Şimdi Ara

Qualcomm, 1 milyar dolar tasarruf etmek için 1.500 çalışanı işten çıkarıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • San Diego merkezli teknoloji şirketi Qualcomm, yaklaşık 1.500 işçinin görevine son verme sürecine başladı. Yatırımcılarına 1 milyar dolar tasarruf sözü veren Qualcomm'un, maliyetleri düşürmek istediği ve bunun bir parçası olarak da çalışanlarının işine son vermeye başladığı bildirildi.

Qualcomm 1 milyar dolarlık tasarruf hedefliyor

Yaklaşık olarak 33.800 kişinin çalıştığı dev şirket: "İlk olarak personel dışındaki tasarruf seçeneklerini değerlendirdik. Anca uzun vadede büyümeyi ve başarıyı desteklemek için işgücünün azaltılması gerektiğine karar verdik ve sonuç olarak bu karar tüm yatırımcılarımıza fayda sağlayacak." şeklinde bir açıklama yaptı. Qualcomm'un bu kararının ardında, Apple ile yaşadığı yasal savaşın da olduğu ve bu nedenle maliyetleri düşürmek istediği de iddia ediliyor.

Dev şirket işten çıkarılmalardan etkilenen çalışanlarına kıdem tazminatı ödeyeceğini de açıkladı. Geçtiğimiz süreçte Qualcomm, antitröst yasalarını ihlal ettiği için AB'den 1,2 milyar dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca bir başka dev şirket Broadcom ile çalkantılı bir satın alma teklifi süreci yaşayan şirket,  ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenliği gerekçe göstermesi nedeniyle bu teklifi reddetmişti.

• Yanlış yapıyorlar,milletin ekmeğiyle oynuyorlar.Güya kapitalizmde hiç bir şey dinlenmez...

• 22.6 milyar dolar geliri olan şirket %4.5 gelir artışı için iş gücünü %4.5 azaltıyor.

E o zaman "hepsini satsınlar %100 artış olsun" kafası bu.

Dejavu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 19 Nisan 2018; 23:19:26 >
  • Yaşadıkları olumsuz intibalardan dolayı imaj kaybı yaşadılar. Mantıklı bir karar.

• büyüyen/ büyümek isteyen bir şirket personel mi alır personel mi çıkartır?

• Tasarruf etmek için çalışanları işten çıkarmak... Kafa hep aynı olan çalışana oluyor, başka bir çözüm üretilemiyor.

Gerçi Qualcomm bana göre şişirilmiş bir balondan başka bir şey değildir. Bu yüzden şirket en başta kapasitesi kadar personel alacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfestein -- 19 Nisan 2018; 23:26:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aynen dh tayfa aynen bi siz akıllısınız ama milyar dolarlık qualcomm yöneticileri, analistleri beyinsiz. büyümek isteyen şirket personel mi çıkarır personel mi alırmış bak bak. gören de tekstil fabrikasından işçi çıkarıyor da küçülmeye gidiyor sanacak. teknoloji devi bu firma aloo. çalışan sayısı ne kadar çok olursa şirket o kadar büyüktür düşüncesi nasıl bi kafadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lg02561 -- 19 Nisan 2018; 23:58:39 >
  • Demekki tekstil çalışanları quallcommdakilerden daha verimli çalışıyorlarmışki ondan tekstilciler büyümek istediklerinde işçi alıyorlarmış.

• ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 12 Ocak 2021; 19:5:2 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tipik kapitalist kafası. İlerde herkes böyle işsiz kalınca sanırım zenginleri / patronları kesip yiyecek insanlar.

• Yalnız 1500 kişi 1 milyar dolar masraf yaratıyorsa kişi başı 666 bin dolar civarı bir masraf çıkıyor. Bu adamlar ne maaş alıyor böyle yahu?...
  • İğrenç bir devirde yaşıyoruz, ambalajlar süper, içler kof, içler canavar!

• quote:

Orijinalden alıntı: nty35

büyüyen/ büyümek isteyen bir şirket personel mi alır personel mi çıkartır?
    Her ikiside

• Bence Qualcomm gereğinden fazla iyiydi ve aşırı sıçrama yaptı.

Önce satış haberleri şimdi işten çıkarmalar. Pazar lideri olan bir firma için çıkan haberler sizce de saçma değilmi?

Hop dediler, bu kadar hızlı gidersen yeteri kadar ekmek yiyemeyiz, yavaş yavaş ilerle ve her aşamadan para kazanalım 'ın uygulamaları bence bunlar.

• kaç para alıyor lan bu işçiler.

• 1 milyar dolar = 1500 işçi?
    işçi başına 666bin dolar yapar.
    12'ye bölsek aylık 55bin dolar yapar. Aylık ortalama 55bin dolar aylığı ya da masrafımı var ortalama bir işçinin?

• Bizde seçim öncesi ücretsiz izine çıkabiliriz. Durum onu gösteriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aeris

1 milyar dolar = 1500 işçi?
    işçi başına 666bin dolar yapar.
    12'ye bölsek aylık 55bin dolar yapar. Aylık ortalama 55bin dolar aylığı ya da masrafımı var ortalama bir işçinin?
    bir de ödedikleri kıdem tazminatını çıkar. Yani ayda 100000 bile alıyor olabilirler.
  • Amerika'da ben 100.000$ maaş alıyorum diyen birisi; yıllık tüm her şey dahil 100.000$ maaş alıyordur. Yani bizdeki brüt maaş gibi.

Benim anlamadığım yılda 1 milyar dolar tasarruf etmek istiyorsan ortalama şirkete maliyeti yıllık 150.000$ olan 6.667 kişiyi işten çıkarmaları gerekmez mi? Yok 1.500 kişi ise bu 1.500 kişinin yıllık şirkete ortalama maliyeti 667.000$ civarında olması lazım. Benim bildiğim Amerika'da böyle maaş alan bir çalışan yok. Yönetim kurulu üyesi, CEO, CFO, CTO ya da yüksek düzey yönetici değilse. E bunlardan da bir şirkette 1.500 tane olmaz.

Anlamadım bir şey.

• toprak sahipleri farklı mıydı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.