Şimdi Ara

Intel 10nm sürecinde sorunlar yaşıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Son dönemde daha gelişmiş üretim süreçlerine geçebilme yarışı hız kazanmışken Intel’in yıllardır verimlilik problemlerini aşamadığını görüyoruz. 14nm sürecini 4 nesilde tamamlayabilen firma 10nm sürecindeki sorunları gideremedi.

Bir türlü istenen seviye gelmiyor

Yılın ilk çeyrek raporlarına yansıyan bilgilere göre firma 10nm sürecinde hacimli üretim yaparken zorlanıyor. Sadece küçük miktarlarda üretim yapabilen firma bu yüzden hacimli üretimi 2019 yılına bırakmış durumda.

14nm sürecinde de aynı şeyler yaşanmıştı. Firma 2014 sonlarında yeni sürece geçiş yaparken hacimli üretime başlayabilmesi 2015 yılını bulmuştu. Anlaşıldığı kadarıyla üretim teknolojilerinde halen bir sorun mevcut.

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Yaşanan gelişmeler elbette yeni nesil mimarileri etkileyecek. Bu yıl sonlarına doğru ilk 10nm sürecindeki işlemcilerin piyasaya çıkması bekleniyor. Canon Lake mimarisini temel alan yeni seride ilk olarak taşınabilir sistemlere yönelik olan düşük güç tüketimindeki işlemciler sahneye çıkacak. Sonbahar aylarında olması beklenen bu gelişmenin ardından gelecek yılın ilk aylarında da masaüstü işlemcilerin boy göstermesi bekleniyordu.

Bu durumda yol haritasında da değişiklik olacaktır. Mobil işlemcilerin daha uzun bir süreye yayılması muhtemel. Bu süreçte ilk cihazlar da sınırlı sayıda piyasada olabilir. Gelecek yılın başlarında sayının arttığını görürken masaüstü işlemcilerin bahar aylarına bahar aylarına kalması da şaşırtıcı olmayacaktır.

Diğer taraftan Intel yılın ilk çeyreğinde 16.1 milyar dolar civarında gelir elde etti ve yüzde 9 civarında artış yaşadı. Faaliyet karı ise yüzde 21 artışla 4 milyar dolar oldu. Rekor gelirler sonrasında firmanın hisseleri yüzde 3-4 civarında artışa sahne oldu.

• ee normaldir. silikon yari iletkenlerin boyut sinirina geldik. bu boyutlarin altinda quantum fizigi klasik fizigin yerine geciyor, oyunun kurallari degisiyor.

• intelin 10nm olarak adandırdığı üretim sürecinin teknik verilerine bakarsanız tsmc ve samsung'un 7nm olarak adlandırdığı üretimle yakın boyutlarda olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden uzun süredir 10nm geçilemedi, yani ortada intel adına bir geri kalmışlık yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 27 Nisan 2018; 13:11:45 >
  • tostumm kullanıcısına yanıt
    TSMC 7nm üretimine başladı, Samsung 7nm EUV bitirdi SD 855 kullanacak.

Fab CEOsu olan BK nasıl başardı 10nm yi bu kadar batırmayı bilmiyorum ama kaybettiğini oda biliyor kaynaklarını yeni archa yatırıyor. (Jim Kellerin işe alınması, IoT grubunu kapatması)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tostumm kullanıcısına yanıt
    7nm ornekleri cikti, dagitildi diye haberlerde gecti. 4.ceyrek cikacak diye ongoruluyor. Intel ne durumda tam bilmiyorum, ne zamandir sikinti yasiyor diye gecti haberlerde. Bu seneye yetistiremezseler cok kayiplari olur.

Ek; Hemen ustte yazmis arkadas zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 27 Nisan 2018; 14:32:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mobil pazar nanometre algısını çok farklı bir boyuta evirdi... intel birim hacimdeki transistör sayısı baz alındığında en verimli üretimi hedefliyor... böyle olunca da mobil işlemcilerin indiği nanometre değerlerine indiğinde onlarda kat be kat verimli bir süreçte üretim yapıyor... yanlış hatırlamıyorsam bu verilen nanometre değerleri chipin içindeki en küçük birimin nanometresi böyle olunca da o "birim" üretilen chip'ten chip'e fark ediyor mesela hafıza chip'lerinde 5nm'lik hafıza chip'i demek üretilen chip'lerin en ince olan bağlantı noktalarının 5nm olması demek... tam olarak ifade edememiş olabilir ama bu nm küçülmelerini bu kapsamda değerlendirmenizi öneririm...

