Şimdi Ara

ASUS Rog Strix B450F Gaming Anakart Kutu Açılımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
736
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ASUS her zaman olduğu gibi bizi şık kutuları ile büyülemeye devam ediyor.
    Kutunun ön tarafında 2. nesil Ryzen işlemciler ile uyumlu olduğu, B450 çipset yapısı, Crossfire ve Asus Aura sync gibi ibrelere yer verilmiş. 

Hemen arka kısmını çevirdiğimizde ise detaylı özellikler görsel üzerinde bizi karşılıyor.
    Anakartın arka çıkışlarından çoklu ekran kartı desteğine, bellek desteğinden dahili portlarına kadar çoğu bilgi yazılı olarak sunulmuş.

Tabiki MDA kapsında olduğu için çok detaya girmeden kutumuzu bi açalım.

Hemen antistatik poşet içerisinden çıkan anakartın arka io paneli gözümüze çarpıyor. IO paneli tamamiyle kapalı bir yapıda ve üzerinde RGB aydınlatmalı Asus gözü yer alıyor.

Anakarta baktığımızda  bordun üzerinde bolca grafiti tarzı yazılar bulunuyor ve merak edip bordun arkasını çevirdiğimizde aynı görüntü ile karşılaşıyoruz.
    Şahsen tasarımsal olarak bu yazılar anakarta .ok ciddi bir şıklık katmış :)

AM4 soket yapısında olan anakartta 4 adet ram slotu ile hemen altta 3 adet pci-express x16 slotlarını görüyoruz. Ve Asus'un Supreme Fx adını verdiği ses çipide gözümüzden kaçmıyor elbette.

Lafı çok uzatmadan kutu içeriğine devam edelim.
    Kutu içerisinde toplamda 4 adet sata 6gb/s destekli kablolar çıkıyor ve 1 adette  RGB uzatma kablosu bulundurulmuş. Tüm Strix anakartların kutu içeriğinde olduğu gibi.

M.2 ssd montajı için 2 adet vida seti ile kablo toplama klipsleride var.

1 adet sürücü diski, bol bol ''Asus'' ve ''Republic Of Gamers'' yazılı stickerlar, Oyunda olup olmadığımızı belirten kapı uyarı askısı ve kullanım montaj kitapçığıda eklenmiş.

Son olarak 1 adet yedek çipset stickerı daha mecvut. Bu sticker çipsetimizin bulunduğu alana yapıştırılıyor ve çipset soğutucusunda bulunan Rgb ışıklar sayesinde hoş bir görüntü oluşturuluyor. 

Kutu içeriği Asus'un Strix serilerinde olduğu ve sizlerinde göründüğü gibiydi. Şahsen çok şık  ve sağlam anakartlar gelecek gibi görünüyor ve bizlerde 4 gözle bekliyor olacağız.

Asus'un Rog Strix B450F  Gaming model anakartının hem kısa bir ön incelemesini hemde kutu açılını yaptık sizlere. İnceleme videosunu ise muhakkak 4 gözle bekleyin. Şimdiden görüşmek dileğiyle :)

• Optik ses çıkışı ve type-c gen2 birarada,fiyat iyi olursa iyi bir seçenek olur.

• Faz dizilimine baktığımda b350-F'den bir farkı yok gibi duruyor. 4+2+2 Şeklinde . 4 Adet sadece Cpu içibn ayrılmış olabilir. Bu da demek oluyor ki 8 core işlemciler için 4.0 ghz üzeri çok tavsiye edilmez.

The B350-F Gaming is pushing double the current through the high side compared to the MSI board. It has 4 high side for CPU, 8 low side for CPU and then 4 high side and 4 low side for SOC.

Really, the only people that should be buying 4 phase boards are those that aren't overclocking hexcores very far or people pushing 4 cores.

For the Ryzen 5 1600 to hit 4 GHz I'd presume it requires 80-90A , which means the B350-F STRIX would be at the limits ; the SLI PLUS isn't great but it's the same VRM as the X370 Pro Carbon except with different capacitors.

The MSI X370 SLI Plus is using 8 high side + 8 low side for CPU with 4 high side and 4 low side for SOC.

If you go with the B350-F STRIX just be aware that anything over 3.8 GHz or so (~ 1.3V) is ill advised.

For 80A to CPU...
    High side loss for 4C09N based off f_sw = 300kHz would be :
    0.5*V_in* I_out* (f_sw)*(t_r+t_f) = 0.5*12V*20A*300kHZ *(32ns+6ns)
    = 0.5*12V*20A*(3*10^5 Hz)*(38*10^(-9))
    ~~ 1.37 watts switching loss at high side @ 20A per phase

for the max switching frequency allowed on the board, f_sw = 350KHz , you get ~ 1.6W ----> without a heatsink this would easily hit 105°C based on the RΘJA = 50 °C/W but it does have a heatsink and RΘJC = 4°C/W (just be aware that this is the thermal resistance from the mosfet to top of mosfet casing and doesn't include heatsink / thermal interface)

IMHO x370 Prime Pro is worth the extra 10 gbP

EDİT: RYZEM 7 1800X 4.00 GHz 1.44V + Rog Strix B350-F

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 20 Temmuz 2018; 15:8:26 >
  • Levon Turaç baya güzel bir anlatımı varmış daha çok video incelemesinde görmek istiyoruz.

• MC.CYBER_ kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim. İlk videolarda biraz heyecan vardı sonuçta farklı bi yere yapınca insanda yanlış yaparım korkusu ile bi ağırlık rehabeti çöküyor. Ama onu atlattık :) Git gide dahada güzel olacak emin olabilirsin dostum :) Güzel yorumun içinde tekrardan çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi levonturaç -- 20 Temmuz 2018; 16:45:37 >
  • Güzel inceleme

• quote:

Orijinalden alıntı: levonturaç

Çok teşekkür ederim. İlk videolarda biraz heyecan vardı sonuçta farklı bi yere yapınca insanda yanlış yaparım korkusu ile bi ağırlık rehabeti çöküyor. Ama onu atlattık :) Git gide dahada güzel olacak emin olabilirsin dostum :) Güzel yorumun içinde tekrardan çok teşekkür ederim.
    Videoda arkada gözüken kasa aşırı güzel. Maliyetini merak ettim:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FDA1336A

Videoda arkada gözüken kasa aşırı güzel. Maliyetini merak ettim:)

Alıntıları Göster
    Full sistem ile beraber monitörler dahil 50.000tl civarı. Ama o kasa şuan değişecek yeni proje var.
  • levonturaç L kullanıcısına yanıt
    Videodaki kasa şu sanırım: https://prnt.sc/k8ynz8

Yeni projeyi düşünemiyorum:D
  • Aynen. Yenisi biraz daha küçük ve çok güzel bişey olacak :) Şu an sır gibi saklıyorum onu. :)
  • ne alakası var diyebilirsiniz, iki kere asus ürün aldım 2 si de arızalı çıktı. b350-f anakart almıştım arızalandı 3 ay sonra, para iadesi aldım...2012 de hd 7870 ekran kartı almıştım o da arızalı çıktı garatide tamir gördü..ilginçtir yıllar önce bu forumda asus ürünlerinde arıza oranının yüksek olduğunu okuduğumu hatırlıyorum..bu yüzden asus markası benim için artık tercih olmaktan çıktı gibi bir şey..

• yeni editorumuz hayirli olsun. Guzel bir kutu acma videosu olmus.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.