Şimdi Ara

Türkiye güneş enerjisi kapasitesiyle Avrupa'da yedinci!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
1.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA), 2017 yılı yenilenebilir enerjide kurulu kapasite verileri belli oldu. Açıklanan verilere göre 2017 yılında dünya genelinde kurulu toplam yenilenebilir enerji kapasitesi 2 milyon 179 bin megavata ulaştı. Bir önceki yıla göre yüzde 8,3 oranında artış gerçekleşti.

Türkiye'de kurulu toplam kapasite 38 bin 725 megavat

Hidroelektrik santraller (HES) de dâhil olmak üzere Türkiye’de 2017 yılı sonunda kurulu toplam yenilenebilir enerji kapasitesi 38 bin 725 megavat olarak belirlendi. 2016 yılında bu kapasite 34 bin 439 megavat büyüklüğündeydi.

IRENA verilerine göre 2017 yılı sonu itibariyle Türkiye’de kurulu yenilenebilir enerji kapasiteleri arasında en büyük payı 27 bin 273 megavat hidroelektrik santralleri oluşturuyor.

Türkiye Avrupa'da 7'inci, dünyada 13'üncü

Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu kapasitesi 3 bin 422 megavat olarak ölçüldü. Bu rakam, diğer ülkeler ile kıyaslandığında iyi seviyede duruyor. Türkiye, güneş enerjisindeki kurulu gücü ile Avrupa’da 7’inci sırada, dünya genelinde ise 13’üncü sırada yer alıyor.

Yılbaşından itibaren yeni kapasiteler devreye alındı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin Mart sonu verilerine göre Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretim kapasitesi 4 bin 590 megavata ulaştı.

2017 sonu itibariyle güneş enerjisinde Avrupa’da ilk 10:

• Almanya 42 bin 396 megavat
    • İtalya 19 bin 698 megavat
    • İngiltere 12 bin 791 megavat
    • Fransa 8 bin 195 megavat
    • İspanya 7 bin 278 megavat
    • Belçika 3 bin 571 megavat
    • Türkiye 3 bin 422 megavat
    • Yunanistan 2 bin 604 megavat
    • Hollanda 2 bin 590 megavat
    • Çekya 2 bin 61 megavat

Rüzgârda ise Türkiye’de 6 bin 516 megavat kapasite olduğu belirlendi. YEKA ihaleleri ile hem güneş hem de rüzgârda kurulu kapasitenin daha da artması hedefleniyor. Dünyada rüzgâr ve güneş enerjisinde kurulu en büyük kapasite Çin’de bulunuyor. Çin’in rüzgâr enerjisi kapasitesi 164 bin megavat, güneş enerjisi 130 bin megavat büyüklüğünde. IRENA tarafından açıklanan verilerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

• 36 - 42 kuzey enleminde bulunan ülkemizi, yılın 3 mevsimi güneş görmeyen Avrupa'yla kıyslamak ve buradan AKP'ye pay biçmek inanılmaz.

Ha bir de minnacık Belçika (30 bin kilometrekare) bizden (780 bin km2) çok daha falza yararlanıyor Güneş enerjisinden. Bence sevinmek değil utanmak gerekiyor.

Ben bu istatistiğe bakınca utanıyorum, sinirleniyorum. Minnacık Belçika'yı geçememek utanç vericidir.
    Gecenlerde Cinlilerin Turkiye'de kurulacak olan gunes tarlasi ihalesine talip oldugu ve tarladaki sartlardan birinin de enerjinin depolanmasi gerekliligi oldugu yaziyordu. Soyle kapali devre bir hes yapilsa, gunduz gelen enerji ile suyu yukari pompalasalar, enerji gerektiginde hes jeneratorlerinden geri alsalar kurtulacaklar da bir turlu yapmiyorlar. Ustelik sistem kapali devre oldugu icin bir sure sonra havuzun toprakla dolmasi, omrunu tamamlamasi vb gibi durumlar olusmayacak. Nehire ( temiz suya )ihyitac duymayacak, arkasindaki dogayi da mahvetmeyecek. Kur deniz kenarina, pompalasin deniz suyunu yukariya, gece geri aksin gelsin elektrik.
  • Yüzölçümü olarak bizimle benzer başı çeken ülkelerdeki kurulu güce bakarsak hala çok az.

• Güneşimiz rüzgarımız yerli değil. Güneş ışığı uzaydan, rüzgar doğu-batı-kuzey-güneyden geliyor. Akp'nin suçu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanlık be <3

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlerki dönemlerde şöyle 10-12 adet Nükleer Santral yaptık mı elektrik açığımız kapanır güneş panelleriyle uğraşmayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk768 -- 9 Nisan 2018; 19:57:26 >
  • Elektriğin kWh fiyatı düşmedikten sonra veya vergiler bana hizmet olarak dönmedikten sonra çöp...

