Şimdi Ara

WatchOS 5 ile gelen yenilikler neler?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple, Kaliforniya’da düzenlediği WWDC 18 etkinliğinde akıllı saatler için WatchOS 5 güncellemesini tanıttı. Apple Watch Series 1 ve daha yeni modelleree gelecek olan WatchOS 5, aktivite yarışmaları ve yeni egzersiz takip yetenekleri ile öne çıkıyor.

Aktivite paylaşımı

WatchOS 5 ile gelen aktivite paylaşımı özelliği ile kullanıcılar arkadaşlarını yedi günlük aktivite yarışmasına davet edebiliyor. Arkadaşlarınıza meydan okuyabiliyorsunuz.

Yoga ve Hiking

Antrenmanlara yoga ve hiking takibi eklendi. Bu sayede bu egzersizlerde yaktığınız kalori, doğru bir şekilde ölçülecek. Ayrıca kullanıcı saate bildirmeden egzersiz yaptığında saat, yapılan egzersizi ve türünü algılıyor, egzersiz takibini açmak için uyarıda bulunuyor.

Walkie-Talkie

Walkie-Talkie ismindeki özellik ile saatlerimize yeni bir iletişim yöntemi ekleniyor. Telsize benzeyen bu özellik sayesinde Apple Watch kullanan diğer arkadaşlarınızla daha hızlı iletişim kurabileceksiniz.

Artık üçüncü parti uygulamaların bildirimlerine etkileşim yeteneği geliyor. Bu sayede uygulamayı açmadan ertele, rezervasyon Yap, takvime ekle, yok say, satın al gibi komutları tek dokunuşla yerine getirebileceğiz. Etkinlikte örnek olarak Yelp uygulamasından bir rezervasyon bildirimi gösterildi. Uygulamayı açmadan bildirim üzerinden saati ve konuk sayısını değiştirebiliyoruz.

Koşu sevenler birkaç yeni özellik eklendi. Dakika başına adım sayısını gösteren WatchOS 5, açık hava koşullarında hedeflenen temponun altında veya üstüne olunması durumunda kullanıcıya uyarı verecek. Koşucular ortalama tempo, anlık tempo ve bir önceki kilometrenin temposunu görebilecek. 

Podcast desteği

Beklendiği üzere Podcast desteği geldi. Apple Podcasts ile sevdiğiniz yayınları, kitapları ve meditasyon sesli olarak dinleyebileceksiniz. Pandora, Audible gibi uygulamalardaki içerikler, iPhone bağlı olmasa dahi çevrimdışı olarak dinlenebilecek.

Siri’de yapılan ufak gelişmeler ile Apple Watch Siri kadranı, gün içindeki rutin davranışlarınızı takip ediyor ve Siri kadranında bilgilendirmelerde bulunuyor. Örneğin antrenman sonrasında kalp atış hızını gösteriyor, tespit ettiği saatlerde Harita uygulamasından işe gidip gelme süresini gösteriyor ve tuttuğunuz takımın maç sonucunu bildiriyor.

Web içerikleri de kısıtlanmış şekilde olsa da Apple Watch’a geliyor. Kısıtlanmış Safari olarak adlandırabileceğimiz bu özellik ile internetteki içeriklere erişmek mümkün oluyor. 

İlk Apple Watch'a güncelleme verilmeyecek

WatchOS 5, önümüzdeki sonbaharda Apple Watch Series 1 ve daha yeni modeller için yayınlanacak. İlk Apple Watch, bu güncellemeden faydalanamayacak. Kayışlarla ve özelleştirme seçenekleri ile bazı Apple Watch Series 0 modellerinin fiyatı 10 bin dolar aşıyordu. Neredeyse araba parası vererek satın alınan bu saatlere desteğin kesilmesi ilginç.

Geliştiriciler bugünden itibaren yenilenen WatchKit’e erişebilecek ve WatchOS 5’in yeni özelliklerini uygulamalarına entegre edebilecek. Etkinlikte Apple Watch için yeni kayış modelleri de tanıtıldı.

• Walkie - Talkie özelliğini beğendim. Onun dışında çok büyük bir yenilik yok bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tüm apple watch serilerine yüklenebiliyor mu? yoksa iphonelarda oldugu gibi eski serileri öldürdüler mi? bende series 0 var beta profili yukluyorum ama yazılım aramasında bulmuyor yeni yazılım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Backspace7

tüm apple watch serilerine yüklenebiliyor mu? yoksa iphonelarda oldugu gibi eski serileri öldürdüler mi? bende series 0 var beta profili yukluyorum ama yazılım aramasında bulmuyor yeni yazılım.
    Evet, ilk jenerasyona artık yeni güncelleme gelmeyecek. Series 1, 2 ve 3 için geçerli.

https://www.cnet.com/news/original-apple-watch-wont-get-watchos-5-update-even-if-you-bought-the-17000-gold-model/

Bu arada sanırım, söylentilerin aksine 3.parti watchface kurabilme özgürlüğü gelmemiş. Siri watchface'ine 3.parti uygulama desteği gelecek falan dediler ama tümden watchface değiştirebilmekten bahsetmediler.

Bir süre sonra saatten sıkılıyor insan, şu gerizekalıca kısıtlamalardan kurtarsalar artık kullanıcıyı bir zahmet.

