Şimdi Ara

Mars'ta 'robotik arılar' uçacak: İşte NASA'nın muhteşem projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2030'lu yıllarda Mars'a insan indirme planlarına hız kesmeden devam eden NASA, Kızıl Gezegen'in keşif sürecini hızlandırmak için çok ilginç bir proje ortaya çıkardı. Amerikan uzay ajansı, Mars üzerinde "robotik arılar" uçuşturarak gezegeni araştırmayı planlıyor.

NASA'dan tam 125 bin dolarlık yatırım alan "Marsbees" projesi, Alabama Üniversitesi'nde görev yapan bir grup araştırmacı tarafından geliştirilecek. Araştırmacıların ifadelerine göre robot arıların boyutları yaklaşık bir yaban arısı ebatlarında olacak. Mars'ın atmosfer şartlarına karşı koyabilecek şekilde tasarlanacak olan bu küçük robot arılar; mineral ve gaz örnekleri toplayacak, canlılık izleri arayacak ve Kızıl Gezegen'in topoğrafik bir haritasını çıkarmaya yardımcı olacak.

Ayrıca Bkz.İnsanlığı Mars'a taşıyacak olan dev uzay gemisi, Los Angeles'ta üretilecek
    Keşif çalışmalarını otonom bir şekilde sürdürebilecek olan Mars arıları, ayrıca yine NASA'nın geliştireceği bir gözlem aracıyla ile birlikte Kızıl Gezegen yüzeyine iniş yapacak. Bu gözlem aracı robot arılar için bir komut ve sarj merkezi olarak görev yapacak. Ayrıca arılar tarafından toplanan verileri Dünya'ya iletme gibi bir görevi de olacak.

Neden robot arılar?

NASA, robotik arılar kullanarak Kızıl Gezegen'i keşfetme planının birçok avantajı olacağını belirtiyor. Öncelikle bu robotlardan onlarcasını Mars'a göndermeyi planladıklarını söyleyen NASA, uçarak ve otonom bir şekilde hareket edebilen bir robot sürüsüyle beraber keşif çalışmalarının çok daha esnek bir şekilde sürdürülebileceğini düşünüyor. Kayalık ve dağlık Mars yüzeyinde uçarak keşif yapmanın çok daha kolay olacağını belirten uzay ajansı, son olarak birden fazla robottan oluşan keşif ağının bulguların doğruluğunu da artıracağını ifade ediyor.

Mars'taki yer çekiminin Dünya'dakinin yaklaşık üçte biri kadar olması nedeniyle "Mars Arıları" projesinin çok daha uygulanabilir olacağı düşünülüyor. Ancak elbette proje şu an için henüz çok erken evrelerinde bulunuyor. Alabama Üniversitesi araştırmacıları, benzer robotik arı projeleri üzerinde çalışan Japon bir ekiple beraber önümüzdeki dönemlerde Mars atmosferinde görev yapabilecek robotların geliştirme sürecine başlayacak.

Bakalım robot arıların Mars'ta uçmaya başladığını görebilecek miyiz.

• Black Mirror gerçek oluyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Önce dünyada yapsınlar, terörisleri bunlarla bulsunlar ve avlasınlar. Masum vatandaşlara zarar gelmesin.

• Mars atmosferi dünyaya oranla %70 daha az yoğun ve hava yoğunluğu oranı aerodinamiği, manevra kabiliyetini doğrudan etkiliyor. Üstelik bildiğim kadarıyla yoğunluk ile kaldırma kuvveti arasındaki oran fonksiyonu logaritmik.

Bir diğer pronlem de mars'taki toz problemi. Marsta mekaniği etkileyebilecek yapıda çok fazla ince toz var.

Bu iki problem için ciddi anlamda ileri bir teknoloji gerekiyor.

• Önce dünyanın dışına herhangi bir şeyi (mesela 1 taş parçası filan) atsın'lar da sonra icad ettikleri hayali gezegenlere becerebiliyorlarsa birşeyler göndersinler, burası dünya burdan çıkış yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuvenDMRK

Önce dünyanın dışına herhangi bir şeyi (mesela 1 taş parçası filan) atsın'lar da sonra icad ettikleri hayali gezegenlere becerebiliyorlarsa birşeyler göndersinler, burası dünya burdan çıkış yok.

