Şimdi Ara

ABD dünyanın en güçlü süper bilgisayarını yaptı: İşte Linux ile çalışan Summit

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çin'in Sunway TaihuLight ve Tianhe-2 isimli iki süper bilgisayarı, Doğu Asya ülkesinin son beş yıldır Dünyanın En Hızlı 500 Süper Bilgisayarı listelerinde en üst sıradaki yerini korumasına yardımcı oluyor. Ancak, 8 Haziran'da ABD Enerji Bakanlığı, Çin'i tahttan indiren yeni bir IBM yapımı süper bilgisayar sergiledi.

Summit adındaki yeni süper bilgisayar, ABD Enerji Bakanlığı'nın Tennessee'deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL) için IBM (International Business Machines) tarafından Nvidia'nın yardımıyla geliştirildi.

200 petaflop hızında çalışıyor

IBM'in yüksek performanslı bilgi işlem ve bilişsel sistemlerden sorumlu başkan yardımcısı Dave Turek, Summit'in saniyede 200 katrilyonluk kayan nokta işlemi (FLOPS) yapabilen “en güçlü ve en akıllı bilimsel süper bilgisayar” olduğunu söyledi.

Çin’in Sunway TaihuLight isimli süper bilgisayarından yüze 60 hızlı olduğu belirtilen Summit, laboratuvarın önceki en iyi süper bilgisayarı olan Titan'dan ise neredeyse sekiz kat daha güçlü.

Ayrıca Bkz.Samsung marka cep telefonu patladı, araba alev topuna döndü!
    Listeleri alt üst eden süper bilgisayar, hesaplama tabanı olarak 9.216 adet her biri 22 çekirdekli IBM Power9 işlemci ile donatılmış durumda. Ayrıca, işlemcilere daha fazla hesaplama gücü sağlayan 27.648 adet Volta Tensor Core GPU'ya sahip. Ticari jet uçağı ağırlığında olan Summit, iki tenis kortu büyüklüğünde bir alanı kaplıyor.

Soğutmak için dakikada 15 bin litre su gerekiyor

Sistemi soğutmak için dakikada 15 bin litre suyun kullanıldığı süper bilgisayar 8 bin 100 evin ihtiyacını karşılayabilecek seviyede enerji harcıyor. Ayrıca, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) işletim sistemi ile çalıştığını belirtelim.

Summit, makine öğrenimi ve derin öğrenme uygulamaları için kullanılmak üzere tasarlandı. Süper bilgisayar bilim insanlarının şimdiye kadar mümkün olmayan keşifler yapmasına yardımcı olacak.

• Gta 5 de kac fps alır :D

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • onlar yapar bizde bakarız.

• quote:

Orijinalden alıntı: eraslan.omer

Gta 5 de kac fps alır :D

“Summit, makine öğrenimi ve derin öğrenme uygulamaları için kullanılmak üzere tasarlandı. Süper bilgisayar bilim insanlarının şimdiye kadar mümkün olmayan keşifler yapmasına yardımcı olacak.”

Biz yapamıyoruz, yapsak da bir işimize yaramaz olan giden suya, enerjiye olur çünkü gerçekten böyle düşünen bir zihniyet mevcut...

• Bay Robot kullanıcısına yanıt
    Biliyorum sadece ufak bi espiri yapmak istemistim 😅

• eraslan.omer E kullanıcısına yanıt
    İroniyi anlamıştım ben hocam sizlik bir şey yok.

• Şunu uzaya direkt koysunlar hatta güneşten gelen enerjiyi güneş panelleriyle sağlasınlar. Hatta uzayı ısıtıp küresel ısınmayı küre dışına da taşısınlar :) Neyse gerçekten güzel bir olay var ortada zira şu ankinden gıdım önde değil, bayağı önde. Umarım yararlı şekillerde kullanılır da...

• hangi dağıtımı kullanıyormuş acaba çok merak ettim iso'sunu indirip bir deneyelim...
    şu yapıyı denizde yapıp deniz suyundan faydalanmayı değerlendirdiler mi acaba...? mutlaka değerlendirmişlerdir de yine de yazasım geldi...

• quote:

Orijinalden alıntı: Grand_Alexander

hangi dağıtımı kullanıyormuş acaba çok merak ettim iso'sunu indirip bir deneyelim...
    şu yapıyı denizde yapıp deniz suyundan faydalanmayı değerlendirdiler mi acaba...? mutlaka değerlendirmişlerdir de yine de yazasım geldi...
    Haberde yazıyor zaten. "Red Hat Enterprise Linux (RHEL)" Ücretli diye biliyorum. Aynı şirketin ücretsiz olan fedora ve centos dağıtımlarıda var.
  • Allahh Allah kimsede gelip aha skynet dememiş

demekki eski nesil pek kalmadı forumda

• Önemli olan süper güçlü bir bilgisayar yapmak değil, bu güce ihtiyaç duyup duymadığın.

• rhel ücretli değil, ancak kurduktan sonra güncelleme yapabilmek(internet üzerinden) ve teknik destek (direk üreticiden) alabilmek için geçerli bir aboneliğinizin olması gerekiyor ki bu abonelik ücretli :)
  • geriden de gelsek bunlar güzel, küçük ve sağlam adımlar, inşallah seçimden sonra koşmaya başlayacak ülke

• Hamd olsun bizde top kek dağıtmak için kıraathaneler açıyoruz..

• Allah'ım Allah'ım bu nasıl bir cihaz böyle. Adamlar yapıyor diyor ve izliyoruz sadece. Biz de artık bu konuda adım atmalıyız. Çok geç kaldık çok. Pek çok yetenekli ve yetişmiş gencimiz var oysa ki...

• quote:

Orijinalden alıntı: ÇatlakMerlin

Allah'ım Allah'ım bu nasıl bir cihaz böyle. Adamlar yapıyor diyor ve izliyoruz sadece. Biz de artık bu konuda adım atmalıyız. Çok geç kaldık çok. Pek çok yetenekli ve yetişmiş gencimiz var oysa ki...
    Halkımız dün seçimle adım atmak istemediğini gösterdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • niye intel veya amd değilde IBM Power9 işlemci kullanmışlar acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: asdasdqwertyveyaalxyvance

niye intel veya amd değilde IBM Power9 işlemci kullanmışlar acaba
    Daha iyi scale edilebiliyor ve ciddi anlamda IPC avantajı var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asdasdqwertyveyaalxyvance

niye intel veya amd değilde IBM Power9 işlemci kullanmışlar acaba
    Normal piyasa işlemcisiyle olsa herkes alır 100 tane 8700k bağlar birbirine al sana süper bilgisayar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.