Şimdi Ara

Hava kuvvetlerinin yeni gücü Roketsan üretimi Teber envantere giriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
1.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarının vuruş hassasiyetini milli olanaklarla artıracak olan Teber Lazer Güdüm Kiti, üzerinde çalışılan uzun bir sürenin ardından sonunda envantere giriyor. Bir süredir testleri devam eden ve bu süre içerisinde yapılan mühimmatsız atışlarda hedefini 12’den vuran lazer güdüm kiti, 6 metrelik yanılma payı ile hedefe yüksek isabet oranı ile ulaşıyor.

Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ile Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak, kullanılması ön görülen mühimmatları akıllı bir silah sistemi haline getiren Teber, genel güdüm fazında bombaların yüksek manevra kabiliyetine kavuşmasına da imkan tanıyor. Ekonomik yapısı ile muadillerine kıyasla çok daha makul rakamlarla üretilen Teber, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile yurt dışı ihracatı konusunda da güçlü bir ürün haline geliyor.

Bu arada 2016 yılı sonunda imzalanan bir anlaşma ile Roketsan, Teber’in Airbus üretimi C295W Keşif ve Nakliye Uçağı’nda da kullanılabilir olması için bir entegrasyon çalışması gerçekleştirmişti. Aynı şekilde F-16’lar da Teber yüklü olarak uçuş gerçekleştirebiliyor olacak.

MK-81 ve MK-82 Bombaları

Amerikan yapımı MK-81 ve MK-82 bombaları ABD üretimi bir mühimmat. Basit yapısı ile ucuz olan bu bombalar, etkili vuruş gücü ile 1950’li yıllardan bu yana kullanımda. Serbest düşümlü olarak üretilen MK-81 ve MK-82, ülkemizde de Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bolca bulunan bombalar arasında yer alıyor. MK-81 44kg H-6 patlayıcı barındırıyor ve 119kg ağırlığında. MK-82 ise 89kg H-6 patlayıcı barındırıyor. Ağırlığı 227kg. MK-82’nin birim fiyatı 270 dolar olarak tahmin ediliyor.

NOT: Teber, Anadolu'da da küçük ve hafif baltalar için kullanılan isimlendirmelerden bir tanesi.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti
    Teber Lazer Güdüm Kiti

• Bombaların üzerine takılan aparat, kanatçıklara manevra kabiliyeti kazandırıyor ve serbest düşümde aldığı ivmenin sayesinde kanatçıklarla lazerin tutulduğu noktaya doğru manevra yapabiliyor.

güzel bir sistem ancak yeni değil ve başka ülkeler almaz, kullanışlı değil ama bizim açımızdan iyi olmuş anlık operasyonel faaliyetlerde kullanıma uygun.
  • deneme
  • Savunma sanayinde yapılan güzel gelişmeler devam ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Savunma sanayinde yapılan güzel gelişmeler devam ediyor.

• Haberi seçimden önce yapsan 987899 adet zamanlama manidar mesajı gelirdi. Şimdi malum kesim ilgi göstermemiş.
  • Roketin kanat kısmının üzerine konan toz yerli değil .olmaz .

• furandor kullanıcısına yanıt
    Yuhhh

• furandor kullanıcısına yanıt
    Yuhhh

• Bizim Amerika gibi olmamız için görünen en az 200 (İki yüz) yıldır.
  • Helal olsun Reis, çekinmedi bu projenin parasını kendi cebinden ödedi
  • gelişimin azı çoğu olmaz. tebrik etmek lazım. bugün bunu geliştirdiğin zaman teknolojin araştırman boşa gitmiyor yarın diğerine ön ayak olur deneyim olur. Hatta bir çok bakanlıktan bütçe kısılıp bu tarz savunma sanayi ürünleri geliştirmeye arge desteği sağlanmalı.
    en başta ne işe yaradığı belli olmayan artık bir partinin propagandasını yapan Diyanetin bütçesini kısmakla gereksiz harcamalarla günde 6.4 milyon tl yi bulan gizli ödenek gibi harcamalar bu konulara harcanmalı..
  • BOLDVIPER kullanıcısına yanıt
    kullanışlı değil - anlık operasyonel faaliyetlerde kullanıma uygun.

ne güzel düşünüp yazıyorsun sen öyle.
  • höhareeyyy enflasyon -%5 oldu, dolar 1, öyro 1,5 olduu hilooğğ. reis adam, 2800 odalık daha saray yapalım.
  • keşke sende düşünebilsen ama bunun için ne yazık ki beyin lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last Troll Bender

höhareeyyy enflasyon -%5 oldu, dolar 1, öyro 1,5 olduu hilooğğ. reis adam, 2800 odalık daha saray yapalım.

• BOLDVIPER kullanıcısına yanıt
    Yanlışın var Hocam.
    Bu kitler aptal bombalara hassas olarak hedefi vurma kabiliyeti veriyor.Herkesin elinde MK serisi yada türevi bomba çeşitleri var bu kiti hemen hemen herkese satarsın teorikte.Tabi piyasada bunun gibi ürünler yok mu tabi ki var.Zaten satan satıyor.Bizim ise önce ihtiyacımızı görelim sonra bakılır satışa.Hatta bu süre içinde bir iki versiyon geliştirilebilir bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: por favor

Haberi seçimden önce yapsan 987899 adet zamanlama manidar mesajı gelirdi. Şimdi malum kesim ilgi göstermemiş.
    doğrudur ,siyasi kanat çok istismar etti. Hala göklerdeki yerli otomobilimizi arıyor gözlerimiz

ATATÜRKÇÜ mühendislerimiz tebrik ediyoruz bu arada.

ODTÜ yü İTÜ yü çekemeyenler çatlasın.
  • Kuzey Korenin de silah teknoloji gelişmiş ama halkı sefalet içinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carloska -- 5 Temmuz 2018; 9:33:20 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.