- x
###DERS ÇALIŞMAK İSTEMİYORUM NE YAPMALIYIM DİYORSAN İÇERİ GELL###
15 Cevap14246 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Mart 2007; 19:15:10 

Ders Çalışmak İstemiyorum. Ne Yapmalı?

Merhaba. Benim bulduğunu anlamaz çünkü ne istediğini bilmez aklı gökyüzünde dolaşan bulutlu arkadaşlarım. Bu sayıda ders çalışma adına birkaç kelam edeceğim. İlgililere duyurulur. Birkaç nokta üzerinde durmaya çalışacağım, çok konuyu dallandırmadan. “Ders çalışmaktan nefret ediyorum. Biraz ders çalışayım canım çıkacak gibi oluyorum. Ders çalışmak bana göre değil. Biraz çalışayım nerdeyse hasta olup yataklara düşeceğim.” Gibi ifadeler çoğunuzun mızmızlanmasındır. Bunların temelinde öncelikli olarak ders çalışma alışkanlığının olmaması var. Diğer bir neden de çalışma ortamı ile ilgili.

Tabi bunların yanında sağlıksız oda koşulları da etkili olabiliyor. Temiz hava, bol oksijen demek. Bu da sizleri biraz daha enerji almanıza neden olabilir. Doğal olarak havasız bir ortamın meydana getirdiği rahatsızlık sizde gerginlik ve içinizdeki ders çalışmama canavarını hareket geçirecektir. Ondan sonra canavarı durdurabilene aşk olsun.

Faktörleri sıralamayı devam edersek, önemli diğer bir sorunda öğrencinin ne kadar çalışacağını bilmemesi veya kestirememesi. Bu konuda yapılan öğrenci arkadaşların çevresini el yordamıyla yoklaması ve hoşuna giden ders çalışma süresini bağrına basması. Ne kadar çalışmalıyım? Komşu çocuğu gece gündüz demeden çalışıyor. Annem babam şu kadar çalışmazsan büyüyemezsin dedi. Gibilerinden laflar ediyorsunuzdur dost sohbetlerinde. Şimdi bu işin uzmanından dinleyin de başka kapıları aşındırmayın. Ama bilinmesi gerekli olan en önemli bilgi ders çalışma tarzı kişiye özgüdür. Yani herkesin temposunu aynı tutturamayız. Malum kapasite farklı, algılayış farklı, zeka farklı, bakış farklı…. Bu kadar farklılıklar varken aynı şeyleri yapmak ne kadar mantıklı olur? Konuyu öğrenmek için yapılan çalışmalarda çalışma süresi 50 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. Öğrenilmiş bir konuyu pekiştirmek için soru çözümü yapılıyorsa bu süre 1,5 saate kadar çıkartılabilir. Soru çözmekten zarar gelmez adama. Bazen öğrenciler kendisini iyi hisseder, ara vermeden çalışmayı sürdürür. “Hiç çalışmamak ne kadar yanlış ise ara vermeden çalışmayı sürdürmek de o kadar yanlıştır.” Öğrenci o anda çalışmaktan verim aldığını düşünse bile daha sonraki çalışmalarını aksatacağından dolayı bu şekilde çalışmak iyi değildir. Ne kadar ders çalışmanın tekniğini bilin ama tarzınızı ihtiyacınız nispetinde kendiniz belirleyin.

Ama ne yaparsanız yapın sürekli ve düzenliliği elden bırakmayın. Bu noktadaki en dikkate değer konu, ders çalışma adına gösteremediğimiz istikrar. Malum geçmişte ki tembelliklerinizin cezasını çekiyorsunuz şimdi. Zor geliyor ders çalışmak. Hadi ders çalışmaya başladınız devam ettirmek daha da zor. Bitmez tükenmez zamanlar gibi geliyor.

Tabii çalışma da bir yere kadar. Sizlere bu kadar da acımasızca davranmak vicdanımı sızlatıyor. Sizler ki gelişme çağındasınız, birazda dinlenmeye eğlenmeye ihtiyaç hissediyorsunuzdur. Hakkınız o kadar ders çalışmaya bir Dubai tatili bile gider . Ama şimdilik ara dinlenmelerle idare etmeyi bileceksiniz. Abartmamak şartıyla mekân değiştirerek yani oda demek istiyorum. Ders aralarında frigo, alaska, gazoz içebilirsiniz. Ara sıra stres atmak için pikniklere, arkadaşlarınızla sinemaya falan gidebilirsiniz. Ama öncelikleriniz unutmamak kaydıyla. Unutmayın zihniniz bulandıracak kafanızı başka yerlerden çalışmasına neden olacak mekânlardan da uzak durun. Açık hava sıkıldığınız zaman tekrar ders çalışma iştahınızı kabartacaktır.

Barış Esin
Uzman Psikolog
BARIŞ HOCAM İLE KENDİM KONUSTUM VE NOTLARIMI TUTTUM ALINTI DEİLDİR.EMEGE SAYGI ARKADASLAR!