• Yenilik yok hep boş gaz reklam hava

• Yenilik yok hep boş gaz reklam hava

• boş gaz reklam hava yenilik yok

• Reklam gaz yenilik boş hava yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Louise Attaque

Evet, ilk jenerasyona artık yeni güncelleme gelmeyecek. Series 1, 2 ve 3 için geçerli.

https://www.cnet.com/news/original-apple-watch-wont-get-watchos-5-update-even-if-you-bought-the-17000-gold-model/

Bu arada sanırım, söylentilerin aksine 3.parti watchface kurabilme özgürlüğü gelmemiş. Siri watchface'ine 3.parti uygulama desteği gelecek falan dediler ama tümden watchface değiştirebilmekten bahsetmediler.

Bir süre sonra saatten sıkılıyor insan, şu gerizekalıca kısıtlamalardan kurtarsalar artık kullanıcıyı bir zahmet.

Alıntıları Göster
    Kötü oldu bu ya :( çokta radikal değişiklikler olmamıştı keske series 0 saatlerede bu kezde verselerdi güncellemeyi.

• Series3 sahibi olarak beni heyecanlandıran hiç bişi yok. Genel anlamda bütün güncellemelerde hava civa ot mok havası vardı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Haberin başında:
    Tüm Apple Watch modellerine gelecek WatchOS 5...

Haberin sonunda:
    WatchOS 5, önümüzdeki sonbaharda Apple Watch Series 1 ve daha yeni modeller için yayınlanacak. İlk Apple Watch, bu güncellemeden faydalanamayacak.

Keşke haberi yaptıktan sonra bir okusaydınız (hata düzeltilmiş).
    Bu arada 3. parti kadran desteği gelecekti hani nerede Apple? Tam bir hayalkırıklığı oldu benim için o yoksa, gelen yenilikler pek bir anlam ifade etmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jack Rabbit Slims -- 6 Haziran 2018; 9:18:56 >
  • Walkie-Talkie nedir ya? Apple Watch sahibi birisinin, çevresinde bu özellik ile konuşabileceği bir başka Apple Watch sahibi bulma ihtimali yüzde kaçtır acaba..

• ilk tanıtılan cihaza gelmiyor
  • Walkie-Talkie güzel olmuş. Bizim çaycıya Apple Watch aldırayım bari, megafon anlaşılmıyor.

• emreDZ kullanıcısına yanıt
    Yurtdışında çoğu iPhone sahibi AW kullanır, bulunur yani sen merak etme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emreDZ

Walkie-Talkie nedir ya? Apple Watch sahibi birisinin, çevresinde bu özellik ile konuşabileceği bir başka Apple Watch sahibi bulma ihtimali yüzde kaçtır acaba..
    Ben 2014 eylülde ilk çıktıgında aldım ve o gün bugundur en azından tanışıklıgımın oldugu ve bu sekilde konusabileceğim biri hiç olmadı etrafımda :) o yüznden sanısam bu ihtimal cok ama cok dusuk
  • esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    Yurtdışı çok geniş kavram. 5 sene Berlin’de yaşadım, tek bir AW kullanan görmedim. Onu da geçtim; Türkiye’deki akıllı telefon ve aksesuar sevdasının onda biri yoktu orada. Tuğla gibi telefon vardı hala çoğu kişide, bizim yaşlıların bile artık burun çevirdiklerinden :)

• quote:

Orijinalden alıntı: emreDZ

Yurtdışı çok geniş kavram. 5 sene Berlin’de yaşadım, tek bir AW kullanan görmedim. Onu da geçtim; Türkiye’deki akıllı telefon ve aksesuar sevdasının onda biri yoktu orada. Tuğla gibi telefon vardı hala çoğu kişide, bizim yaşlıların bile artık burun çevirdiklerinden :)
    ABD'de iPhone kullanan çoğu kişinin kolunda var. Zaten Dünya çapında en çok satılan saat oldu. Yurtdışı derken de ABD, İngiltere gibi iOS kullanımının yüksek olduğu yerleri kastetmiştim.
    WatchOS 5 ile gelen yenilikler neler?

İstanbul'da bile hem kendi çevremde hem de başka insanların kolunda görüyorum. iPhone X'u bile görmüyorum diyenler var ona bakarsanız mesela ben onu da görüyorum zaten arka kamerasından net belli oluyor. Bence siz büyük ihtimal dikkat etmiyorsunuz. Gözlerinizi dört açıp bir de öyle bakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 5 Haziran 2018; 18:41:31 >

• emreDZ kullanıcısına yanıt
    aslında olay tamamen çevre ile ilgili. özel bir teknoloji firmasında çalışıyorum ve ben hariç 6-7 kişi AW kullanıyor

Şuan aktivitemi paylaştığım, 5 kişi var kafadan. Diğer özellikleri gibi Walkie Talkie özelliğini ne kadar kullanırım tartışılır. Bana kalırsa aktivite ve bildirim göstermek dışında pek de olayı olmayan bir cihaz. bugüne kadar oturup da instagramı saatten açayım, podcastimi dinleyeyim dediğim olmadı.
  • technical death metal kullanıcısına yanıt
    Katılıyorum, sosyal ve ekonomik çevre bu işte önemli paranızın olur ama sosyal çevreniz çalışma ortamınız öyle bir ortam olur ki almaz, alamazsınız. Sosyal çevreniz olur herkesde olur, paranız olmaz yine alamazsınız.

Ama herşeyden önemlisi bu cihaza neden ihtiyacınız olduğunu bilmek ve ona göre almak. Neticede teknolojik bir alet ve bir süre sonra illaki eski kalıyor. Normal analok bir saat gibi düşünürseniz hata oluyor.

Benim önceliğim bildirim değil mesela. Fitness tracker özelliği.

Bu noktada Apple Watch biraz geride kalsasa ilerisi için potansiyel çok. Sanıyorum Apple Wacth 4 te bu gelişmeleri göreceğiz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.