Şimdi Ara

Microsoft, GitHub'ı satın almak için masaya oturdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yazılım geliştiricilerinin vazgeçilmezi olan ve yazılım dünyasının en büyük deposu olarak nitelendirilen GitHub, bir kez daha Microsoft'un gündeminde. Geçtiğimiz yıllarda GitHub'ı bünyesine katmak için girişimlerde bulunan Microsoft, konuya yakın kişilerin iddialarına göre bu kez GitHub'la anlaşmaya varmaya çok yakın. Geçtiğimiz günlerde piyasa değeri itibariyle Google'ı geçerek dünyanın halka açık en değerli üçüncü şirketi haline gelen Microsoft'un anlaşmayı tamamlanması içinse en az 2 milyar doları gözden çıkarması gerekiyor. 

Değeri 5 milyar dolara dayandı 

1.5 milyondan fazla kuruluşta kullanılan GitHub'ın 23 milyonun üstünde bireysel kullanıcısı bulunuyor. 10 yıl önce kurulan şirketin gelirinin 110 milyon dolarlık kısmı kurumsal aboneliklerden gelirken bireysel kullanıcıların abonelik ücretlerinden ise yaklaşık 90 milyon dolarlık bir gelir elde edildiği tahmin ediliyor. 2015 yılındaki finansman turunda aldığı yatırımlarla 2 milyar dolar değerine ulaşan şirketin geçen 3 yıllık sürede değerini 5 milyar dolara kadar ulaştırmış olabileceği de belirtiliyor. Yani Microsoft, GitHub'ı satın almak isterse birkaç yıl önceki girişimlerinin çok daha üstünde bir ödeme yapmak durumunda kalabilir.

Microsoft, geçtiğimiz yıl GitHub'a rakip olarak konumlandırdığı Codeplex kapatmış ve GitHub'ın popülerliği ile baş edemediklerini açıklamıştı. Bu anlamda şirketin GitHub'ı satın alarak rekabette yakalayamadığı bir platformu şirket bünyesine dahil etmiş olacak. Öte yandan GitHub'ın, Microsoft Azure ile birlikte kullanımına imkan sağlanması halinde geliştiricilerin birlikte çalışması daha kolay hale gelebilir. Bu da hem GitHub'ın hem de Microsoft'un bulut hizmetinin yaygınlaşmasını sağlayabilir. 

• Orjinal haberin son kismi:
    @And then there's the GitHub users who fear they and millions of others will be forced onto Redmond's cloud services and software, post-acquisition.
    Ayni metinin haberdeki ceviri olan son kismi:
    @Öte yandan GitHub'ın, Microsoft Azure ile birlikte kullanımına imkan sağlanması halinde geliştiricilerin birlikte çalışması daha kolay hale gelebilir. Bu da hem GitHub'ın hem de Microsoft'un bulut hizmetinin yaygınlaşmasını sağlayabilir.

Neden orjinal haberi inceleme geregi duydum?? Normalde haberin orjinalini inceleme geregi duymam fakat haberin son kismi (burada bahsettigim kisim) cok sacma geldi ve haberin orjinaline baktigimda yanilmadigimi anladim, cunku ceviri yanlis. Git'in Azure uzerinde hicbir avantaji olamaz cunku. Belki (o da dusuk ihtimal) Azure'un bir Microsoft urunu TFS uzerinde avantajlari olabilir ama Git varken TFS kullanmak bana gore cok sacma.

Haberin son kisminin dogrusu su olacakti:
    @Ve bu satin almanin sonrasinda kendilerini ve milyonlarca digerlerini Redmond'un bulut servislerine (Azure) ve yazilimlarina zorlayacak olmasindan korkan Github kullanicilari var.
  • Yine Microsoft ve yine Firma Batırma Çabaları...

• Microsoft, GitHub'ı satın almak için masaya oturdu

• Rakiplerini al-işe yaramaz hale getir sonrada at

• Orjinal haberin son kismi:
    @And then there's the GitHub users who fear they and millions of others will be forced onto Redmond's cloud services and software, post-acquisition.
    Ayni metinin haberdeki ceviri olan son kismi:
    @Öte yandan GitHub'ın, Microsoft Azure ile birlikte kullanımına imkan sağlanması halinde geliştiricilerin birlikte çalışması daha kolay hale gelebilir. Bu da hem GitHub'ın hem de Microsoft'un bulut hizmetinin yaygınlaşmasını sağlayabilir.

Neden orjinal haberi inceleme geregi duydum?? Normalde haberin orjinalini inceleme geregi duymam fakat haberin son kismi (burada bahsettigim kisim) cok sacma geldi ve haberin orjinaline baktigimda yanilmadigimi anladim, cunku ceviri yanlis. Git'in Azure uzerinde hicbir avantaji olamaz cunku. Belki (o da dusuk ihtimal) Azure'un bir Microsoft urunu TFS uzerinde avantajlari olabilir ama Git varken TFS kullanmak bana gore cok sacma.

Haberin son kisminin dogrusu su olacakti:
    @Ve bu satin almanin sonrasinda kendilerini ve milyonlarca digerlerini Redmond'un bulut servislerine (Azure) ve yazilimlarina zorlayacak olmasindan korkan Github kullanicilari var.

• Haberin orjinalinde bu satin alimin guzelim text editoru olan Atom'un sonu olabileceginden bahsediliyor (Visual Studio'dan dolayi). Bundan da burada bahsedilseydi daha guzel olurdu.
  • Malesef, uzulerek dediginize katiliyorum. Keske bu konudaki yorumunuz yanlis olsaydi. Olan GitHub gibi cok degerli bir sisteme ve guzelim text editoru Atom'a olacak.
  • githubın geleceği için aptalca bir karar olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.