Şimdi Ara

Bilim insanları uyardı: Antarktika hızla eriyor, 3.3 trilyon ton buzul denizlere karıştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilim insanlar, Antarktika'nın hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde eridiğini açıkladılar. Uluslararası bir çalışmaya göre Antarktika'daki buzullar son 10 yılda üç kat daha hızlı erimeye başladı. Önlem alınmazsa sonuç tüm dünyayı etkileyecek.

Önlem alınmazsa Antarktika dünyayı etkileyecek

Yapılan araştırmalar sonucunda Antarktika'da 1992 yılından bu yana 3.3 trilyon ton buzulun eriyerek denizlere karıştığı ve deniz seviyelerinin 20 cm. daha yükseldiği belirtiliyor. Önümüzdeki on yılda Antarktika'yı korumak için doğru kararlar alınmazsa, sonuçların dünya çapında hissedileceği ifade edildi.

Araştırma sorumlularından Grantham Enstitüsü Londra Direktörü Profesör Martin Siegert şöyle diyor: "Antarktika'daki buzulların tümü erimiş olsaydı, deniz seviyeleri 60 metreden fazla yükselecekti. Buzullar son 10 yılda hızlı bir şekilde erimeye başladı ve önlem alınmazsa Antarktika'nın dünyaya etkisi hissedilir olacaktır."

• Habere bak, gelen cevaplara bak. Altta bir haber vardı gençlerin IQ seviyesi düşüyor mu diye bizde hiç düşecek kadar yüksek olmadı ki daha da düşsün.

Haberde buzulların erimesinin etkileri olacağından bahsedilmiş ama detaylandırılmamış. Ufak bir araştırmadan sonra şunlara ulaştım:

- Buzullar güneş ışınlarının %80'ini geri yansıtıyormuş, bu oranın tersine dönebileceği düşünülüyor. Yani yalnızca 20'sini yansıtacak. Bu da küresel ısınmayı ve dolayısıyla buzulların erime hızını da arttıracak.

- Bildiğiniz üzere yeryüzündeki suların yalnızca %2'si temiz su ve bu suların %70'i de buzullardan geliyor, eee buzullar yok olunca temiz su kaynakları da azalacak. Artık Chicago'da yaptıkları gibi denizden arıtıp içersiniz.

- Su kaynağı buzullar olan alanlar için tarımsal üretim kısıtlamaları kendini gösterecek.

- Eriyen buzullar denizlere, okyanuslara karışacak bu da su seviyesini arttırıp kıyı şehirleri, ülkeleri için sorun olacak. Özellikle Amerika Kıyı şeritleri ve Asya'nın büyük bir kısmı risk altında.

- Denizdeki ve karadaki hayvan habitatları da yok olacağından birçok türün nesli tükenecek.

- Bunların politik ve ekonomik etkileri de görülecek sonuç olarak.

Daha da yazardım da bunlar düşünen azınlık için durumun önemini kavramaları adına yeterli.
  • bişe olmaaaz.

• banane rakım 300
  • Tamam yedik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İtalya düşünsün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yav he

• Deniz seviyesi elden gidiyeeaahhh

Sel geliyeaahh

• Habere bak, gelen cevaplara bak. Altta bir haber vardı gençlerin IQ seviyesi düşüyor mu diye bizde hiç düşecek kadar yüksek olmadı ki daha da düşsün.

Haberde buzulların erimesinin etkileri olacağından bahsedilmiş ama detaylandırılmamış. Ufak bir araştırmadan sonra şunlara ulaştım:

- Buzullar güneş ışınlarının %80'ini geri yansıtıyormuş, bu oranın tersine dönebileceği düşünülüyor. Yani yalnızca 20'sini yansıtacak. Bu da küresel ısınmayı ve dolayısıyla buzulların erime hızını da arttıracak.

- Bildiğiniz üzere yeryüzündeki suların yalnızca %2'si temiz su ve bu suların %70'i de buzullardan geliyor, eee buzullar yok olunca temiz su kaynakları da azalacak. Artık Chicago'da yaptıkları gibi denizden arıtıp içersiniz.

- Su kaynağı buzullar olan alanlar için tarımsal üretim kısıtlamaları kendini gösterecek.

