Şimdi Ara

Evrenden müthiş manzaralar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Gaz ve toz bulutlarından doğan yeni yıldızlar, saçtıkları enerjiyle etrafındaki bulutları aydınlatarak bizlere heyecan verici ve izlemesi keyifli görüntüler sunuyor. Greenwich Gözlemevi 2018 Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasından seçkin fotoğrafları sizler için derledik.

Orion ve Koşan Adam Nebulaları

Aşağıdaki resimde Orion Bulutsusu (Nebulası) görünüyor. Dünyamızdan yaklaşık 1350 ışık yılı uzaklıkta bulunana Orion Nebulasına çıplak gözle bakıldığında, sadece Orion takımyıldızının merkezindeki yıldız küçük bir beyaz nokta olarak görünüyor. Ancak, Orion’un gerçek doğasını görebilmek için bir teleskop kullandığımızda adeta farklı bir boyutu ziyaret ediyoruz: 24 ışık yılı büyüklüğünde yüzlerce yıldızı barındıran, parlak bir gaz bulutu.

Resmin hemen solunda yer alan ve şekli nedeniyle “Koşan Adam” olarak adlandırılan bulutsuyu görüyoruz. Orion kadar parlak değil ve sadece birkaç ışık yılı büyüklüğünde. Bu fotoğraf, iki ayrı fotoğrafçının karelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış.

Mosaic of the Great Orion & Running Man Nebula - Miguel Angel García Borrella veLluis Romero Ventura (İspanya)

Güneşimiz

Güneş, dünyadan gözüktüğü kadar sakin değil. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi, Güneş yüzeyinin yakın çekimi gerçekleştirildiğinde, güneş plazmaları, devasa patlamalar ve karanlık noktaları görebiliyoruz. Patlamalar ve karanlık kısımlar her ne kadar resimde küçük görünse de her ikisi de dünyamızdan büyük.

AR 2665 and Quiescent Prominence - Lukasz Sujka (Polonya)

Renkli Ay

Dünyamızın en yakın komşusu gri bir kaya parçasından ibaret değil. Özel bir düzenekle tutunma anında çekilen bu fotoğraf sayesinden ayın en karanlık kısımları bile renkli ve aydınlık görünüyor.

Color-Full Moon - Nicolas Lefaudeux (Fransa)

Samanyolu…

Çıplak gözle görülebilen tek galaksi… Dünyamızın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisinin İtalya’dan çekilen muhteşem görüntüsü. Fotoğraf, sekiz ayrı karenin bir araya getirilmesiyle oluşmuş.

Guardian of Tre Cime - Carlos F. Turienzo (İspanya)

Kuzey Işıkları

Birçoğumuzun National Geographics belgesellerinden aşina olduğu Kuzey ışıkları… Dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan bu muhteşem doğa harikası İsveç’te bir mağaradan görüntülenmiş.

Ice Castle - Arild Heitmann (Norveç)

Güneytacı Takımyıldızı

Yaklaşık 500 ışık yılı uzaklığındaki sıcak yıldızların ışıkları, kozmik toz bulutlarından süzülerek dünyamıza kadar ulaşıyor ve bu muhteşem elektrik mavisi görüntüyü bize sunuyor. NGC 6726 ve 6727 bulutsular ile hemen arkasında örümcekli bulutsu Güneytacı Takımyıldızı içerisinden yer alıyorlar. Fotoğrafın bu denli parlak olması sizi yanıltmasın. Uzayın derinliklerinden dünyamıza ulaşan ışık miktarı o kadar az ki, bu kareyi bu denli parlak görüntüleyebilmek için 50 saat kesintisiz pozlama yapılmış.

NGC 6726 and NGC 6727 - Mark Hanson, Warren Keller, Steve Mazlin, Rex Parker, Tommy Tse, David Plesko, Pete Proulx (ABD)

• Ay renkli miymiş, vay bee. Yalnız bu Samanyolu galaksisini bir ben göremiyorum herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abdülhak Hamit Tarhan -- 20 Temmuz 2018; 19:40:16 >
  • Nebula lar görsel olarak çok güzeller.

