Şimdi Ara

Apple A12 işlemcisinin Geekbench skorları ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Daha önce Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone modellerinin can damarı Apple A12 işlemcisinin, selefi A11 Bionic'ten yüzde 20 daha hızlı ve yüzde 40 daha verimli olacağına dair bir bilgi ortaya çıkmıştı. Üretimini TSMC'nin üstleneceği Apple A12 CPU'sunun dünyanın ilk 7nm üretim teknolojisinin kullanıldığı yonga seti olacağı bilgisi de endüstri kaynakları tarafından aktarılan bilgiler arasındaydı. Şimdi ise Apple A12'nin merakla beklenen Geekbench çekirdek testi sonuçları paylaşıldı.

Ice Universe'ye göre, Apple A12 işlemcisinin tekli çekirdek skoru 5200 olarak ölçülürken, çoklu çekirdek skoru ise 13000 puan olarak ölçülüyor. Tekli çekirdek skoru 4200 ve çoklu çekirdek puanı 10000 olarak ölçülen A11 Bionic'ten totalde 4000 puan yüksek skor kaydeden A12, selefine nazaran yüzde 24-30 daha performanslı. 

Performans için bir de yol haritası hazırlayan hazırlayan TSMC, 7nm fabrikasyon sürecinin 10nm döküm sürecinden yüzde 20 oranında daha iyi performans sergilediğini söylerken, güç tüketiminin ise yüzde 40 daha az olduğunu belirtiyor. Yine 7nm üretim mimarisinin 16nm üretim teknolojisine göre, yüzde 35 daha performanslı ve güç tüketimi konusunda ise yüzde 65 daha tasarruflu olduğunun altını çiziyor. 

Buraya kadar her şey güzel gözükse de Apple A12 işlemcisinin güç tüketimi beklenenden yüzde 23 daha fazla. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte tüketimin beklenenden fazla olması, 7nm döküm sürecinden kaynaklandığı gibi mimari bazlı bir sorun da olabilir. 

• Şimdi basit bir şey söyleyeceğim, Apple'ın Samsung'la olan rekabeti yok etmesi 3mm girişini kaldırdıktan sonra oldu. Yani Apple zaten zar alanı devasa ama çift çekirdek işlemci kullanıyordu. Telefona çift çekirdekten fazlası 3mm kalkmadan sığmayınca onu kaldırıp daha fazla çekirdekli yonga seti koydular. Aradaki farka değdi mi sizce ? Oyunlar hızlı, videolar daha hızlı işleniyor ama yine tarayıcı ve uygulama açma konusunda Samsungla başa baş gidiyor.

Fakat müzik dinleme olayı, iyi kulaklıklarla müzik dinleme olayı ya iptal ya da yanınızda adaptörle dolaşıyorsunuz. 3mm kalkmasını desteklemiyorum. Bu kızılötesini kaldırmak değil, bu 3mmyi kaldırmak. Zaten iPhone kullanırken deli gibi radyasyon alıyorsun bir de sana bluetooth kulaklık kullandırarak iyice mikro dalga fırına girmiş gibi bir hale sokuyor.
  • telefona 3gb ram koyduktan sonra pek de önemi yok artık.
  • Bu işlemcimin ios işletim sistemiyle alakali oldugunu düşünür oldum acaba anroid işletim sisteminde böyle skorlar alabilir mi merak etmeye başladim bu skor bu performans demek ayrica bataryaya yansiyacak 100-200 amh daha düşük veya yüksek olucak gibi:))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece işlemci ve/veya işletim sistemi değil, derleyici de çok önemli.

• Note 9 için 5000 puan küsürlü skorlar duydum exynos 9815 varyasyonu için ama doğru olur mu bilmem hali hazırda exynos 9810, 3750 puan alıyor tek çekirdekte. Eğer bu kadar yüksek skorlar görülmeye devam ederse intel ve amdnin işi zorlaşmaya başlar. En azından ultrabooklar da arm mimarili işlemciler çoğalır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 7 Mayıs 2018; 21:0:47 >
  • Artık üst model telefonlar o kadar hızlandılar ki, bence bundan sonra hızı 2. plana atıp kullanıcı deneyimini arttırmaya odaklanmalılar.
    İlk iPhone çıktığından beri 11 yıl geçmiş, hâlâ ana ekran tuşunun yanında geri tuşu yok.

