Şimdi Ara

Yeni MacBook Pro kötü bir ısı yönetimine sahip

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Fiyatı 40 bin TL seviyesine kadar çıkan yeni MacBook Pro modelleri geçen haftanın en çok konuşulan konuları arasındaydı. Sekizinci nesil işlemcilerle güçlendirilen yeni modeller ne yazık ki aşırı ısınmaya bağlı performans düşüşü yaşıyor.

Can sıkıcı ısınma

YouTube üzerinde yapılan ilk testlerde çarpan kilidi açık Core i9 işlemcisinin yüzde 100 yük altındayken soğutma sistemi tarafından tam olarak kontrol edilemediği ve aşırı ısınmaya sebep olduğu belirtiliyor. Bunun sonucunda da performans düşüşü başlıyor.

Ayrıca Bkz.Yeni nesil MacBook Pro duyuruldu, fiyatlar 40 bin liraya çıkıyor

Yeni MacBook Pro’da enerji yönetimi o kadar kötü ki geçen yılın Core i7 işlemcili MacBook Pro modelinden zaman zaman geride kalıyor. Örneğin Adobe Premier Pro uygulamasında video işlenirken yeni MacBook Pro 39 dakikada, 2017 model MacBook Pro ise 35 dakikada tamamlamış.

Yeni MacBook Pro modelindeki aşırı ısınma sorunu hayal kırıklığı yaratabilir. Testi yapanlar Core i9 işlemcisinin potansiyelinin böyle bir soğutma sistemi ile MacBook Pro içerisinde heba edildiğini düşünüyor. Muhtemelen Apple yakın zamanda bir güncelleme yayınlayarak ya enerji yönetim yongasına optimizasyon yapacak ya da işlemcinin turbo hızlarını düşürecektir.

• Apple 7. nesil Core i7 işlemcili MacBook Pro’lardan zaman zaman daha düşük performans gösteren 8. nesil Core i9 işlemcilere yer vermek yerine yeni MacBook Pro’nun soğutma sisteminde özelleştirmelere gidebilir (ASUS’un ROG Zephyrus modelinde GTX 1080 ekran kartının soğutması için özel bir tasarım anlayışına gitmesi gibi) veya soğutma sisteminin kaldırabileceği düzeyde bir işlemciye yer verebilirdi. Intel’in işlemcilerini veya izlediği politikayı kesinlikle savunmuyorum fakat Intel’in 8. nesil Core i9 işlemcisi yüzde yüz yük altındayken 7. nesil Core i7 işlemcili geçen yılın MacBook Pro’larından daha düşük performans gösteriyorsa bu işlemciyi yeni model MacBook Pro’larda kullanmak için savunulacak hiçbir yanı olduğunu düşünmüyorum.

Edit: Küçük bir ayrıntı olsa da bir sitede haber editörü konumundaysanız ve yaptığınız haberde 2018 yılı bir MacBook Pro’dan bahsedip birkaç yıl önceki MacBook Pro’larda hakim olan tasarım anlayışına sahip bir ürünün fotoğrafına yer veriyorsanız yaptığınız işe ne kadar önem verdiğinizi gözden geçirmelisiniz. Benim DonanımHaber’e yazarlık için yaptığım iş başvurularım reddedilirken gereksiz yere çift tırnak kullanarak imla kurallarına dikkat etmeyen veya yaptığı haberlerde kullandığı fotoğrafların haberle ilgili olup olmadığını önemsemeyen editörlere hak tanınmasını doğru bulmuyorum. Ben haber altlarına yazdığım her yorumu kontrol edip yayınlıyorsam, yaptığı haberler üzerinden para kazanan kişiler de en az benim kadar dikkat etmeli.

"i9 gereksiz yea" cı arkadaşlar: Apple her zaman en üst konfigürasyonda Intel'in mobildeki en sağlam işlemcisini kullanmıyor mu,bu senenin en sağlam mobil işlemcisi i9.

Şimdi size tahminimi söyleyeyim: 2018 MacBook Pro'da bir alt işlemci olarak yanlış hatırlamıyorsam i7-8850H diye 6 çekirdekli bir işlemci var. Elemanlar bakmış ki buna soğutma yetiyor (haberde i7 model ile ilgili birşey geçmemiş) o zaman i9'a da yeter demişler 6 çekirdek olduğu için.

Burada suçlu her türlü Apple.

1. 45 TDP ile 65 TDP işlemcinin aynı soğutucu sistemi ile soğutulamayacağını anlamak için mühendis olmaya gerek yok.

