Şimdi Ara

Uykusuz kalmanın maliyeti milyarlarca dolar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Dünya genelinde her üç yetişkinden biri uykusuzluk kaynaklı sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. Yapılan araştırmalar uykusuzluğun, toplum genelinde giderek artan bir sağlık sorunu haline geldiğini ortaya koyuyor.

Yıllar önce yapılan bir ankete katılanların yüzde 20 ile yüzde 30’luk bölümü günlük 7 saatlik uykuyu alamadığını belirtirken, bu sayı günümüzde ABD için yüzde 35’e, İngiltere için yüzde 37’ye, Singapur için yüzde 28’e, Fransa için yüzde 26’ya yükselmiş durumda.

Uykusuzluğun getirdiği sağlık sorunları

Yetersiz uyku gündelik hayatta dikkat kaybı, odaklanma sorunu, motivasyon eksikliği, problem çözmede yetersizlikler, zihin karışıklığı, sinirlenme, hafıza kayıpları, iletişim sorunları, yavaşlamış ya da hatalı değerlendirme, tepki süresinde gerileme ve empati kaybına neden oluyor. Uzun vadede ise kalp krizi, felç, hipertansiyon, obezite, diyabet ve depresyon riskini arttırıyor.

Ekonomik maliyeti de yüksek

Araştırmacılar, Avusturalya genelinde yaptıkları çalışmayla yetersiz uykunun bilinen sağlık sorunlarının yanı sıra finansal ve finansal olmayan maliyetlerini de incelemişler. İncelemeyle değerlendirilen mali kriterler arasında sağlık hizmetleri ile ilişkili mali maliyetler, sağlık sektörü dışında sağlanan gayri resmi bakım maliyetleri, verimlilik kayıpları, tıbbi olmayan çalışma ve taşıt kazası maliyetleri, kaybedilen vergi geliri, refah ödemelerine ilişkin verimsizliklerden kaynaklanan toplumsal kayıp yer almış.

Uykusuzluğun Avusturalya’ya finansal maliyeti 17.88 milyar dolar olarak hesaplanmış. Maliyetin dağılımı ise şöyle: Doğrudan sağlık giderleri 160 milyon dolar, ilgili hastalık giderleri 1.08 milyar dolar, azalan istihdam 5.22 milyar dolar, erken ölümler 0.61 milyar dolar, işe gelememe 1.73 milyar dolar, işte verimsiz çalışma 4.63 milyar dolar, kazalar 2.48 milyar dolar, gayrı resmi bakım giderleri 0.41 milyar dolar ve toplumsal kayıp 1.56 milyar dolar. Finansal olmayan maliyetler ise 27.33 milyar dolar olarak hesaplanmış. Böylece uykusuzluğun Avusturalya’ya toplam ekonomik maliyeti 45.21 milyar dolar olarak tespit edilmiş.

Toplumda yaygın olarak görülen ve yüksek maliyet getiren şeker, depresyon ve sigara gibi hastalıklarla toplumsal mücadelelerde başarı elde edildiğini belirten araştırmacılar, önümüzdeki yıllarda konjonktürel olarak artış gösterecek uyku sorununa da hükümetler tarafından benzer bir yaklaşım sergilenmesi ve uykusuzlukla kapsamlı mücadele edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

• küresel ekonominin uykusuzluk üzerine etkisi var. sürekli rekabet ve iletişim gerekliliği 7/24 çalışılmasını ve vardiya sistemini gerektiriyor.

modernizmin getirdiği kaygı ve stress, rekabet gibi etkenler de insanlar üzerinde olumlu olduğu kadar olumsuz etkilere sahip. denge sağlanmazsa bir çok rahatsızlık ortaya çıkmakta.
  • küresel ekonominin uykusuzluk üzerine etkisi var. sürekli rekabet ve iletişim gerekliliği 7/24 çalışılmasını ve vardiya sistemini gerektiriyor.

modernizmin getirdiği kaygı ve stress, rekabet gibi etkenler de insanlar üzerinde olumlu olduğu kadar olumsuz etkilere sahip. denge sağlanmazsa bir çok rahatsızlık ortaya çıkmakta.

• Bende de var bu uykusuzluk mereti . 5-6'ya kadar uyuyamıyorum . Anca film falan izlerken geliyor .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Irishman -- 23 Temmuz 2018; 22:43:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxmania

küresel ekonominin uykusuzluk üzerine etkisi var. sürekli rekabet ve iletişim gerekliliği 7/24 çalışılmasını ve vardiya sistemini gerektiriyor.

Kesinlikle katiliyorum hocam

• yaş kaç öğrenci falan mısın
  • 24062018 kullanıcısına yanıt
    Öğrenciyim ve sabah 8'de başlayacak okula nasıl gidecem onu düşünüyorum ..

• tatildesin olum. sabah 8 de okull mu başlıyor

belli zaten öğrenci olduğun

lise mi
    Eylul'de başlayacak

• sabaha kadar takıl takı git okulda yat

okulumu sorunediyorsun. okulun benim gibi uzadıysa onu sorun et. gerçi okulun her şeyi sorun ama. yatma konusunu diyorum sadece sorun etme kafanı vur yat..

lisede en ön sırada kafayı vurar yatardım bir tanesi de kalk demezdi. psikopat olduğum için. hayat delilere ve parası olana güzel.
    Üniversite sınavı var lise son . Nereye yatiyon okulda ..

• birader ben ben psikopat biriyim kendi aileme gösteardiğim şiddeti ve hakareti dışarıda göstersem çok kavga dövüş olurdu.

onun için benim ilkokul 5 ten sonra

ortaokul lise üniversite hiç gerçek arkadaşım olmadı hiç biriside umurumda değildi. tek tabanca takıldım. sürüden ayrılan gibi. o yüzden millet bana deli gözüyle bakıyordu. hocalar dahil. kimse bişey diyemiyordu. dese de benim umurumda değildi yani. hiçbir şey şeyimdedeğildir.

derste öss çalışırdım ders dinlemezdim mesela. matematik dersinde fen çalışır. fen dersinde matematik çalışırdım. :)

hayırdı kaç puan yapıyorsun ne olacaksın... üniversite boş iş. hiç okuma bence. az buçuk para varsa yurt dışında oku. hiç değilse yabancı dilin olur. yabancı dil yeter sana
  • ben yatılı okuudm 3 sene o zaman yattım baya. son sene bu dediğim şekil çalıştım. ama sen yine işine bak. keyfine geleni..

ben geceleri evde dahaverimli çalışıyorum diyorsan ev çalış git okulda yat. ne olacak.

hocaların çok mu ters
    Orasına girme sen psikopat arkadaşım . Hadi iyi akşamlar .

• bebeye bak. senden bu kafayla şimdi hesapta gidecek elimden gece gece senin gibi bebelere dil döküyoruz boşa

sürün dur tayyibin çiftliğinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 24062018 -- 23 Temmuz 2018; 23:42:37 >
    Koyunlarla yaşamak isteyen kim ..

• Çok uyumanın getirdiği mali zarardan haberiniz var mı peki sayın araştırmacılar..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.