Şimdi Ara

Einstein'ın izafiyet teorisi evrensel ölçekte kanıtlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
3
Favori
1.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ünlü bilim insanı Albert Einstein'ın bilim dünyasına en büyük katkıları arasında yer alan izafiyet teorisi, günümüzde evreni anlamak için kullanılan kılavuzların başında geliyor. Bugüne kadar Güneş Sistemi içinde defalarca test edilen ve doğrulanan genel görelilik teorisi, bilim-insanları tarafından çok daha büyük ölçekte test edildi.

Portsmouth Üniversitesi Kozmoloji ve Yer Çekimi Enstitüsü'nde görevli araştırmacılar, Einstein'ın teorisinin galaktik ölçekte de geçerli olup olmadığını görmek için Samanyolu'nun dışında, aynı hizada bulunan iki galakside bu teoriyi test etti. Üç yıllık bir çalışmanın ardından Science dergisinde yayınlanan sonuçlar, genel görelilik teorisinin galaksiler ölçeğinde de kanıtlanmasını sağladı.

Hubble Uzay Teleskobu ile Avrupa Güney Gözlemevi'nde bulunan VLT teleskobunu kullanan araştırmacılar, genel görelilik teorisini test etmek için uzak bir galaksiden gelen ışığın, aynı hizada fakat Dünya'ya daha yakın olan ESO 325-G004 galaksisi etrafında nasıl büküldüğünü gözlemledi. 

ESO 325-G004'ün muazzam kütlesi, çevresindeki uzay-zamanının dokusunu bozarak arkasındaki galaksiden gelen ışığın bozulmasına neden oldu. Bu bozulmaları en ufak detayına kadar ölçen araştırmacılar, genel görelilik teorisine göre bu galaksinin ne kadar kütleye sahip olması gerektiğini hesapladı.

VLT teleskobunu kullanarak ESO 325-G004'ün kütlesini bir de galaksinin ucundaki yıldızların dönüş hızını ölçerek belirleyen araştırmacılar, böylece iki bağımsız sonuç elde etti. Elde edilen iki sonucun birbiriyle örtüşmesi, yer çekiminin izafiyet teorisinde öngörüldüğü gibi hareket ettiğini galaktik ölçekte kanıtlamış oldu.

Toplanan veriler Einstein'in genel görelilik teorisini bir kez daha kanıtlarken, ortaya atılan alternatif yer çekimi teorilerinin de doğru olmadığını gösterdi.

• Sinirlenmekle, kinle, kendini zorlayıp benzetme yapmaya çalışmakla olmuyor kardeş. Görüşün daralıyor, hata yapmaya başlıyorsun, kendi hatalarını da göremiyorsun. Rahat ol, empati kur, anlamaya çalış, yapabileceğin şey var mı bak, yapmaya çalış, kendini geliştir/değiştir, etrafına faydalı ol.
    Blokla kardeş sorun değil de :) O son bahsettiğin bilgi de yanlış :)

Alternatif akımın doğru akıma göre avantajını ilk belirten kişi ünlü nörolog Guillaume Duchenne'dir. Üstelik bunu Tesla doğmadan bir yıl önce yapmıştır.

Tesla Macarlardan teknolojiyi alıp amerikada pazarlarken avrupada zaten alternatif akım popülerleşmişti.

Neyse ya, kime neyi anlatıyom.

İster kabul edin ister etmeyin, Nikola Tesla bu dünyada en çok abartılan figür. Daha çok abartılanı görmedim. Sadece müridleri abartsa sorun yok, kendisi de üst düzey yalan söyleyen bir adamdı (rahmetli).

Sonuç olarak yazdıklarında tek bir doğru yok. İster kabul et ister etme.

Bir de tesla 1927 Solvay Konferansına neden katılmadı veya davet edilmedi diye soran bir kitle var.

Cevap: (Bu sefer kendimi tutamıcam)

Tesla kim olum? tESLA kim? Ne işi var Tesla'nın o adamların arasında. Gitsin kumda oynasın Tesla, kuantum onun neyine.
  • Tahmin bunlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • izafiyet teorisi nedir , bilen kaç kişi var şurada

• ozzzy222 kullanıcısına yanıt
    Ben

• Bana kara delik gibi geldi...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Daha önce de kanıtlanmamış mıydı ben mi yanlış hatırlıyorum?şu an izafiyet de kuantum da kabul edildi,bilim adamları iki alanı birleştirip tek kuram yapmak adına uğraşıyor diye biliyorum

