Şimdi Ara

'U3 Nedir?' Diyorsanız Buyurun İçeri. . .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
23.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu bölümde u3 başlıklı konular görüyordum hep.Eminim benim gibi u3 nedir diyenler vardır.Buyrun

Bir USB Flash bellek satın aldığınızda kişisel bilgilerinizi saklamaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Artık Windows-PC'nizi cebinizde taşıyabilir ve dünya üzerindeki herhangi bir bilgisayarı kendi sisteminiz gibi kullanabilirsiniz.

Son günlerde piyasaya çıkan bazı flash belleklerin üzerinde U3 denilen bir platforma sahip olduğu yazıyor. Peki U3 platformu nedir? U3 platform desteğini taşıyan USB diski herhangi bir bilgisayara taktığınızda bilgisayar üzerinde dilediğiniz işlemi ardınızda iz bırakmadan yapabiliyorsunuz. İnternet sitelerinde güvenle dolaşabilir, bankacılık işlemlerinizi yapabilir veya sisteme dilediğiniz programı kurup kaldırabilirsiniz. Bu yaptıklarınızın tümü flash belleğiniz üzerinden yapılır ve diski bilgisayardan çıkardığınız anda sistem sanki kullanılmamış gibi olur. Microsoft işletim sistemleri XP ve 2003 için tasarlanan U3 platformu, programların USB disk üzerinden çalıştırılmasına izin veriyor. U3, USB disk üzerinden programlarınızı çalıştırdığınızda Windows registry dosyalarına kayıt yapabilir, fakat diski sistemden çıkarttıktan sonra tüm bu dosyalar ve kayıtlar USB disk tarafından imha edilir. U3 USB flash belleklerin, normal flash belleklerden farklı, bir U3 işletim sistemine sahip olması ve Windows'un "Başlat" menüsünü kontrol ederek program yüklemenizi ve kaldırmanızı kontrol ediyor olmasıdır.

Ancak U3 platformuna sahip olmayan bir USB flash bellek sahibiyseniz ya da alacaksınız, yapabileceklerinizin de sınırı yok demektir. 1-2 GB'lık diskinize tüm iş ve eğlence dünyanızı sığdırabilirsiniz.

Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok. Hele bir de Windows işletim sistemi kullanıyorsanız. Sisteminiz her an çökebilir ya da virüs ve spam egemenliği altına girebilir. Sabit diskiniz, CD-Rom'unuz ve hatta disket sürücünüz bile virüs saldırıları sonucu kullanılmaz hale gelebilir. Sisteminizde de önemli dosyalarınız hasar görme ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Peki format kaçınılmaz mı? Eğer az kapasiteli de olsa bir USB flash diskiniz varsa tüm sisteminizi kurtarabilirsiniz.

Bir başka yazı

U3 platformu, aslında uzun sayılabilecek bir süreden beri istediğimiz, USB disk üzerinden program çalıştırılmasına olanak tanıyan bir teknoloji.

Yanınızda kendi bilgisayarınız olmadığında seyahate çıktığınızda halka açık güvensiz bir bilgisayarda Internet'e girdiğimizde veya USB diskimizdeki dosyalarla çalışmamız gerektiğinde bizi en çok rahatsız eden şey, arkamızda iz bırakarak bu işi yapmamız olur. Öyle bir sistem düşünün ki, USB diskinize tıpkı bilgisayara yükler gibi yazılım yüklüyorsunuz (örneğin E-posta istemcisi yüklediniz) ve bu USB diski taktığınız herhangi bilgisayarda USB disk içerisine yüklediğiniz bu yazılımı çalıştırıyorsunuz ve yaptığınız hiçbir işlemi o sisteme iz bıraktırmadan yapıyorsunuz. Bunun, hepimizin aklına geldiğini hayal ediyorum.

Bunu yapmak artık güç değil. Microsoft işletim sistemleri için tasarlanan U3 adındaki bir platform, programların ve verilen doğrudan USB disk üzerinden çalıştırılmasına izin veriyor. U3 platformunun özelliklerinden birisi de, USB disk üzerinden programlarınızı çalıştırdığınızda Windows registry'sine veya dosya sistemi kayıt yapabilir ancak diski sistemden çıkarttıktan sonra tüm bu dosyalar ve kayıtlar USB disk tarafından imha ediliyor.

U3 platform desteğini taşıyan USB disk'lere "Akıllı USB Sürücü" deniyor ve üzerinde U3 logosu bulunuyor. U3 USB disklerin geleneksel USB disklerden farklı, ufacık bir U3 işletim sistemine sahip olması ve Windows'un "Başlat" menüsünü simüle ederek program yüklemenizi ve kaldırmanızı kontrol ediyor olması.