Bu arada NEBULA deyince, Dünyada yerlerini değiştirsek de aynı anlama gelebilen tek dile sahipiz...

Ne bu laaa?
    La ne bu?
    Bu ne laaa?
    La bu ne?
    Ne laaaa bu?

• OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    bu la ne ???
  • Resmin üstünde italya altında ispanya yazıyor hangisi ???

• neo01470 N kullanıcısına yanıt
    Çekildiği yer italya, çeken İspanyol...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bir iki ufak düzeltme yapalım.

Işık kirliliği olmayan bir gecede orion nebulası çıplak gözle yıldız ve kuyruk olarak görülüyor. Hatta ışık kirliliği olan yerde bile nebulayı belirli belirsiz ufak bir kuyruk gibi görebilirsiniz.

Bir diğeri de, Andromeda galaksisi de çıplak gözle görülüyor fakat görmek için ciddi anlamda ışık kirliliğinden kurtulmak ve berrak bir hava yakalamak lazım. Yerel grup içinde macellan gökadaları ve andromeda galaksisi çıplak gözle görülebiliyorlar.

Kuzey yarım küreden Macellan şansımız yok ama Ağustos'un 20'sinden sonra sabaha karşı 03:40 gibi tahminen ışık kirliliği az olan bir yerden Orion Nebulasını çıplak gözle gözlemleyebilirsiniz. Önce Capella ve Aldebaran çıkıyorlar. Capella, Alnath ve Aldebaran geniz bir v harfi çiziyorlar. Ardınan Akdeniz'in doğu tarafından Bedelgeuse, Bellatrix, Alnitak, Alnilam, Mintaka derken Orion Bulutsusu görünüyor. Aslında Orion Takımyıldızı yatay pozisyonda yükselip, yükselirken dikleşiyor. Bulutsu, Alnitak, Alnilam ve Mintaka ile Saiph ve Rigel'in oluşturduğu yamuğun tam ortasında kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scene -- 20 Temmuz 2018; 21:13:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Abdülhak Hamit Tarhan

Ay renkli miymiş, vay bee. Yalnız bu Samanyolu galaksisini bir ben göremiyorum herhalde.
    aslında herhangi bir yıldız görüyorsan o samanyoludur zaten. ama kastettiğin o tepsi yapısı. onu çıplak gözle göremezsin. şehirden uzak kapkaranlık bir yere gidip kamerayla uzun pozlama yapman gerekiyor .
  • Çıplak gözle görülebilen tek galaksi samanyolu değildir. Andromeda da çıplak gözle görülebilir.

• olağan_şüpheli kullanıcısına yanıt
    Doğrudur hocam. Cahilliğime verin, pek bilgim yoktur bu konuda. Fotoğraftaki gibi mor-pembemsi yapıyı kastetmiştim dediğiniz gibi. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abdülhak Hamit Tarhan

Doğrudur hocam. Cahilliğime verin, pek bilgim yoktur bu konuda. Fotoğraftaki gibi mor-pembemsi yapıyı kastetmiştim dediğiniz gibi. Teşekkür ederim bilgilendirme için.
    aslında onlar da photohsop ile sonradan renklendirme . yani insan gözü yine bu şekilde görmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

aslında onlar da photohsop ile sonradan renklendirme . yani insan gözü yine bu şekilde görmüyor.

Alıntıları Göster
    Hocam, bildiğim her şey yalanmış.

Aydınlattınız, teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Alıntıları Göster
    Dostum yanlış bilgiye sahipsin.

İnsan gözü bunları net bir şekilde görebilse aşağı yukarı benzer renklerde görürdü. Yukarıda çekilen fotoğraflar spektrumun görünür bölgesine ait. Yani insan gözü bunları bu renklerde görüyor. Senin dediğin şey ultraviolet ve infrared için geçerli.

Senin dediğin renklendirme farklı bir şey. Renklendirme, Hubble gibi siyah beyaz görüntü elde eden ve sonra bunu gelen gazların tayflarına göre doğru bir şekilde renklendiren sistemlerde kullanılıyor. İnsan gözü renkli görür, teleskoplar renkli göremediği için renklendirme var, insan gözü için değil.

