Şimdi Ara

PTT, Turkcell ve BELBİM 'yemek kartı' şirketi kurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aldığı komisyon ile tartışmalara yol açan yemek kartlarına yerli rakip geliyor. Yemek kartı çıkarmak için PTT, Turkcell ve BELBİM arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

200 bine yakın restoranda kullanılan yemek kartlarından alınan komisyon ücretlerinin yüzde 15’e kadar ulaşması ve vadenin de 60 güne kadar yükselmesi sonucunda devreye Turkcell, BELBİM ve PTT girdi.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, üç şirketin katılımıyla tamamen yerli sermayeyle yemek kartı şirketi kurulduğunu belirtti. Arslan, bu şirketin kurulmasıyla sektördeki kuralları belirleyen bir marka yaratılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye’nin ilk yemek kartı olacak kartı ulaşımda da kullanabilmek mümkün olacak. BELBİM’in desteğiyle yemek kartı, İstanbulkart özelliğine sahip olacak. Yemek kartından kesilecek komisyon ve vade süresinin pazardaki dengeleri değiştireceği, daha rekabetçi bir ortam yaratılacağı ve esnafın sesine kulak verileceği belirtiliyor.

• marketlerde de geçsin.. durumu iyi olmadığı için yada dışarda yemeği sağlıksız bulduğu için evden yemek götüren bi çok insan var yemek kartlarını ya markette harcıyorlar yada komisyonla bozduruyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Ömürcan

Bu mesaj silindi.
    Adamlarda hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar :D
  • uğraşmakta geç bile kaldılar..%15 yakın komisyon ve 60 ay vademi olur...hem restorantlar mağdur hem kullanan vatandaş yemek firmaları ise çalışıp üretmeden komisyonla para kazanıyorlar
  • Ptt varsa o iş zor ...
  • Buna can-ı gönülden inanan kardeşlerim beğenebilir mi :D

• Gereksiz bir durum diğerlerinden çok fazla bi farkı yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yıllardır yemek kartı kullanırım bir çok yer komisyon ve vadeden dolayı yemek kartı almıyor. Umarım düşük komisyonlu olurda bunu kullanan şirket çalışanları daha çok seçenek sahibi olurlar. Özellikle küçük şehir ve ilçelerde olanlar rahat eder.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Lanet olsun bu tür sistemlere. Kuryelik yapıyorum ve 40 paket atıyorsam , sadece 5 ya da 10 tanesinden nakit alıyoruz. Zaten bahşiş durumu yerlerde en azından küsüratlar ile 3 kuruş biriktiriyorduk o iş de yalan oldu!

• Tlc kanalinda Amerikalılar kuponlarla bedava marketten ürün alıyorlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu yemek kartlarıyla neden uğraştıklarını ben size anlatayımda bari olayı doğru düzgün, anlayın öğrenin. Yorumları okuyorum herkesin kafasında binbir türlü neden var öyle değil işte. Olayın aslı binbir türlü nedenden kaynaklanmıyor. Bu yemek kartları ekseriyetle marketlerde alışveriş için kullanılıyor. Bekar gençler genelde fastfood tarzı yerlerde yemeği havalı olarak algıladıkları için bu fırsatı kaçırmasa da evli ve fatura ödeyen, kira ödeyen bir çok çalışan için bu kartlar evin mutfak masrafları için marketlerde kullanılabilicek ek bir gelir oluşturuyor. Çalışan kesimin marketlerde kullandıkları bu kartlar kendi restoranlarında para olarak kullanılmadığı için fastfood sektöründeki hükümete yakın bir takım kişiler bir süredir lobi faaliyetleri üzerinde çalıştılar. Ve bunda da başarılı oldular. yemek kartları milli değildir yabancıdır komisyonu odur budur şudur yerlisini kullanalım filan derken esas amaçları bu kartları marketlerde kullandırmamak oldu. herkes gelsin benim köftemi yesin hamburgerimi yesin lokantama gelsin amacını taşıyan ve çalışanın üç kuruşluk mutfak giderine gözünü diken aç gözlü kan emici sermayenin başarıya ulaşmış gibi görünün lobi faaliyetinin bir sonucudur bu. Ben bu kan emicilere kızmıyorum bunlara uyan hükümet kanadına kızıyorum. kenenin amacı bellidir doğası gereği yapışır sana kanını emer tıpkı bu kapitalistler gibi. hiçbir şey umurlarında olmaz belkide adam o parayla bebeğine mama alacaktır çoluk çocuk belki oradan rızıklanıyor ama gözü dönmüş bu kapitalist zihniyetin hiçbirşey umurunda olmaz. o parayada göz diker. işte bu kenelere kapitalist kenelere izin veren hükümette asıl suç.. sen işçiyi vatandaşı koruyacağına bırak mutfak alışverişi yapmayı git adamın restoranında yemek ye diyorsun.. Daha ben sana ne diyim kör zihniyet.. Ne desem boş.. şimdi biz kendi kendimizi mi yönetmiş oluyoruz? ancak kendi kendimizi böyle kandırıyoruz. sadece bize sunulan seçenekler arasından seçim yapmak birilerini tepemize efendi seçmek demokrasi de değildir kendi kendini yönetmek de değildir. .. bizi değil kapitalistleri (sermayeyi, sermaye sahiplerini) savunan, koruyan bir düzen hakim dünyada... yemek kartıyla işin aslı budur.. özet olarak fastfood dünyası diyorki işçiye: markete gidip mutfağına alışveriş yapmayacaksın benim restoranıma gelip bende yemek yiyeceksin.. Kapitalistler ekmeği hazırlayıp hükümete sunuyor hükümette o ekmeğin üstüne balı sürüyor. işte edi ile büdünün anlaşması... yerliymiş.. yabancısı daha hayırlıydı ama... nolcak şimdi .. yim o yerliyi..