Tabii ki burdaki esas nokta, istediğiniz her yazılımı U3 uyumlu USB disklere yükleyemiyorsunuz. Yazılımların, U3 platformu için modifiye edilmesi gerekiyor. Bunu kullanıcılar yapamıyor tabii ki; U3.com sitesinden çekeceğiniz veya satın alacağınız yazılımlarla bunu yapıyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 29 Mart 2007; 9:42:44 >

• Paylaşım için teşekkürler...
  • eyvallah sağolasın

benim için gerekli bişey değil yani
  • kaç gündür bu bölümü takip ediyordum bi taşınabilir hdd alacağımdan dolayı
    flash disklere u3 yazıyor falan
    dedim ne ola ki bu meraktan araştırdım
    eminim benim gibi bilmeyenler ve bildikten sonra işine yarayacaklar olacaktır
  • Güzel paylaşım. Sağolasın !
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

Güzel paylaşım. Sağolasın !

• teşkkürler güzel paylaşım
  • quote:

Orjinalden alıntı: semsialtunbas

teşkkürler güzel paylaşım

elinde u3 hakkında daha açıklayıcı bilgiler olanlar varsa koyarlarsa daha güzel olur
  • sağol dostum bende 2gb toshiba U3 var ve tavsiye ederim

resimde benden olsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: izmirli mert

sağol dostum bende 2gb toshiba U3 var ve tavsiye ederim

resimde benden olsun

• Bende kullanıyorum toshıba ...gayet iyi...
  • u3 üm yok ama bende denemek istiyorum, ama yeni flash bellek almak istemiyorum

diyorsanız u3 e çok yakın olan portableapps programını deneyebilirsiniz.benim çok işime yarıyor açıkçası.

http://forum.donanimhaber.com/m_13203693/tm.htm
  • toshiba u3 ailesine bende katıldım gerçekten çok güzel ve kullanışlı bi alet herkese tavsiye ederim
  • Evet fikir harika, ama sanırım program imkanları biraz kısıtlı, tabi bu internet cafelerden internete girip mail ve bankacılık işlmelerini yapmak için çok harika onu da belirtmek lazım.
    Ama bana Excel, AutoCad, VB 6.0 gibi programlar lazım, bunları 2 GB lık bir flash diske sığdırmak nerdeyse imkansız. Ama harici USB harddisklerde mümkün. Eğer harici harddiske windows ve bütün bu programları kurabilir ve başka bilgisayarları bu HDD ile açabilirseniz işte o zaman herkesin ihtiyacına karşılık verebilr. Ayrıca özel U3 versiyonu programlara da ihtiyacınız kalmaz. Ama elimdeki harici HDD ile bunu yapamadım windowsu kuramadım. Ayrıca şu anda piyasada bulunan bütün bordlar USB den boot yapmayı desteklemiyor galiba. Neyse şu anda tek çözüm yanında lapltopu taşımak.
    U3 hakkındaki bilgilendirme için teşekkürler.
  • PHI böyle konuyu gündeme getirdiğin için teşekkürler

U3 hakkında kısa bir tanitim (flash)
    http://www.u3.com/landing/generic_demo.aspx

U3 Yazılımları , ücretsiz yazılımlarda mevcut
    http://software.u3.com/softwarecentral.aspx

• quote:

Orjinalden alıntı: wortex

Evet fikir harika, ama sanırım program imkanları biraz kısıtlı, tabi bu internet cafelerden internete girip mail ve bankacılık işlmelerini yapmak için çok harika onu da belirtmek lazım.
    Ama bana Excel, AutoCad, VB 6.0 gibi programlar lazım, bunları 2 GB lık bir flash diske sığdırmak nerdeyse imkansız. Ama harici USB harddisklerde mümkün. Eğer harici harddiske windows ve bütün bu programları kurabilir ve başka bilgisayarları bu HDD ile açabilirseniz işte o zaman herkesin ihtiyacına karşılık verebilr. Ayrıca özel U3 versiyonu programlara da ihtiyacınız kalmaz. Ama elimdeki harici HDD ile bunu yapamadım windowsu kuramadım. Ayrıca şu anda piyasada bulunan bütün bordlar USB den boot yapmayı desteklemiyor galiba. Neyse şu anda tek çözüm yanında lapltopu taşımak.
    U3 hakkındaki bilgilendirme için teşekkürler.

yukarıda verdiğim portableapps linkindeki programda openoffice programı da bulunuyor. içerisinde office te olan excel,powerpoint,access,word ün yanısıra math ve draw da bulunuyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: parker

PHI böyle konuyu gündeme getirdiğin için teşekkürler

U3 hakkında kısa bir tanitim (flash)
    http://www.u3.com/landing/generic_demo.aspx

U3 Yazılımları , ücretsiz yazılımlarda mevcut
    http://software.u3.com/softwarecentral.aspx

Önemli olan gerektiği zaman paylaşmak. Gerektiği zaman yardım istemek

Linkler için teşekkürler

• güzel teknik, güzel haber.
  • phı teşekkür ederiz uğraşıp böyle bir konu açmışsın u3 hakkında çok da fazla bilgim yoktu iyi oldu(bu arada avea oh be ne oldu kaptın mı cep tel.)
  • Teşekkürler PHI, ufkumuzu açtın
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.