Şimdi Ara

DRAM üreticilerine kasıtlı stok sıkıntısı oluşturdukları için dava açıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
2
Favori
2.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Özellikle de son bir yıldır DRAM fiyatları rekor üstüne rekor kırmakta. Bunun üstüne sanal madenciler de eklenince ekran kartı ve ram fiyatları yuva yıkan seviyeler gelmiş durumda. Buna karşın hatırlayacağınız üzere DRAM üreticileri geçtiğimiz yılı rekor karla kapatmıştı. Sizce de oldukça şüpheli değil mi?

Bu durumu PC oyuncuları gibi şüpheli bulan bir hukuk şirketi olan Hagens Berman geçtiğimiz günlerde pazarın %96’lık dilimini domine eden Samsung, SK Hynix ve Micron’a karşı bilinçli olarak stok sıkıntısı meydana getirmekten ötürü class action lawsuit türünde dava açtı.

Öyle ki rapora göre Temmuz 2016’dan geçtiğimiz şubat ayına kadar 4 GB’lık DRAM’in fiyatı %130’luk astronomik artış yakalamış. Öte yandan az önce de bahsettiğimiz üzere 2016’nın ilk çeyreğinden geçtiğimiz yılın 3. çeyreğine kadar olan dönemde bu şirketlerin gelirlerini iki katından da fazlasına çıkardıkları rapora eklenmiş.

Kasıtlı stok sıkıntısı çıkararak gelirlerini katladılar

Pazardaki DRAM ihtiyacı ve firmaların üretim hacmine de değinen Hagens Bermans’ın verilerine göre 2017’de pazarın DRAM ihtiyacı %20-25 civarında artmış ancak tüketici dostu bu üç firmanın bantlarından çıkan yonga miktarı yalnızca %15-20 kadar artmış. Haliyle hukuk firması bu dönemde maliyet artışına sebep olabilecek herhangi bir üretim teknolojisi değişikliği veya başka bir gelişmenin yaşanmaması dolayısıyla stok sıkıntısının bilinçli oluşturulduğunu iddia ediyor.

Öte yandan daha önce Samsung ve SK Hynix’ karşı açılan ve 300 milyon dolarlık davadan da sorumlu olan Hegans Berman’ın bu konuda deneyimli olması nedeniyle kullanıcılar davadan oldukça ümitli. Umarız dava olumlu sonuçlanır da donanım severler rahatça hayallerindeki sistemi kurabilir.

• 1.5 yıl kadar önce 60-70$ civarına amazonda 16gb satılıyordu. Şimdi 180-200$ a çıkmış.

• Xiaomi donanım işine el atsan mükemmel olur ya. Kurtar bizi şu tekelci dolar emicilerden.

• Ekran kartı üreticilerine de açsalar keşke.

İyi olmuş önce mining'in eskisi kadar ekran kartına rağbet etmemesi,şimdide bu haber, bakalım ekran kartlarına nasıl yansıyacak.
  • hepimizin bildiği şeydi zaten.sonunda birileri harekete geçmiş

• Güzel, okkalı bir ceza alırlar umarım.
  • hep mağdur olan biz olduk. su baskını oldu 3 yıl pahalı hdd aldık. mining çıktı 3 katına ekran kartı aldık. bide dramdan çekiyoruz. Allahtan apple bu pazarda yok. köşesini kıvrımlı yapıp tasarım diye 2 katına satar.)

• Şu zamanda yeni pc alınmaz ram fiyatlarına bakayım dedim resmen 1050 Tİ ekran kartıyla yarışıyolar çoğu işlemcilerden pahalı fiyata satılıyor şaka her halde :D
  • onlardan birkaç tanesinin kafasını o resimdeki tezgahın köşesinde ezip bırak bak bakalım daha böyle ayak oyunları çakallıklar yapabiliyorlarmı.
    yok harddsikleri su basar yok ramleri kıtlığa girer yok madenciler kart kurutur ama ne hikmetse madencilik biteli aylar olur piyasada halen kart bulunamaz fiyatlarda inmez. aynısı ram dede var bunları toplayıp gaz odasına atıp üstlerine benzin dök bak bakalım daha böyle şeyler yapabiliyorlarmı.

• Şükürler olsun

• Kimse sesini çıkarmayıp zamanında 130 TL'ye satılan 8GB DDR4 ramlere 400-500 TL verirse firma olsam ben de aynısını yaparım.

Normalde ne oluyor deyip tepki göstermek gerekirken millet gitti almaya devam etti bu fiyatlarla...

• Teknolojik bir ürün almayı düşünen hiç eterlemesin. Önceden yağ şeker stokculuğu vardı şimdi adamlar ram stokculuğu yapıyor:/

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 70 liraya sıfır ram alınabilirken, şimdi aynı ramin ikinci elini almak için bu paranın 1.5 2 katını gözden çıkarmamız gerekiyor. Gelinen noktanın özeti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 2 Mayıs 2018; 12:43:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tam o.ç (operasyon çocuğu) bunlar. İşleri güçleri operasyon.

• Ekran kartı neyse, fanlarıyla soğutmasıyla heybetli bir alet fakat iki parça adi levhaya o kadar para vermek insana dokunuyor, her aklıma gelişince güzelce yadediyorum bu bellek üreticilerinin akrabalarını.

• WarSaw kullanıcısına yanıt
    Hocam ortak nefreti paylaşıyoruz.
  • fiyatları eski haline düşsede 16 yapsam 8 gb a 500 kağıt verirken içim yandı söve söve vermek zorunda kaldım
  • Sonunda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 16 gb ram ve Gtx 1050 ti alamaya kalksan yaklaşık 2000 TL ediyor. Yuh yani.
  • 8 ay once 16gb 3000mhz i 480 tl ye aldim kafa rahat. Eskiye gore pahali mi tabi ki pahali ama suan 1000 tl olmus 16gb 3000 ler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.