Dedi meczubun biri... o iletisimi saglayan uydularda uzayda degil yer altinda zaten dimi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GuvenDMRK kullanıcısına yanıt
    Bak şimdi adamların hayal dünyasını yıktın.Daha gidip mars''a patates ekip kızartma yiyeceklerdi.

Artık hani ülkemizde de Tubitak Gözlemevi var. Hani oraya gidip bir baksanız diyeceğim ama hadi çok sapa kalıyor diyelim. Günümüzde 1000-2000TL lik kameralarla teleskoplarla Ay'ın harika görüntülerine kendiniz vakıf olabiliyorsunuz. NEXSTAR EVOLUTION 8, 9 veya 9.25 gibi cihazlarla nebulaları dahi görüntüleyebiliyorsunuz. Mars'ın fena olmayan görüntülerini yakalayabiliyorsunuz. Ki bunları dağ tepe çıkmadan, astronomi için kıytırık sayılabilecek şehirlerden yapabiliyorsunuz. Hele bir de astronomiye uygun bölgelerden, temiz bir gökyüzü ile baksanız baya bir ufkunuz genişler.

Benim merak ettiğim hayatınızda hiç teleskop kullanıp kullanmadan böyle bir yorum attığınız? Ama cevabı gerçi zaten ben biliyorum. Hep söylemişimdir, sizin kafadakiler, eğer yabancılar teknolojilerini paylaşmıyor olsa, şu an internete, bilgisayara, cep telefonlarına inanmıyor olurdu. Nanometrik işlemci mi? Yok artık uydurmayın. Heee dünyanın her ucundaki insana bilgisayar denen aletle bağlanılıyormuş. Tabi tabi. Hı hı, tabi kesin, kablo olmadan telefonla görüşülüyormuş. Hahahah yok artık, tabi hatta görüntülü konuşuluyormuş. Bunlar hep Abd lilerin falan uydurması, yok öyle şeyler inanmayın. Kendilerini büyük göstermek için yapıyorlar. Öyle bir şey olsa niye bizde, ortadoğuda hiç öyle bir şey olmasın. Bir tek orada mı oluyormuş?

Aynı bunları derdiniz eğer bu teknolojileri keşfedenler kendi sınırlarına sinek dahi sokmasalar, kimse girip çıkamasaydı, teknolojilerini de paylaşmasalardı. Şu an internet, tv, pc kullanan sayılı bir kaç ülke olurdu. Diğer ülkelerdeki çoğu insan da, ki siz de dahil, yukarıda yazdıklarımı derdiniz.

• Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Saçmalamışsın.
    Benim nekadar zamandır uzayla ilgilendiğim ve teleskoplarımla ilgili teferruata filan hiç girmeden sana şukadar söyliyim.

Yakın uzayımızı çöplüğe çevirdik, çünkü binlerce çalışmayan uydularla doldu ortalık, bunları temizlemek için büyük bütçeler gerekiyor v.s. gibi geyiklerin döndüğünü bilirsin ve onların yanında çalışanda binlerce uydu olduğu söyleniyorken, bu yakın uzay denilen yerde kolayca denk gelebileceğin şu uydulardan birirnn görüntüsünü kendi teleskopunla veya gözlemevinden yakalayıp / resimleyip verebilirmisin ? Veremezsin.

Çünkü uydu gözlem ve iletişim teknolojisi adı altındaki tüm sistemler, tamamen yeryüzünde bulunan karasal sistemlerdir.

Uzay macerası, amerika'nın sscb korkusuyla başlattığı günden bu yana herkesin merakı/ilgisi sayesi'nde büyük gelir kapısı olmuştur, amerikayı ekonomik yönden bügüne getirmiş amerika yapmıştır fakat gerçekte uzay denilen yer erişilemeyen bir yerdir, herkesin ilgisi'de buradan gelir ama kimsenin'de erişmeye gücü yetmez, kısaca önceki mesajımda'da dediğim gibi oraya bir kum tanesi bile atılamaz, haa bunn sebebi yukarıda varolduğu söylenen hayali gazbulutları filan'da değil, orada gerçekte varolan şey fiziksel bir alandır v.s.

