Şimdi Ara

Huawei P20 Pro'nun üç kamerasında da OIS teknolojisinin bulunduğu ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
1.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Huawei P20 Pro nihayet geçtiğimiz ay tanıtıldı. Akıllı telefon Samsung ve Apple gibi devlerle yarışan Çinli şirketin duyurduğu en son cihaz olmuş durumda. P20 Pro üçlü arka kamera gibi benzersiz bir teknolojiyle geliyor. Akıllı telefonun arka kısmında 40 MP RGB sensör, 20 MP monokrom sensör ve 8 MP telefoto sensörden oluşan bir kamera sistemi var.

Ayrıca Bkz.LG'nin yeni amiral gemisinin resmi görseli sızdırıldı: Karşınızda LG G7 ThinQ
    Huawei resmi olarak Optik Görüntü Sabitleme (OIS) özelliğin sadece 8 MP'lik sensörde yer aldığını, diğer sensörlerin ise şirketin AI Image Stabilization (AIS) olarak adlandırdığı yapay zeka tabanlı görüntü sabitleme özelliğine sahip olduğunu söylemişti. Ancak tamir edilebilirlik puanı vermek için telefonu parçalarına ayıran iFixit ekibi çok farklı bir manzarayla karşılaştı. P20 Pro'yu sökerek incelemeye başlayan ekip üç kamerada da donanım tabanlı Optik Görüntü Sabitleme teknolojisinin bulunduğunu ortaya çıkardı.

P20 Pro'nun tamir edilebilirlik puanı da düşük

Ayrıca iFixit, Huawei P20 Pro'ya tamir edilebilirlik bakımından 10 üzerinden 4 puan verdi. Ekibe göre cihazdaki ekranı değiştirmek, iki yapışkan katmanla tutturulduğu için son derece zor. Panele zarar vermemek için oldukça dikkatli davranılması gerek.

Ayrıca önümüzdeki yıllarda pil değiştirmek zorunda kalacak olanları da zorlu bir süreç bekliyor. Akıllı telefonun cam ön ve arka panelini kırmadan sökebilmek mesele. Bununla birlikte iFixit, kolayca değiştirilebilen bazı bileşenleri sayesinde cihazın modülerlik açısından iyi yanlarının olduğunu da belirtti.

Sonuç olarak AIS (AI Image Stabilization) sadece P20 Pro'nun yapay zeka yeteneklerini öne çıkarmak için kullanılan farklı bir pazarlama stratejisi olabilir. Görünen o ki kameraların altında hala eski donanım tabanlı görüntü sabitleme teknolojisi yatıyor. Yani kısacası şirket iddia ettiği gibi diğer iki sensörde bu konudaki her şeyi yapay zekaya bırakmamış.

• Huawei:

-Zaa qandırdım XD

• Huawei P20 Pro'nun üç kamerasında da OIS teknolojisinin bulunduğu ortaya çıktı
  • Ne olursa olsun çektiği fotoğraflar çamur gibi. İnanmayan örnek fotoğraflara baksın dxo da, detay filan yok rezalet. Dinamik aralık vs iyi ona sözüm yok ama gene çuvallamışlar.

• eskiden işlemcide çekirdek muhabbeti yapardık şimdi ise 3 kameralı telefonlar geldi. Seneye 4 kameralıda gelir. Ama bunlar hikayeden ibarettir. , kaliteli tek bir kamera ,3 kamerayı darmadağın edebilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çin'in Sony'si Huawei. Çok muhteşem bir firma.

• ilk çıktığından beri p9 kullanıyorum hala çektiği fotoğraflardan çok memnunum. Hızı da şimdilik yeterli. Bozulana kadar devam :) 2 senedir taş gibi alet maşallah diyeyimde :)

• Bu nu almayı düşünüyordum ama kamerası kötü ise Apple yada başka bir marka ile yola devam etmek gerekcek s7 kullanıcısıyım belirtmek istedim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Al bunu, kesinlikle pişman olmazsın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Elin oğlu bir kameraya ois koymaz adamlar üçüne de koymuş ikisi 4 biri 2 Axis üstelik...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muratai kullanıcısına yanıt
    Bu telefonun "çamur gibi" çektiği fotoğraflarda, Apple ve Samsung neredeyse pixel bile gösterememiş! Eleştiri yaparken de biraz tutarlı olmak gerekir. Bana objelerin kenarları çok yapay geldi ama aynı yapaylık diğerlerinde de belli derecelerde var. Dxomark'daki fotoğraflar telefonun devrimini ispatlar nitelikte. Net.
  • 10. kamera ne zaman gelecek