Hadi diyeceksiniz ki yukarıda var. İyi de eskiden Steve zamanında adam diyordu: Ele en yatkın boyut 3.5 inç. Bundan büyüğünü yapmayacağız. Çünkü o zamanki 3.5 inç cihazda başparmak o geri düğmesine yetişiyordu.

Şimdi tüm iPhone lar büyüdü. Tek elle o butona basmak artık çok zor.
    Bu yüzden kullanıcıların daha kolay kullanmasını sağlayan şeylere yönelmeleri gerekiyor.

Android kullanıyorum. Telefonumu tek elle kullanmak çok mümkün değil.
    Ana ekran tuşuna 3 kez basıyorum ve ekran küçülüyor. Ayrıca sanal tuşları da koydum.
    Tek elle rahatça kullanıyorsun. Ayrıca Android, eski Android değil. Şu an Apple'ın IOS undan bile stabildir her halde. Donanımhaber de her gün Apple ve IOS sorunları ile ilgili yeni haber çıkıyor. Çünkü eski stabilitesini kaybetti.

Al bak işte bugünkü:https://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/iPhone-X-Face-iD-sorunu.htm

• SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Daha önce defalarca söylendi. İşlemci testlerinin işletim sistemi ile hiç bir alakası yoktur. A12 işlemcisi herhangi bir Android cihazda da aynı puanı alırdı. Yada Qualcoom SD ailesinden herahngi bir işlemci iPhone'lar da olsaydı (ki zamanında hem androidde hem de iOS da kullanılan işlemciler vardı. Samsung'un Hummingbird işlemcisi gibi) yine aşağı yukarı aynı puanı alırdı.
  • Hep CPU skoru ön plana çıkarılıyor bence GPU skoru daha önemli. GPU skorundan hiç bahseden yok. GPU'da da genelde Qualcomm önde.

• Özellikle artık hıza değil batarya olayına el atsınlar. Her seferinden % bilmem kaç daha az güç tüketen bir işlemci diyorlar ama ortada birkaç gün bataryası giden telefon çok az var.

• A11 ler o kadar iyiydiki üstüne ne koysalar başarı sayılır. Telefonları sevmeyebilirsiniz ama Apple işlemcide kendini dahil herkesi aştı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • nasıl yani ?

Tek çekirdekde i7 8700K ile eşdeğer

Çok Çekirdekte ise i7 8650U ayarında

vay anasını....

• susesa S kullanıcısına yanıt
    Hayır. Öyle değil.

Zira Geekbench'in işlemcileri test ederken masaüstü işlemciler gönderdiği kodlar ile mobil işlemcilere gönderdiği kodlar aynı boyutta ve ağırlıkta değil. Masaüstü işlemcilere çok daha ağır işlemler yaptırıyor. O yüzden masaüstü bir işlemcinin aldığı puan aslında cebirsel olarak mobil işlemciler ile karşılaştırılamaz.
  • Şimdi basit bir şey söyleyeceğim, Apple'ın Samsung'la olan rekabeti yok etmesi 3mm girişini kaldırdıktan sonra oldu. Yani Apple zaten zar alanı devasa ama çift çekirdek işlemci kullanıyordu. Telefona çift çekirdekten fazlası 3mm kalkmadan sığmayınca onu kaldırıp daha fazla çekirdekli yonga seti koydular. Aradaki farka değdi mi sizce ? Oyunlar hızlı, videolar daha hızlı işleniyor ama yine tarayıcı ve uygulama açma konusunda Samsungla başa baş gidiyor.

Fakat müzik dinleme olayı, iyi kulaklıklarla müzik dinleme olayı ya iptal ya da yanınızda adaptörle dolaşıyorsunuz. 3mm kalkmasını desteklemiyorum. Bu kızılötesini kaldırmak değil, bu 3mmyi kaldırmak. Zaten iPhone kullanırken deli gibi radyasyon alıyorsun bir de sana bluetooth kulaklık kullandırarak iyice mikro dalga fırına girmiş gibi bir hale sokuyor.

• OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    Seni tanımak istiyorum yiğidim forumda böyle rasyonel fanboyluktan uzak insanlara ihtiyaç var.

• zaten üst düzey hangi cihaz da artık işlemci problemi var ki işlevsellik ve yazılım farklılıkları lazım bize tasarım lazım ve ram cimriliğini bir kenara bırakıp eee ama biz stabiliiiiiz ayaklarını bir kenara bırakması lazım APPLE nin

• Tek el ile kullanimda iphone dan pratik bir telefon yok. Ozellikle iphone x teki surukleme hareketleri ile kullanim mantigi cok pratik ve islevsel. Tussuz ve sifir cerceveli bir ekrana sahip model olarak daha pratik bir kullanima sahip model yok.

Tum bunlarin dışında yazilim bazinda basitligi sadeliği ve kullanim kolayligi da yeterli zaten.

• Lirikal Militan kullanıcısına yanıt
    Demek istediğim Android veya IOS fark etmeksizin kullanıcıların daha rahat edecekleri, işlerini kolaylaştıracakları bir şeye yönelmeleri idi.
    Mesela şu batarya konusu her iki platformun da başının belası. Veya ekran kırılması. Bu konulara yönelirlerse iyi olur.
  • Teşekkürler. Zaten firmalar rekabet halindeler. Bir de biz firmaların hissedarları gibi davranmamalıyız.
    Onların rakabeti hepimize yarıyor. İsteyen istediği platformu seçiyor. Apple seven iPhone, Android seven
    ise ona göre cihaz alıyor. Birbirimizi yemek yerine nasıl kazançlı çıkacağımızı konuşmalıyız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Artık üst model telefonlar o kadar hızlandılar ki, bence bundan sonra hızı 2. plana atıp kullanıcı deneyimini arttırmaya odaklanmalılar.
    İlk iPhone çıktığından beri 11 yıl geçmiş, hâlâ ana ekran tuşunun yanında geri tuşu yok.

Hadi diyeceksiniz ki yukarıda var. İyi de eskiden Steve zamanında adam diyordu: Ele en yatkın boyut 3.5 inç. Bundan büyüğünü yapmayacağız. Çünkü o zamanki 3.5 inç cihazda başparmak o geri düğmesine yetişiyordu.

Şimdi tüm iPhone lar büyüdü. Tek elle o butona basmak artık çok zor.
    Bu yüzden kullanıcıların daha kolay kullanmasını sağlayan şeylere yönelmeleri gerekiyor.

Android kullanıyorum. Telefonumu tek elle kullanmak çok mümkün değil.
    Ana ekran tuşuna 3 kez basıyorum ve ekran küçülüyor. Ayrıca sanal tuşları da koydum.
    Tek elle rahatça kullanıyorsun. Ayrıca Android, eski Android değil. Şu an Apple'ın IOS undan bile stabildir her halde. Donanımhaber de her gün Apple ve IOS sorunları ile ilgili yeni haber çıkıyor. Çünkü eski stabilitesini kaybetti.

Al bak işte bugünkü:https://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/iPhone-X-Face-iD-sorunu.htm
    Geri tuşu mu ? Asla istemeyeceğim tek şey sanırım. Soldan sağa doğru parmağımı kaydırdığımda geriye gelmek varken geri tuşunun mantığını çözemedim. İri bir insanda değilim tek el ile iphone 8 plus ı rahatlıkla kullanıyorum şu tek el muhabbetini çözemedim. Ve iphone kullanıpta sol üstte geri tuşuna basmaya çalışan bir seni gördüm

Sırf bu alışmışlık kolaylık için bile androidden uzak durulur.

Edit: 3D touch ile telefonu home tuşuna ihtiyaç duymadan kullanıyorum ve aşırı rahat geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ranegade95 -- 8 Mayıs 2018; 0:35:31 >
  • Mobil işlemci konusunda apple'ı kimse geçemiyor, yıllardır zirvedeler.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.