Şimdi Ara

## Bildiklerinizi Unutun: Nvidia G90 ve G100 Üzerinde Çalışıyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
3.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Bildiklerinizi Unutun: Nvidia G90 ve G100 Üzerinde Çalışıyor ##

Geçen 4 yıl ve harcanan yaklaşık 500 milyon $ sonucunda ortaya çıkan Nvidia'nın yeni nesil G80 (NV50) mimarisi firma adına NV10'dan sonra atılmış en yenilikçi adım gözüyle bakılıyor. Fakat Nvidia'nın G80 ile yetineceğini düşünmek son derece hayalci bir yaklaşım olacaktır. Uzun bir çalışma sonucunda hazırladığı başarılı mimarinin sınırlarını sonuna kadar zorlamaya niyetli olan Nvidia'nın ilk önemli adımı G90 (NV55) ile olacak ve bu G100 ile devam edecek.

G90 (NV55):

Nvidia'nın planlarına göre, G90 (NV55) çok büyük bir ihtimalle önümüzdeki yılın ilk çeyreği içerisinde piyaaya çıkmış olacak. TSMC tarafından 65/55nm üretim teknolojilerindeki 55nm olabileceği bildiriliyor üretilecek olan G90 yeni bir mimari değil. Zira Nvidia'nın G80 üzerine yaptığı iyileştirmeler ve yeni eklemelerden oluşması muhtemel G90'nın en dikkat çekici özelliği eğer söylenenler doğru çıkarsa G90 çok çekirdekli bir yapıya sahip olacak. Zira Nvidia'nın yeni gpu'sunda büyük ve ısınan bir yonga yerine daha ufak daha az sınnan yongacıklar kullanabileceği bildiriliyor.

G90'nın olması beklenen diğer özellikleri arasında ön plana çıkanlar 512-bit bellek veri yolu ve GDDR4 bellekler olacak. G80 ile 384-bit'e geçiş yapan Nvidia bellek veri yolu anlamında ATi'ye G90 ile selam verecek ki GDDR4 bellekte (efektif hız: 2.8GHz olabilir) cabası. Ek olarak ses işlemleri için özel bir optimizasyon içermesi beklenen G90 üğzerinde G80'e göre iki kat daha fazla stream işlemcisi olması söz konusu doğal olarak G90 ayrıca tam bir transistör arsızı olacak ve tahminen 1 milyar transistör barajını Intel'in Itanium işlemcilerinden sonra aşan ilklerden biri olacak gibi. Unutmadan G90 beklendiği gibi çıkarsa tek kart ile 1 teraflop'luk işlem gücü de G90 tabanlı kartların kullanıcılarına ufak bir ikramı oalcak.

G100 (NV60):

Nvidia'nın G100 grafik işlemcisi G80 (NV50)ve G90'a (NV55) göre daha farklı olacak. Bunun en büyük sebebi ise firmanın kullanıma geçmeyi planladığı baştan yaratılmış yeni mimari olacak. Shader Model 5.0 destekli olması beklenen G100'ün TSMC tarafında 45nm üretim tekniği ile üretilmesi de ihtimaller arasındaymış. G80 ve G90'a nazaran cUDA 2 desteği ile dikkat çeken G100 bu sayede GPGPU kavramını bir adım daha öteye taşımak ile birlikte G80 ve G90'a göre çok daha fazla hesaplama gücü ile de dikkatleri çekecek.

G100 gpu'sunu taşıyan ekran kartlarının ayrıca "GeForcre X1800GTX" ismi ile de pazara sunulabileceği ifade ediliyor. Tek kart ile 2 teraflop shader işlem gücüne sahip olabileceği konuşulan G100'ün 2008 yılı sonu yada 2009 başında hazır olması bekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 6 Nisan 2007; 20:53:24 >

• Ne biliyoruz ki ne unutucaz?
    Grafik kartı piyasası tekrar tekele dönecek gibi.
    Vay halimize o zaman.
  • adamlar çalışıyor Ati ense yapmaya dewam etsin
  • Nvidia bu gazla cok seyler yapicak gibi.... Su anki durumlari cok iyi herseyi zaman göstercek calisan kazansin abi laf kalabaligiyla olmuor bu isler anlayan anladi.Sirf bu yüzden cok seviyorum bu herifler yaa yapacaz dedimi yapiolar haklarini yemeyelim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Qumandan

adamlar çalışıyor Ati ense yapmaya dewam etsin

• ATI çok mu geriden geliyor acep
  • Ati yakında sadece on boarda ekran karı üreteceğini duyurursa şaşırmam.

