Şimdi Ara

Yakın gelecekte iPhone’ları el hareketleri ile kontrol edeceğiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple’ın iPhone X ile birlikte yüz tanıma konusunda bir devrim yapıldığı düşünülüyor ancak asıl devrim kullanıcıları Home tuşundan uzaklaştırarak sürükleme ile kontrol alışkanlığı kazandırmaktı. Apple bunu daha da ileriye götürmeyi düşünüyor.

Klasik kontrol geride kaldı

Firmaya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Apple gelecekte kullanıcıların ekran üzerinde elini hareket ettirmesi ile iOS işletim sistemini kontrol edebilmelerinin planlarını yapıyor. Bugüne kadar ekrana dokunma, ekranda farklı şekiller çizme ve sürükleme şeklinde kontrol yöntemleri görmüştük. El hareketleri ise bugüne kadar pek kabul görmüş bir kontrol şekli değildi.

Ayrıca Bkz.DonanımHaber iOS uygulaması AppStore’da yayında!

Samsung bir dönem Air Gestures adında bir teknoloji denemişti ancak kullanıcılar bunu çok benimsemedi. Google ise Project Soli adında el hareketlerini algılayabilen bir yonga üzerinde çalışıyor ve henüz ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyor. Apple’ın teknolojisinin Project Soli’den daha yakın bir mesafe gerektirdiği konuşuluyor. Sensörler doğrudan ekranın altına entegre edilecek.

Anlaşılan o ki Apple kıyıda köşede kalmış bir projeyi kitlesine benimseterek pazarda farklılaşmanın yollarını arıyor. Zaten iPhone X ile kullanıcı farklı bir yöne evrilmişti. El hareketlerine alışması çok zor olmayacaktır. Yeni teknolojinin en erken iOS 13 sürümü ile gelmesi bekleniyor.

Diğer taraftan Apple’ın kavisli ekranlara da ilgi duyduğu belirtiliyor. Bu zaten iPhone X için gündeme gelmiş ancak gerçekleşmemişti. Şu anda Samsung ve Huawei gibi belli başlı üreticilerin yer verdiği kavisli ekranlar kullanım zorlukları nedeniyle eleştiriliyor. Bakalım Apple bunu tüketiciye nasıl kabul ettirecek. Bunun için de 3 yıllık bir zaman dilimi öngörülüyor.

• Ben gozle kontrol istiyorum. Mesela sol gozu kirpinca geri, sagi kirpinca ileri alsin. Iki gozu de cift kirpinca bakilan nesneye tiklanmis olsun. Gerci insan icinde yanlis anlasilip dayak yemeye neden olabilir. Neyse, vazgectim. :D Bir suru kroya laf anlatamazsin zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tensi

Ben gozle kontrol istiyorum. Mesela sol gozu kirpinca geri, sagi kirpinca ileri alsin. Iki gozu de cift kirpinca bakilan nesneye tiklanmis olsun. Gerci insan icinde yanlis anlasilip dayak yemeye neden olabilir. Neyse, vazgectim. :D Bir suru kroya laf anlatamazsin zaten.

Stephen Hawking'in kullandığı EZ Keys tarzı bir şey istiyorsun yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Omega Speedmaster -- 6 Nisan 2018; 1:9:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samsung dan selamlar bkz: Galaxy S4 Çıkış Tarihi : 2014
    Özellikler: El komutları, telefon içi resim, oyun tarzı uygulamalar ve harekete odaklı yazılım uygulamaları için bir sürü sensörler,uzaktan kumanda sensörü, kitap okuma modu.

İphone x Çıkış Tarihi : 2017 sonu 2018 başı Özellikler: Çentik tasarım, yüz tanıma.Gerisi yok !

• nokia n95 de vardı, el hareketiyle menüde dolaşabiliyordum. Tabi apple yapınca devrim olacak, çünkü o apple :)

• KaleyDeskop kullanıcısına yanıt
    Bazi akilli tv modellerinde de vardi boyle kinect tarzi kontroller.
  • expressimo kullanıcısına yanıt
    bir sürü çöp kullanıcıya akıcı bir deneyim sunmayan telefonu şişiren ve kaynaklarını tüketen özellik.

önemli olan bunları ilk yapmak değil kullanışlı bir şekilde sunmak.

çoğu kişi samsung telefonları alır almaz bu özellikleri kapatıyordu zaten.Sonra samsung da vazgeçti artık mümkün oldukça koymuyor bu özellikleri.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tensi

Ben gozle kontrol istiyorum. Mesela sol gozu kirpinca geri, sagi kirpinca ileri alsin. Iki gozu de cift kirpinca bakilan nesneye tiklanmis olsun. Gerci insan icinde yanlis anlasilip dayak yemeye neden olabilir. Neyse, vazgectim. :D Bir suru kroya laf anlatamazsin zaten.

göz kapakları bunun için uygun değil.İstemsiz olarak günde binlerce kez kapanıp açılıyorsa da bunu istemli yaptığınızda çabuk yorulur ve birtakım rahatsızlıklara yol açacaktır hatta göz kapağı düşmesine kadar gidebilir.

bu elle kontrol vs en fazla arabada işe yarar , gerisi lafı güzah
    Dediğiniz özelliklerin çoğu S6da bulunmuyor. Demek ki özelliğin bulunması önemli değil,işlevsel olması önemli. Apple yapınca iyi olacak diye bir şey de yok. Mesela 3D touch vardı ne oldu? Unutuldu gitti. Ne işe yarıyordu ki zaten?

• ben şu an zaten el hareketi ile kontrol ediyorum.

