Şimdi Ara

İlk çeyrekte telefon satışları yükselişte, beyaz eşya düşüşte

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pazar araştırması şirketi GFK, Türkiye’de tüketici teknolojileri satışına ilişkin sonuçların yer aldığı  "GfK TEMAX Türkiye 2018 Birinci Çeyrek Sonuçları" araştırmasını yayınladı.

Yılın ilk üç aylık döneminde tüketici teknolojisi pazarı önceki yıla göre yüzde 16 artış göstererek 13,6 milyar lirayı buldu. Pazardaki büyümeye en büyük katkı akıllı telefon satışlarından geldi. ÖTV indiriminin sona ermesiyle beyaz eşya satışlarında düşüş yaşandı.

Telekom sektöründe geçen yılı ilk çeyreğine göre yüzde 30 artış meydana geldi ve 6,7 milyar lira ciro elde edildi. Bilgi teknolojileri sektörü ise yüzde 8 büyüyerek 1,3 milyar liralık ciro kaydetti. Bu büyümeye bilgisayar satışlarının etkisi oldu.

Beyaz eşyadan alınan ÖTV, geçtiğimiz yılın Şubat ayından Eylül ayına kadar sıfırlanmıştı ve bu süreçte satışlar yükselmişti. GFK’nın araştırmasına göre 2018’in ilk çeyreğinde beyaz eşya sektörü yüzde 6,5 daralarak 2,6 milyar liralık ciro elde etti. Satışların yüzde 36’sı buzdolaplarından geldi.

• Kredi kartıyla telefon satışlarının yasaklanmasıyla operatörler ve vadeyle telefon satanlar kasalarını doldurdu. Vatandaşın cebinden aynı telefon için daha fazla para çıktı.

• ekonomi batıyeah

• Yüz tanıma telefon piyasasını hareketlendirdi, teknoloji marketlerin ve operatörlerin bilmem kaç ay vadeli kredi ve operatör taksitli numaraları da türkiye piyasasına canlılık verdi,

Beyaz eşya yenilik getirmediği gibi(nesnelerin interneti yaygınlaşıp standart olana kadarda zor) insanlar bozulmadıkça yenileme işine kolay kolay girmiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Beyaz eşya elden gidiyeah

• telefonun ömrü 2 sene android için 2 sene sonunda kasıyor donuyor kitleniyor yenisi şart oluyor iphone bu konuda gene biraz daha iyi.
  • Kredi kartiyla cep telefonu alimi 1 kisi sadece 2 yilda 1 taksitli alisveris yapilabilsin.
    Insanlari daha fazla mutsuz etmenin kimseye faydasi yok alan yine fazla verip bir sekilde aliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemburda34 -- 20 Mayıs 2018; 15:50:14 >
  • Demek devlet istese ötv yi kaldırabiliyormuş

• Radikal Milliyetçi kullanıcısına yanıt
    Android kötülemek icin kötülemeyin. İphone fiyatıyla android fiyatı arasında uçurum var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: intel7mix

Android kötülemek icin kötülemeyin. İphone fiyatıyla android fiyatı arasında uçurum var
    evet arasında aşırı derecede uçuk bir fark var ama bu Türkiyeye özgü avrupada abd de samsung ile aynı paraya satılıyor samsung da 1000 dolar iphone un son çıkan modeli de o paralarda Türkiyede devlete ödüyoruz geri kalanını dövizde yüksek sonuç böyle oluyor .

Ama diğer ülkelerde ikisi de aynı para ama iphone daha uzun ömürlü stabil.

ben kendim de android lenovo p 70 kullanıyorum lanet olsun bu telefona 2 seneyi geçtiği anda kasma kitlenme donma başladı 2 sene arkadaş android in ömrü bu iphone 5 ler bile kasmıyor bu kasıyor .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Radikal Milliyetçi -- 20 Mayıs 2018; 17:3:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Holy-Ghost

Yüz tanıma telefon piyasasını hareketlendirdi, teknoloji marketlerin ve operatörlerin bilmem kaç ay vadeli kredi ve operatör taksitli numaraları da türkiye piyasasına canlılık verdi,

Beyaz eşya yenilik getirmediği gibi(nesnelerin interneti yaygınlaşıp standart olana kadarda zor) insanlar bozulmadıkça yenileme işine kolay kolay girmiyor.

Telefonların popüler olmasının nedenlerinden bir taneside yanında taşınması ve hava atma potansiyelinin bulunmasından kaynaklanıyor

Güncelleme yapmayacaksın. Ne zaman güncelleme yapmaya başlıyorsun cihaz teklemeye kasmaya başlıyor. Bilerek yavaşlatıyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: intel7mix

Güncelleme yapmayacaksın. Ne zaman güncelleme yapmaya başlıyorsun cihaz teklemeye kasmaya başlıyor. Bilerek yavaşlatıyorlar
    Uygulamaları güncelleme olmaz ise yeni özellikleri kullanamıyoruz bu sefer de saçmalık yani aynı paraya iPhone daha uzun ömür veriyor Türkiye'deki fırsatçı larin iPhone u pahalı satması yurtdışında android iPhone ikisinin de aynı paralar da olduğu gerçeği değişmez iPhone daha iyi bence param.olsa alırım ama fakirim

• Ilk ceyrek icin beyaz esya dusuk cikar tabiki.millet dugun dernek icin ev kurma isini bahara yapiyor.beyaz esya artis sonuclari ikinci ceyrekte gozlenir

• yurttaş artık evlenemiyor işsizlik almış başını gitmiş kız mı verirler?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Amiral gemisi cihaz kullanmadım. Orta segment cihaz kullanıyorum genelde. Amiral gemisine o kadar para verip çokta farklı şeyler yapmıyorum.

• Ben 4 sene önce Suudi Arabistan'dan 1500₺'ye Samsung Note 3 almıştım, o zamanlar 600-700₺ ucuza getirmiştim Türkiye'ye göre. Bu sene de iPhone 8 Plus için yurt dışı fiyatlarına baktım ama paramız değer kaybettiği için fiyat farkı 100₺ civarına düşmüş vaziyette. Garantisi de olsun diye Türkiye'den aldım.
  • bu ülkede telefon satışı nasıl artabilir akıl mantık erdiremiyorum. insanların götüne giyecek ikinci bir donu yok 2 bin liraya sürekli telefon alıyorlar inanılmaz bişey ya. nasıl bir insan topluluğumuz var sen sürekli aynı şeyleri alırsan ötv yi kol gibi sokmaya devam ederler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dheskikullanıcı -- 20 Mayıs 2018; 20:12:14 >
  • Custom rom diye birşey var.kasıyorsa dene değiştir. Lineage OS vs bir sürü varyasyon mevcut.

• 2013 Nisan ayinda Iphone 5 aldim su an bu yorumu ondan yaziyorum. Tek sorunum bataryaydi onu da Gecen Kasim'da degistirdim tekrar canavar oldu.

Gecen arkadas dedi bunu degistir falan. Dedim ki senin telefonunda gunluk kullandigin 1 tane uygulama soyle ki benim telefonum acamasin o zaman degistireyim.

Cevap gelmedi tabii ki her sene yenisi cikan bir alete 6-7 bin niye vereyim ki ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.