Şimdi Ara

TRAFİK CEZALARINA AF !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Habersiz kesilen trafik cezalarına iptal kararı

İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi, habersiz kesilen trafik cezasını, tutanakta sürücünün imzası olmadığı için iptal etti. Cezayı ödeyenler, dava açarlarsa paralarını geri alabilecek.

Yılbaşından bu yana trafik cezaları yağdırılan 2.5 milyon sürücüye müjde.

Kare Reklamcılık ve Prodüksiyon Şirketi adına İstanbul 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'ne 18 Ocak 2005 tarihinde başvuran Avukat Erhan Özkan, müvekkili şirkete ait 34 HSF 12 plakalı araca 20 Eylül 2004 tarihinde trafik kuralı ihlalinden dolayı sürücüsünden habersiz gıyapta trafik cezası kesildiğini, cezanın 12 Ocak 2005 tarihinde tebliğ edildiğini belirtti. Avukat Özkan, cezanın yazılış biçiminin, yani sürücüden habersiz, onun imzası alınmadan ceza kesilmesinin yasaya aykırı olduğunu öne sürüp iptalini istedi. Mahkeme da talebi haklı bularak trafik cezasının iptaline karar verdi. Avukat Erhan Özkan, kararla ilgili olarak 'Burada önemli olan hukukun nasıl uygulandığı. Trafik polisi böyle bir ceza uygulayamaz. Gıyabında ceza olmaz. Bu hukuka aykırı. Ben vatandaşın bu cezayı ödememesini isterdim. Devletin yaptığı tam olarak hukukun arkasına dolanmak anlamına geliyor. Geçenden beş akçe, geçmeyenden on akçe aldı. Mantık bu. Hukuk, yanlışlığı düzeltti' dedi.

Ödeyenler ne yapmalı

Avukat İhsan Paksoy, karar ve ödeme yapan vatandaşların nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda şu görüşü dile getirdi: 'Bu karar ilgili yasa uyarınca kesin ve emsal teşkil ediyor. Kanunsuz suç ve ceza olmaz. Vatandaşa trafik kuralını ihlal ettiğinin bildirilip tutanak için imzasının alınması gerekiyor. Vatandaş, bu haksız ödeme karşısında Hukuk Mahkemesi ya da İdare Mahkemesi'nde tek tek dava açıp paranın geri alınması yoluna gider.'

• geçen haberlerde vardı ama 31 aralık 20006 ya kadar olan cezalara geldi yılbaşından sonra alanlara değil
  • quote:

Orjinalden alıntı: JackDaniels

geçen haberlerde vardı ama 31 aralık 20006 ya kadar olan cezalara geldi yılbaşından sonra alanlara değil

Neresinden kurtarırsak kar hocam boşver
  • quote:

geçen haberlerde vardı ama 31 aralık 20006 ya kadar olan cezalara geldi yılbaşından sonra alanlara değil

bundan haberim yoktu bir ceza yemiştim 2005 eylülde ve unutmuşum tabi doğal olarak , geçen gün bir montumun cebinde gördüm , şimdi bu cezayı ödemeyecekmiyim ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: guide

quote:

bundan haberim yoktu bir ceza yemiştim 2005 eylülde ve unutmuşum tabi doğal olarak , geçen gün bir montumun cebinde gördüm , şimdi bu cezayı ödemeyecekmiyim ?

yani

haberlere göre ödemeyecen

ödeyenlerde geri alıcak
  • şimdi internette motorlu taşıt vergisi ceza sorgulama ekranına bakıyorum , girdiğiniz bilgilere göre araç bulunamadı diyor ne enteresan bir iş
  • tamamen dogru.
    sürücüye tebliğ edecek
    yada elinde foto video
    görüntüsü olacak ki gıyabında
    ceza yazsın.
  • quote:

şimdi internette motorlu taşıt vergisi ceza sorgulama ekranına bakıyorum , girdiğiniz bilgilere göre araç bulunamadı diyor ne enteresan bir iş

hangi siteden baktıgınızı yazarmısınız?
  • quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

quote:

şimdi internette motorlu taşıt vergisi ceza sorgulama ekranına bakıyorum , girdiğiniz bilgilere göre araç bulunamadı diyor ne enteresan bir iş

buradan bakabilirsin şamşeytanı

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=40
  • Umarım yayaya çarpıp öldüren şöförler için de geçerlidir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: funkmaster

Umarım yayaya çarpıp öldüren şöförler için de geçerlidir.

Hocam onun cezası hapis biz sadece trafik cezalarından bahsediyoruz
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yarbay

quote:

Orjinalden alıntı: funkmaster

Umarım yayaya çarpıp öldüren şöförler için de geçerlidir.

Hocam onun cezası hapis biz sadece trafik cezalarından bahsediyoruz

Haklısın
    Öyle bir şey olsa zaten cinayet işleyen birisi hemen bir araç bulup birini ezerse o zaman rahatlıkla cezadan kurtulur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gendarme

quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

quote:

buradan bakabilirsin şamşeytanı

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=40

teşekkürler

• bu avukatın adı unutulmamalı :) Avukat Erhan Özkan
    bir gün bu şekilde gıyabında trafik cezası gelirse bu kişiye başvuralım :)
  • Park cezası da gecerli mi yau ?
  • zihni park cezası ceza

değilmi önceki senelerde onlarda kapsama alanındaydı
    quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

Park cezası da gecerli mi yau ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DG00 -- 30 Mart 2007; 13:19:47 >
  • devletin hesapsiz ve ilkel uygulamalarindan biri bu
    insallah mantikli bir uygulama sekline cekilir.
    Aslinda son gunlerde Istanbul trafiginde kullanilmasina karar verilen
    bir suru kamera bu amaca yonelik
    selamlar
  • iş işten geçti artık. Atı alan üsküdarı geçti. Paşa paşa gidip cezaları ödedik..
  • quote:

Orjinalden alıntı: dejaay

iş işten geçti artık. Atı alan üsküdarı geçti. Paşa paşa gidip cezaları ödedik..

Hocam eğer cezan habersiz kesildiyse ödediğin parayı geri alabiliyormuşsun
  • Bu uygulama en çok minibüsçülere yarayacak.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.