• Sharparrow S kullanıcısına yanıt
    Yok birde dışarıda ki yemekler yemek olsa içim yanmaz.
    Geçen bir döner yedim , ne yedim ben dedim.
    Acıyorum dışarıda yemeğe verilen paraya.
  • Sharparrow S kullanıcısına yanıt
    arkadaşım sen iyimisin. bu dediğini yapmak için rakip kart çıkarmaya ne gerek var. rekabet her zaman iyidir. en az 10 yeni yemek kartı daha olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CleanCoders

arkadaşım sen iyimisin. bu dediğini yapmak için rakip kart çıkarmaya ne gerek var. rekabet her zaman iyidir. en az 10 yeni yemek kartı daha olmalı.
    Turkiye‘de cok rekabet ortami var ya haklisin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye ve rekabet?

Bak olacakları yazayım.
    Kartı çıkartacaklar tabi ilk etapta tutmaycak ve çok kulllanılmayacak.Sonra bu uyanıklar hükümetten birileri rüşvet karşılığında ayartıp diğer yemek kartı firmalarının yasaklanması sağlayacaklar.

Sebep mi istiyorsun? Vergi vermiyorlar,Amerikan firması,Fetöcü seç beğen al.

Sonra tekel olacaklar tek başlarına.

Buna örnek arıyorsan booking.com var mesela.
    Turizm şirketleri ve tirvago denen dolandırıcılar sayesinde booking.com kapatıldı. Yurtiçi rezervasyon alınmıyor.neden? Çünkü daha iyiler ve bizde daha iyisi olayım diye çabalamak yoktur.
    Onun yerini alan ve tv'de sürekli reklam yapan trivago ise bildiğin dolandırıcıdır.

Örnek:
    Trivagonun verdiği fiyat:

Buda aynı otelin kendi sitesindeki fiyatı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kernel Panic

Türkiye ve rekabet?

Bak olacakları yazayım.
    Kartı çıkartacaklar tabi ilk etapta tutmaycak ve çok kulllanılmayacak.Sonra bu uyanıklar hükümetten birileri rüşvet karşılığında ayartıp diğer yemek kartı firmalarının yasaklanması sağlayacaklar.

Sebep mi istiyorsun? Vergi vermiyorlar,Amerikan firması,Fetöcü seç beğen al.

Sonra tekel olacaklar tek başlarına.

Buna örnek arıyorsan booking.com var mesela.
    Turizm şirketleri ve tirvago denen dolandırıcılar sayesinde booking.com kapatıldı. Yurtiçi rezervasyon alınmıyor.neden? Çünkü daha iyiler ve bizde daha iyisi olayım diye çabalamak yoktur.
    Onun yerini alan ve tv'de sürekli reklam yapan trivago ise bildiğin dolandırıcıdır.

Örnek:
    Trivagonun verdiği fiyat:

Buda aynı otelin kendi sitesindeki fiyatı.
    Ben rekabet iyidir diyorum. sen Türkiye de rekabet olmaz diyorsun. Dükkanı kapatıp gidelim o zaman.

• Olmuyor işte kardeşim izin vermiyorlar rekabete.
    Daha iyisini yapmak için firma piyasaya giriyor ama diğer firmalar hemen alaşağı edelim diye uğraşıyorlar.

booking örneğini verdim zaten

uber var mesela.Taksiciler bundan daha iyisini yapalım yerine fetöcü,vatan haini demeyi tercih edip şöförlerini dövdüler.Aç oku haberlerini.

strawberry vardı mesela.Türkiye pazarına girmemişti bile girecekti ama ne oldu? Bizdeki parfümeri firmaları hükümete gittiler "İş yapamıyoruz bu firma yüzünden" deyip yurt dışından kozmetik getirtmeyi temelli kaldırdılar. Strawberry'den 100 liraya aldığım parfümü burada sevil parfümeri 550 TL'ye satıyordu ve halada aynı.

Daha sayayım mı?

Şimdi bu devlete ait firmalar bu ie girecek ve diğer yemek kartı firmalarına hiç bir şey yapmayacaklar?

Sodexo : Fecötü diyecekler
    Setcard: Vergi kaçırıyor vermiyor diyecekler

Diğerleri için de benzer şeyler söylenecek.

• Kernel Panic kullanıcısına yanıt
    anladım, %15 komisyon ve 60 gün vade ile çalışmalarına söyleyecek hiç bir sözün yokmuş.
  • Tabi ki yanlış ama serbest piyasa diye bırakıp denetim yapmaz,kontrol altına almazsan herkes at koşturur işte böyle.
  • Kernel Panic kullanıcısına yanıt
    O zaman kamu oyu baskısı oluşturup yetkilileri harekete geçirelim. AKP seçmen tercihlerini dikkate alan bir partidir. bu yüzden Cumhuriyet tarihinde görülmemiş seçim başarıları kazanmıştır. Darısı diğer siyasi partilere.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.