Şimdi Ara

Türk jeti dünyaya açılıyor! Hürjet'in yer prototipi İngiltere'de sergilenecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından jet eğitimi ve yakın destek uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Hürjet projesi başarılı bir şekilde devam ediyor. Birebir yer prototipiyle ete kemiğe bürünen Hürjet, dünyanın en önemli havacılık etkinliklerinden birinde ilk kez boy göstermeye hazırlanıyor.

Hürjet’in yer prototipi 16-22 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’deki Farnborough Airshow’da dijital kamuflajlı olarak sergilenecek. Prototipin kuyruğunda Türk Hava Kuvvetleri’nin sembolü olarak kabul edilen kartal figürü yer alacak.

Yerli mühimmatlar da sergilenecek 

Fuarda Hürjet’le birlikte TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-82, Kanatlı Güdüm Kiti, hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan ile birlikte ASELSAN tarafından geliştirilen Teber Lazer Güdüm Kiti MK-81, MK-82 ve L-Umtas’tan oluşan yerli mühimmatlar da sergilenecek.

Kokpit içinden kontrol edilebilen hareketli kontrol yüzeylerine sahip Hürjet prototipinde gerçek uçak ekipmanları bulunacak. Motor, bazı itki ve uçuş sistemleri dışında kalan hemen hemen tüm sistemler fonksiyonları azaltılarak gerçekçi bir şekilde yer alacak. Uçuş testlerine projenin 48. ayında başlanacak olan Hürjet’in ilk uçuşunu 2023 yılında yapması bekleniyor.

• 2023 biraz geç degil mi yahu ilk uçuş icin, bir de motoru biz mi yapıyoruz gerçekten merak ediyorum, bu 2023te ilk uçuşunu yaparsa tai'nin savaş uçağı ne Zaman biter Allah bilir.

• 16 Temmuzda başlıyor olması İngiltere için iyi bir mesaj mıdır?

• İkinci dünya savaşında bundan daha iyi uçaklar kullanıldı be.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • spacenet S kullanıcısına yanıt
    Yapabiliyorsan daha iyisini yapacaksın.

Fikrin varsa yetkililere bildireceksin.

Sonra işgale uğrarsak bizde niye hiç uçak yok diye ağlamayacaksın.

Yokedici güç uçak değil mühimmatıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 14 Temmuz 2018; 19:6:15 >
    Onu Vecihi Hürkuş'a engel olanlara Nuri Demirağ' a engel olanlara soracaksın

Mesela ben zamanında yerli yapılan her projeye karşı çıkmış kişilere cehennemde bol bol ateşli yanmalar diliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: spacenet

İkinci dünya savaşında bundan daha iyi uçaklar kullanıldı be.

Jet egtim ve yakin destek ucagi nedir diye arastir . Yine bisey anlamazsan bir merada yayilmaya devam et

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

Fikrim var ama takan yok kardeşim. Fikirlerimi ilgili yerlere de yazıyorum ama lütfedip cevap bile yazmıyorlar. Eminim bu konularda benden daha donanımlı insanlar da vardır ama iş yapabilecekleri pozisyonlar onlara verilmiyordur. Bu uçağın devletler arası savaşta en ufak bir faydası dahi olamaz, bunu avlamak kuş avlamaktan bile kolaydır. Ha kötü mü değil, her şeyin bir başlangıcı var, başlangıç için iyi. Ama öyle bir reklamını yapıyorlar ki sanki kimsede olmayan bir şey geliştirmişler, yeni bir şey bulmuşlar. Bu uçağın reklamının bile yapılmaması lazımdı ve şimdiye kadar 3. versiyonu geliştirilmiş olmalıydı. Ancak görünen o ki ilk ortaya çıkan şeyle hala devam ediyorlar. Bu nedenle amaçlarının gerçekten uçak yapmak olduğunu düşünmüyorum, asıl amaç basit şeylerle göz boyayıp oy için reklam yapmak başka bir şey değil.