Samsung her özelligi özentisiz sekilde cikariyor. Cikardigi özellikler düzgün calismadigi gibi sisteme ekstradan yük getirmis oluyor. Ayni zamanda basit teknolojilerle sirf özellik olsun diye bu özellikleri koydugundan daha sonraki modellerde bu özelliklerden vazgeciyor. Samsungun 2014 te cikardigi özelligi bugün cok daha gelistirip aletlerinde standart haline getirmesi gerekirdiki kabul edilen bir özellik olsun.

Sonuc olarak kimse Samsungun özensiz özelliklerini taklite etmezken iOS un sevilmeyen centigi bile taklit ediliyor.

Samsung bu özellikler icin ekstra sensörler kullanmayipkamera ve mevcut diger sensörlerle yapmaya kalktigindan ise yaramaz bir özellik olarak kaliyordu. Apple ise cikardigi ürüne bir özellik koydumu adam gibi calismasina dikkat eder ve bulunan özellik ise yarar. Bu sebepten öncü marka olmustur.

Yoksa sistem Hack edilerek Kamera kullanilarak Nokia N95 tede ayni sekilde dokunmadan kontrol etmek mumkundu, ancak kamera surekli acik olacagi ve isik gibi faktörler herzaman ayni aydinlikta olmayacagindan hem islevsiz hemde pili sömpren bir özellik olarak kaliyordu. Yani bunlara özellik denemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: expressimo

Samsung dan selamlar bkz: Galaxy S4 Çıkış Tarihi : 2014
    Özellikler: El komutları, telefon içi resim, oyun tarzı uygulamalar ve harekete odaklı yazılım uygulamaları için bir sürü sensörler,uzaktan kumanda sensörü, kitap okuma modu.

İphone x Çıkış Tarihi : 2017 sonu 2018 başı Özellikler: Çentik tasarım, yüz tanıma.Gerisi yok !
    Şahsen note 5de bile çalışmayan bir özellikten bahsediyorsunuz samsung ne yazıkki laf olsun torba dolsun diye ne varsa ekliyor ama hepsi tırt bi halta yaramıyor ama apple yapınca süper oluyor neden acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: expressimo

Samsung dan selamlar bkz: Galaxy S4 Çıkış Tarihi : 2014

Bu boş yapan samsungcular adamı apple fanatiği yapar. Bıktırıyorsunuz mütemadiyen.

Kullanmadığımız telefon olsa belki yiyeceğiz de S4'ü örnek vermek ne demek? iphone x'e sayıp sövün, ancak adamlar yüz tanımanın kralını yaptı, iris miris diyip de milletle billur geçmiyorlar hiç değilse. xbox'ın kinect'ini geliştiren ekiple geliştirildi, kinect'in sahip olduğu kabiliyetin 5'te 1'inin o telefona getirseler yer yerinden oynar.

Yahu, Apple'ı sev veya sevme adamlar halihazırda piyasada olan bir şeyi alıyor o dönemde olduğundan daha ileriye taşıyıp kullanımını kolaylaştırıyorlar ve piyasada biliniyorlar. Siri, ilk çıktığında sesli asistanlar vardı ama siri kadar kabiliyetli ve pratik değildi, daha sonra diğer sesli asistanlar onu geçti ama siri hala siri. Parmak izi okuma iphone 5s'ten önce de vardı motorola atrix'te falan kullanmıştım ama işlevsel değildi, adamlar yaptı ve geçti şimdi feriştahını yapıyorlar ama hala tasarım olarak o akılda.

Neyse boşuna çenemi yoruyorum bu kafaya bir şey anlatamazsın.

2013 mart ayında tanıtımı yapıldı, ben de temmuzda satın almıştım..
  • Siri ye küfür eden insanlar şimdide telefona el hareketi çekerler :)

• frostburn F kullanıcısına yanıt
    Ben de zaten sol goz kapagi dusuk, cakma Hayko'yum yani. :D Isin sakasi bir yana kamera tam baktigin yeri tespit edip imleci oraya gotururse, kalan kismini da sesle halledebilsen iyi olur. Engelliler icin buyuk nimet. Asistanlar icin su anki durum nedir bilmem ama bu tur bir sey gerekli. Aracta telefon kullanmak her turlu tehlikeli. Kendi caninizi dusunmuyorsaniz diger insanlari dusunmek zorundasiniz sonucta. Buna karsiyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tensi -- 6 Nisan 2018; 15:11:14 >
  • Önce Siri’yi çok daha işlevsel hale getirseler Harika olur, çok iyi ancak Halen geliştirilebilir.

Ha birde pil durumu var Siri’yi bile kapatanlar var bu teknolojileri verip 5 saat ekran süresi verecekse kalsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirTemel -- 6 Nisan 2018; 15:23:47 >
  • Gravaze kullanıcısına yanıt
    S4 en leş cihaz olduğu icin s4 örnek verdim yoksa note 4 te var :) Ayrıca olan şu, diğer firmalar şu zamana kadar bir sürü fikirler buldular ama hep geliştirmekten kaçtılar ve sonucu deneme yanılma olarak akıllarda kaldı. Mesela lg prada 3.0 a bakin 4xhd ye bakin birde note 8 e bakin. Samsung anca o tasarimi yapmis. Bu en kücük örnek. Daha geniş caplı denemelerde var. Apple hep sadeydi. Bu fikirler olmasa apple kullanır mıydı zannediyorsun bu türlü türlü özellikleri. Atrix, defy vsvsvs...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expressimo -- 6 Nisan 2018; 18:5:40 >
  • daskinoglu D kullanıcısına yanıt
    2013 müydü vah vah daha fena :)

• _turbo_ kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle. Yeterince üzerine gitmiyor firmalae ve olan oluyor mal gibi çentik taklitleri...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expressimo -- 6 Nisan 2018; 18:10:13 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.