• quote:

Orijinalden alıntı: GuvenDMRK

Önce dünyanın dışına herhangi bir şeyi (mesela 1 taş parçası filan) atsın'lar da sonra icad ettikleri hayali gezegenlere becerebiliyorlarsa birşeyler göndersinler, burası dünya burdan çıkış yok.
    MARS'ın düz olduğunu unutmuşuz
  • sniper23 kullanıcısına yanıt
    Mars yamuksa okadr para verip oraya gidenler nasıl üzerinde duracaklar yahu.

Çünkü yerçekimi dünyanın yarısından azmış orda, ozm zıplamak filan tehlike yaratabilir yani direk uzay boşluğuna giderler, çünkü atmosfostrosferi filanda yokmuş, ozm ay'dan kalkan apollo nasıl yerden 3-5metre yükselince direk uzaya çıktıysa, marsta'da aynı durum gerçerli olmak zorunda.
    Bana göre de sen saçmalamışsın. Neyse zaman her şeyi daha iyi gösterecek.
  • eulogy kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle. Gerçekten teknolojik olarak haberde geçen tarzdaki bir otonom sistemi, uzun vadeli çalıştırabilmek için çok yol almalılar. Ama üniversite için, projede çalışacak bilim adamları, mühendisler için güzel bir deneyim olacağı kesin, başarılı olsun olmasın.

Bu nedenle ki Mars'ta Ay'da koloni kurmak şu an için imkansız gibi. Oraya robot/canlı göndermek görece kolay. Ama gönderilen robotu/canlıyı orada uzun süre fonksiyonel/sağlıklı tutmak zor olanı. Hele geri getirmek...

İşte Nasa ile SpaceX (Elon Musk) ın farkı burada. Elon Musk bu konuda naya bir hayalci kalıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Oj3rWx6DLmk

Nasa'da çalışan bir Türk bilim insanı ile yapılan söyleşiyi paylaşayım sizlerle. Vaktiniz olursa izleyin.

(Arkadaşlar Dünya düzdür, yörüngede uydu yok, Ay'a Mars'a gidilmedi tarzı çıkışlar yapan trollere/zevzeklere prim yaptırmayın. Onlarla en iyi mücadele onları sallamamak olacaktır)

• quote:

Orijinalden alıntı: aktorun

Aynen öyle. Gerçekten teknolojik olarak haberde geçen tarzdaki bir otonom sistemi, uzun vadeli çalıştırabilmek için çok yol almalılar. Ama üniversite için, projede çalışacak bilim adamları, mühendisler için güzel bir deneyim olacağı kesin, başarılı olsun olmasın.

Bu nedenle ki Mars'ta Ay'da koloni kurmak şu an için imkansız gibi. Oraya robot/canlı göndermek görece kolay. Ama gönderilen robotu/canlıyı orada uzun süre fonksiyonel/sağlıklı tutmak zor olanı. Hele geri getirmek...

İşte Nasa ile SpaceX (Elon Musk) ın farkı burada. Elon Musk bu konuda naya bir hayalci kalıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Oj3rWx6DLmk

Nasa'da çalışan bir Türk bilim insanı ile yapılan söyleşiyi paylaşayım sizlerle. Vaktiniz olursa izleyin.

(Arkadaşlar Dünya düzdür, yörüngede uydu yok, Ay'a Mars'a gidilmedi tarzı çıkışlar yapan trollere/zevzeklere prim yaptırmayın. Onlarla en iyi mücadele onları sallamamak olacaktır)
    Dostum izledim tüm programı :)

Kan beynime sıçradı benim yine Bolcana Elon Musk, Nikola Tesla güzellemesi yapılmış

Adam belli ki işine odaklanmış, bu yüzden alanı dışındaki konulara tam hakim değil. Yine de Elon Musk'ın bahsettiklerinin ne kadar akıl dışı olduğunu göstermesi açısından önemli. Fakat anlattıkları bilinen şeyler, biraz daha ayrıntıya girmesini ummuştum fakat sunucu adam bir türlü müsade etmedi.

Şimdi adam ısrarla şunu belirtiyor:

"Musk bu işi sadece mühendislik olarak görüyor fakat sorun mühendislik değil. Nasa'nın mars yolculuğuyla ilgili bir mühendislik problemi yok"

İşin komiği ben bunu bu forumda 2 yıldır söylüyorum.

