Şimdi Ara

Facebook'un veri sızıntısı skandalı sosyal medya kullanımınızı nasıl etkiledi? [Anket #4]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan sosyal medya devi Facebook'un 87 milyon kişinin verilerini, kullanıcı izni olmaksızın başka mecralarla paylaşması sonucu "kişisel verilerin güvenliği" hususu da tekrardan gündeme geldi. Veri skandalının yankıları bir anda büyürken aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı birçok kişi, Facebook'a tepkiler yağdırdı.

Durumu yalnızca Facebook ile kısıtlı tutmak doğru olmaz, zira dijitalleşmenin en büyük dezavantajlarından biri olan veri hırsızlığı, çağımızın en önemli sorunları arasında. Dolayısıyla gerek siber saldırılar sonucu gerekse de iznimiz dışında ele geçirilen/paylaşılan kişisel verilerin güvenliği, büyük önem arz etmekte. Kimi zamansa kişisel verilerimizi kendi ellerimizle paylaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde popüler hale gelip daha sonra güvenlik sebebiyle uygulama mağazalarından kaldırılan GetContact uygulaması, arayan numaraların kime ait olduğunu ve başkalarının, numaranızı hangi isimle kaydettiğini gösteren masum bir uygulama gibi gözükse de "saman altından su yürüten" küçük bir örnek.

Elbette daha konuşulacak birçok nokta var ancak sözü daha fazla uzatmadan sizlere sormak istiyoruz: "Yaşanan bu durumlar karşısında sosyal medya mecralarına olan güveniniz, nasıl etkilendi? " Tercihinizi hemen aşağıda yer alan anketteki seçeneklerden birini işaretleyerek bizlerle paylaşabilirsiniz.

• Her bir halti sosyal medyadan paylasma geregi ya da zorunlulugu duymadigimdan benim acimdan sorun yok.

Diger bilgileri zaten devlet satiyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde dh anketlerinde seçeneklerin aralıklarını iyi belirlerdi ama bu sefer olmamış.

2. ve 3. seçenek arasındaki mesafe diğer seçeneklerden daha fazla, çünkü 2. ve 3. seçenekler arasında değişkene ait bir seçenek daha var.

Profesyonel bir anket eleştirisi değil bu. Oldukça kabaca yapılmış bir eleştiri.

Ata Tezbaşaran'ın oldukça özet bir Likert Tipi Ölçek Hazırlama Klavuzu var. Onu bir göz gezdirirseniz daha sağlıklı sonuçlar vereceğini ve daha başarılı anketler hazırlayacağınızı düşünüyorum. Bu sayede sosyal medya kullanımındaki değişim miktarının sadece hiç veya hep olmadığını kendiniz test ederek farkedebilirsiniz.

Anket içerisinde hem duygu dururumu (endişe) değişkenini hem de sosyal medya kullanımı değişkenini ölçmek istiyorsanız bu iki değişkene ait her durum (kartezyen çaprım gibi düşünün) seçenekler arasında olmalı. Eğer tek bir bağımsız değişken ile iki değişkeni çlmek istiyorsanız;

Duygu durumu = olumsuz ifade - nötr - olumlu ifade (3 kategoriye ayırdım, burada olumlu ifade beklenen değişimi sağlamayacağından kaldırılabilir, tercih meselesi)

Sosyal Medya Kullanımı = tamamen sildim - Azalttım veya bazı hesapları kapattım - hiç birini silmedim (3 kategori, endişesi artmayan insan sosyal medya hesabını bu bağımsız değişken için kapatmaz veya azaltmaz)

olumlu ifadeyi kaldırırsak 2 x 3 = 6 6 - 2 = 4 kategori

Örneğin ankette yer almayan seçeneklerden biri;

endişe duymaya başladım ve sosyal medya kullanımımı azalttım veya

endişe duymaya başladım ve bazı sosyal medya hesaplarımı kapattım

Örneğin espri amaçlı da olsa işlemci anketinde "beni etkilemedi zaten işlemci alamıyordum" seçeneğini koymamanız doğruydu. Çünkü bu, işlemci açıklarının etkilediği bağımlı bir değişken değildi. Yani işlemci açıkları olsa da olmasa da işlemciyi alamıyordu.

