Şimdi Ara

Yerli otomobil için 2,5 milyar euro yatırım öngörülüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
2.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

NTV’ye konuk olarak gündeme dair soruları yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, son zamanlarda gündemden düşmeyen yerli otomobille ilgili de bazı açıklamalarda bulundu. Yerli otomobilde devletin ortaklığının söz konusu olmadığını belirten Özlü, üretim için öngörülen yatırım bedelini de açıkladı.

2,5 milyar euro yatırım öngörülüyor 

Özlü, yerli otomobilin üretimi için 5 ana yüklenicinin yüzde 30 kendi sermayelerini, yüzde 70 de kredi kullanacaklarını dile getirdi. Bu işte devletin ortaklığının söz konusu olmadığını belirten Bakan Özlü, şirketlerin kendi ortaklığını oluşturacağını söyledi. Yaklaşık 2,5 milyar euroluk yatırımın öngörüldüğünü de sözlerine ekledi.

Bakan Özlü, son alınan kararla birlikte ortak girişim kurulunun devletle bir sözleşme imzalayacağını, böylece devlet desteklerinin çerçevesinin belli olacağını söyledi. Konsorsiyum içerisinde devletin olmayacağını, ama yapılacak sözleşmede devlet desteğinin tanımının yer alacağını dile getirdi.

Sözlerine daha önce yapılan açıklamaları yineleyerek devam eden Özlü, üretim yeri için 22 ilden talep olduğunu, ancak yer seçimi konusunun 1 yıl sonra gündeme geleceğini dile getirdi. “Şirketleşmeyi tamamlamayı, tasarımlara başlamayı ve 5 modelle piyasaya girmeyi hedefliyoruz. 2019 tasarım tamamlama, 2021 seri üretim ve piyasaya girme yılları olacak.” dedi.

• Sıktınız artık. Yapmayın istemiyoruz yerli araba filan. Kabak tadı verdi artık. 1 yıl önce her yerli araba haberini heyecanla okur çıksa mevcut arabamı satıp eksilerine artılarına bakmadan yerli araba alırım diyordum. İşler öyle bir noktaya geldi ki haberin altına 2015 yılı haberi yazılsa hiç yadırganmayacak. Aynı şeyi yıllardır tekrarlamaktan bıkmadı mı bu sanayi bakanları. Akpartiye oy veren bir vatandaş olarak ben bu yorumların artık zarar verdiğini görüyorsam bu bakan efendiler de bir zahmet görsün.
  • yüzde 70 kredi devletten alınacak ise devlet ortaklığı da olmalı bence. Birde 2019 tasarım tamamlama demişler. 2019'da otomobili prototip de olsa göreceğimiz söyleniyordu. Yine yılan hikayesine döndü bu yerli oto olayı.

• Cem uzan'a hapis şoku.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siz araba falan yapamazsınız bi dedikleri bi dediklerine tutmuyo hani 2018 di hani yapmıştınız yollara falan çıkmışdı ne oldu onlara. Ançak milletin parasını 3-5 yamyam firmaya teşvik adı altında peşkeş çekecekler...

• Bence ilk oto agustos ayinda banttan iner

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ulan rezanın sol ta aşağı 3 5 milyar dolar götürdü yerli araç 2.5 e ne ?

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    inmiş hali

Yerli otomobil için 2,5 milyar euro yatırım öngörülüyor
  • önce şeker fabrikası lazım.arabayımı yicez

• https://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/Yerli-otomobilde-yeni-gelismeler-500km-menzil-4-farkli-model.htm