2. Nasıl bir kafayla sistemi test etmeden satışa sundular?

Bu skandaldan kim sorumluysa kovulmalı

Apple ya idareten 2017 MacBook Pro en üst konfigürasyonu verip 2019 modeli çıkınca onun en üst konfigürasyonunu vermeli yada yeni ve sorunusuz revizyon çıkarıp ücretsiz değişim yapmalı.

2. Şık daha önce yapmadıkları şey değil

Tabii hiç bir Apple üst düzey yetkilisi bu yazımı iplemeyeceğı gibi bir kaç fanboyun saldırısına uğrayacağım
    Selamlar,

tüm dizüstüler ısıya bağlı olarak hızlarını belirli bir miktarda aşağıya çekebilirler lakin bu miktar, işlemcinin baz frekansının hayli gerisindeyse burada 'hayli' problem var demektir.

Macbook Pro'nun 2-3 katı kadar kalın, iri yarı kasalı Acer Helios 500'deki i9 8950HK 4GHz'in çok daha üstünde çalışabiliyor; arada ciddi bir yapı farkı var elbette, Apple kasa yapısını güncelleyip termal bütçesini geliştirebilirdi.

Özellikle Adobe yazılımlarında bu mesele özellikle göz önüne çıkıyor lakin misal veriyorum FCPX'de i9, i7 versiyonuna göre beklediğimiz performans artışını Macbook Pro'nun kasasında tam anlamıyla gösteremiyor, artış var ama potansiyel yeterince değerlendirilememiş.

Elime bir inceleme ürünü ulaşırsa incelerim arkadaşlar, bu konulara da bir açıklık getiririm bir 2014 Macbook Pro (nazar değmesin, başına bir şey gelse daha Macbook alamam) kullanıcısı olarak merak içerisindeyim.
    Hocam intelin işlemcinin muadili amd'de olsa ve aynı şartlar altında performans olarak düşüş yaşamadan işini daha serin şekilde yapsa bende suçu Intel'de arardım.

Fizik kuralı böyle hız arttıkça iletken maddenin direnci artıyor. Artan direnç de ısıya dönüşüyor. Bunu önlemek için termal karakteristik özelliğine TDP değerinin üstünde bir soğutma kapasitesine sahip soğutucu ile bu cpu desteklenmeli. Ben kendi kasamı 9 tane fanla çalıştırıyorum. Iki tanesi işlemci soğutucumun üstünde. İşlemci 4.2 GHz'de hız aşırtılmış biçimde çalışıyor. Şu sıcak günlerde 60 dereceyi geçmesin diye fanın hız ayarını 60 derecede %100 olacak şekilde ayarladım. Biraz ses artıyor ama performanstan ödün vermiyorum. Normal hızı olan 3.3 GHz'de çalıştırsam bu sesi çekmezdim.

Koskoca Apple firması daha iyi hesaplamalar yapması lazım. Müşterileri mağdur ettiler.
  • Yada geri çağırma yapıp soğutma sisteminde değişikliğe gidebilir.Misal saat hızları düşürülen müşterilerin gerekli bakım ve değişimlerden sonra güncelleme ile performansı arttırılabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu yalnızca macbook pro da yasanan bir problem değil. i9 islemcili çok iyi soğutmaya sahip windows laptoplar bile thermal sorunlar yaşıyor. Suçu Apple dan çok İntel de aramak lazım

• Suç Apple da incecik laptopa i9 işlemci fazla gelir. 4 GHz üstünde çalışma frekansı olan bir cpu'yu küçücük soğutucuyla soğutmak fizik kurallarına aykırı. Ya hız düşecekler yada çekirdek sayısını azaltacaklar i7 serisi işlemci kullanacaklar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Suç Apple da incecik laptopa i9 işlemci fazla gelir. 4 GHz üstünde çalışma frekansı olan bir cpu'yu küçücük soğutucuyla soğutmak fizik kurallarına aykırı. Ya hız düşecekler yada çekirdek sayısını azaltacaklar i7 serisi işlemci kullanacaklar.
    Yanılıyorsunuz ve bilmeden yorum yapıyorsunuz. Elbetteki dediklerinizde haklılık payı var bu kadar ince bir laptop fizk kuralları neticesinde belli bir soğutma performansından fazlasını sunamaz ancak acer predator (ki kendisi tank gibi bir makine ve hayvani soğutmaya sahip), dell xps 15 gibi cihazlar bile i9 u sogutmakta zorlaniyorlar ve thermal throttling sorunu yaşıyorlar. Bu da demek oluyorki suç Apple dan çok soba gibi ısınan bir işlemci üreten İntelde

• quote:

Orijinalden alıntı: clb12

Bu yalnızca macbook pro da yasanan bir problem değil. i9 islemcili çok iyi soğutmaya sahip windows laptoplar bile thermal sorunlar yaşıyor. Suçu Apple dan çok İntel de aramak lazım

i9 u intel apple'a silah zoruyla vermedi. Demek ki apple adam gibi test yapmamış, bunlar basit işler değil. Burda suçlu %100 apple dır, dediğim gibi intel silah zoruyla satmadı apple a bu işlemciyi
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    Diğer üreticilerede mi zorla sattı o zaman? Boş boş yorum yapmayın Apple elbetteki hatalıdır testler vs. yapılmalıydı ve bence de aceleye gelmiş bir seri oldu, ancak çok iyi soğutmaya sahip hayvan gibi windows laptoplar bile thermal throttling yaşıyorsa burada tek suçlu Apple diyemezsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2EF209ABE -- 23 Temmuz 2018; 0:59:42 >
  • Apple 7. nesil Core i7 işlemcili MacBook Pro’lardan zaman zaman daha düşük performans gösteren 8. nesil Core i9 işlemcilere yer vermek yerine yeni MacBook Pro’nun soğutma sisteminde özelleştirmelere gidebilir (ASUS’un ROG Zephyrus modelinde GTX 1080 ekran kartının soğutması için özel bir tasarım anlayışına gitmesi gibi) veya soğutma sisteminin kaldırabileceği düzeyde bir işlemciye yer verebilirdi. Intel’in işlemcilerini veya izlediği politikayı kesinlikle savunmuyorum fakat Intel’in 8. nesil Core i9 işlemcisi yüzde yüz yük altındayken 7. nesil Core i7 işlemcili geçen yılın MacBook Pro’larından daha düşük performans gösteriyorsa bu işlemciyi yeni model MacBook Pro’larda kullanmak için savunulacak hiçbir yanı olduğunu düşünmüyorum.

Edit: Küçük bir ayrıntı olsa da bir sitede haber editörü konumundaysanız ve yaptığınız haberde 2018 yılı bir MacBook Pro’dan bahsedip birkaç yıl önceki MacBook Pro’larda hakim olan tasarım anlayışına sahip bir ürünün fotoğrafına yer veriyorsanız yaptığınız işe ne kadar önem verdiğinizi gözden geçirmelisiniz. Benim DonanımHaber’e yazarlık için yaptığım iş başvurularım reddedilirken gereksiz yere çift tırnak kullanarak imla kurallarına dikkat etmeyen veya yaptığı haberlerde kullandığı fotoğrafların haberle ilgili olup olmadığını önemsemeyen editörlere hak tanınmasını doğru bulmuyorum. Ben haber altlarına yazdığım her yorumu kontrol edip yayınlıyorsam, yaptığı haberler üzerinden para kazanan kişiler de en az benim kadar dikkat etmeli.

Yeni MacBook Pro kötü bir ısı yönetimine sahip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AAlperenK -- 23 Temmuz 2018; 1:41:18 >
  • Özet: Apple ve Intel ortak bir skandala imza attı.

• 2017 Macbook Pro da Throttling yapıyor ama 2-3 dakikalık bir yükten sonra
    i9 lu Macbook ise sadece 6 saniye sürüyor

• quote:

Orijinalden alıntı: AAlperenK

Apple 7. nesil Core i7 işlemcili MacBook Pro’lardan zaman zaman daha düşük performans gösteren 8. nesil Core i9 işlemcilere yer vermek yerine yeni MacBook Pro’nun soğutma sisteminde özelleştirmelere gidebilir (ASUS’un ROG Zephyrus modelinde GTX 1080 ekran kartının soğutması için özel bir tasarım anlayışına gitmesi gibi) veya soğutma sisteminin kaldırabileceği düzeyde bir işlemciye yer verebilirdi. Intel’in işlemcilerini veya izlediği politikayı kesinlikle savunmuyorum fakat Intel’in 8. nesil Core i9 işlemcisi yüzde yüz yük altındayken 7. nesil Core i7 işlemcili geçen yılın MacBook Pro’larından daha düşük performans gösteriyorsa bu işlemciyi yeni model MacBook Pro’larda kullanmak için savunulacak hiçbir yanı olduğunu düşünmüyorum.

Muhtemelen şu an için yazılım güncellemesi vs. verip biraz düzeltecekler ancak bir sonraki nesilde tasarım değişikliğine gitmeleri gerek yoksa aynı sorun devam eder.

• ISI tahliye sistemi ve kasa tasarimi iicn Apple %1000 sucludur. Intel ne yapsin tedbirini aliyor aksi halde cihaz eriyecek ...
  • Selamlar,

tüm dizüstüler ısıya bağlı olarak hızlarını belirli bir miktarda aşağıya çekebilirler lakin bu miktar, işlemcinin baz frekansının hayli gerisindeyse burada 'hayli' problem var demektir.