Nvidia tekel olmasında ben 3dfx zamanlarını bilirim kartlara ağzımız açık bakardık ama gpu su değil fiyatları bizi yakardı

Ya eski deyince sis avence logic matrox ne çok ekran kartı üreticisi vardı.

Yaşlandık mı ne
  • Bende onboard GF6100 var en babası budur abi
  • Arkadaşlar zaten bu G70 ve G80 isimleri aslen göz boyamaktan başka şeyler değiller. Nvidia'nın içinde bu projeler NV47 ve NV50 olarak geçer. Geforce 6 NV40'dır. Nvidia muhtemelen Geforce 6'dan 7'ye geçerken NV40 isminden sonra NV47 ismini kullanmak istemedi çünkü bu kafalarda sanki Geforce 7 eskinin bir devamıymış gibi bir imaj uyanıracaktı. Bu yüzden muhtemelen G70 ismini kullanıdılar NV47 yerine. Ancak olay şu ki Geforce 7(NV47), Geforce 6'ya mimari bakımdan çok fazla benzerdir çünkü çıkış noktası ve temeli Geforce 6 (NV40) mimarisidir. Ancak NV47 (GF 7) gpusu üzerinde oynamalar yapılarak özellikle piksel işleme performansı NV40'a göre çok büyük oranda arttırılmıştır. Daha pek çok gelişme yapılmasına karşılık (ki bunların bir kısmı da verimliliği arttırıp güç tüketimini azaltamaya yönelik) Geforce 7 aslında çok geliştirilmiş bir Geforce 6'dır.

Şimdi de durum bu. Geforce 8 NV50 iken, Geforce 9 da NV55. Ama adı G90 diye geçecektir basında. G90'da G80 tabanlı olacak. Muhtemelen yine thread'lı yapıda çalışan skaler ve birleşik işlem birimlerini kullanacak. Yani G90 birden çok küçük çekirdeğin birleşiminden de oluşmuş da olsa NV40-NV47 örneğinde olduğu gibi çok geliştirilmiş bir G80 olacak diye tahmin ediyorum.

Asıl yeni mimari ise görünen o ki G100 olacak. Belki de çoklu çekirdek mimarisi G90'da değil de G100'de kullanılabilir diye düşünüyorum. Çünkü hali hazırda 55 nm'de üretilen ve işlem birimi sayısı arttırılarak ayrıca mimarisinde iyileştirmeler yapılan bir G80 olan G90 tek çekirdek olarak da yeterince iyi performans verebilir.

Bekleyip görelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobb -- 6 Nisan 2007; 21:19:52 >

• yane elimizdeki 8800ler cerez olcak desenize
    oyun olcakmi abi oyun ekran karti iyi guzelde crysis ve company den baska ne olcak oyun nie alcaz biz bu kartlari 3d mark lardan fazla skor almak icinmi alcaz yane oyun yok adamlar hala ekran karti yapiyolar ya
    8800 aldim hala dota ve wow oynuyorum 6600gt bile gorur isimi aslinda
    bu highend ekran kartlari fazla elektrik faturasindan baska bi ise

asus commando---E4300@3450Mhz gunluk---2* Geil 2X1GB 800Mhz 4-4-4-12@905mhz 4-4-4-9---4*Samsung Sata2 80HDO80HJ RAID---Gembird 600W---
    BFG 8800GTS 320MB@630-985---Logitech G5----Logitech Keyboard---Logitech S200 2+1----LG dvd rw----Samsung 226BW(bu hafta sonu)
  • fx, sen bu haberi daha önceden yapmamış mıydın? g90 g100 haberini hatırlıyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

G100 gpu'sunu taşıyan ekran kartlarının ayrıca "GeForcre X1800GTX" ismi ile de pazara sunulabileceği ifade ediliyor.
    GeForce 10800 GTX olsa daha iyi olurdu bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kobb

Arkadaşlar zaten bu G70 ve G80 isimleri aslen göz boyamaktan başka şeyler değiller. Nvidia'nın içinde bu projeler NV47 ve NV50 olarak geçer. Geforce 6 NV40'dır. Nvidia muhtemelen Geforce 6'dan 7'ye geçerken NV40 isminden sonra NV47 ismini kullanmak istemedi çünkü bu kafalarda sanki Geforce 7 eskinin bir devamıymış gibi bir imaj uyanıracaktı. Bu yüzden muhtemelen G70 ismini kullanıdılar NV47 yerine. Ancak olay şu ki Geforce 7(NV47), Geforce 6'ya mimari bakımdan çok fazla benzerdir çünkü çıkış noktası ve temeli Geforce 6 (NV40) mimarisidir. Ancak NV47 (GF 7) gpusu üzerinde oynamalar yapılarak özellikle piksel işleme performansı NV40'a göre çok büyük oranda arttırılmıştır. Daha pek çok gelişme yapılmasına karşılık (ki bunların bir kısmı da verimliliği arttırıp güç tüketimini azaltamaya yönelik) Geforce 7 aslında çok geliştirilmiş bir Geforce 6'dır.