Bir de yok edici güç uçak değil mühimmattır demişsin ancak yanılıyorsun. Mühimmat kadar o mühimmatı ilgili yere nakledecek araç da önemlidir. Elinde istediğin kadar nükleer bomba olsun, bunu düşmanının ülkesine kadar nakledecek gücün yoksa o bombaların hiçbir kıymeti yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: l4her0

quote:

İkinci dünya savaşında bundan daha iyi uçaklar kullanıldı be.

Jet egtim ve yakin destek ucagi nedir diye arastir . Yine bisey anlamazsan bir merada yayilmaya devam et

Bırak ya eğitim meğitim, bu uçak öyle bir pazarlanıyor ki sanki F22, F35 avcısı. Orta halli bir atölyede yapılabilecek bir şeyin bu kadar abartılmasına kızıyorum sadece.

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Onu Vecihi Hürkuş'a engel olanlara Nuri Demirağ' a engel olanlara soracaksın

Mesela ben zamanında yerli yapılan her projeye karşı çıkmış kişilere cehennemde bol bol ateşli yanmalar diliyorum.

Katılıyorum, "Sen üretme, biz sana senin üretim maliyetinden daha ucuza satarız" diyenlerin sözüne bakıp ülkeyi üretim üssü yerine pazar alanına çevirenler yüzünden fakiriz şu anda.
  • quote:

quote:

Fikrim var ama takan yok kardeşim. Fikirlerimi ilgili yerlere de yazıyorum ama lütfedip cevap bile yazmıyorlar. Eminim bu konularda benden daha donanımlı insanlar da vardır ama iş yapabilecekleri pozisyonlar onlara verilmiyordur. Bu uçağın devletler arası savaşta en ufak bir faydası dahi olamaz, bunu avlamak kuş avlamaktan bile kolaydır. Ha kötü mü değil, her şeyin bir başlangıcı var, başlangıç için iyi. Ama öyle bir reklamını yapıyorlar ki sanki kimsede olmayan bir şey geliştirmişler, yeni bir şey bulmuşlar. Bu uçağın reklamının bile yapılmaması lazımdı ve şimdiye kadar 3. versiyonu geliştirilmiş olmalıydı. Ancak görünen o ki ilk ortaya çıkan şeyle hala devam ediyorlar. Bu nedenle amaçlarının gerçekten uçak yapmak olduğunu düşünmüyorum, asıl amaç basit şeylerle göz boyayıp oy için reklam yapmak başka bir şey değil.

Bir de yok edici güç uçak değil mühimmattır demişsin ancak yanılıyorsun. Mühimmat kadar o mühimmatı ilgili yere nakledecek araç da önemlidir. Elinde istediğin kadar nükleer bomba olsun, bunu düşmanının ülkesine kadar nakledecek gücün yoksa o bombaların hiçbir kıymeti yoktur.

Alıntıları Göster
    Bize şu anda kim savaş ilan edebilir? Mesela savaş ilan edip uzun süre savaşabilecek kim vardır?

• quote:

Bize şu anda kim savaş ilan edebilir? Mesela savaş ilan edip uzun süre savaşabilecek kim vardır?

Amerika da ilan eder Rusya da. Bu yüzden dış politikamızda ikisini de memnun etmeye çalışıyoruzya. Gerçekten gücümüz olsa Suriye'de işimizi görmek için bunların kıçında dolanmazdık, masaya yumruğu vurur istediğimizi alırdık.

• metalmilita kullanıcısına yanıt
    Bildiğim kadarıyla belli bir miktar motor hazır alınacak. Bu süre zarfında motor geliştirme çalışmaları tamamlanıp kendi motorumuzu takacağız. Jet motoru malesef çok kolay geliştirlen birşey değil. Bazı ülkeler büyük paralar harcamasına rağmen başarısız oldular. Ancak uçağın tasarım ve mühimmat olarak yerli olması da büyük bir başarı bence. TFX projesinin stajı gibi birşey bu proje.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Reklamını sanki sana yapıyorlar niye üzerine alınıyorsun? Almak isteyen ülkeler için yapılıyor o tanıtım uğraşları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: orientem

Reklamını sanki sana yapıyorlar niye üzerine alınıyorsun? Almak isteyen ülkeler için yapılıyor o tanıtım uğraşları.

