Şimdi Ara

Firefox, iOS versiyonunda veri takibinin önüne geçtiğini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Popüler web tarayıcılarından bir olan Firefox, iOS sürümü için ziyaret edilen sitelerin izlenmesinin önüne geçmek amacıylayeni bir özellik ekledi. Mozilla, Firefox iOS tarayıcısına eklediği buton sayesinde artık, ziyaret ettiğiniz sitelere veri paylaşımını kullanıcının tercihine bırakmış oldu. İzleme koruması butonu aktif edildiği taktirde, Google, Facebook, Yandex gibi firmaların, ziyaret ettiğiniz siteler ve yaptığınız işlemleri izlemesinin önüne geçilmiş oluyor. 

Veri izleme takibi kapatma özelliğini Blog sayfasında duyuran Mozilla, Facebook'un gündemden düşmeyen veri paylaşım skandalına da gönderme yaparak bir açıklamada bulundu. Şirket; “Mozilla’da insanların gizliliğine saygı duyulması gerektiğine ve hangi bilgileri paylaşacaklarının kullanıcıların kontrolünde olmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Artık kullanıcıların verilerini paylaştıkları şirketlerden istedikleri şey de bu." ifadelerini kullandı.

Veri izleme korumasının bir başka avantajı olduğunu ekleyen Mozilla; "ekstra bir avantaj olarak, izleme korumasını kullanan çoğu kullanıcı, web içeriğinin birçok web sitesinde artık daha hızlı yüklendiğini ve bu sayede veri kullanımından tasarruf edildiğini ve daha uzun pil performansının sağladığını da fark edecektir." bilgisini paylaştı.

Mozilla Firefox: Apple Store 

• Androide gelsin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pek inandırıcı gelmiyor artık bunlar. Pazarlama stratejisi gibi bir şey oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Return to Monke

Pek inandırıcı gelmiyor artık bunlar. Pazarlama stratejisi gibi bir şey oldu.
    İnanılmayacak bir yönü yok hocam. Firefoxun izleme koruması gerçektende çok iyi çalışıyor. Zaten açık kaynaklı bir tarayıcı, diğerleri gibi yok reklam engelleme yok ücretsiz vpn servisi deyip kullanıcıların bilgilerini loglayıp malum devletlerle paylaşmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 15 Nisan 2018; 21:59:54 >
  • Celonfix kullanıcısına yanıt
    Mozilla Foundation bir pazarlama yapsada izlesek hocam. Belki diğer kıytırıktan tarayıcılar gibi Logs tutan VPN Proxy kırması birşey eklerler. Ya da Google Chrome gibi yararlı reklam gösteren kıytırıktan reklam engelleyici özelliği eklerler. Ardından insanların mikrofonuna ulaşıp hangi konular hakkında konuştuğunu algıladıktan sonra ona göre reklamlar gösterirler. Belki ondan sonrada indirdiğiniz dosyaları sizden izinsiz virüs taramasından geçirip şüpheli durumda kendilerine uçururlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Mozilla Foundation bir pazarlama yapsada izlesek hocam. Belki diğer kıytırıktan tarayıcılar gibi Logs tutan VPN Proxy kırması birşey eklerler. Ya da Google Chrome gibi yararlı reklam gösteren kıytırıktan reklam engelleyici özelliği eklerler. Ardından insanların mikrofonuna ulaşıp hangi konular hakkında konuştuğunu algıladıktan sonra ona göre reklamlar gösterirler. Belki ondan sonrada indirdiğiniz dosyaları sizden izinsiz virüs taramasından geçirip şüpheli durumda kendilerine uçururlar.
    Bu dediklerinizin istisnasız hepsini zaten yapmakta opera ve chrome. "Nolacak FBİ bizimi izliyor" gibi tarzdan bir şey söyleyip gülebilirsiniz ama örnekleri mevcut bu gizliliği hiçe sayan servislerin (facebook,getcontact,vb) Sırf biz normal kullanıcılar olsa hedeftekiler ,yine iyi durum.Devlet kurumlarında halen windows ve chrome kullanılmakta. Gerçi kimlik bilgilerimiz torrentlerde dolaşırken daha ne kadar veri çalabilirler orası ayrı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 15 Nisan 2018; 22:36:14 >

Biliyorum hocam. Makara yapıyorum.
  • Valla çok güzel bir haber. Mozilla'yı seviyorum zaten.
  • Masaüstünde Firefox kullanan var mı?Chrome'a göre hızı nasıl?

