Şimdi Ara

Telif hakkı oylamasına saatler kala Wikipedia'nın protestosu sürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bugün Türkiye saati ile 13.00'da toplanacak olan Avrupa Parlamentosu, internetteki telif hakkı kurallarının 2001 yılından beri ilk kez değiştirilmesi için oy kullanacak. Yeni düzenlemedeki 13. ve 11.madde ise interneti özgür yapısından koparacağı ve bilgiye ulaşmayı zorlaştıracağı için şiddetle eleştiriliyor. Bu maddeyi eleştiren ve düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde Wikipedia'nın kapanabileceğini belirten yetkililer ise düzenlemeyi protesto ederken insanları; milletvekillerini ret oyu kullanmaları yönünde ikna etmeye davet ediyor.

Oylama bitene kadar kullanılamayacak 

Salı günü Wikipedia'nın İtalyanca versiyonu kapatılmış ve kullanıcılar it.wikipedia.org adresine girdiklerinde telif hakkı düzenlemesini açıklayan bir bildiri ile karşılaşmışlardı. İlk olarak İtalyanca versiyondan başlayan protesto hareketi platformun İspanyolca ve Lehçe dillerine de sıçradı. Bu iki dildeki Wikipedia başlıkları kaldıran yetkililer, siteleri ziyaret eden kullanıcılara görmek istedikleri içerikleri göstermek yerine yeni düzenlemenin önemini açıklamaya çalışıyor. 

İtalyanca versiyonunda olduğu gibi İspanyolca ve Lehçe Wikipedia sayfaları da bugün oylama tamamlanana kadar kullanılamayacak ancak parlamentonun yeni düzenlemeyi kabul etmesi halinde protestonun uzayabileceği ve birkaç gün daha söz konusu Wikipedia sayfalarının kullanılamayacağı düşünülüyor.

• İnternetin hatları oluşturulurken, bir gün bu hale geleceğini öngörülememesinden ötürü başta pek fazla standartın olmaması onu bugün böyle gevşek bir ortam yaptı, isteyen istediği yazıyı- görseli alıntısız paylaşır, müziğini indirir, kendi adı dışında onlarca hesap açar, millete küfür eder, yüzlerce spam gelir vs. Yavaş yavaş bu dönemin kapanması için uğraşılıyor aslında, istenilen gerçek hayatta kimsen ve tabi olduğun kurallar neyse onları uygulaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 5 Temmuz 2018; 14:8:52 >
  • İnternet baştan aşağı korsan içerik üreten sitelerle dolu. Onlar dururken Wikipedia yı mı bulmuşlar.

• Yahu ne siteler var, hiçbiriyle uğraşmıyorlar taktılar Wikipedia'ya.
  • Düzenleme hakkında da bilgi verseydiniz keşke. Daha önce verdiyseniz de o habere yönlendirme yapsaydınız güzel olurdu. 13 Yıllık üyeyim, forumda arama yapmak vallahi ölüm; ayıp olmasın diye 2-3 farklı şekilde aradım, bu konuda hiçbir içeriğe ulaşamadım.

• Tasarı reddedildi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Damenda

Tasarı reddedildi.
    kabul edilmesinin imkanı yoktu zaten yasayı hazırlayanların kafası 70-80 lerde kalmış
  • quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

İnternet baştan aşağı korsan içerik üreten sitelerle dolu. Onlar dururken Wikipedia yı mı bulmuşlar.

Wikipedia hedef değil. Hedef tüm internet.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Osret O kullanıcısına yanıt
    O zaman sıkıntı daha da büyük. Wikipedia nın elinde isyan çıkarabilecek boyutta bir reklam gücü var. Mecbur geri adım atacaklar. Özellikle Wordpress gibi diğer özgürlükçü kuruluşlar da katılırsa yer yerinden oynar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Adamlar hiç olmasa siteye ulaşıyor. Bizde bu site yasaklı, tıpkı Allah bilir kaç tane başka site ile birlikte.

• quote:

Orijinalden alıntı: Virinom

O zaman sıkıntı daha da büyük. Wikipedia nın elinde isyan çıkarabilecek boyutta bir reklam gücü var. Mecbur geri adım atacaklar. Özellikle Wordpress gibi diğer özgürlükçü kuruluşlar da katılırsa yer yerinden oynar.
    AP tasarıyı reddetti zaten Eylül'de tekrar oylamaya sunulacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Osret O kullanıcısına yanıt
    Az önce haberini aldım ben de. Kısaca R yaptılar :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

İnternetin hatları oluşturulurken, bir gün bu hale geleceğini öngörülememesinden ötürü başta pek fazla standartın olmaması onu bugün böyle gevşek bir ortam yaptı, isteyen istediği yazıyı- görseli alıntısız paylaşır, müziğini indirir, kendi adı dışında onlarca hesap açar, millete küfür eder, yüzlerce spam gelir vs. Yavaş yavaş bu dönemin kapanması için uğraşılıyor aslında, istenilen gerçek hayatta kimsen ve tabi olduğun kurallar neyse onları uygulaman.

Sen gerçek hayatta birşeyi 3 defa tekrar mı edersin kardeş

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Omisis046

quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

İnternetin hatları oluşturulurken, bir gün bu hale geleceğini öngörülememesinden ötürü başta pek fazla standartın olmaması onu bugün böyle gevşek bir ortam yaptı, isteyen istediği yazıyı- görseli alıntısız paylaşır, müziğini indirir, kendi adı dışında onlarca hesap açar, millete küfür eder, yüzlerce spam gelir vs. Yavaş yavaş bu dönemin kapanması için uğraşılıyor aslında, istenilen gerçek hayatta kimsen ve tabi olduğun kurallar neyse onları uygulaman.

Sen gerçek hayatta birşeyi 3 defa tekrar mı edersin kardeş

Alıntıları Göster
    Ne demek istediğini anlamadım birşey kardeş.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.