Şimdi Ara

## Nvidia GeForce 8900GTX ile 160 Stream İşlemcisini Devreye Sokuyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
3.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia GeForce 8900GTX ile 160 Stream İşlemcisini Devreye Sokuyor ##

Geçtiğimiz günlerde Alman Saarland üniversitesi mühendisleri tarafından Nvidia'nın yeni nesil grafik işlemcisi G80'de aslında 128 yerine 160 adet Stream işlemcisi olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Nvidia'da çalışan mühendislerin doğruladığı söylenen bu bilgilere göre, G80 aslına bakılırsa 160 adet Stream işlemcisi ile geliyormuş fakat 90nm üretim teknolojisinin bir götürüsü olarak özellikle güç tüketimi gibi değerler göz önüne alınarak G80'e sınırlama getirilmiş ve piyasaya 128sp ile sürülmüş.

Son gelen bilgilere göre, Nvidia'nın 17 Nisan'da duyurması beklenen GeForce 8800Ultra modeli de 128 adet stream işlemcisi ile gelecek. Zira 8800 Ultra modeli temel olarak GeForce 8800GTX ile aynı. G80 gpu'sunun kullanan 880Ultra'nın en önemli farkı arttırılmış saat hızları, büyük ihtimalle kullanılmaya başlanan GDDR4 bellekler ve belki yeni soğutma ünitesi olacak. Ama Haziran-Temmuz arası işler değişebilir ve bu durum ATi'nin alehine de işleyebilir. Çünkü Nvidia'nın üzerinde çalıştığı 80 veya 65nm üretim teknolojisine sahip olması beklenen GeForce 8900GTX modelinde 160 stream işlemcisinin hepsinin aynı anda sahaya sürüleceği bildiliriliyor.

Anlaşılan bir sorun olmazsa R600 tabanlı Radeon X2900XTX modeli (şu anki verilere göre GeForce 8800GTX'den %10-15 daha hızlı olduğu söyleniyor) ülkemize giriş yapmaya başladığı sıralarda Nvidia'da 160 stream işlemcisine sahip GeForce 8900GTX modelini piyasaya sürecek gibi görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 2 Nisan 2007; 12:30:38 >

• Bekleyelim bakalım ne çıkacak ortaya.
  • Nvidia 8900GTX ile ağır bir darbe daha vuracak ATI'ye
  • fx57 stream işlemci nedir onu da açıklarsan arkadaşlar taha bir tatminkar olacak haberden...
    Haber için emeğine sağlık
  • bende bilmiyorum açıklama gelirse öğrenmiş olmayı umuyorum....tşk
  • quote:

G80 aslına bakılırsa 160 adet Stream işlemcisi ile geliyormuş fakat 90nm üretim teknolojisinin bir götürüsü olarak özellikle güç tüketimi gibi değerler göz önüne alınarak G80'e sınırlama getirilmiş ve piyasaya 128sp ile sürülmüş

bunun güç tüketimi gibi değerleri ile değil de pazarlama stratejisi ile ilgili olduğunu sanıyorum..
    nvidia pazarlama işini gayet iyi biliyor
    ATI sanırım AMD nin kurbanı oldu, malum amd son bir yılını tamamen strateji hataları ile geçirip ziyan etmiş durumda..
  • bunlar birbiriyle kapışıyor ayağına bizi sömürüyor işimize yaramayacak özellikleri sanki ona muhtaçmışız gibi bize vermeye çalışıyorlar yoksa ben mi yanlış anlıyorum...
  • nVidia bir adım önde gibi ayrıca logo güzelmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F@ruk -- 2 Nisan 2007; 14:13:48 >
  • ellemeyin de tokuşsunlar devam devam
  • quote:

Orjinalden alıntı: salatacı_remzi_usta

fx57 stream işlemci nedir onu da açıklarsan arkadaşlar taha bir tatminkar olacak haberden...
    Haber için emeğine sağlık

FX57 kardes belki daha iyi bir acıklama getirebilir ama ayrıntıları burada var.
    http://arstechnica.com/news.ars/post/20060918-7763.html

Stream basitçe veri yığını (akımı) olmuş oluyor. Yani veriler tek tek değilde paketler halinde giriyor işlemciye. Ve bu paketlerde farklı farklı değerler yer alabiliyor. Böylece çok daha hızlı veri işleme olanağı doğuyor .
    Verdiğim linkde CPU/GPU programlamada SISD ve SIMD ve altındaki büyük resimde de Stream CPU resmi var. Multicore işlemciler ile Stream Processing daha da hız kazanıyor.