Bu bahsettiğim dediğim gibi oldukça kabaca fakat siz bilimsel bir araştırma yapmıyorsunuz, bu yüzden bir teknoloji sitesine uygun şekilde yeniden düzenleyelim.

a) Endişem arttı ve tüm sosyal medya hesaplarımı kapattım

b) Endişem arttı ve bir kısım sosyal medya hesaplarımı kapattım

c) Endişem arttı fakat sosyal medya hesaplarımda bir değişiklik yapmadım

d) Endişelenmedim ve sosyal medya hesaplarında değişikliğe gitmedim

Yine sizin gibi 9 kategoriyi eşit aralıklı 4 kategoriye indirdim fakat bu sefer kategoriler arası mesafelerde sıkıntı yok. İsterseniz 9 kategoriden

endişelenmedim ve ......... kategorisinden 1 veya 2 tane ekleyip 5 veya 6 kategoriye ayırabilirsiniz fakat endişelenmeyip sosyal medya hesabını kapatan insan başka bir değişkenden etkileniyor demektir.

Neyse sadece yapıcı bir eleştiride bulunmaya çalıştım. Dh'ın kullanıcıları muhatap alması nadiren görülen bir şey fakat isterseniz anket hazırlamadan önce daha sağlıklı bir ölçme olması açısından benden tavsiye alabilirsiniz. Ufak tefek düzeltmelerle daha başarımı yüksek ölçmeler gerçekleştirebilirsiniz. Ata Tezbaşaran'ın da özet klavuzu bu işi çok rahat yapmanızı sağlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 15 Nisan 2018; 13:44:36 >

• Ben hep 50 liralık güvendiğim için beni etkilemedi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dh uygulamasında anket mi göremedim yoksa sıkıntı başka birşey mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sızdırdıklarını ya da en hafif tabirle paylaşmadıklarını düşünüp bu duruma şok olan..... neyse devam etmiyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Anket gerçekci değil dh üyelerinin çoğu zaten sosyal medya kullanmıyordu

• Whatsapp'tan sızan torpil listesi kadar etkilemedi beni.
  • "Zaten Facebook hesabım yoktu" gibi bir seçenek eklenmeli.

• "Sosyal medya kullanmayı tamamen bıraktım"

yerine "Sosyal medya kullanmayı kısmen bıraktım" olmalıydı. Sosyal medya nedir? Anket nedir? Neden yapılır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tonya61 -- 15 Nisan 2018; 14:29:03 >
  • Hic kimse,
    neden internet sitelerine girdigimde, daha once girdigim alısveris sitelerinin reklami sagda solda cikiyor
    Diye sorgulamiyorken,
    cikip,
    facebook bilgileri satmis diyorlar.

Arkadasim bilgilerini ilgilerini takiplerini zaten anlik satiyorlarki. Yenimi olmus bu olay. !!!

Secmen algi yonetimiymis. Face benim 30 yil onceki arkadasimi PAYLASTIGIM BILGILERLE BULUNCA hey yasasin face.Lan adamlar benim hayatimi yonetiyor. Neyi yiyip giyecegime bile karar veriyorlar. Madem kisisel davranislar o kadar onemli. Neden reklamlarada yasak getirilmiyor. Neden kimse googleye
    İz süremezsin diye ceza kesmiyor.
    Ayrica lan zaten secime katilim orani %50 olan bir ulke, kabaca kimsenin sknde olmayan bir olay.

Resmen adami gunah kecisi yaptilar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aksinaletinsan -- 15 Nisan 2018; 14:34:14 >
  • kullandigim hesaplarda kisisel bilgilerim yok, o yuzden beni pek etkilemedi. ha mark bey sevgilime attigim instagramdaki komik videolari izleyip gulecekse gulsun o kadari cok umurumda degil

• Etkilemedi. Zaten veri sızıntısı olabileceğini az buçuk herkes biliyordur.
  • Adamlar ücretsiz kendi yazılımlarını kullandırıyor ve karşılığında hiçbir şey almayacaklar mı ?