• Belçika ' da gelişme olmazsa zaten bu yıl sonu çok rahat 6 ncı olabiliriz. İspanya ve İtalya genel de ekonomik olarak kötü durumda olsa da ( + Yunanistan ) bizim de hedefi yükseltip ! Bunun vatandaşa da yansımasını saglamamız lazım. Güzel ve bilgilendirici bir haber olmuş.

• O yüzden mi faturalara zam geliyor ? Geçin bu boş kıyaslamaları.

• -Predestination- kullanıcısına yanıt
    türkiyenin en büyük 2. enerji üreticisi enka akp kurumudur birde onu da ekleyelim lütfen mehape cehape zihniyeti gelmeden
  • Ama fatura yansımıyo. sözünden bıktık artık. siz iki günde bir kesilen elektriğe layıksınız. faturaya yansımaz tabi ki. bu tür enerji yatırımları kendini 10 senede amorti ediyor. faturaya nasıl yansımasını bekliyorsunuz.

• Rakamlara bakarsak Almanya artik kendisiyle yarisir olmus.

• 36 - 42 kuzey enleminde bulunan ülkemizi, yılın 3 mevsimi güneş görmeyen Avrupa'yla kıyslamak ve buradan AKP'ye pay biçmek inanılmaz.

Ha bir de minnacık Belçika (30 bin kilometrekare) bizden (780 bin km2) çok daha falza yararlanıyor Güneş enerjisinden. Bence sevinmek değil utanmak gerekiyor.

Ben bu istatistiğe bakınca utanıyorum, sinirleniyorum. Minnacık Belçika'yı geçememek utanç vericidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Millet ülkelerin büyüklüklerini düsünmüyor bile. Türkiye icin bu rakamlar inanilmaz derecede az.

• Kuzey kutbuna yakin once ulke varken ki genelde havalari da yagisli karli pek gunesli degilken ortam aydinligini maksimize edecek verimlilikleri var olusu kabak gibi ortada iken Turkiye gunes cenneti hatta kurak iklime dogru gidiyor yagislari bile azaldi ama gunes enerjisinden verimli faydalanma oranlari kiyaslamali siralamada 7. ve 13. olunmasi tam bir rezalet fiyaskodur.

• quote:

Orijinalden alıntı: -Predestination-

Güneşimiz rüzgarımız yerli değil. Güneş ışığı uzaydan, rüzgar doğu-batı-kuzey-güneyden geliyor. Akp'nin suçu.
    Seni özelleştirelen yerler ve alım gücü konularına da bekliyoruz hocam. Bu güzel fikirlerinizi ordada paylaşın hepimiz yararlanalım.

• 7 ulke yok muydu zaten avrupada?

• Gecenlerde Cinlilerin Turkiye'de kurulacak olan gunes tarlasi ihalesine talip oldugu ve tarladaki sartlardan birinin de enerjinin depolanmasi gerekliligi oldugu yaziyordu. Soyle kapali devre bir hes yapilsa, gunduz gelen enerji ile suyu yukari pompalasalar, enerji gerektiginde hes jeneratorlerinden geri alsalar kurtulacaklar da bir turlu yapmiyorlar. Ustelik sistem kapali devre oldugu icin bir sure sonra havuzun toprakla dolmasi, omrunu tamamlamasi vb gibi durumlar olusmayacak. Nehire ( temiz suya )ihyitac duymayacak, arkasindaki dogayi da mahvetmeyecek. Kur deniz kenarina, pompalasin deniz suyunu yukariya, gece geri aksin gelsin elektrik.

• 👏👏👏

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Predestination-

Güneşimiz rüzgarımız yerli değil. Güneş ışığı uzaydan, rüzgar doğu-batı-kuzey-güneyden geliyor. Akp'nin suçu.

Öyle oturttum lafı, kenara çekildim kolay. Hamdolsun daha yeni yine yeniden elektriğimize zam geldi. Hadi bakalım, AKP değil demek ki bu da uzaylıların işi he mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: CleanCoders

Ama fatura yansımıyo. sözünden bıktık artık. siz iki günde bir kesilen elektriğe layıksınız. faturaya yansımaz tabi ki. bu tür enerji yatırımları kendini 10 senede amorti ediyor. faturaya nasıl yansımasını bekliyorsunuz.
    Peki 10 sene önce kurulup amorti eden yatırımların indirimi nerede?
    2 günde bir kesilen elektrik lafı boşversene. Eskiden doğalgaz çevrim santralleri yoktu. Şimdi elektriğin yarısı bunlardan üretiliyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.