• Intel bünyesindeki değerli mühendisleri de kaybetti. Devirleri bitti artık uzun süre toparlanamazlar. Jimmy Keller tek başına ne yapsın ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ray Kurzweil -- 27 Nisan 2018; 14:58:4 >
  • karşılaştırmaları neye göre yapıyosunuz elmayla armut karşılaştırılmaz

o halde samsung masaüstü cpu üretmediğine göre insanlarların aklını karıştırmaya çalışmayın

• quote:

Orijinalden alıntı: Ray Kurzweil

Intel bünyesindeki değerli mühendisleri de kaybetti. Devirleri bitti artık uzun süre toparlanamazlar. Jimmy Keller tek başına ne yapsın ki.
    https://ycharts.com/companies/INTC/r_and_d_expense (İntelin Ar-Ge bütçesi)

https://shiftdelete.net/microsoft-amdyi-de-satin-alabilir-61882

quote:

Microsoft, Xbox One’da kullanılan çipsetler için AMD’ye 1.26 milyar dolarlık ödeme yapıyor. AMD’nin pazar değeri ise 1.81 milyar dolar değerinde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yahu konuda mesajım bile yok, ne Samsung'u ne karşılaştırması??
  • Father Torque kullanıcısına yanıt
    pc dahili kısmında mesajda senden söz edilemez mi yani
  • Bir üyeden mesaj atmatığı bir konuda bahsedersen bu onu konu ilgini çekebilir manasında, bir nevi konuya çağırmak amacıyla kullanılır genellikle. Ama kalkıp da

quote:

karşılaştırmaları neye göre yapıyosunuz elmayla armut karşılaştırılmaz
    o halde samsung masaüstü cpu üretmediğine göre insanlarların aklını karıştırmaya çalışmayın

gibi bir yorumun altında o konuda mesajı bile olmayan bir üyeden de bahsedersen ortaya böyle ilginç durumlar çıkıyor haliyle.
  • Aman İntel reis dert ettiğin şeye bak. 4/8 çekirdekli işlemci çıkarmaya devam etsen yine alacak kitlen var. Boşver canını sıkma.

Şakası bir yana Amd tarafında ise 7nm ile gelecek Zen2 mimarisi ile inteli darmadağın edebilir eğer karşılık vermezse intel.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gece Koklayıcısı

https://ycharts.com/companies/INTC/r_and_d_expense (İntelin Ar-Ge bütçesi)

https://shiftdelete.net/microsoft-amdyi-de-satin-alabilir-61882

quote:

Microsoft, Xbox One’da kullanılan çipsetler için AMD’ye 1.26 milyar dolarlık ödeme yapıyor. AMD’nin pazar değeri ise 1.81 milyar dolar değerinde.

Alıntıları Göster
    Intel 3.2 milyar dolar ar-ge yapıyor ve bu haldeyse yaptığı yatırımın karşılığını alamıyor demektir. Para her zaman eşittir başarı demek değil.
  • deniz1122 D kullanıcısına yanıt
    Buna benzer bir şey yazmaya gelmiştim elinize sağlık. Aynı şey güncel 14nm Intel vs 10 nm Samsung için de geçerli. 14 nm Samsung üretimi mesela 16nm TSMC üretiminden daha kötü durumda tamamen isimle algı çalışması yapmışlar.

• 2019da 2019un başı mı sonu mu? Arada neredeyse 1 yıl fark var. Bir şey demediklerine göre durum pek de iyi değil. 2019 başı olsa özellikle söylerlerdi. En iyi ihtimalle 2019 ortası muhtemelen 2019 sonu olacaktır. O da olursa yani. Anlaşılan 10nm de işler iyice karıştı intelde. Sen piyasanın en büyüğü ol, kendi fabrikaların olsun, milyar dolarlar dök her yıl o işe ama 2015te bitmesi gereken iş olsun 2019. Rakipleri yürüyüp giderken hemde.
  • Doların menkûlü herhangi bir emtiâ değildir. Emtiaya para yatırırsın; üretim artar. Dolara yatırırsan artmaz, sadece paylaşılır ve düşer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

