Şimdi Ara

70 Yıllık Mobil Telefon Tarihçesi-Geçmişten Günümüze. . .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
104.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gelişen teknoloji, uçuk bir hale gelen cep telefonu pazarı, insanoğlunun akıl almaz tüketim çılgınlığı ve tüm bunların yanında onlar. Cep telefonları. . .
    Sokakta yürürken herkesin elinde bir alet. ya kurcalıyor ya kulağında konuşuyor. Hatta kiminde 1 değil 2 hatta 3 tane. Peki nedir onları çekici kılan? Nedir Onlardan ayrılmamamıza sebep? Neden cüzdanımızdan,anahtarımızdan daha önemli bunlar? Neden bir yerde unutabilme ihtimalini göz önüne bile alamıyoruz?

Elbette bu sorular artırılabilir. Cep telefonları hayatııza bir girdi pir girdi. Ve gelişmeleri sayesinde hayatımızın eşsiz aksesuarlarından biri oldu. Artık ilkokula giden çocuklarda bile gördüğümüz cep telefonlarının tarihini biliyor musunuz?

Haydi geçmişe gidelim: Size Motorola ile mobil telefon tarihinin 70 senelik geçmişini gösterelim.

Motorola SCR 536 Handie Talkie

Motorola 1930'larda Amerikan askeri güçleri için bir "el telsiz sistemi" geliştirdi. "Handie Talkie" ismi verilen telefon Amerikalılar tarafından 1940'dan itibaren ikinci dünya savaşında kullanıldı.

Handie Talkie

Zamanın reklamları da dünya ortamına ayak uydurmuştu ve savaş değişik yönlerle ele alınıyordu. Üstelik Motorola sadece bir marka ismiydi, şirketin asıl ismi "Galvin Corporation" sonradan Motorola'ya değiştirildi.

Elbette Handie Talkie bizim bildiğimiz cep telefonuna benzemiyordu. Ama ses iletişimi için kullanılan taşınabilir bir telsiz telefondu. Telefonun ağırlığı 18 kg'dı ve bataryası 8 dakika konuşma süresi sağlıyordu.

Araç Telefonu

1946 yılında Motorola araç içinde telefon görüşmesi yapılabileceğini gösterdi.

DynaTAC Tasarımı

1972 yılında Motorola tüm gücüyle mobil iletişimle uğraşıyordu. Sağdaki resim o zamanlarda tasarlanmış 3 prototip gösteriyor: teleskop mikrofonlu DynaTAC "Muz", kızak sistemli DynaTAC Retractable ve hoparlörü ve mikrofonu klavyenin ve ekranın üstüne katlanan DynaTAC Doubleflip.

DynaTAC

1984 senesinde Motorola ilk sivil mobil sisteminin satışına başladı: DynaTAC. Ağırlığı: 800 gram
    Ebatları: 330 x 44 x 89 mm
    Fiyatı: 3.995.- ABD Doları

DynaTAC

Cihazlar gittikçe küçüldü ve hafifleşti. 1990'ların başında yavaş yavaş dijital mobil iletişim çağı başladı.

Motorola International 3200

Efsane "Kemik" 1994 senesinde piyasaya çıktı. 500 gram ağırlığında olan telefon anten hariç 33 santim boyundaydı.

Ve İşte Günümüz

5 megapiksel kameralar, dvd kalitesinde video çekimleri,günleri bulan şarj süreleri,gps,gprs,wi-fi,müzik gibi mükemmel özellikler

• çok güzel paylaşım dostum tşk.ler. bir zaman ben de buna benzer bir topic açmıştım ama maalesef gereken ilgiyi görmüyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: .Taner.

çok güzel paylaşım dostum tşk.ler. bir zaman ben de buna benzer bir topic açmıştım ama maalesef gereken ilgiyi görmüyor.

olsun tanerim
    biz paylaşalım da
  • 20 sene sonraki telefon teknolijisini tahmin edemeyiz herhalde...15 sene önce herkesin avuç kadar telefonu olacak istediği heryerden istediği her yeri arayabilecek deseler herkes gülerdi herhalde.
  • çok güzel bi çalışma emeğine sağlık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Brooklyn

20 sene sonraki telefon teknolijisini tahmin edemeyiz herhalde...15 sene önce herkesin avuç kadar telefonu olacak istediği heryerden istediği her yeri arayabilecek deseler herkes gülerdi herhalde.

sene 2007
    20 sene önce yani 1987de kimde telefon vardı ki?
    türkiyeye henüz gsm gelmişmiydi acaba

oa hesaben 20 sene sonrayı kestirmeye çalışıyorum
    ama bu teknoloji hızından dolayı kestiremiyorum
  • @ PHI güzel paylaşım olmuş.
    İlk üretilen telefonlar bayağı ilginçmiş...
  • eline salık güzel paylaşım
    ilk üretilenler gerçekten çok ilginç
  • ben teşekkür ederim arkadaşlar

bu da daha eski olan ve uydu desteği ile gps özelliği falan olan bir mobil cihaz sanırım

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.