Şimdi Ara

Halk Oyunları(Güzel Ülkemin Oyunları) Şasıracaksınız!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
21.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • bende halk oyunlarıyla ilgileniyorum 5 yıldır bu işle uğraşıyorum ve bu sene yarışmalara katıldık türkiye 1. si olduk biz Artvin yöresi oynuyoruz

Her Atabarı ' nı oynadığımda aklıma ATATÜRK geliyor
  • Zeybeği görünce mest oluyorum.Çok süper bi oyun.
  • Emeğin için teşekkürler arkadaşım eline sağlık çok güzel bir başlık olmuş. Devamının gelmesi dileğiyle
  • güzel paylaşım
  • artvin horonu müthiş
  • güzel konu olmuş emeğinize sağlık

Elazığ çayda çıra

Halk Oyunları(Güzel Ülkemin Oyunları) Şasıracaksınız!!

Halk Oyunları(Güzel Ülkemin Oyunları) Şasıracaksınız!!

• gayet güzel bi çalışma olmuş devamını bekliyoruz.
    up..
  • Hemşin Horonu

“Hemşin” ve sonradan “Atom” adlarıyla da bilinen, Hopa ve Borçka Hemşinlileri tarafından oynanan, oyuncular için bir sayı sınırlaması olmayan, halka yapısı içerisinde genellikle tulum eşliğinde oynanan, 7/8 ritminde bir erkek horonu. Komutları: “siya”, “siya-savuş”, “savuş-geldum”, “geç-geç-te”, “dura-geldi Hemşin.” Canlılığı ve güçlülüğü simgeleyen oyun, çok hızlı ve ritmik hareketlerle oynanır.

Bir zamanlar Manisa Festivali’nde, oyunun sıçrama figürünün yapıldığı sırada, üzerinde oynanan sahne çökünce, oyuna benzetme olarak “Atom” adı verildi ve bu adla da bilinir oldu. Oyunun kökeni Doğu Karadeniz’de oynanan Sıksara Horonuna dayanır.

siyaaa siyaa
    heyy heyyy

karşiii kaldur kolunu!!! bozma

siyaa siyaa
    hey heyyy!!

Hemşin horonu üzerine tanımam ; )))
  • quote:

Orjinalden alıntı: fatih_t

görmeyenler için up!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: şemsilepervane

quote:

Orjinalden alıntı: fatih_t

görmeyenler için up!!

• yıllardır bu işin içindeyim... yaşam tarzım oldu halk oyunları... ilgilenen arkadaşlarla tanışırsak güzel olabilir aslında :):)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhmt789 -- 10 Aralık 2009; 17:59:30 >
  • Artvin Horonunun uluslararası alanda birincilikleri vardır. Fakat bu türü değil, tulum ve kemençe ile oynanan türünün. Laz horonunun. Artvin'de birçok farklı kültür olduğu için, çok fazla da oyun çeşidi var. Horonun bin türlüsü var. Mesela Hemşin horonu da çok asildir. Yukarıda arkadaş bahsetmiş. Kanım kabardı siya siya hey heyyy :))

Ben Zeybek ve Horonu severim. Bu oyunları da yöresinde izlemeyi yahut oynamayı severim. Halk oyunları ekiplerinin gösterileri, aslından uzak ve sadece gösteri mahiyetinde oluyor malesef. Tulum sesi duyunca dayanamam. Herkez kendi yöresinin dansını sever ancak ben Kafkas halkarının folklörü üstüne folklör tanımıyorum. Hızlı olduğu kadar etkileyici geliyor bana.

Zeybek oyunu ve müziği sanki içinde meydan okumaları, yiğitlikleri barındırıyor. Figürler, vucut haeketleri bana bunu yansıtıyor. O da hoşuma gider.

Bunun dışında milli oyunlarımız da var. Bunları herkez sever. Kapı gıcırtısında oynuyoruz millet olarak maşallahımız var.
    Anadoludaki bu renklilik çok güzel de pek göremiyoruz bu aralar, renkliliğin farkında değiliz. Olsun ne yapalım, bir gün hep beraber oynarız elbet...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BARIŞA ÖZLEM -- 12 Aralık 2009; 3:33:03 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.