• elde ve titreşimsiz 1/3sn uzun pozlama yapabiliyorsa titreşim önlemde eleştirilecek bir yanı yok demektir.testlerde uzun pozlamaların gayet titreşimsiz olduğu görülüyor.adını ne koyduğunun önemi yok.sonuçta yapılamayanı yapmış adamlar.elde bu kadar uzun pozlayabilen telefon henüz yok.
  • haber hem övmüş hem dövmüş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Muguroz

Bu telefonun "çamur gibi" çektiği fotoğraflarda, Apple ve Samsung neredeyse pixel bile gösterememiş! Eleştiri yaparken de biraz tutarlı olmak gerekir. Bana objelerin kenarları çok yapay geldi ama aynı yapaylık diğerlerinde de belli derecelerde var. Dxomark'daki fotoğraflar telefonun devrimini ispatlar nitelikte. Net.
    Apple ve Samsung düşmanlığı yapacağım derken gerçeklerden fazla uzaklaşmayın derim.

Çamur gibi çektiği fotoğraflar güpegündüz çekilen fotoğraflar bu arada.

• quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

Çin'in Sony'si Huawei. Çok muhteşem bir firma.
    Sony mi. Sony nedir ya. Bir tane bile albenisi olan başarılı bir telefonu yok. Telefon işini yapamıyor olmuyor. Diğer ürünleri güzel ama. Telefonları Huawei'in ne kalitesiyle ne teknolojisiyle kıyaslanamaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: grandeamore

Sony mi. Sony nedir ya. Bir tane bile albenisi olan başarılı bir telefonu yok. Telefon işini yapamıyor olmuyor. Diğer ürünleri güzel ama. Telefonları Huawei'in ne kalitesiyle ne teknolojisiyle kıyaslanamaz.

Alıntıları Göster
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratai

Apple ve Samsung düşmanlığı yapacağım derken gerçeklerden fazla uzaklaşmayın derim.

Çamur gibi çektiği fotoğraflar güpegündüz çekilen fotoğraflar bu arada.

Alıntıları Göster
    "Samsung" talihsiz bir yazım hatam olmuş. Sitede Samsung cihazlarının çektiği fotoğraflar değil, Google Pixel fotoğrafları gösterilmiş, aklımda yanlış kalmış. Siteye şimdi yeniden girdiğimde fark ettim.

Gece çekim öreneklerinden olan şu orjinal boyuttaki resimlerden (rastgele) aldığım kesitlere baktığınızda, nasıl oldu da Huawei'nin "detay göstermeyen çamur gibi fotoğraflar" çektiği kanaatine vardınığınızı anlayamadım.

Her neyse isteyen girsin baksın, eleştiriniz hakkında yorumumu yazmak istedim. Kimse kimseyi bir şeye ikna etmek zorunda değil. Yukarıda bahsedilen firmaların hiç biri babamın firması değil. O nedenle hiç birinin avukatlığını/düşmanlığını yapmayacağım.

Beni telefonun ismi değil, kullandığı teknoloji ve bunu kullanım başarısı ilgilendirir. Benim kannatim Huawei güzel iş çıkartmış ve bu güzel gelişmeye "haksız" eleştiri yapıldığını düşündüm. Kendim Google Nexus 6 kullanıcısıyım, Apple ve Samsung'a karşı özel bir sempatim yok dürüst olmak gerekirse. Ama her haberin altında onları övmüyorum diye (ki bu firmaların başarılı bulduğum noktalarını her zaman açıka yazmışımdır, Samsung telefonların tasarımları, Apple telefonlarının da işlemcileri hayran olunası derecede başarılı!) Apple/Samsung düşmanı mı oldum şimdi?? İnsanları anlamak güç...

Resimlerin kaynağı

Huawei P20 Pro'nun üç kamerasında da OIS teknolojisinin bulunduğu ortaya çıktıHuawei P20 Pro'nun üç kamerasında da OIS teknolojisinin bulunduğu ortaya çıktıHuawei P20 Pro'nun üç kamerasında da OIS teknolojisinin bulunduğu ortaya çıktı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muguroz -- 11 Nisan 2018; 22:11:20 >

• Uzun uzun yazmıycam, buyur 2 tane fotoğraf.
    p20
    https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/HuaweiP20Pro_IMG_20071109_114509.jpg

ayfon iks
    https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/AppleiPhoneX_IMG_E5762.jpg

senin için 1:1 zoom yapıp cropladım

çamur P20

Geçen senenin telefonu iPhone X

• quote:

Orijinalden alıntı: muratai

Uzun uzun yazmıycam, buyur 2 tane fotoğraf.
    p20
    https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/HuaweiP20Pro_IMG_20071109_114509.jpg

ayfon iks
    https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/2018/03/AppleiPhoneX_IMG_E5762.jpg

senin için 1:1 zoom yapıp cropladım

çamur P20

Geçen senenin telefonu iPhone X
    Gece çekimleri konusunda bir yorumunuz yok yani? Apple ve Pixel telefonları fotoğrafın her yerinde en küçük ışıkları bile güneş gibi parlatmış, ama Huawei fotoğrafları çamur gibi... Gönderdiğiniz fotoğraflarda da Apple'ın fotoğrafa yazılımsal müdehalesi o kadar yoğun ki, sanki "güzellik" modunda çekilmiş gibi, köşeler ve kıvrımlar daha buğulu, Huawei'de ise aksine daha keskin. Göz çevresindeki gölgelendirmeler vesaire bariz olarak Huawei detay konusunda daha başarılı.

He Huawei'nin bu örneğinde beyaz dengesi bozuk, kızın suratı Apple örneğiyle karşılaştırınca kireç gibi duruyor. Apple'ın örneği gerçek ten rengine daha yakın, renkler daha doğal ve sıcak gözüküyor (daha yüksek Kelvin derecesinde), ki incelemede de zaten Huawei kamerasının beyaz dengesinin rakiplerinin gerisinde kaldığı bir kaç yerde belirtilmiş.

Bu işin profesyoneli kişiler tarafından yazılan incelemenin her yerinde "Huawei'nin gösterdiği detay diğer adayların 2-3 jenerasyon üstünde" yorumları yapılırken, tutup da beyaz dengesinin bozuk olduğu bir fotoğrafı seçip, beyaz dengesini değil de detay zenginliğini eleştirmeniz, üstüne de beni Apple/Samsung düşmanlığıyla suçlamanız gerçekten ironik.

Aşağıda 3 örnek paylaşıyorum. 1. resimler Apple'dan 2.ler ise Huawei'den.

İlk Apple fotoğrafında kızın alnının tam ortasındaki saç telleri görünmeyecek kadar belirsiz. Apple resmen detayda kaybolmuş. Huawei örneğinde ise yer yer zayıflıklar olsa dahi resmen her bir saç teli gözükür kıvamda.

2. Örnekte ise Huawei'nin saç tellerindeki beyaz dengesini nasıl kaçırdığı bariz ortada (2. Kesit) Saç tellerinde bölge bölge beyaz patlamaları olmuş. Apple çekiminde ise saç rengi daha homojen ve doğal, dolayısıyla daha başarılı. Fakat Apple'ın detaylarındaki "buğu" burda da bariz şekilde ortada. Örneğin kulak memesinin hemen altında, çene boyunca ten rengi saçlar üzerine "bulaşmış". Ayrıca kızın şalı Apple örneğinde resmen paintte tek kalıp çıkmış gibi dururken Huawei örneğinde hayran olunası derecede şaldaki ipliklerin örgü deseni bile neredeyse tek tek gözüküyor. (İşte buna detay denir!)

3. Örnekte Huawei'nin dudak kısmında beyaz patlamaları o kadar rahatsız edici ki, resmen kızın dudakları plastik gibi duruyor. Öte yandan dudağının sağ alt kısmındaki benlerde Apple detayı o kadar kaçırmış ki benler sanki fondotenle kapatılmış gibi duruyor. Huawei örneğinde orada kızın belli belirsiz iki benini gayet net şekilde görmek mümkün.

Uzun lafın kısası; Huawei'nin renklendirmedeki problemleri ve beyaz dengesi genel olarak resmin daha soğuk ve yapay gözükmesine sebep olmuş. Ancak bu demek değil ki Huawei detayı kaçırmış. Detay bakımından karşılaştırınca neredeyse aynı klasmanda bile değiller. He siz renkleri eleştirmiş ve "bu ne kardeşim, kanlı canlı kız üç günlük ceset gibi duruyor" demiş olsaydınız ne karşı çıkması, birlik olur ben de eleştirirdim. Ancak Huawei'nin "detay göstermeyen çamur gibi fotoğraflar" çektiği yorumuna kesinlikle katılmıyorum. Benim eyyorlamam bu kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muguroz -- 12 Nisan 2018; 23:29:57 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.