Şimdi de durum bu. Geforce 8 NV50 iken, Geforce 9 da NV55. Ama adı G90 diye geçecektir basında. G90'da G80 tabanlı olacak. Muhtemelen yine thread'lı yapıda çalışan skaler ve birleşik işlem birimlerini kullanacak. Yani G90 birden çok küçük çekirdeğin birleşiminden de oluşmuş da olsa NV40-NV47 örneğinde olduğu gibi çok geliştirilmiş bir G80 olacak diye tahmin ediyorum.

Asıl yeni mimari ise görünen o ki G100 olacak. Belki de çoklu çekirdek mimarisi G90'da değil de G100'de kullanılabilir diye düşünüyorum. Çünkü hali hazırda 55 nm'de üretilen ve işlem birimi sayısı arttırılarak ayrıca mimarisinde iyileştirmeler yapılan bir G80 olan G90 tek çekirdek olarak da yeterince iyi performans verebilir.

Bekleyip görelim.

6 Serisinde benim bildiğim CineFX 3.0 Engine kullanılıyordu. 7 Serisinde ise CineFX 4.0 Engine kullanılıyor. Bu mimari değişikliği değilmi?

• @blackrewolf Aslında bunlar biraz da lansman isimleri. Yani kartın mimarisi aynı. Mesela NV40'da 1:1 olan shader birimi oranları NV47'de 3:2 oranına taşınmış. Bu çok büyük bir farklılık ama sonuçta mimari yani teknolojinin kökeni aynı. Ayrıca mesela G70'de daha sonra G80'de çok daha fazla geliştirilen gpu içinde pek çok farklı saat hızına(clock domains) olanak tanıyan teknoloji de var. Ama işte bunlar hep evrimsel gelişmeler. Yani bunlar mimarinin değişmesi değil, olan mimari üzerinde iyileştirmeler yapılması. CineFx3.0 ile 4.0 olayı da bir mimari iyileştirme. Devrimsel yeni bir mimari ise NV50 yani G80. Çok temel şeyler dışında nerdeyse hiçbir açıdan diğer gpulara benzemiyor. Ama yani bu demek değil ki GF7, GF6 mimarisi üzerinden geliştirildi diye kötü ya da eski teknoloji olsun. Değil tabii ki. Ama yepyeni bir mimarinin ürünü de değil. Aslına bakarsan pek çok kez geliştirilen ürünlerin başarısı zamanında çıkan temel hallerinin başarısından çok daha iyi olabiliyor. GF7, GF6'ya göre satış ve pazar payı olarak açık ara çok daha başarılıydı. Zaten çok iyi bir mimari olan G80'de G90'da çok daha başarılı hale getirilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kobb -- 6 Nisan 2007; 22:08:24 >

• Nvidia ye maaşallah demek lazım. Adamlar arı gibi çalışıyorlar hll olsun
  • nvidia coştu tutana aşk olsunnn
  • quote:

Orjinalden alıntı: rodec

nvidia coştu tutana aşk olsunnn

ati nin uyuduğunu mu sanıyorsunuz, yaptıkları yapacaklarının teminatıdır...
  • quote:

ati nin uyuduğunu mu sanıyorsunuz, yaptıkları yapacaklarının teminatıdır...

Biz G80'in Hayalini kurarken adamlar G90' & G100' üzerinde çalışıyorlar..Helal olsun!
  • X1800GTX mi benim kartda tekrardan değere biner ozaman

yav o bişi değilde daha kimsede doğru düzgün shader model 4.0 destekli kart yokken 2 sene sonra SM 5.0 destekli kartların cıkacak olması oldukça düşündürücü en iyisi direkt sm5.0 destekli kart almak
  • Çok çekirdekli yapı,efektif 2.8 GHZ,Shader Model 5.0...
    Güzel günler göreceğiz,güneşli günler...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.