Ben hep Chrome kullandım şimdiye kadar.Chrome'un gizlilik düşmanı olduğunu biliyorum.Ama hızlı diye kullanıyorum.Sizce Chrome'u bırakıp Firefox kullanmalı mıyım?

Tabi birde uzantı mağazası sorunu var.Mağaza zengin mi uzantı yönünden bilmiyorum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-D50B08F8B

Masaüstünde Firefox kullanan var mı?Chrome'a göre hızı nasıl?

Ben hep Chrome kullandım şimdiye kadar.Chrome'un gizlilik düşmanı olduğunu biliyorum.Ama hızlı diye kullanıyorum.Sizce Chrome'u bırakıp Firefox kullanmalı mıyım?

Tabi birde uzantı mağazası sorunu var.Mağaza zengin mi uzantı yönünden bilmiyorum?
    Açıkçası ben oldukça uzun zamandır Mozilla Firefox kullanıyorum çok da memnunum. Birçok eklentisi ve yan uygulaması da var. Ben pek eklentileri vs kullanmıyorum gerçi o ayrı. Denemek size kalmış.
  • Masaüstünde iyi güzel ama Android'de rezalet. Sayfa kaydırma yumuşaklığı gerçekten çok kötü. Arayüz pratik değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Lawrence

Masaüstünde iyi güzel ama Android'de rezalet. Sayfa kaydırma yumuşaklığı gerçekten çok kötü. Arayüz pratik değil.

Çok leş bir halde videoda lazım oluyor ondan yüklü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kaç zamandır neden güncellenmiyor bu firefox diyordum iosda. meğersem en düşük sürümü ios 10.3 yapmışlar. Appstore daki bu faşistliği sevmiyorum. sanane ben hangi sürümü istersem onu kullanırım

• Chrome'u bilmiyorum. Firefox'un hızı da, eklentileri de gayet güzel.
    Opera ve Maxthon'a göre hız ve güvenlik olarak nasıl? Chrome bildiğim kadarıyla gizlilik diye bir şey yok. Firefox'u uzun zaman önce kullanmıştım ama sürekli çökme sorunları yüzünden kaldırmıştım. Şimdi nasıl bilmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Opera ve Maxthon'a göre hız ve güvenlik olarak nasıl? Chrome bildiğim kadarıyla gizlilik diye bir şey yok. Firefox'u uzun zaman önce kullanmıştım ama sürekli çökme sorunları yüzünden kaldırmıştım. Şimdi nasıl bilmiyorum.
    Firefox, quantum sürümüyle çok stabil ve hızlı bir hale geldi. Güvenlik konusunda chromium tarayıcılardan açık ara önde zaten. Operayı çinliler satın aldı, kısacası chromeden pek farkı kalmadı. Zaten ücretsiz hizmet sunan vpn servisleri log tutuyor, operadakide bu yüzden güvenli değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güvenlik ve Gizlilik farklı olaylardır. Google Chrome ve Tor Browser güvenlik konusunda diğerlerinden daha iyidir. Google Chrome zararlı siteleri engellemesi, sık sık güncelleme alması ile birlikte açıkları kapatma konusunda da oldukça başarılıdır. Tor Browser NoScript entagrasyonuyla birlikte "Browser fingerprinting" için koruma sağlayabilecek tek tarayıcıdır. Bunlar test edilmiştir. Ama bu Firefox başarısız demek değil tabii ki. Güvenlik konusunda Firefox'da Chrome ve Tor Browser'a çok yakın. Ayrıca Chrome'dan gizlilik konusunda kat kat üstün. Takip engelleyici olarak Disconnect Basic kullanıyorlar.
  • Dünden beri Firefox Quantum kurdum ve deniyorum.Maalesef bazı eksiklikler var.Mesela bazı uzantıların eksik özellikleri var nedense.Chrome'da olan uzantı ile Firefox'ta olan farklı.Yani uzantıların özellikleri bire bir aynı değil.

Mesela Google Translate'i uzantı mağazasında bulamadım.Çok işime yarayan bir özellikti.

Ama Firefox'un pratik özellikleri var gerçekten beğendim.Okuyucu modu,tam ekran görüntüsü alma,tema özelleştirmesi,yazı fontu gibi.Şu an yine Chrome kullanıyorum ama.
  • Bence eklentiler konusunda Mozilla'yı değil, eklenti geliştiricilerini sorumlu tutmalısın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.