdi bitmiş olur.ayrıca şuan zaten bir orantısızlık var eşime 64 gb telefon aldım çocugun musamere videosunu çekti hafıza doldu.bugun 4k yayın film yada videolar zaten hafızanın anasını belliyorlar.hdd ler şuan çağın çok gerisinde
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.