1192 Mesaj
28 Mart 2007; 19:18:09 

emeğe saygı + rep
terazinin tozunu aldım...

çalışma zaten çalış çalış nereye kadar... 21 yaşına geldim hala elimde kitap,defter,hesap makinesi o kütüphane senin bu ev bnm,o fotokopici bnm bu sahaf senin dolaşıyorum... boyum da 177 cm de kaldı uzamıyor namıssız

"Seni unutmam gerektiğini hatırlayamıyorum!"

Uzaklaştırılmış
28 Mart 2007; 19:22:36 

quote:

Orjinalden alıntı: baytar

emeğe saygı + rep
terazinin tozunu aldım...

çalışma zaten çalış çalış nereye kadar... 21 yaşına geldim hala elimde kitap,defter,hesap makinesi o kütüphane senin bu ev bnm,o fotokopici bnm bu sahaf senin dolaşıyorum... boyum da 177 cm de kaldı uzamıyor namıssız

yüzersen boyun uzar
biraz basketbol oyna
bide kız tawla

kesin boyun uzar

697 Mesaj
28 Mart 2007; 19:23:10 

sanaldersane'nin editörümüsün yoksa

taa ne zamandır aynından orda da varda

Normal İmza

Uzaklaştırılmış
28 Mart 2007; 19:28:45 

quote:

Orjinalden alıntı: Snaqe

sanaldersane'nin editörümüsün yoksa

taa ne zamandır aynından orda da varda

ewt ben http://www.sanaldersane.coma büyük katkıda bulundum ancak adımı gizlemek istiyorum.farkındaysan forum nickimde gizli

2614 Mesaj
28 Mart 2007; 19:34:37 

Evet forumdaki kullanıcı adında gizli,ama güzel beğendim :cg

Bazıları dinler..
Bazıları üretir...
Bazıları ise müziği yaratır!
R.I.P Chuck Schuldinler (1967-2001)

Uzaklaştırılmış
28 Mart 2007; 19:39:43 

quote:

Orjinalden alıntı: metalnotdead

Evet forumdaki kullanıcı adında gizli,ama güzel beğendim :cg

sen bunu söleyen 13. kişisin

2614 Mesaj
28 Mart 2007; 19:55:06 

Ben beğenmediklerime beğendim derim :cg

Bazıları dinler..
Bazıları üretir...
Bazıları ise müziği yaratır!
R.I.P Chuck Schuldinler (1967-2001)

547 Mesaj
28 Mart 2007; 20:46:19 

quote:

Orjinalden alıntı: metalnotdead

Ben beğenmediklerime beğendim derim :cg

ya ben ya ben

Güzeli güzel yapan edeptir...
Edep ise güzeli sevmeye sebeptir.

135 Mesaj
28 Mart 2007; 21:13:24 

bunları bilmeyen öğrenci yok

en güzel benim :)

3637 Mesaj
28 Mart 2007; 21:19:23 

Ders hayatım boyunca hiç çalışmadım

Hep dersi dersinde dinledim.Ne odev yaptım ne bişe
Sorucak olursanız 11 taktir 1TŞK. aldım.Sadece geçen sene alamadım

Bu arada yarın 3 tane yazılım war Tarih ,İngilizce ,Cografya.

We ben halen PC başındayım

BeşiktAŞK

Uzaklaştırılmış
8 Nisan 2007; 23:57:49 

up desem ayıp olurmu acep

yarn vizeler başlıo

1576 Mesaj
15 Aralık 2011; 16:19:37 

Aynen temiz hava çok önemli. Kedi var diye camı pencereyi açmıyoruz, gece uyurken bile nefes darlığı yaşıyorum. 4. kattan aşağı uçtu kedi.

473 Mesaj
31 Ocak 2012; 20:10:54 

quote:

Orijinalden alıntı: MuTLu.

Aynen temiz hava çok önemli. Kedi var diye camı pencereyi açmıyoruz, gece uyurken bile nefes darlığı yaşıyorum. 4. kattan aşağı uçtu kedi.

4 ayak üstüne düşer o birşey olmaz.

Justartup'da girişiminiz için ortak bulabileceğinizi biliyor musunuz?

Just Start-Up

4 Mesaj
11 Mayıs 2014; 17:55:52 

faydalı bir hort

Gülümseyin: öyle samimi ve sıcak olun ki her sıktığınız ele, ruhunuzu da katın. Dale Carnegia

188 Mesaj
11 Mayıs 2014; 18:34:22 

vay be 2007 de açılmış konu

Rahmetli de eksilerdi.
Without the dark, we'd never see the stars.
Rica ediyorum 18- yaş ve fanboylar yazdıklarımı alıntılamasın. Teşekkürler.
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Gereksiz Mesajlar » ###DERS ÇALIŞMAK İSTEMİYORUM NE YAPMALIYIM DİYORSAN İÇERİ GELL###
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.332