Şimdi Ara

Avrupa Uzay Ajansı'nın dev paraşütü ilk testi geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2016 yılının ekim ayında Avrupa Uzay Ajansı(ESA) ve Rusya Federal Uzay Ajansı(Roscmosmos) ortaklığında yürütülen Mars misyonunda Schiaparelli isimli uzay aracı Mars yüzeyine iniş yaparken birtakım problemler yaşanmış ve Schiaparelli sert bir iniş yapmıştı. Bu inişle birlikte araç harap olurken yetkililer kaza raporunda araçtaki paraşüt sisteminin beklenenden erken açıldığına dikkat çekmişti. ExoMars programıyla 2021 yılının mart ayında Mars yüzeyine yeniden iniş yapmayı hedefleyen ESA, benzer bir kazanın yaşanmaması için yeni paraşütünü test ediyor.

Mars'a inecek en büyük paraşüt 

Mars'a gezici bir bilim platformunun indirilmesi esnasında kullanılacak olan paraşüt için ilk testler geçtiğimiz günlerde İsviçre'nin Kiruna kentinde tamamlandı. Yaklaşık 1.5 kilometre gibi paraşüt testi için oldukça alçak mesafede uçan bir helikopterden fırlatılan 500 kiloluk yükün zemine yumuşak bir şekilde inmesi için ikili paraşüt sistemi test edildi. Yük fırlatıldıktan sonra ilk olarak küçük paraşüt açılırken bu paraşütün açılmasından 12 saniye sonra testin odak noktası olan 35 metre çapındaki dev paraşüt aktif hale geldi. 

Mars yüzeyine iniş yapan en büyük paraşüt olması planlanan bu dev paraşüt ile yük iki buçuk dakika içinde zemine yumuşak bir şekilde inmeyi başardı. Test görüntüleri de yükün ve paraşütlerin çevrelerine yerleştirilen GoPro kameralarıyla kayıt altına alındı. Yetkililer Mars'taki koşullara benzer atmosfer şartlarında yeterli olup olmadığını anlamak için paraşütleri sıcaklığın sıfırın altında olduğu Kiruna'da test ettiklerini belirtiyor. Yine aynı sebepten ötürü 70 kilo ağırlığındaki dev paraşütün ikinci testi 30.000 metre yüksekliğe konuşlandırılan stratosferik balondan fırlatılan yükün yere indirilmesiyle gerçekleştirilecek. 

• 30km veya 30.000metre olacak 30.000 kilometrede stratosfer olması imkansız admin yazımı yayınlamayın hatayı düzeltmek için yazıyorum saygılar

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Oha lan iyi kalplilik akıyor yazıdan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

30km veya 30.000metre olacak 30.000 kilometrede stratosfer olması imkansız admin yazımı yayınlamayın hatayı düzeltmek için yazıyorum saygılar
    51.000 mesajlı misafir

Hocam forumu üstünüze yapalım?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Forum1th

51.000 mesajlı misafir

Hocam forumu üstünüze yapalım?

Alıntıları Göster
    yüzlerce kişinin toplamı o mesaj sayısı. halbuki forumda en çok mesajı bulunan 40. üyeyim. 40 / 100 bin. Bana bi bölüm yöneticiliği bile vermediler.

+35 bin mesajım var.

ne kadar işsiz bir insanmışım la .

• quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

yüzlerce kişinin toplamı o mesaj sayısı. halbuki forumda en çok mesajı bulunan 40. üyeyim. 40 / 100 bin. Bana bi bölüm yöneticiliği bile vermediler.

+35 bin mesajım var.

ne kadar işsiz bir insanmışım la .

Alıntıları Göster
    Anlamadım hocam ama

• quote:

Orijinalden alıntı: Forum1th

Anlamadım hocam ama

Alıntıları Göster
    foruma üye olmak istemeyenler misafir üyelik ile mesaj atabiliyor. Sende misafir üye olarak mesaj yazabilirsin ve bu sayısı arttırabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

foruma üye olmak istemeyenler misafir üyelik ile mesaj atabiliyor. Sende misafir üye olarak mesaj yazabilirsin ve bu sayısı arttırabilirsin.

Alıntıları Göster
    Bizim zamanımızda yoktu hocam, misafirler mesaj atamıyordu

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.