Bu kesinlikle doğru fakat adam ısrarla tıp ve yaşam kalitesi odaklı konuştu. Belki dar bir zamanda bunları dile getirmek istedi.

Mars yolculuğunda tıp dışında bir çok alan geliştirilmeyi bekliyor. Örneğin dünyada nasa dahil hiç bir kurumun marsta kayda değer bir süre sağlam çalışacak elektronik ve mekatronik teknolojisi yok. Az yolu kaldı fakat bunların hala zamana ihtiyacı var.

Bir diğer konu nanoteknoloji.

Bir diğer konu superiletkenler. Bunların da yol katetmesi lazım. Aslında bunlarla ilgili ayrıntılı konuşmak lazım.

Yine tıp içerisinde gündelik yaşam ihtiyaçlarından bahsetti fakat, uzay istasyonu deneylerinden enzimlerimizin aksadığını farkettik. Savunma sistemlerimiz, hormonlarımız, ilaç teknolojisi bunlardan bahsetmedi.

iki saatir düşünüyom aklımda bir konu vardı diye. Metalurjiden hiç bahsetmedi. Daha geçen bir makalede istediğimiz seramik ve malzeme teknolojisine ulaşamadık diyordu. Mars için yeterli görmüyordu adamın biri.

Yani bir de karbon dioksidi oksijene çevirecek verimli teknolojiye ulaşsak, kim sallar mars'ı :) Çok uçuk geldi bana ama adamın bir bildiği var heralde. insanın aklına hemen acaba marsa insandan önce algler ve bitkiler mi gitmeli? diye bir soru geliyor.

yine robot teknolojisi konusunda oldukça realistti. Yani robotun 3 ayda yapabildiğini adam 3 saatte yaparım demiş. Ama filmlerden midir nedir bilmem, biz de becerikli robotlar bize yardım edecek algısı var :)

Elon Musk'a gelince;

marsa insan gönderiyom diye 2 yıl propaganda yapar, atmosfer dışına 2 canlı, marsa bir ölü adam gönderir. Mars'a insan gönderdim diye konuşur ortalıkta.

Musk'ın ne kadar sallama konuştuğunu aradaki 10 yıl farktan anlıyorsun ki bana kalırsa 2040'tan önce imkansız. Yani nasa da çok iyimser konuşuyor gibi geliyor. ha mevzu oraya ne şekilde olursa olsun insan göndermekse nasa bunu şimdi de yapar, 20 yıl önce de yapardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 20 Nisan 2018; 0:40:7 >

Güzel alıntı yapmışsın :
    >>> "Musk bu işi sadece mühendislik olarak görüyor fakat sorun mühendislik değil. Nasa'nın mars yolculuğuyla ilgili bir mühendislik problemi yok"

Mars'a gerçekçi bir yolculuğu ve orada yaşanabilecek problemleri anlatan National Geographic in dizi tadında bir belgeseli vardı. İzlemediysen tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktorun

Güzel alıntı yapmışsın :
    >>> "Musk bu işi sadece mühendislik olarak görüyor fakat sorun mühendislik değil. Nasa'nın mars yolculuğuyla ilgili bir mühendislik problemi yok"

Mars'a gerçekçi bir yolculuğu ve orada yaşanabilecek problemleri anlatan National Geographic in dizi tadında bir belgeseli vardı. İzlemediysen tavsiye ederim.
    dostum çoktan izledim. şu forumda beni anlayan nadir adamlardansın. ingilizce var mı?

İngilizcen iyi durumdaysa bir kaç mars teknolojileri üzerine ağır sağlam makale atayım. ya da üniversiteden girme şansın varsa link atayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 21 Nisan 2018; 2:8:18 >
    Lütfen paylaş. Gerçi artık kuru metin okumayı tercih etmesem de bir bakarım. Gelişen sosyal paylaşım platformları sayesinde gelişmeleri bilim insanlarının kendi sesinden youtube videoları, klip belgeseller olarak izlemek çok daha keyifli geliyor. Alışkanlıklarımız da değişiyor. Aynı şekilde bende senin gibi sağlam (arkasında araştırma, bilgi olan) yorum yazan arkadaşları gördükçe mutlu oluyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.