/>

Burada da Stream teknolojisi ile CUDA'nın farkı anlatılıyor.
    http://insidehpc.com/2006/11/14/what-is-the-difference-between-amds-stream-processor-and-nvidias-geforce-8800-or-is-crays-strategy-the-right-one-after-all/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 2 Nisan 2007; 15:22:42 >

• 8900 çıkar ati yine r600 cıkarmaya korkart
  • bunlara cevap verecektir ati niye herkes cevap veremezmiş gibi davranıyor anlamış değilim , ekran kartlarını geç çıkaran ati değil ekran kartlarını erken çıkaran nvidia nidia nın fosları gelecektir 8600 (128 bit) faciası gibi bi bakıma iyi oldu herşeyi oturtma açısından ama görücez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xıvcax -- 2 Nisan 2007; 15:09:12 >
  • stream basitçe ; işlemcinin hem vertex hemde pixel shader işlevini yerine getirebilmesidir.

malum stream processor lardan önce vertex ve pixel shader motorları vardı.

yeni teknoloji ile stream processorlar duruma göre vertex ve pixel olabiliyorlar. ihtiyaca göre de diyebiliriz.
  • Nvidia ileride bu 32 blokluk stream kapısını açarsa veya oc'ciler bu işi yaparsa G80 tutulmayacak
    bir hale gelir. Ati ye bir hayli fark atacak bu gidişle nvidia ..
    Zannedersem ati-amd birleşmesinden sonra ati de bilinmedik bazı problemler çıktı.. Çok geç kaldılar ve
    dx10'da nvidia tek tabanca kaldı. Daha önce ati 1000 serisinde böyle bir geç kalma durumu olmuştu
    ama iş bu kadar uzamamıştı.Üstelik ati şu anda rd600'ü çıkarsa bile g80'de hala açılmamış bir 32
    stream kapısı var.Nvidia bu 32 stream kapısını açıp liderliğini gene devam ettirirAti nin işi çok zor.Dilerim ekran kartı piyasası tek firmanın eline kalmaz.
  • Evet doğru ama Stream sadece vertex ve pixel shader değil yeni başka içerikleri de paketler halinde işleyebiliyor anlamına da gelebilir. Bunu da belirtmek te fayda var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: nodar

Nvidia ileride bu 32 blokluk stream kapısını açarsa veya oc'ciler bu işi yaparsa G80 tutulmayacak
    bir hale gelir. Ati ye bir hayli fark atacak bu gidişle nvidia .. .

http://insidehpc.com/2006/11/14/what-is-the-difference-between-amds-stream-processor-and-nvidias-geforce-8800-or-is-crays-strategy-the-right-one-after-all/

Yok yukarıdaki linki incelersen AMD'nin bu Stream Porcessing olayına daha önce girdiği (O Sırlar Nvida CUDA teknolojisini tanıtıyordu)
    Sonradan Nvidia'nın da buna geçtiğini söyleyebiliriz herhalde.

O nedenle AMD (ATI) hala dipten hızlı gidiyor ama su yüzüne çıkmadı bi ! Ben 2009 AMD'nin yılı olur diyorum bu nedenle ama göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 2 Nisan 2007; 15:31:58 >

• abi rekabet güzeldir hep bizim işimize yarar ati de saf gibi beklemicek herhalde
  • dx7 den dx8 e geçerkenki keskin hatlarıyla belli olan nesil değişimi (pixel shader özellikle) bu sefer de dx9 dan dx10 a geçerken olacak gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: yimmasabi

quote:

Orjinalden alıntı: nodar

Nvidia ileride bu 32 blokluk stream kapısını açarsa veya oc'ciler bu işi yaparsa G80 tutulmayacak
    bir hale gelir. Ati ye bir hayli fark atacak bu gidişle nvidia .. .

Yok yukarıdaki linki incelersen AMD'nin bu Stream Porcessing olayına daha önce girdiği (O Sırlar Nvida CUDA teknolojisini tanıtıyordu)
    Sonradan Nvidia'nın da buna geçtiğini söyleyebiliriz herhalde.

O nedenle AMD (ATI) hala dipten hızlı gidiyor ama su yüzüne çıkmadı bi ! Ben 2009 AMD'nin yılı olur diyorum bu nedenle ama göreceğiz.

En büyük dileğim o zaten..
    Atiden de böyle süpriz haberler bekliyoruz.Piyasa tekel olarak kalmasın.Yoksa yakın zamanda ekran
    kartı alacağımdan değil yani.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.