• reklam olayını bu kadar abartmayın. google ayarlarında kişiselleştirilmiş reklamları kapatırsanız olay biter keza gene konum ayarlarındada aynı şeyler youtube ayarlarındada aynı şeyler mevcut.menülerin diplerinde olduğu için ince bikaç link ile bağlandığı için yok sanılıyor.hepsini kapatma ve buna rağmen takip edildiğinizde kişisel verilerin korunma hakkından dava açabilirsiniz. ha bunu nasıl tespit edersiniz karşınızdaki avukat ordusunu nasıl yenersiniz bilemem. çok kafaya takmamak lazım.yakında bu big datayı oluşturmak için para vermeye başlayacaklar insanlarda seve seve kabul edip şuankinden çok daha fazlasını seve seve verecek.

• Zaten bildiğim birşeydi o yüzden algımda bir değişiklik olmadı. Google, youtube, facebook, instagram hepsi aynı yöntemi kullanıp aynı işlere imza atıyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ya arkadaşlar FB veri sızıntısı vs diye bir olay yok.. nerden çıkartıyorsunuz bu tür saçma konuları

defalarca fb üye listesi ve kişisel bilgileri torrent sitelerine düştü ve insanlar yıllardır bu üye bilgilerine rahatça ulaşabiliyor.

birçok lamer bile fb dan becerisi ve internet hızına göre senin benim hesaplarım ve orda paylaşımlarımı alıp kullanabiliyor

fb üzerinden oynanan oyunlar için özel eklenti yazılımlar mevcut iken.

bir başka programcı yazıdığı server uygulaması ile fb ve twitter üzerinden 10-500bin civarında takipçi satarak geçimini nasıl sağlıyor ?

defalarca benim arkadaşım fb a mail attık. açık var ise ödül vereceğiz diye fb yönetimine.. defalarca... cevap gelmediği gibi ödül de alamadık. ve aynı açık ertesi gün başka bir adrese taşındı

kısacası fb sitesinde herangi bir bilgi sızıntısı veya güvenlik diye bir olay hiçbir zaman olmadı.

bu aynen şuna benziyor... micropsoft un yeni versiyonu internete SIZDI gibi birşey.. veya bilmem ne marka tlf un yeni tasarımı SIZDIRILDI.. yok öyle ayak.
    firma istemedikçe kim ne yapabilir neyi bulup görebilir.

maksadına uygun şekilde fb sitesi hizmetine sorunsuz şekilde devam ediyor

adamlar orda nişan fotolarını paylaşıp ordaki herkesin isim ve adreslerini paylaşmayı sorun görmediği yerde..

buda gelir geçer... balon işlem ve reklam kokan hareketler

• EzioAuditore_ kullanıcısına yanıt
    Sadece Facebook değil ki. WhatsApp Instagram Linkedin

• Bıraktımı işaretledim. Aslında bir tek Twitter hesabım var. Bu olayı daha önce biliyordum. İnsanlarda biliyor diye biliyordum hatta ama bu olay ortaya çıkıp insanlar şaşırınca bende baya şaşırdım.

Instagram hesabımı zaten ilgi alanım olan şeyleri takip ederdim. Onu kapatalı 8 ay oldu. Facebook kullanmadım zaten.

• eskiden ne güzel MIRC, İCQ muz vardı.

msn messanger da fena değildi.

O dönemler facebook'un atası sayılabilecek Yonja vardı hiç bulaşmamıştım,

Sonra facebook çıktı msn messanger'e uğramaz oldu kimse, bir süre sonra da messanger skype oldu zaten.

Oyunlar, uygulamalar hepsi facebook'a entegre oldu, bir ara dedim kendi kendime acaba ben asosyal miyim?

Zira hayatım boyunca gerçek veya trol hesapla hiç bir sosyal medyada üyeliğim olmadı neden yok diyenlere de güvenli bulmuyorum dediğimde bana 'Sanki başbakan olacak ileride' diye dalga geçiyorlardı.

Şimdi herkes bir tarafından uyuz.

Hiç sosyal medya Kullanmadım, merak etmedim, heveslenmedim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.