intelin 10nm olarak adandırdığı üretim sürecinin teknik verilerine bakarsanız tsmc ve samsung'un 7nm olarak adlandırdığı üretimle yakın boyutlarda olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden uzun süredir 10nm geçilemedi, yani ortada intel adına bir geri kalmışlık yok.
    tostumm denen alçak ne oldu da sildin mesajını? Müslümanlara hakaret edip kaçacağını mı zannediyordun? Yok tükürerek öldürürlermiş yok siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Sen kimsin kardeş sen kendini kim zannediyorsun?
    İstediğim inanca hakaret ederim ağzıma geleni söylerim hiç bir ceza almam yok öyle bir dünya.
    Bakalım Bimer e şikayet edelim de ne oluyormuş görelim.

Anayasanın 24. maddesi;:
    "Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
    14'üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir.
    Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya
    zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Bakalım sen mi üstünsün kanun ve Anayasa mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

tostumm denen alçak ne oldu da sildin mesajını? Müslümanlara hakaret edip kaçacağını mı zannediyordun? Yok tükürerek öldürürlermiş yok siz kendinizi ne sanıyorsunuz? Sen kimsin kardeş sen kendini kim zannediyorsun?
    İstediğim inanca hakaret ederim ağzıma geleni söylerim hiç bir ceza almam yok öyle bir dünya.
    Bakalım Bimer e şikayet edelim de ne oluyormuş görelim.

Anayasanın 24. maddesi;:
    "Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
    14'üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir.
    Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya
    zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Bakalım sen mi üstünsün kanun ve Anayasa mı?

Alıntıları Göster
    Nasıl bir hakarettir bu, yanlış anlamana veriyorum kardeşim. Forumda herkes birbirini boğazlayacak yakında. Dediğimi tekrardan okursan Müslümanları isterlerse tükürüğüyle boğacak bir toplum çinliler, hani yıllardır söyleriz. Müslümanlar karşıların güç değil ki düşmandan saysınlar, kedinin fareyle oynadıkları gibi oynuyorlar. Ben çıktım dine veya inanlara laf etmedim, müslümanlar inanmasın demedim. Sonuçta Çine göre geri kalmış bir toplum var ortada ve bu konu hiç bir şey yapamayız maalesef ki, çine ne gücümüz yeter, ne ekonomik yaptırımımız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 18 Şubat 2019; 21:57:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

Nasıl bir hakarettir bu, yanlış anlamana veriyorum kardeşim. Forumda herkes birbirini boğazlayacak yakında. Dediğimi tekrardan okursan Müslümanları isterlerse tükürüğüyle boğacak bir toplum çinliler, hani yıllardır söyleriz. Müslümanlar karşıların güç değil ki düşmandan saysınlar, kedinin fareyle oynadıkları gibi oynuyorlar. Ben çıktım dine veya inanlara laf etmedim, müslümanlar inanmasın demedim. Sonuçta Çine göre geri kalmış bir toplum var ortada ve bu konu hiç bir şey yapamayız maalesef ki, çine ne gücümüz yeter, ne ekonomik yaptırımımız.

Alıntıları Göster
    Sizi (siz derken sen yoksun demek ki) tükürükleriyle boğarlar, Siz kendinizi önemli mi sanıyorsunuz vs vs yazan kimdi ben miydim? İnanmıyor olabilirsin ama saygı göstermek zorundasın Yumruk atma özgürlüğün benim burnumun başladığı yerde biter. Ha ben yine de yumruk atarım diyorsan o zaman bana da aynı hak doğar.
    Madem Müslümanı düşman olarak görmüyor çinliler neden böyle bir şey yapma gereği duymuş. İnterneti aç bak bakalım Doğu Türkistan da Çin Türk kızlarını Çinli erkeklerle evlendiriyor. Evet 1 milyar 350 milyon nüfuslu Çin 1 milyon Doğu Türkistanlı dan korkuyor.
    Sebebinin Müslümanlıkla alakası yok diyecek kadar cahil olduğunu düşünmüyorum.
    Çin e gücümüz yetmiyor diye sessiz mi kalacağız? Sessiz kaldığın zaman zaten kaderine razı gelmişsin demektir. Siz yapmayın bari bunları.
    Doğu Türkistan da Müslümanlar ölüyor diye rahatsız değilsen bari Türkler ölüyor asimile oluyor diye üzül.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.