Macbook Pro'nun 2-3 katı kadar kalın, iri yarı kasalı Acer Helios 500'deki i9 8950HK 4GHz'in çok daha üstünde çalışabiliyor; arada ciddi bir yapı farkı var elbette, Apple kasa yapısını güncelleyip termal bütçesini geliştirebilirdi.

Özellikle Adobe yazılımlarında bu mesele özellikle göz önüne çıkıyor lakin misal veriyorum FCPX'de i9, i7 versiyonuna göre beklediğimiz performans artışını Macbook Pro'nun kasasında tam anlamıyla gösteremiyor, artış var ama potansiyel yeterince değerlendirilememiş.

Elime bir inceleme ürünü ulaşırsa incelerim arkadaşlar, bu konulara da bir açıklık getiririm bir 2014 Macbook Pro (nazar değmesin, başına bir şey gelse daha Macbook alamam) kullanıcısı olarak merak içerisindeyim.
  • Samsung veya başka bir marka, bir ürünü çıkartıp da sorunlu çıktığı zaman laf atıp "Test etmeden satıyorlar, klasik Samsung zihniyeti" diyen
    Apple Fanboyları: Selamlar...

• Bence amdnin ryzeni intelin dengesini alt üst etti :). Bunlarda onun yansılaları.

• Çok normal, i9 işlemciyi o kadar ince bir kasada kullanmaya çalışmak pek mantıklı olmamış. Asıl sorun Apple'ın bunu testlerde yakalayamamış olması. Yada görmesine rağmen çözüm geliştirememiş olmasıdır!

• Hocam intelin işlemcinin muadili amd'de olsa ve aynı şartlar altında performans olarak düşüş yaşamadan işini daha serin şekilde yapsa bende suçu Intel'de arardım.

Fizik kuralı böyle hız arttıkça iletken maddenin direnci artıyor. Artan direnç de ısıya dönüşüyor. Bunu önlemek için termal karakteristik özelliğine TDP değerinin üstünde bir soğutma kapasitesine sahip soğutucu ile bu cpu desteklenmeli. Ben kendi kasamı 9 tane fanla çalıştırıyorum. Iki tanesi işlemci soğutucumun üstünde. İşlemci 4.2 GHz'de hız aşırtılmış biçimde çalışıyor. Şu sıcak günlerde 60 dereceyi geçmesin diye fanın hız ayarını 60 derecede %100 olacak şekilde ayarladım. Biraz ses artıyor ama performanstan ödün vermiyorum. Normal hızı olan 3.3 GHz'de çalıştırsam bu sesi çekmezdim.

Koskoca Apple firması daha iyi hesaplamalar yapması lazım. Müşterileri mağdur ettiler.

• DH dahileri olaya el atmış. He Apple mühendisleri o kasaya i9 koyulup koyulamayacağını sizden daha az biliyor zaten 😂

• Bu incelikte bir cihaza i9 gövde gösterisinden başka bir şey değil zaten. Gerçekten profesyonel olarak ağır işleri çok kısa sürelerde halletmem gerekiyorsa dizüstü bilgisayar almam. Bu durumda seçim ya iMac Pro olur ya da masaüstü bir PC. Hangi marka/model olursa olsun, böyle soğutmalar ince cihazlarda şimdilik çok da mümkün değil. İhtiyaçlar iyi belirlenip ona göre satın alınmalı cihazlar, performanslı olduğu için değil.

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    8. Nesil işlemcilerde genel olarak bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. İ7 8750h laptoplar tarafından soğutulamıyor bence. Mesela CPU bazlı uygulamalarda 80-100 arasını çok rahat görüyorlar. 90 üstüne çıkınca direk throttling yapıyor ve performansı düşüyor. Burada hem Intel hem de bütün firmalar suçlu. 2'side düzgün şekilde test etmemiş. Dell 105 c dereceye kadar CPU sıcaklığı normal demiş.

Dell XPS ve Macbook Prodaki i9 sıkıntısı ise bambaşka bir olay. Firmalar anlaşılan eskisi gibi incelemeleri iyi yapmadan direk piyasaya sürüyorlar. Bu 2 laptopu insanlar sessiz çalışıyor diye alıyorlar. Haliyle 2 firma da fanları düşük devirde çalıştırıyor. Ve ayrıca kasalar çok ince.

Burada olan hep müşteriye oluyor. Büyük ihtimalle Apple güncellemeler yoluyla halledecektir. Çok büyük tepkiler aldı videolardan.

Ayrıca koskoca DonanımHaber kendisi deneyemiyor mu bunu? Niye forum başkasının videosunu kullanıyor. Gidin sizde yapın.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.