Not:youtube'dan hubble zoom videolarını izlemenizi tavsiye ederim.bir iki yıldız gördüğümüz gece manzarasında nelerin gizli olduğunu görünce hayret ediyor insan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sefil_Arbaletçi -- 26 Haziran 2018; 17:5:58 >
  • adamın ne yörüngede dolaşan kocaman bir teleskobu varmış nede şimdiki gibi bilgisayar ağı ama adam tutup uzayın eğilip büküldüğünü bulmuş ne diyelim

• Slaved by makarna S kullanıcısına yanıt
    Sinirlenmekle, kinle, kendini zorlayıp benzetme yapmaya çalışmakla olmuyor kardeş. Görüşün daralıyor, hata yapmaya başlıyorsun, kendi hatalarını da göremiyorsun. Rahat ol, empati kur, anlamaya çalış, yapabileceğin şey var mı bak, yapmaya çalış, kendini geliştir/değiştir, etrafına faydalı ol.
  • Sefil_Arbaletçi kullanıcısına yanıt
    Alttaki teleskopu hiç görmüş müydün? Hubble gibi aynı 2.5m çapında reflektör lens var ve 14 km yükseklikte cok düşük hızda gidebilecek şekilde modifiye edilmiş Boeing 747SP üstünde. Hubble 'ın cektiği tüm resimlerin bu uçak ile cekildiği iddiası var...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teori den Yasa ya gecis gorunuyor galiba ...
  • nefendim kullanıcısına yanıt
    bahsetsene biraz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Alttaki teleskopu hiç görmüş müydün? Hubble gibi aynı 2.5m çapında reflektör lens var ve 14 km yükseklikte cok düşük hızda gidebilecek şekilde modifiye edilmiş Boeing 747SP üstünde. Hubble 'ın cektiği tüm resimlerin bu uçak ile cekildiği iddiası var...

Hayır daha önce görmedim.olabilir tabii,ama atmosfer gibi bir engel varken başarabilir mi bilmiyorum.ayrıca hubble kadar güçlüyse bir rakip olarak neden gizlesinler ki?
    Bu teleskopla ilgili bir yazı varsa linkini atabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sefil_Arbaletçi -- 26 Haziran 2018; 18:20:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

Sinirlenmekle, kinle, kendini zorlayıp benzetme yapmaya çalışmakla olmuyor kardeş. Görüşün daralıyor, hata yapmaya başlıyorsun, kendi hatalarını da göremiyorsun. Rahat ol, empati kur, anlamaya çalış, yapabileceğin şey var mı bak, yapmaya çalış, kendini geliştir/değiştir, etrafına faydalı ol.
    seftali killari isyanda

• O dönem ki imkanlarla bunları nasıl söyleyebilmiş acaba zekaya bakar misin..

• quote:

Orijinalden alıntı: Sefil_Arbaletçi

Hayır daha önce görmedim.olabilir tabii,ama atmosfer gibi bir engel varken başarabilir mi bilmiyorum.ayrıca hubble kadar güçlüyse bir rakip olarak neden gizlesinler ki?
    Bu teleskopla ilgili bir yazı varsa linkini atabilir misiniz?

Alıntıları Göster
    Sözkonusu teleskobun adı: Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy kısaca SOFIA. Hubble her yerde adı geçer fakat SOFIA'nın pek geçmez. Bak bunu başka bir örnekle açıklayayım, alttaki resimde macera filmi çekimi için motosiklete binen bir adam ve onu seyreden bir adam var. Seyreden adam ünlü oyuncu Gerard Butler. Hızlı motosiklet kullanmayı bilmediği için dublörü motora biniyor. Hubble SOFIA olayında da SOFIA dublör konumunda. SOFIA'nun çıktıgı 14 km yüksekten itibaren 'atmosfer engeli' diye birşey yok cunku o yükseklikte zaten atmosfer , denizdeki yoğunluğunun 10% 'u kadar ve o 10% da H20, O2, CO2 gibi ağır gazlar da yok, Azot, Hidrojen ve Helyum gibi hafif gazlar var, yani uzay manzarası son derece parlak son derece net.

• Sefil_Arbaletçi kullanıcısına yanıt
    Paşam eline sağlık youtube da zoom deep hubble yazdım güzel şeyler çıktı.yaşa

• Einstein'ın bulup tüm insanlığın faydalandığı bir tek şey (bomba ve film senaryoları dışında) yok. Tesla 'nın bulduğu şeyleri ise tüm insanlık (AC elektrik, motor) kullanır ancak Einstein gibi manşetlere çıkmaz nedense

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.