İnsan gözü renkli göremiyor değil, teleskoplar renkli göremiyor. Yani 1400 ışık yılı uzaklıktaki orion nebulasına 50 ışık yılı uzaklıkta olsaydık o zaman bu şekilde görebilirdik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scene -- 21 Temmuz 2018; 15:55:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Scene

Dostum yanlış bilgiye sahipsin.

İnsan gözü bunları net bir şekilde görebilse aşağı yukarı benzer renklerde görürdü. Yukarıda çekilen fotoğraflar spektrumun görünür bölgesine ait. Yani insan gözü bunları bu renklerde görüyor. Senin dediğin şey ultraviolet ve infrared için geçerli.

Senin dediğin renklendirme farklı bir şey. Renklendirme, Hubble gibi siyah beyaz görüntü elde eden ve sonra bunu gelen gazların tayflarına göre doğru bir şekilde renklendiren sistemlerde kullanılıyor. İnsan gözü renkli görür, teleskoplar renkli göremediği için renklendirme var, insan gözü için değil.

İnsan gözü renkli göremiyor değil, teleskoplar renkli göremiyor. Yani 1400 ışık yılı uzaklıktaki orion nebulasına 50 ışık yılı uzaklıkta olsaydık o zaman bu şekilde görebilirdik.

Alıntıları Göster
    Demek istediğini anladım.

lakin bende laf olsun diye renklendiriyorlar demiyorum. Dediğin gibi rengi tahmin ediyorlar ona göre renk veriyorlar. mesela demir elementi bolsa kırmızıya çalıyor renkler. ama vurguladığım o değil. karenin çekildiği noktadan baksan dahi bu görüntüyü ve renkleri göremezsin en fazla sarı ışık süzmesi falan görürsün . adam 50 saat pozlamış sen çıplak gözle mi göreceksin bunu . nasılki gözkyüzüne bakınca samanyolunun tepsisini göremiyorsak ve renkler belirgin değilse muhtemelen bu resimde öyle gözükür. yani bu görüntüyü insan gözü elde edemez. yine normal kameralar bile 50 saat pozlasa elde edemez. ancak photop gibi bir programlar senin dediğin gibi ışığın tayfına göre renklendirme yapılır ki bu da aslında benim dediğim.

• quote:

Demek istediğini anladım.

lakin bende laf olsun diye renklendiriyorlar demiyorum. Dediğin gibi rengi tahmin ediyorlar ona göre renk veriyorlar. mesela demir elementi bolsa kırmızıya çalıyor renkler. ama vurguladığım o değil. karenin çekildiği noktadan baksan dahi bu görüntüyü ve renkleri göremezsin en fazla sarı ışık süzmesi falan görürsün . adam 50 saat pozlamış sen çıplak gözle mi göreceksin bunu . nasılki gözkyüzüne bakınca samanyolunun tepsisini göremiyorsak ve renkler belirgin değilse muhtemelen bu resimde öyle gözükür. yani bu görüntüyü insan gözü elde edemez. yine normal kameralar bile 50 saat pozlasa elde edemez. ancak photop gibi bir programlar senin dediğin gibi ışığın tayfına göre renklendirme yapılır ki bu da aslında benim dediğim.

Alıntıları Göster
    Dostum zaten ne anlatmak istediğini ve konuya hakim olduğunu biliyorum. Sadece yanlış anlaşılmış bir durum var onu düzelttim.

Okuyucu arkadaş bu objelerin renksiz olduğunu zannetti, bu yüzden yazdım.

• Kuracaksın rakı masasını açacaksın Müslüm Babayı yakacaksın kısa parlementi yaslanıp izleyeceksin . Sonra düşüneceksin evrenin mükemmeliğini.
  • bi cografyaci olarak hayrani oldugum manzaralar guzel karelere alinmis

• Çıplak gözle görülebilen iki galaksi gözükür.biri Saman yolu diğeri de Mühterem Andromeda galaksisidir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.