Şimdi Ara

Taşıma yönetmeliği değişti: Uber sürücülerine ve araçlarına ceza!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
0
Favori
6.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Taşıma Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen düzenlemeyi Resmi Gazete’de yayınladı. Yeni yönetmelik ile korsan taşımacılığa yeni yasaklar geliyor. Yönetmeliğin Uber, Scotty benzeri platformları hedef aldığı belirtiliyor.

Taşıma Yönetmeliği’nin 30. maddesindeki değişikliğe göre karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, belge kapsamı dışında taşımacılık yapanlara çeşitli cezalar kesilecek. Yetkisi dışında taşımacılık yapanlar önce uyarılacak, tekrarı durumunda ise belge iptali ve 2 yıl yasaklanmaya varacak idari işlemler uygulanacak.

Taşıtlarını korsan taşımacılık için kullanan araç sahiplerine önce 50 uyarı puanı cezası verilecek. Bir yıl içinde ikinci kez aynı ihlali gerçekleştiren A1, B2 ve D2 belge sahiplerinin yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacak. 50 uyarı puanı, 3 bin lira karşılığında kaldırılabilecek.

Taksi ruhsatı olmayan Uber araçları, cezadan kurtulmak için D2 belgesi çıkartarak otel ya da turizm işletmesine bağlı taşımacılık hizmeti veriyormuş gibi yolcu taşıyor. Türkiye’de sisteme kayıtlı 5 bin Uber sürücüsü var. Sistemdeki yasal değişikliğin Uber sürücülerini nasıl etkileyeceğini zamanla göreceğiz.

• İstanbul'da taksi plakası 1.700.000TL , plaka sahibi arabasını gündüzcülere aylık 8000TL'ye kiraya veriyor. Mazotuna masraflarına karışmıyor.
    Gececilere de aylık 3000-4000TL arası kiraya veriyor.
    Kısaca ayda 11-12 bin tl kılçıksız NET gelirleri var.

Buradan sesleniyorum aranızda gelirler kontrolörü,vergi denetmeni ya da AKP'li varsa.

Bu plaka sahiplerinin teker teker isimleri belli ,İstanbul'da kayıtlı taksi plakası 18000 adet, TR'DE 60000 ADET.

Bu plaka sahiplerinin istanbul'dakileri topu topu 100 tanesi hariç hepsi basit usulde vergiye tabiler.
    KENDİLERİNİ ASGARİ ÜCRETTEN BEYAN EDİYORLAR.
    Yani aylık net 1600TL kazanıyorum diyor ,
    Yani senede 45000TL'lik vergi kaçırıyor bir plaka sahibi.

Senede İstanbul'daki plaka sahiplerinin kaçırdığı vergi
    786.240.000TL
    bu kanunu onaylayanlar sabahın köründe yağmurda elinde valizle garajdan 20 lira yazacak yere kısa mesafe diyen ve almayan taksiciye denk gelmemişler sanırım. yada hastaneden yanında birine tutanarak ancak yürüyebilen insanları almayan taksicileri görmemişler.ailenle kızınla eşinle bindiğin taksi şoförünün kırmızı ışıkta ana avrat küfrettiğine şahit olmamışlar. özel arabanız var diye göremiyorsunuz umarım birgün başınıza gelir ve uberin vatandaş için ne anlama geldiğini anlarsınız. yaşamayan anlayamıyor malesef
  • Ehliyet gidiyor yani.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seçim geliyor taksicilerin gazı alınıyor.
  • ben yaşasın über diyorum.
  • Ulan bu ülkede hiç birşeymi vatandaşın lehinde olmaz.!!!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FightForBeer -- 29 Mayıs 2018; 19:22:25 >
  • FightForBeer kullanıcısına yanıt
    *lehinde olmaz.
  • Taksiye binmeyin bindirmeyin.
    Bu ne lan ölüm tehditleri edenler yönetmelik değiştiriyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcwolf28 -- 29 Mayıs 2018; 17:56:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayatımda 2 kere mecbur kaldım taksiye bindim.

