Şimdi Ara

Tesla Model S seyir halindeyken bir anda alev aldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Tesla tarafından üretilen elektrikli otomobillerle yapılan kazalar bugüne kadar pek çok kez gündeme geldi. Bazı kazalar sonrasında bu araçların alev topuna döndüğü de görüldü. Fakat bu kez durum biraz farklı. Haberimize konu olan Tesla Model S, seyir halindeyken bir anda yanmaya başladı.

Tesla Model S’in sahibi aracının seyir halindeyken bir anda yanmaya başladığını, buna sebep olacak herhangi bir kazanın yaşanmadığını belirtti. Oyuncu Mary McCormack, eşinin aracında yaşanan talihsiz olayı Twitter hesabından şu cümlelerle paylaştı:

İşte bugün eşimin aracında yaşanan olay. Herhangi bir kaza yok. Araç, Santa Monica trafiğinde bir anda alev alıyor. Olayı fark edip eşimi uyaran ve araçtan inmesini sağlayan kibar insanlara teşekkür ederim. Çok şükür ki üç küçük kızım da eşimle birlikte o arabada değildi.

Olayın ardından kısa bir açıklama yapan Tesla yetkilileri, olayla ilgili inceleme başlattıklarını ve aydınlanması için gereken tüm desteği vereceklerini belirtti. ABD merkezli şirket, ürettiği araçların alev alma riskinin benzinli araçlara kıyasla 10 kat düşük olduğunu iddia ediyor. Fakat tüketicinin aklında soru işareti yaratan bu tür olayların acilen çözümlenmesi gerekiyor.

• Ben bir bilgi vereyim:

Yıllardır Tesla otomobillerin yeni bir teknoloji barındırmadığını, elektrikli otomobillerin bir yenilik değil tercih meselesi olduğunu yazdım.

İnsanlar ilk defa icat edilmiş gibi tesla'ya övgüler yağdırırken; bu teknolojilerin Tesla'ya ait olmadığını belirttim.

Şimdi ilk defa bunu Tesla lehine kullanma vakti geldi.

Kardeşim Tesla otomobillerdeki pil patentleri japon firmalara ait, üretimi de japon firmalara ait. Tesla, elektrikli otomobillerde yeni bir teknoloji barındırmadığı gibi böyle olaylarda da doğrudan suçlu kabul edilemez.

Elektrikli otomobilin bir problemi bu, sadece Tesla araçların değil. Elektrikli otomobillerin fosil yakıt kullananlardan 10 kat daha güvenli olması ise tamamen hikaye.

Milletin Elon Musk haberlerinden beyni sulandı, sağlıklı düşünemiyor diye doğrudan bunu Tesla otomobillere atfetmek yanlış bence.

Elektrikli otomobiller insanlığın kaderi arkadaşlar, Elon Musk gibi, Tesla gibi balon ve propaganda odaklı işlerden dolayı elektrikli otomobilleri tümden yargılamayın.

Burada sorun tamamen pil teknolojisi. Malesef Lithium-ion teknolojisi bir ara teknoloji ve yeni nesil pil teknolojisi icat edilene kadar elektrikli otomobillerin hobi olmaktan öteye gitmesi imkansız.

Bir diğer konu ise elektrikli otomobillerin yaşam tarzını değiştirmesi...

Eğer insanoğlu elektrikli otomobilleri hayatına sokacaksa ulaşımda bireysellikten vazgeçecek, toplu taşıma ağırlıklı bir ulaşımı daha çok kabullenecek. Çünkü elektrikli taşıtların problemi ufak boyutlarda ortaya çıkıyor.

Gelecek muhtemelen tek kişilik elektrikli taşıtlarda ve elektrikli toplu ulaşımda. Çünkü pil teknolojisi otomobil boyutundan daha küçük ve daha büyük taşıtlarda çok daha verimli ve başarılı.
  • Yanmayan batarya icat edilmediğine göre tesla araçlarında bu risk her zaman var. Çok gündem olmasada bu tarz haberler tesla için sonun başlangıcı olabilir. Yanan araç kore malı olsaydı amerika çoktaaaan büyük cezalar kesmeye başlamıştı..

• Tesla Amerikın malı olduğu için kullanıcı hatasıdır kesin. Güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekirdi veya yoğun trafiğe çıkmaması lazımdı.

• İçine Not A Flamethrower kaçmıştır

Musk artık kötü haberlere konu olmaya başladı. Kredisi tükeniyor...
  • Trafikte yanan benzinli, mazotlu, LPG'li, hidrojenli, doğalgazlı vs. yakıtlı araçlarla ilgili de haber yapılmadığı sürece bu haberlere itibar etmeyeceğim

• Baya baya sorun var demekki bu kac oldu yanan arac

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ozmenakif kullanıcısına yanıt
    Mazot yanmıyor kardeşim.
  • Alevin fışkırdığı çok belli. Pillerde de böyle manzaraları görebilirsiniz. Muhtemelen pilden bir sızıntı var.

