Şimdi Ara

## AMD'den Resmi Açıklamalar Geldi ve R600 Hakkında Yeni Bilgiler ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.316
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'den Resmi Açıklamalar Geldi ve R600 Hakkında Yeni Bilgiler ##

AMD'nin masaüstü çözümlere yönelik yöneticilerinden Vijay Sharma verdiği röportajda bir takım söylentilere açıklık getirdi. Öncelikle çıkan 65nm söylentilerine karşılık R600 80nm üretim teknolojisi ile üretilecek. Uzunca bir süredir bilindiği gibi 512-bit bellek veri yolu ile gelecek R600'de ayrıca AGP sınırlaması da yok. Yani Nvidia'nın AGP destekli G80 çözümü gelmeyecek açıklamasının aksine R600 AGP'ye yönelik olarak Riato köprüsü ile uyumlu olacak. Yani gelecek talepler doğrultusunda R600'ün de AGP modelleri üretilebilir fakat bu konuda açıkçası çokta umutlu olmamak gerek. Zira AMD-ATi'nin yeni nesil grafik işlemcilerden AGP için düşündükleri model orta segment kartlara (Radeon X2600 serisi) can verecek olan RV630 gpu'su olacak.

R600'e yönelik yeni gelene bilgilere göreyse, R600'ün GDDR4 bellekli modelinin bellek saat hızının 2100MHz olacağı belirtiliyor. Bilindiği gibi R600'ün GDDR3 bellek ile gelecek nispeten daha uygun fiyatlı modelinin bellek saat hızının ise 1600MHz olacağı bildirilmişti. Her iki bellek tipini kullanan modellerinde grafik işlemci hızları ise 800MHz olacak. Mayıs ayının ilk günlerinde üretimine başlanması beklenen GDDR4 bellekli R600'ün aynı ayın ortalarına doğru piyasaya çıkması bekleniyor. 102-B007 kodlu ürün numarasına sahip olacak GDDR4 bellekli R600'ün dual DVI, ViVO, HDMI ve HDTV desteği ile birlikte gelecek.

GDDR3 ve GDDR4 bellek kullanan R600 modelleri arasında uçurum yaratacak kadar büyük bir fark olmayacak ama GDDR4 bellek kullanan R600 modeli doğal olarak bellek bant genişliği açısından daha önde olacak. Ayrıca AMD-ATi'nin önceliğinin GDDR3 bellekli R600'ü piyasaya sürmek olduğunu da belirtelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 2 Nisan 2007; 17:55:36 >

• waay bilgiler süper fx hoca hiç kaçırmıyosun valla :D
  • Askerden geleyim hele o zaman bakalım neler çıkacak çok rahatım valla iyi ki askerlik var yoksa bunları mutlaka almam gerek diye her gün kabus görürdüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetronoM -- 2 Nisan 2007; 17:53:12 >
  • SAĞOL FX57
  • Biraz da duygusal konulara değinsek. Mesala para mevzusu gibi.
  • wow çok ii özellikleri var ama fiyatı ne olacak o henüz blli değil sanırım
  • fiyat/performans oranı nasıl olacak acaba?
  • İşte kart hakkında böyle resmi bilgiler duyunca güzel oluyor.

Zaten şu anda istediğim tek şey R600'ün çıkması [Alamıyacaz ama olsun yeter ki çıksın]

Logoda baya güzelmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F@ruk -- 2 Nisan 2007; 18:53:05 >
  • 512 bit oldukça iyi olacak vay büyüksün ati 256 bit yok derken 512 bit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serenissimo -- 2 Nisan 2007; 18:59:20 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: MetronoM

Askerden geleyim hele o zaman bakalım neler çıkacak çok rahatım valla iyi ki askerlik var yoksa bunları mutlaka almam gerek diye her gün kabus görürdüm

• Bu Ati ile Nvidia'nın haberleri artık Ahu-Meriç haberleri gibi oldu. İnsan takip edemeden duramıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: sharkatk

Bu Ati ile Nvidia'nın haberleri artık Ahu-Meriç haberleri gibi oldu. İnsan takip edemeden duramıyor

Core hızı baya iyi 800 mhzbellek hızıda 2100 mhz gddr4 ıımmmmm ağzımın suyu aktı

• quote:

Orjinalden alıntı: Loren Soth

Biraz da duygusal konulara değinsek. Mesala para mevzusu gibi.
  • Bakalım bu kac watt PSU isteyecek ? Bakarsın 1600 watt gerekirmiş.
    Muhahaha
  • quote:

Çok doğru bir noktaya değinmişsin. Nvidia ve Ati size 512 bit kart da yapar, 1024 bit de hiç merak etmeyin... Siz paradan haber verin yeter ki...
  • quote:

Orjinalden alıntı: kobb

quote:

Çok doğru bir noktaya değinmişsin. Nvidia ve Ati size 512 bit kart da yapar, 1024 bit de hiç merak etmeyin... Siz paradan haber verin yeter ki...

Soyuluyoz valla

• artık ben notebook pazarına sunulan ekran kartlarına bakıcam rahatıma bakacam
  • quote:

Orjinalden alıntı: Erdemliol

quote:

Orjinalden alıntı: kobb

quote:

Soyuluyoz valla

bu aralar soyulmaya müsaitim

• quote:

102-B007 kodlu ürün numarasına sahip olacak GDDR4 bellekli R600'ün dual DVI, ViVO, HDMI ve HDTV desteği ile birlikte gelecek.

ddr3 lü modelde de bunlar vardır umarım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_MAD

quote:

102-B007 kodlu ürün numarasına sahip olacak GDDR4 bellekli R600'ün dual DVI, ViVO, HDMI ve HDTV desteği ile birlikte gelecek.

ddr3 lü modelde de bunlar vardır umarım...

Evet kesinlikle olacaktır. Kartların tek farkı birisinde GDDR3 diğerinde GDDR4 olmasıymış.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.