Cevap olarak bula bula bunu mu buldun?

• quote:

quote:

Amerika da ilan eder Rusya da. Bu yüzden dış politikamızda ikisini de memnun etmeye çalışıyoruzya. Gerçekten gücümüz olsa Suriye'de işimizi görmek için bunların kıçında dolanmazdık, masaya yumruğu vurur istediğimizi alırdık.

Alıntıları Göster
    Amerikayı geç. F16 yı anlamayalım diye mühendislerimize intihar süsü veriyormiyor mu onların istihbaratı? Kontrol ettiği yere savaş açmaz. Hem bor gibi madenleri uzun süre alamamak gibi hataya da düşmez bence.

Rusyayı da geç. Saldırmaları, bize politik olarak baskı yapmak için kullandıkları Ermeni isyanındaki (abartılmış)olayları her fırsatta kullanamaz hale gelirler. Üstüne yine ekonomileri zarar görür, ne için?

Ticareti çok kısıtlı olan, hiç alakasız bir komşu seç.

• quote:

Orijinalden alıntı: classf2re

Bildiğim kadarıyla belli bir miktar motor hazır alınacak. Bu süre zarfında motor geliştirme çalışmaları tamamlanıp kendi motorumuzu takacağız. Jet motoru malesef çok kolay geliştirlen birşey değil. Bazı ülkeler büyük paralar harcamasına rağmen başarısız oldular. Ancak uçağın tasarım ve mühimmat olarak yerli olması da büyük bir başarı bence. TFX projesinin stajı gibi birşey bu proje.

MİT daha niye var, gitsin bulsunlar bir yerlerden planları. Çinliler nasıl yapıyor, taklitle başladılar şu an teknoloji geliştirecek konumdalar. Sıfırdan üretmek yerine tersine mühendisliğe ağırlık vermeliyiz. Yoksa hep 100 sene geriden takip ederiz batıyı, aradaki fark asla kapanmaz.
  • quote:

Amerikayı geç. F16 yı anlamayalım diye mühendislerimize intihar süsü veriyormiyor mu onların istihbaratı? Kontrol ettiği yere savaş açmaz. Hem bor gibi madenleri uzun süre alamamak gibi hataya da düşmez bence.

Rusyayı da geç. Saldırmaları, bize politik olarak baskı yapmak için kullandıkları Ermeni isyanındaki (abartılmış)olayları her fırsatta kullanamaz hale gelirler. Üstüne yine ekonomileri zarar görür, ne için?

Abdülhamit de senin kafadandı, Rusya'yı da İngiltere'yi de idare edebileceğini düşünüyordu. Osmanlı'yı ayakta tutacak kadar idare etmeyi başardı da. Ama ondan sonrakiler kaçınılmaz sonu engelleyemedi. Bahsettiğin şeyler bugün geçerli olabilir ama yarın da geçerli olacağının hiçbir garantisi yok. Geçmişten ders almalı tedbirimizi en güçlüye göre almalıyız. O bana zarar veremez diye savunmada klasman düşürürsek sonumuz önceki devletimiz gibi olur.

• quote:

quote:

Abdülhamit de senin kafadandı, Rusya'yı da İngiltere'yi de idare edebileceğini düşünüyordu. Osmanlı'yı ayakta tutacak kadar idare etmeyi başardı da. Ama ondan sonrakiler kaçınılmaz sonu engelleyemedi. Bahsettiğin şeyler bugün geçerli olabilir ama yarın da geçerli olacağının hiçbir garantisi yok. Geçmişten ders almalı tedbirimizi en güçlüye göre almalıyız. O bana zarar veremez diye savunmada klasman düşürürsek sonumuz önceki devletimiz gibi olur.

Alıntıları Göster
    O zaman mantıklı bir kafa seç o kafayla cevap vereyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 14 Temmuz 2018; 20:12:9 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.