Bu saatten sonra taksiye hiç binmem gerekirse yürürüm yine binmem.
  • Uberi 2 kere kullandım taksilere Gore iyiydi valla. Taksi Plaka sahibi kodamanlar dururmu tabi bastırdıkca bastırıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Godamanlar baskı yapmış demek ki yazık! piyasa şoför görünümlü eşkiyalara kaldı desenize.

• "50 uyarı puanı, 3 bin lira karşılığında kaldırılabilecek."

Yani yine parası olana dokunulmayacak, üstelik "parasını verirsen yasağı çiğneyebilirsin," zihniyeti empoze edilecek.
  • Bitti, artık hayatta taksiye binmem İstanbul'da, yürürüm hatta otostop çekerim yine binmem. Müslüman değilsiniz taksiciler, gözünüzü rant bürümüş.. Uber buna çözüm bulacaktır ama buna da eminim. Taksiciler neredeyse daima tam karşılarında olacağım ömrüm boyunca artık!

• Über'i kullanan birisi olarak çok memnunum iyi olan şeylere hükümetin tahammülü yok.
    Taksi hep sorun , hep kötü hizmet , boykot şart.
  • Uber yıllık taşıma belgesi ile iş görüyor. Yasak onları ilgilendirmiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Uber hep destek tam destek 👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • O zaman DEVAM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanat Günesi -- 29 Mayıs 2018; 18:31:6 >
  • İstanbul'da taksi plakası 1.700.000TL , plaka sahibi arabasını gündüzcülere aylık 8000TL'ye kiraya veriyor. Mazotuna masraflarına karışmıyor.
    Gececilere de aylık 3000-4000TL arası kiraya veriyor.
    Kısaca ayda 11-12 bin tl kılçıksız NET gelirleri var.

Buradan sesleniyorum aranızda gelirler kontrolörü,vergi denetmeni ya da AKP'li varsa.

Bu plaka sahiplerinin teker teker isimleri belli ,İstanbul'da kayıtlı taksi plakası 18000 adet, TR'DE 60000 ADET.

Bu plaka sahiplerinin istanbul'dakileri topu topu 100 tanesi hariç hepsi basit usulde vergiye tabiler.
    KENDİLERİNİ ASGARİ ÜCRETTEN BEYAN EDİYORLAR.
    Yani aylık net 1600TL kazanıyorum diyor ,
    Yani senede 45000TL'lik vergi kaçırıyor bir plaka sahibi.

Senede İstanbul'daki plaka sahiplerinin kaçırdığı vergi
    786.240.000TL

• quote:

Orijinalden alıntı: simbolmina

Uber yıllık taşıma belgesi ile iş görüyor. Yasak onları ilgilendirmiyor.
    d2 ler geri alınıyor muş.Başka bir belge de mi var?
  • Muz cumhuriyetınde sıradan bır gün. Taksıcıler ülkeyi tehdıt ederek ıstedıklerını yaptırıyorlar bu nasıl ulke ? Isteyen ubere bıner ısteyen taksıye bıner bundan kıme kardesım ? Ben taksıcılerden nefret edıyorum, bınmek zorunda degılım.

• Überdeki durum toptan satış ruhsatı ile parekende satış yapmaya çalışmak olarak örneklenebilir.

Taksiciler bastırınca überin kanunen düştüğü açık mecbur kapatılıyor.

Devletin überin önünü kesmeye hevesli olduğunu sanmıyorum yoksa 1 günde trafikten toz ederlerdi tüm über sürücülerini.

Burada aslında iş überde bitiyor kanuna yönetmeliğe bir şekilde sistemini uygun şekilde entegre etmeli ki taksicilerin kanunen bahanesi kalmasın, kendi şoförleride ceza stresi yaşamasın.

Sistem güzel ve kullanıcılarını çok büyük oranda memnun ediyor ve 5000 şoföre ulaşmış iken şeytan avukatlığı bile yapsak devlet +5000 ticariden gelecek vergi gelirinden kendini esirgemez.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.