- Eriyen buzullar denizlere, okyanuslara karışacak bu da su seviyesini arttırıp kıyı şehirleri, ülkeleri için sorun olacak. Özellikle Amerika Kıyı şeritleri ve Asya'nın büyük bir kısmı risk altında.

- Denizdeki ve karadaki hayvan habitatları da yok olacağından birçok türün nesli tükenecek.

Daha da yazardım da bunlar düşünen azınlık için durumun önemini kavramaları adına yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: David Attenborough

Habere bak, gelen cevaplara bak. Altta bir haber vardı gençlerin IQ seviyesi düşüyor mu diye bizde hiç düşecek kadar yüksek olmadı ki daha da düşsün.

belçika miami vs düşünsün

• Dünya bir bütündür
    Bugün dünya elektronik çöplüğe döndü ise sebebi insanlardır.
    Kim nefes almak için denizde serinlemek yerine kimyasallarla dolu fabrika atıklarını tercih eder?
    Bugün çin de olan bir kirlilik bizi etkilemez diye düşünenler varsa onlardan hiçbir halt olmaz.
    Görüyorum ki cehalet birçoğu için büyük mutluluk.
    Tabi faciaların karşısında insanlar çoğu zaman acizdir.
    Çevreye saygısı olmayanlar yüzünden yerlilerin sözleri malesef gerçek olacak bilumum atıklar yüzünden paranın yenmeyen birşey olduğunu anladıklarında çok geç olacak.
    Ne yazık ki kurunun yanında yaşta yanacak.
  • Bazen diyorum ki şu cahilleri de temizleyecekse gelsin şöyle bir felaket, hepimizi süpürsün. İnsanlık dünyanın anasını ağlatmaktan başka işe yaramadı bugüne kadar, kendi sonunu getirse de diğer canlılar rahat etse. Ama öyle görünüyor ki bu gidişle kökten gezegeni öldürecekler. Trump gibi cahil birini abd ye başkan yaptılar, beyinsiz adam küresel ısınma yok dedi, iklim değişikliğini bile hissedemeyecek, gözlemleyip anlayamayacak kadar beyinsiz çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: pp_pp

Bazen diyorum ki şu cahilleri de temizleyecekse gelsin şöyle bir felaket, hepimizi süpürsün. İnsanlık dünyanın anasını ağlatmaktan başka işe yaramadı bugüne kadar, kendi sonunu getirse de diğer canlılar rahat etse. Ama öyle görünüyor ki bu gidişle kökten gezegeni öldürecekler. Trump gibi cahil birini abd ye başkan yaptılar, beyinsiz adam küresel ısınma yok dedi, iklim değişikliğini bile hissedemeyecek, gözlemleyip anlayamayacak kadar beyinsiz çünkü.
    Trump, Washington’dan sonra gelen en büyük liderdir.

• Simone Simons kullanıcısına yanıt
    İtalya düşünür de sen de düşün, bu ülkede artan kuraklık, ekilemeyen araziler ve hızla betonlaşan büyük şehirlerde biten hayat. Dahası internette ve gerçek hayatta. Hollanda düşünüyor mesela

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-221B83E8D

Trump, Washington’dan sonra gelen en büyük liderdir.

Alıntıları Göster
    Yav he he. Adamın tek başarısı, bence ortadoğuyu en hızlı karıştıran puşt olmasıdır. Sence ne gibi başarıları var?

• quote:

Orijinalden alıntı: pp_pp

Yav he he. Adamın tek başarısı, bence ortadoğuyu en hızlı karıştıran puşt olmasıdır. Sence ne gibi başarıları var?

Alıntıları Göster
    Boyu uzun, karizmatik, lider gibi lider.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-221B83E8D

Boyu uzun, karizmatik, lider gibi lider.

Alıntıları Göster
    Tamam anladım

• Bizimkiler Buzul duasına çıkar belki :)

• Deniz suyunu içme suyu olarak kullanabilen ülkeler bu durumdan en az etkileneceklerdir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay Robot

Deniz suyunu içme suyu olarak kullanabilen ülkeler bu durumdan en az etkileneceklerdir.

• sahil kenarındaki zenginler sular altında kalsın banane
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.