• Patlayan telefonlardan farkı ne bunun?

• ucuz lpg koymuşlardır

• Teslayı ve elektrikli otomobilleri karalama haberleri vol.15613251

• Yani Tesla'yı ve Tesla'cıları hatta burada sürekli Tesla reklamı yapılmasını sevmiyorum ama objektif birisi olarak, her marka-model-çeşit aracın başına gelebilecek bir sorunun farklı düşünülmemesi gerektiğine inanıyorum.

En basitinden fren balatalarıyla alakalı bir yangın bile başlamış olabilir.

• bizim ceo arabayı arkadan çekişli yapsın, pili öne koysun;
    Böylece arkadan vuran denyolar pile zarar veremez.
    Ama motor bu defa zarar görür. Sağlam tampon lazım ki motor önemli bir hasar almasın.

• Yakıt alımı yapan yada yaz ortasında güneşin altında duran tüplü bir otomobilden daha tehlikeli olduğunu düşünmüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tesla önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum, düşünsenize, her bir modelS başına 7100 adet 18650 pil kullanıyor, yani aslında risk o kadar yüksekki, bu kadar araç üretilmiş düşünün pillerden ne kadar üretildiğini, ve ilk defa bir araçta kendiliğinden alev alıyor, bu durumda arıza istatiği son derece düşük,

geçen tv kumandası elimdeyken aniden aşırı bir sıcaklık hissettim, a101den aldığım dandik alkali pili ateş gibi olmuştu, korktuğumdan fırlattım kumandayı yangın çıkabilir korkusuyla, neyseki tesla pili gibi alev almadı, pil balon gibi şişti ama, her ihtimale karşı a101deki pillerden almayın, evde yokken kendiliğinden ısınıp yangın çıkarabilme yetisine sahip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McManamann -- 18 Haziran 2018; 12:37:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Mazot yanmıyor kardeşim.
    Mazotun yanmadığını ben de biliyorum. Yandığını da yazmadım. Mesajımı nasıl okudun acaba merak ettim

• Bunlar olacak ki; birileri de bir daha olmaması için çalışacak. Kanun bu. Her şeyi öngöremezsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozmenakif

Mazotun yanmadığını ben de biliyorum. Yandığını da yazmadım. Mesajımı nasıl okudun acaba merak ettim

Alıntıları Göster
    Haklısın kardeşim. Pardon. Özür dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 18 Haziran 2018; 13:14:31 >
  • Ben bir bilgi vereyim:

Yıllardır Tesla otomobillerin yeni bir teknoloji barındırmadığını, elektrikli otomobillerin bir yenilik değil tercih meselesi olduğunu yazdım.

İnsanlar ilk defa icat edilmiş gibi tesla'ya övgüler yağdırırken; bu teknolojilerin Tesla'ya ait olmadığını belirttim.

Şimdi ilk defa bunu Tesla lehine kullanma vakti geldi.

Kardeşim Tesla otomobillerdeki pil patentleri japon firmalara ait, üretimi de japon firmalara ait. Tesla, elektrikli otomobillerde yeni bir teknoloji barındırmadığı gibi böyle olaylarda da doğrudan suçlu kabul edilemez.

Elektrikli otomobilin bir problemi bu, sadece Tesla araçların değil. Elektrikli otomobillerin fosil yakıt kullananlardan 10 kat daha güvenli olması ise tamamen hikaye.

Milletin Elon Musk haberlerinden beyni sulandı, sağlıklı düşünemiyor diye doğrudan bunu Tesla otomobillere atfetmek yanlış bence.

Elektrikli otomobiller insanlığın kaderi arkadaşlar, Elon Musk gibi, Tesla gibi balon ve propaganda odaklı işlerden dolayı elektrikli otomobilleri tümden yargılamayın.

Burada sorun tamamen pil teknolojisi. Malesef Lithium-ion teknolojisi bir ara teknoloji ve yeni nesil pil teknolojisi icat edilene kadar elektrikli otomobillerin hobi olmaktan öteye gitmesi imkansız.

Bir diğer konu ise elektrikli otomobillerin yaşam tarzını değiştirmesi...

Eğer insanoğlu elektrikli otomobilleri hayatına sokacaksa ulaşımda bireysellikten vazgeçecek, toplu taşıma ağırlıklı bir ulaşımı daha çok kabullenecek. Çünkü elektrikli taşıtların problemi ufak boyutlarda ortaya çıkıyor.

Gelecek muhtemelen tek kişilik elektrikli taşıtlarda ve elektrikli toplu ulaşımda. Çünkü pil teknolojisi otomobil boyutundan daha küçük ve daha büyük taşıtlarda çok daha verimli ve başarılı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 18 Haziran 2018; 13:30:47 >

• Bir LPG kullanıcısı olarak çok sevindim bu habere. Artık pahalı benzin-mazotun acısını bizden değil de biraz da elektrikli otolardan çıkarsınlar. :)))
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.