Kasımdan nisana kadar 4 modelden 5 modele geçilmiş.
    Fabrikayı 1 sene sonra nerede kurulacağını gündeme alacaklar, karar verip kurulması 2-3 yıl alacak. Bu süreç içinde ortada üretim hattının olacağı bir fabrika olmadan araçların prototipleri yüzbinlerce km test edilecek göya, o araçlar nasıl üretilecek belli değil yani. Fabrikanın bitmesiyle 5 farklı aracın piyasaya sürülme tarihleri aşağı yukarı aynı döneme denk gelecek. Hali hazırdaki firmalar bile bir otomobilin yeni kasasını çıkarmadan önce yıllarca testlerini yapıyorlar, seri üretimlerini stoklayıp öyle piyasaya sunuyorlar. Daha ceo vs bile belli değil, hiçbir şirket stratejisi ortada yok o yüzden.
    Keşke yapılsa da ülkenin içinde bulunduğu darboğazdan kurtulsak ancak o kadar plansız programsız iş yapılıyor ki inanamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

yüzde 70 kredi devletten alınacak ise devlet ortaklığı da olmalı bence. Birde 2019 tasarım tamamlama demişler. 2019'da otomobili prototip de olsa göreceğimiz söyleniyordu. Yine yılan hikayesine döndü bu yerli oto olayı.
    2018 yılındayız 2019 gelmedi daha bilgilendirmek istedim belki bilmiyorsundur tarihi.
  • 2028 Dh haberi "Yerli ve milli otomobil geliyor az kaldı"

• çöpe atılan 2.5 milyar eur.

• Böyle haberler görünce haydo geliyor aklıma. Seçim mi var

• Bu teknolojiyi elde etmek için değebilir ama maddi olarak kâra geçemeyiz.

Roket teknolojileri çok daha önemli olmalı bizim için

• Biz elektrikli araba yapana kadar elin gavuru uçan araba yapmaya başlar.
  • Sıktınız artık. Yapmayın istemiyoruz yerli araba filan. Kabak tadı verdi artık. 1 yıl önce her yerli araba haberini heyecanla okur çıksa mevcut arabamı satıp eksilerine artılarına bakmadan yerli araba alırım diyordum. İşler öyle bir noktaya geldi ki haberin altına 2015 yılı haberi yazılsa hiç yadırganmayacak. Aynı şeyi yıllardır tekrarlamaktan bıkmadı mı bu sanayi bakanları. Akpartiye oy veren bir vatandaş olarak ben bu yorumların artık zarar verdiğini görüyorsam bu bakan efendiler de bir zahmet görsün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

yüzde 70 kredi devletten alınacak ise devlet ortaklığı da olmalı bence. Birde 2019 tasarım tamamlama demişler. 2019'da otomobili prototip de olsa göreceğimiz söyleniyordu. Yine yılan hikayesine döndü bu yerli oto olayı.
    2019 yılının sonunda ilk prototip cıkacak dediler sen onu düz 2020 yap , 2021 yılının sonundada seri üretime gecicek dediler onuda düz 2022 de yolda görürüz . İnşallah olurda görürüz millet yılan hikayesi diyorda adamların acıkladığı tarih buydu kaç sene öncesinden beri boş boş konuşuyor bizim millet yapılanıda begenmezler

• türkiyenin yüzbinlerce işçi çalıştıran
    konsorsiyum ortaklarını toplasan 40-50 milyar dolar eden
    milyar dolar ihracatları olan şirketler bunlar
    şirketler bu işi bilmiyor
    forumdaki herbokologlar
    bu iş olmaz ağbiiii diyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muhafız.

Bu teknolojiyi elde etmek için değebilir ama maddi olarak kâra geçemeyiz.

Roket teknolojileri çok daha önemli olmalı bizim için
    bencede artık arabaya gerek yok
    aton bonbeli ucunda taramalı olan süper nitro organik rokete yönelmemiz lazım
  • Şöyle KOYALIM da bazıları istemezükçüler toplanmış demesin.
    https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/06/02/yerli-oto-4-modelle-geliyor

Gelir gelir bekleyin, ha belki hatalı yazmışlardır 2026 demek istemişlerdir.
    Bor gücü ile çalışan, bor çekerli, bor şanzımanlı, bor roof özellikli gelir kesin...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.