Şimdi Ara

Taylandlı kurtarma ekibi, Elon Musk'ın denizaltı tasarımını 'kullanışsız' buldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Taylandlı kurtarma ekibi, Elon Musk'ın denizaltı tasarımını 'kullanışsız' buldu 
    Tayland'da yaklaşık 18 gündür bir mağarada mahsur halde yaşayan 12 kişilik çocuk futbol takımı ve antrenörü, Pazar günü başlayan çıkarma operasyonlarının ardından dün tamamıyla kurtarıldı. 23 Haziran'dan bu yana yaklaşık iki buçuk hafta boyunca tüm dünyanın gündemi haline gelen küçük çocuklar, bildiğiniz gibi teknoloji dünyasının en ünlü ismi Elon Musk'ın en çok konuştuğu konulardan birisiydi.

Çocukların kurtarılması için SpaceX mühendislerini seferber eden Elon Musk, bu iş için özel olarak tasarlanan mini denizaltını geçtiğimiz günlerde tamamlamış ve sonrasında bizzat Tayland'da giderek araçları yetkililere teslim etmişti. Twitter üzerinden denizaltının test videolarını da paylaşan Musk,"Mini-sub'ı teslim ettim. Denizaltını roket parçalarından ürettik ve tıpkı çocukların futbol takımının ismi gibi 'Wild Boar' ismini verdik. İleride kullanışlı olabilir diye burada bırakıyorum." sözlerini kullanmıştı.

Ancak Taylandlı kurtarma ekibi Elon Musk'ın denizaltını pek de kullanışlı bulmadı. BBC'ye konuşan kurtarma operasyonu komutanı Narongsak Osotthanakorn,"Musk'ın getirdiği denizaltı bizim görevimiz için kullanışlı değil. Teknolojik anlamda çok gelişmiş bir araç ancak maalesef bizim kurtarma planlarımıza uymuyor. Yine de kendisine düşüncelerinden ve yaptıklarından ötürü çok müteşekkirim." sözlerini kullanıyor.

SpaceX mühendisleri tarafından geliştirilen mini denizaltı yaklaşık 40 kilogram ağırlığa sahip. Görünüş anlamında küçük bir tabutu andıran denizaltı, Musk'ın ifadelerine göre su altında iki dalgıç tarafından kolaylıkla taşınabiliyor. Sadece birkaç gün gibi kısa bir süre içerinde geliştirilen araca şu an için Tayland'da görev düşmemiş olsa da Elon Musk bu tasarımın gelecekte hem kurtarma operasyonlarında hem de uzayda kullanılabileceğini söylüyor.

• Yine de boş oturmayıp bir şeyler yapmış. Taktir edilesi...

• Anlamadım SpaceX mühendisleri mi tasarladı yoksa Elon Musk bizzat kendisi bir tasarlamış? Neden Elon Musk'ın tasarımı dendi ki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Büyük ihtimalle Musk kendisi tasarlamıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Return to Monke

Anlamadım SpaceX mühendisleri mi tasarladı yoksa Elon Musk bizzat kendisi bir tasarlamış? Neden Elon Musk'ın tasarımı dendi ki?
    parayı verdin mi herbişeyi kendin yapmış olursun kapitalizmin dünyasında, steve jobs adli pazarlamaciyi dahi diye yedirdiler millete senelerce.
  • blackzeros B kullanıcısına yanıt
    Muskla Jobsu bir tutmamak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllar önce bir otobüsün üstünde şu reklamı görmüştüm: "Seda Seyan Tasarlardı, King Üretti" diye. Markadan çok emin değilim. Önemli değil. Anladınız siz demek istediğimi.

• Çocuklara dalış tüpüyle maske takıp kurtarma ekibiyle çıkarma akıllarına gelmemiş mi?

• idombayci İ kullanıcısına yanıt
  • elon musk ve berbat fikri 40 kg sanki araba taşıycak

• ben onun içine girsem, klostrofobi den ölürüm. Birde kurtarılacakların çocuk olduğunu düşünürsek, zor bişey.

• en azından bişeyler yapmaya çabalamış gitmiş oraya kadar teslim etmiş

yüzme bilmeyen çocuklar ve tehlikeli ve çamurlu su ile kaplı magara koridorları için kullanışlı olabilirdi üzerinde motor ve otonom olarak dalgıcı takip edebilme ve çarpışma önleme sistemi olsa idi süper bir alet olabilirdi.
    adam 3 günde sadece bu kadarını yapmış normal.
    Bence geliştirilebilir bir fikir

• " Görünüş anlamında küçük bir tabutu andıran denizaltı..."

Hocam hiç roket şeklinde tabut görmedim, duymadım
  • Yönetmen gibi, filmde oyuncular oynar ama kararı yönetmen verir. Elon da burada şöyle böyle yapalım deyip ekibiyle bir beyin fırtınası sonucu cihaz çıkarıyor duruma yönelik. Olay burada daha çok. O nedenle onun adı anılabilir, normal. Ama aslında önem kazan gösterdiği çaba. Güzel bir hareket. Aslında olması da gereken bir şey bir noktada. Yani Elon özelinde değil de imkanı olanların yardım eli uzatması. Herhangi bir durumda. Ve bu sadece para gibi bir şey değil, soruna çözüm üretmek üzerine bir el uzatma. Önemli kısmı da bu.

• Steve Job konusunu biraz daha açabilir misin?

• BekirHan kullanıcısına yanıt
    öğrenmiş oldum. teşekkürler
  • BekirHan kullanıcısına yanıt
    Evet gelmiş. Ama mağaranın yapısı nedeniyle dalgıçların bile zorlandığı alanda çocukların bu şekilde hareket etmesi oldukça zor bulunduğu ve ölüm riski taşıdığı için vaz geçilmiş.
    Kaldı ki hatırlatırım o mağarada kurtarmaya giden profesyonel dalgıçlardan birisi vefat etti. Öyle maske tüp verin dalsın çıksın demekle olmuyor maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Piêr Dé Sans

Evet gelmiş. Ama mağaranın yapısı nedeniyle dalgıçların bile zorlandığı alanda çocukların bu şekilde hareket etmesi oldukça zor bulunduğu ve ölüm riski taşıdığı için vaz geçilmiş.
    Kaldı ki hatırlatırım o mağarada kurtarmaya giden profesyonel dalgıçlardan birisi vefat etti. Öyle maske tüp verin dalsın çıksın demekle olmuyor maalesef.
    Evet deneyimli bir dalgıç dalış esnasında oksijeni bittiği için vefat etmiş

Yukarıdaki grafik insanı yanıltabilir.Mağara gerçekten çok uzun ve darmış
    https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44734532

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 12 Temmuz 2018; 17:17:34 >

• Piêr Dé Sans kullanıcısına yanıt
    Herhangi birşey demedim. Olayın görsel bir anlatımı vardı onu paylaştım. Neyse ki çocukların hepsi kurtarıldı.
  • Üstelik bu ise senaryo diyenler vardi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.