Şimdi Ara

Grizu-263 Uzay Takımı’nın dünya ikincisi model uydusu hangi yeteneklere sahip?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinden kurulu Grizu-263 Uzay Takımı, NASA sponsorluğunda düzenlenen model uydu yarışmasında dünya ikinciliği elde etti.

İsmini, hayatını kaybeden madencilerden alıyor

Grizu-263 Uzay Takımı, 15 kişilik bir ekipten oluşuyor. 1992 yılında Zonguldak’ta TTK kömür madeninde yaşanan grizu patlaması sonucu 263 işçi hayatını kaybetti. Bu işçilerin anısına uzay takımına Grizu-263 adı verildi.

NASA sponsorluğunda ABD’de düzenlenen CanSat model uydu yarışmasında 100'ün üzerinde başvurunun arasında 40 üniversite finale kaldı.  Grizu-263 Uzay Takımı tarafından tasarlanan uydu, model roket yardımıyla 700 metre yüksekliğe fırlatıldı ve havalanmasından inişine kadar tüm aşamalar başarıyla tamamlandı. Değerlendirme sonucu ikincilik ödülünü elde etti.

Model uydunun özellikleri

Grizu-263 Uzay Takımı tarafından tasalanan uydu 30 cm uzunluğunda, 12 cm çapında ve 500 gram ağırlığında silindirik yapıya sahip. Cam fiber, karbon fiber ve plastik materyallerden oluşuyor. Uydu, ısı kalkanı (heat shield) ve faydalı yük (probe) olarak iki ayrı parçadan oluşuyor.

700 metre yükseklikten yere 5 m/s hızla iniş yaptı

Model roket yardımıyla 700 metre yüksekliğe fırlatılan uydu, 700. metrede roketten ayrılıyor ve anında ısı kalkanını açıyor. 10 ile 30 m/s arasında hızla 400 metreye kadar düşüyor. 400 metre yükseklikte ısı kalkanı ve faydalı yük birbirinden ayrılıp paraşüt devreye giriyor ve 5 m/s hızla yere düşüş gerçekleşiyor.

Model uydu, üzerindeki alıcı ve vericiler ile kalkışından inişine kadar yer istasyondaki cihaza sıcaklık, basınç, yükseklik, konum, eğim gibi verileri anlık olarak iletiyor. Üzerindeki kamera ile yeryüzünün fotoğraflarını kaydediyor. İniş gerçekleştiğinde yer istasyonuna aktarılan konum verilerinden uydunun konumu tespit ediliyor.

İçindeki çiğ yumurtayı kırmadan iniş yapıyor

CanSat yarışmasının gereği olarak uydunun bu yeteneklerinin dışında içindeki faydalı yükün zarar görmemesi istenir. Uydu içerisinde çiğ tavuk yumurtası bulunur ve 700 metre yükseklikten düştükten sonra yumurtanın kırılmaması gerekir. Grizu-263 Uzay Takımı’nın hazırladığı uydu, çiğ yumurtayı kırmadan iniş yapmayı başardı.

98,90 puan ile dünya ikincisi

Model uçağın uçuş görevlerini yerine getirmesinin yanında PDR (Preliminary Design Review) ve CDR (Critical Design Review) dosyaları incelendi. NASA yetkilileri ile görüşme yapıldı. Tüm bu sürecin ardından yapılan değerlendirmenin sonucunda 98,90 puan alarak Manchester Üniversitesinin ardından dünya ikinciliği ödülünü kazandı.

Grizu-263 Uzay Takımı’nın tasarladığı model uydu, uzay görevlerinde kullanılacak düzeyde geliştirilebilir. Her ne kadar uzay teknolojilerinde söz sahibi olmasak da bu işe gönül verenlerin Türk gençlerinin uluslararası başarı elde etmesi bizleri gururlandırıyor.

• Tebrikler bu eğitim sistemiyle yaptıkları şey çok büyük, diğer büyük üniversiteler utansın.

• burada kendimi görünce duygulandım. seviyoruz seni donanımhaber.

• Dünya düzdür. Uydular uzaya falan gitmez. Bu yüzden islami ülkelerin gücünü savaşlarla kırdırıyorlar, gerekirse üçüncü dünya savaşı bile çıkarırlar.
    Grizu-263 Uzay Takımı’nın dünya ikincisi model uydusu hangi yeteneklere sahip?
  • bir arapça yazılı manav tezgahı kadar iyi değil
  • Vay be 3. ve 4. de türk üniversiteleriymiş tebrik ediyoruz.

Yalnız ben Manchester Üniversitesi'nin neden 1. olduğunu bulamadım kaynak varsa link atabilecek var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaNGar

Vay be 3. ve 4. de türk üniversiteleriymiş tebrik ediyoruz.

Yalnız ben Manchester Üniversitesi'nin neden 1. olduğunu bulamadım kaynak varsa link atabilecek var mı?
    Skorları daha iyi olduğu için

Üçüncü İstanbul Teknik Üniversitesi, dördüncü de Hacettepe Üniversitesi bu arada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aytaccgl

burada kendimi görünce duygulandım. seviyoruz seni donanımhaber.
    Tebrikler. Devamını dileriz
  • bütün bilimsel gelişmeler gericilikle suçladıkları müslüman bir hükümet zamanında oluyor diye kuduruyorlar :D
    kendileri zamanında bir gıdım bilimsel ilerleme olmadı diye kuduruyorlar :D
    güya bunlar çok bilimsel ve ilericiydiler :D
    kibirlerinden dolayı cahil kaldılar sorsan her şeyi bilirler ama özünde cahiller :D
    küçümsemek için bir taraflarını yırtıyorlar ama onu da beceremeyip komik duruma düşüyorlar :D
  • 2 3944 grizu-263 Bulent Ecevit University 98.90%
    3 4404 APIS AR-GE Istanbul Technical University 96.79%
    4 4128 CERVOS Hacettepe University 94.07%
    12 4036 BilgeSAT Gazi University 84.55%
    27 4312 SwifTurk Istanbul Sehir University 60.10%
    30 4772 Markut University of Turkish Aeronautical Association 53.80%
    31 6337 Team GTU-SAT Gebze Technical University 53.65%
    32 4266 Team WhyNot Istanbul Medeniyet University 52.65%

• aytaccgl kullanıcısına yanıt
    Biz de seni seviyoruz kardeşim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Skorları daha iyi olduğu için

Üçüncü İstanbul Teknik Üniversitesi, dördüncü de Hacettepe Üniversitesi bu arada.

Alıntıları Göster
    Onu anladım hocam şimdi adamlar modelleri değerlendirirken hangi kritere göre puanlama yaptıklarını ve 1.'nin 2.'den neden daha yüksek skor aldığını öğrenmek istiyordum yani ne farkı var?

• atarlı.ergen A kullanıcısına yanıt
    bütün bilimsel gelişmeler? müslüman hükümet?

sana tek bir şey diyorum Tübitak'ın bundan 10 sene önce bastığı kitaplara bak ve şimdi bastıklarına bak.

kaybol şimdi.
  • Kona dizel Turkiyede de dolasmaya baslamis.

Bugun itibariyle trafikte gördüm.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.